Przejdź do sklepu brw.pl

Kinkiety do salonu: ponadczasowy trend czy element minionej mody? Sprawdzamy!

Czytaj
1.08.2024

Kinkiety do salonu: ponadczasowy trend czy element minionej mody? Sprawdzamy!

Oświetlenie to jeden z podstawowych elementów aranżacji salonu. Odpowiednio zaplanowane poprawia funkcjonalność i estetykę wnętrza, gwarantuje bezpieczeństwo, buduje nastrój. Rynek oferuje wiele rozwiązań zapewniających atrakcyjne efekty świetlne – oprócz lamp wiszących do najpopularniejszych należą kinkiety. Czy i kiedy warto postawić na lampy ścienne? Jak dopasować je do wystroju salonu? Podpowiadamy!

Kinkiety do salonu
KOLEKCJA KENT W SALONIE

Kinkiety do salonu: czy wciąż warto stawiać na tego typu rozwiązanie?

Choć kinkiety kojarzą się głównie z modą sprzed kilku dekad, w rzeczywistości szczyt ich popularności przypadał na wiek… XVIII. To właśnie wtedy niewielkie lampki przystosowane do wieszania na ścianach zagościły w paryskich teatrach, hotelach, kawiarniach i restauracjach. Ich dekoracyjne formy nie tylko cieszyły oko, ale też przyjemnie tłumiły światło, budując w pomieszczeniu intymny nastrój. Z czasem z ogromnych foyer przeniosły się do domostw, gdzie stały się integralną częścią aranżacji salonów i prowadzących w głąb domu korytarzy.

Stylowe lampy ścienne oświetlały wnętrza przez kolejne stulecia – w tym czasie zmieniał się ich design. W latach 50. i 60. przybierały finezyjne formy nawiązujące do natury. Dużą popularnością cieszyły się wówczas organiczne kształty, motywy florystyczne, kolorowe i mleczne szkło, drewniane podstawy, prążkowane abażury. Z biegiem lat kinkiety zyskiwały minimalistyczny rys, pełniąc funkcję praktycznego oświetlenia. W latach 90. modne były przede wszystkim lampy z kulistymi, opalowymi kloszami, które prezentowały się dobrze zarówno w formie plafonów, jak i kinkietów.

Współcześnie wybór kinkietów do salonu przyprawia o zawrót głowy. I nic dziwnego – ten rodzaj oświetlenia niezmiennie cieszy się dużą popularnością. Lampy montowane na ścianie są funkcjonalnym rozwiązaniem: dobrze uzupełniają oświetlenie sufitowe, pozwalają zaoszczędzić energię, akcentują najważniejsze strefy w pomieszczeniu. Sprawdzają się również wtedy, gdy nie ma potrzeby oświetlać całego salonu, np. przed snem lub w nocy.

Nowoczesne modele kinkietów wyróżniają się znakomitym designem. Niepospolite wzornictwo czerpiące garściami z minionych epok, bogata kolorystyka – oto dlaczego warto przyjrzeć im się z bliska.

Gdzie najlepiej sprawdzi się kinkiet?

Zastanawiasz się nad zakupem kinkietów do pokoju dziennego? W pierwszej kolejności zaplanuj ich rozmieszczenie. W zależności od metrażu i układu salonu możesz potrzebować jednej lub kilku opraw oświetleniowych tego typu. Pamiętaj, że głównym zadaniem kinkietu jest punktowe doświetlenie wybranych miejsc, nie zaś równomierne oświetlenie całego wnętrza.

Kolekcja Salga - pokój dzienny
KOLEKCJA SALGA W SALONIE

Kinkiety ścienne mogą być użyteczne w kilku strefach funkcjonalnych. W salonie są to najczęściej:

  • kącik do czytania,
  • kącik wypoczynkowy,
  • kącik telewizyjny,
  • ściana nad komodą,
  • ściana z galerią zdjęć lub obrazów.

Kinkiety sprawdzą się w tych miejscach wieczorną porą, a więc wtedy, gdy najbardziej zależy nam na relaksującej, miłej atmosferze. Tak przytulnego klimatu nie zbudujemy samym głównym oświetleniem. Skoncentrowany strumień światła padający z kinkietu to również doskonały sposób na podkreślenie obrazów lub galerii zdjęć wyeksponowanych na ścianie, a także dekoracji ustawionych na blatach komód.

Kinkiety do salonu – jakie wybrać i jak dopasować je do stylu wnętrza?

Wybierając kinkiet do pokoju dziennego, weź pod uwagę nie tylko jego wygląd, ale również wymiary oraz natężenie i kierunek padania światła. Ustal, ile opraw powinno znajdować się w pokoju, by efekt wpisywał się w gusta i potrzeby domowników.

Kinkiety do salonu nowoczesne czy kinkiety do salonu klasyczne?

Kinkiety, podobnie jak lampy wiszące, dostępne są w przeróżnych stylach. Do wyboru masz oczywiście kinkiety nowoczesne i klasyczne. Na tym jednak nie koniec. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy stylu skandynawskiego, retro, boho czy loft. Nie zapominajmy o produktach będących odzwierciedleniem mody na eko i slow design, których projekty oparto na naturalnych materiałach.

W nowoczesną estetykę doskonale wpisują się kinkiety o maksymalnie uproszczonych, geometrycznych formach, wykonane z dmuchanego szkła, spatynowanego metalu, neonowych taśm LED czy sprowadzające się do żarówki z ozdobnym żarnikiem. Takie lampy dobrze odnajdują się w aranżacjach minimalistycznych, industrialnych, eklektycznych lub glam loft.

