Heksagony na ścianę w kuchni: jak je wykorzystać? Podpowiadamy!
CzytajHeksagony na ścianę w kuchni: jak je wykorzystać? Podpowiadamy!
Aranżację kuchni warto wzbogacić o charakterystyczne płytki w kształcie plastra miodu, czyli tak zwane heksagony. Sprawdzają się w wielu stylach wnętrzarskich, ożywiają przestrzeń, są praktyczne i efektowne. Zobacz, jak wpleść je w wystrój kuchni!
Kuchnia modułowa Family Line – Top Line
Spis treści:
Płytki heksagonalne, czyli jakie?
Płytki do kuchni heksagonalne, jak sama nazwa wskazuje, mają formę heksagonu – wielokąta o sześciu bokach i sześciu kątach wewnętrznych. Występują w wielu wariantach kolorystycznych, a ich geometryczny design przełamuje aranżacyjną monotonię, dynamizując przestrzeń. Zdają egzamin w przestronnym wnętrzu oraz na niewielkim metrażu.
Heksagony wykonuje się z rozmaitych tworzyw – między innymi gresu, kamienia, terakoty. Jako materiał wykończeniowy do kuchni, pomagają utrzymać ją w czystości. Łatwo usunąć z nich zabrudzenia, są odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne – tłumaczy ekspert Black Red White.
Ze względu na imponującą liczbę zalet, płytki heksagonalne należą do najpopularniejszych rozwiązań w kuchni, stanowiąc atrakcyjną alternatywę dla pozostałych dekorów ściennych.
W dalszej części artykułu czekają na Ciebie porady dotyczące włączenia heksagonów w wystrój. Podpowiemy, do jakich stylów wnętrzarskich pasują, gdzie je montować, jak układać, w jaki sposób dobrać kolor kafelków, aby idealnie komponowały się z zabudową meblową.
Do jakiego stylu kuchni pasują heksagonalne płytki?
Ze względu na szeroką gamę kolorów kafelków heksagonalnych i niemal nieograniczone możliwości łączenia ich w rozmaite wzory, heksagony są mile widziane w każdej kuchni, niezależnie od dominującej estetyki. To strzał w dziesiątkę zwłaszcza w industrialnym, skandynawskim oraz nowoczesnym wnętrzu. Spiszą się również w pomieszczeniu urządzonym w duchu retro, będą intrygującym, wyrazistym akcentem w eleganckiej kuchni glamour.
Gdzie można zamontować heksagony?
Dobrym pomysłem są zarówno heksagony w kuchni na podłodze, jak i na ścianie. Jednak aranżacja, w której przeważają powierzchnie ozdobione geometrycznym, powtarzalnym deseniem, może przytłaczać. Dlatego najbezpieczniej umieścić je na części ściany znajdującej się nad blatem, pomiędzy górną a dolną zabudową kuchenną.
Jak układać sześciokątne płytki heksagony?
Zastanawiasz się, jak zamontować heksagony na ścianie? Najprościej zainwestować w plastry z pojedynczymi płytkami, które można odrywać i układać w dowolne kompozycje, tworząc estetyczny dekor ścienny.
Ciekawy, unikalny efekt da na przykład rozmieszczenie kafli w nieregularny sposób na ścianie pokrytej farbą w kontrastowym kolorze. Inną, równie interesującą metodą na wyróżnienie ściany nad blatem jest przyklejenie na niej heksagonów w najróżniejszych odcieniach według własnego pomysłu.
Uważaj tylko, żeby nie przeholować z radosną twórczością. Chaotyczny, nieprzemyślany miszmasz kolorystyczny zaburzy spójność wystroju i będzie męczył wzrok, negatywnie wpływając na Twoje samopoczucie.
Jak dobrać kolorystykę płytek do mebli kuchennych?
Przed zakupem upatrzonych heksagonów warto sprawdzić, jakie kolory będą współgrać z Twoimi szafkami – neutralne, pastelowe czy bardziej wyraziste.
Neutralne kolorystycznie płytki heksagony w kuchni
Jeżeli nie czujesz się pewnie w roli dekoratora wnętrz, lepiej nie kombinować i postawić na neutralne barwy. Kafelki w białym kolorze są najbardziej uniwersalne. Biel stanowi idealną bazę do stworzenia przytulnego skandynawskiego wystroju, ale sprawdzi się też w każdej innej aranżacji.
W tradycyjnej skandynawskiej kuchni białe heksagony będą świetnie wyglądać przy frontach drewnianych szafek. W zestawieniu z drewnianą zabudową chłodny odcień zrównoważy ciepłe drewno, wprowadzając do wnętrza harmonię.
Ponadto jasne płytki pozwolą optycznie powiększyć niedużą kuchnię, co powinni wziąć pod uwagę szczególnie właściciele mieszkań w blokach.
Z kolei szare heksagony wpiszą się w nowoczesną oraz loftową estetykę. Zimna szarość koresponduje zarówno z minimalistycznym nowoczesnym stylem, jak i z surowymi industrialnymi przestrzeniami. Efektownie zaprezentuje się w towarzystwie gładkich jednobarwnych szafek o pozbawionych uchwytów frontach wykończonych na wysoki połysk. Zgra się także z matowymi czarnymi i grafitowymi frontami oraz kamiennym blatem.
Pastelowe heksagony jako element wykończenia ściany
Błękitne, seledynowe czy różowe heksagony ożywią kuchnię boho, która nie boi się kolorów. Rozbielone odcienie nie kłują w oczy, zatem spokojnie możesz ułożyć obok siebie kafelki o różnych barwach. Na przykład róż wenecki polubi się z łososiowym, a turkusowy niebieski z miętą. Aby wystrój stał się bardziej spójny, tym samym kolorem wyróżnij uchwyty frezowanych frontów w matowej bieli.
Kafelki heksagonalne o wyrazistej barwie
Jeśli chodzi o ciemniejsze płytki, brązowe modele będą pasować do rustykalnej kuchni z zabudową z bielonego drewna. Kolory ziemi podkreślą swojską atmosferę stylistyki inspirowanej wyposażeniem wiejskich chat.
Natomiast miniaturowe butelkowozielone, granatowe i złote heksagony pokryte szkliwem dodadzą eleganckiego charakteru kuchni glamour. Stworzą intrygujący kontrast z szafkami w odcieniach złamanej bieli i białym marmurowym blatem.
Czytaj również: „Jaka podłoga do kuchni: gres, terakota czy naturalny kamień?”.
Heksagony w kuchni – dodaj wyrazu ścianie nad blatem i całej kuchni
Dzięki kaflom heksagonom nie tylko ochronisz i ozdobisz ścianę, lecz także wpłyniesz na odbiór całego pomieszczenia. Urządzając kuchnię z płytkami heksagonalnymi, pamiętaj, że ostateczny efekt powinien przypaść do gustu przede wszystkim Tobie. Potraktuj nasze porady jako wskazówki, którymi możesz się kierować, ale nie musisz.
Chcesz, żeby w Twojej kuchni znalazły się płytki heksagonalne, ale nie masz pomysłu na zabudowę meblową? Po inspiracje zapraszamy do sklepu internetowego Black Red White!, w którym czekają na Ciebie meble kuchenne, modułowe oraz na wymiar.