Nieco bardziej klasycznie prezentują się kinkiety wykonane z drewna oraz modele o szklanych, kulistych kloszach, złotych podstawach czy tkaninowych abażurach. Tradycyjne oprawy oświetleniowe pasują do aranżacji w duchu nieśmiertelnej klasyki, ale nie tylko. Są znakomitym dopełnieniem salonów modern classic, angielskich, prowansalskich, skandynawskich.

Jeśli podobają Ci się nietypowe dekoracje lub szukasz lamp idealnych do wnętrz w stylu kolonialnym, przyjrzyj się kinkietom z rzeźbionymi podstawami. Najmodniejsze są dziś modele z figurkami zwierząt, wykonane z mosiądzu lub stali.

Wymiary kinkietu a Twoje potrzeby

Zanim zamówisz upatrzony model, zwróć uwagę na proporcje kinkietu w stosunku do całego pomieszczenia. Duże, bogato zdobione lampy z powodzeniem mogą stanowić główny punkt dekoracyjny w przestronnych salonach, jednak w mniejszych pomieszczeniach będą przytłaczać i zaburzać harmonię wnętrza.

Z kolei małe, subtelne kinkiety umieszczone w dużym salonie mogą wydawać się nieproporcjonalne i nie zapewniać wystarczającej ilości światła. Idealny rozmiar oprawy powinien więc być dostosowany do wielkości mebli i okien oraz powierzchni ścian. W salonie, który posiada wysokie sufity i wielkoformatowe okna, większe kinkiety będą o wiele lepiej współgrać z przestrzenią.

Źródło światła: jedno, dwa, a może cztery?

Nieduże kinkiety z jednym źródłem światła idealnie nadają się do tworzenia subtelnych punktów świetlnych, które delikatnie akcentują elementy wnętrza. To doskonałe rozwiązanie do mniejszych pokojów dziennych lub tam, gdzie kinkiety mają pełnić funkcję oświetlenia pomocniczego.

Dwa źródła światła w kinkiecie zwiększają jego funkcjonalność, umożliwiając lepsze rozproszenie światła. Takie kinkiety skutecznie oświetlają znaczną część salonu, co przydaje się w sytuacjach, gdy są to jedyne źródła światła w danej strefie wnętrza lub gdy dysponujemy większą przestrzenią.

Cztery źródła światła w kinkiecie to opcja dla tych, którzy potrzebują intensywnego oświetlenia zdolnego do pokrycia dużej powierzchni. To rozwiązanie wybierane do wyjątkowo przestronnych wnętrz lub miejsc wymagających silnego oświetlenia, np. pokojów dziennych pełniących również funkcję domowego biura.

Niektóre modele kinkietów oferują możliwość regulacji natężenia światła, czyli tzw. funkcję ściemniania. Mechanizm pozwala na elastyczne dostosowanie oświetlenia do aktualnych potrzeb domowników. Dzięki regulacji w kilka chwil stworzysz przytulną atmosferę w czasie wieczornego relaksu a także zapewnisz sobie jasne oświetlenie do czytania czy pracy.

Kinkiet tradycyjny czy LED?

Tradycyjne kinkiety wyposażone są najczęściej w żarówki halogenowe lub kompaktowe. Ich największą zaletą jest ciepłe, naturalne światło, które doskonale oddaje kolory i kreuje miły nastrój. Tradycyjne źródła światła na ogół łatwiej dopasować do klasycznych i eleganckich wnętrz. Mają jednak swoje wady. Żarówki tego rodzaju cechuje niższa efektywność energetyczna i krótsza żywotność w porównaniu do LED-ów. Szybciej się też nagrzewają.

Kinkiety LED to z kolei opcja oferująca znacznie większą efektywność energetyczną i długotrwałość. Żarówki LED mogą świecić nawet do 50 000 godzin, co znacząco przewyższa tradycyjne źródła światła. Są też bardziej ekologiczne – zużywają mniej energii i rzadziej wymagają wymiany. Nowoczesne technologie pozwalają na szeroki wybór temperatury barwowej światła: od chłodnych bieli po ciepłe żółcie. LED-y są także bardziej odporne na wstrząsy i nie wytwarzają dużo ciepła. Ich główną wadą są wyższe koszty początkowe, jednak niższe koszty eksploatacji i dłuższa żywotność rekompensują te wydatki.

Na jakiej wysokości zawiesić kinkiety w salonie?

Nawet najpiękniejszy kinkiet nie spełni swojej funkcji, jeśli zamontujesz go w nieodpowiednim miejscu. Zbyt nisko zawieszone kinkiety mogą razić w oczy, natomiast zbyt wysoko umieszczone prawdopodobnie nie dostarczą odpowiedniej ilości światła tam, gdzie jest ono potrzebne.

Zasadniczo zaleca się montowanie kinkietów na wysokości około 1,7 do 1,8 metra od poziomu podłogi. Wówczas światło jest równomiernie rozprowadzane po pomieszczeniu i nie oślepia osób siedzących na sofie czy fotelach. Jeżeli kinkiety mają za zadanie oświetlać określone elementy dekoracyjne, takie jak obrazy czy zdjęcia, można powiesić je nieco wyżej, dostosowując wysokość do podświetlanego obiektu.

Kinkiety do salonu nieustannie zachowują swoje miejsce w aranżacjach wnętrz, łącząc funkcjonalność z dekoracyjnością. Niezależnie od tego, czy wybierzesz tradycyjne modele czy nowoczesne rozwiązania LED, kinkiety będą wspaniałą ozdobą Twojego domu. Pamiętaj, że klucz do idealnego oświetlenia tkwi w umiejętnym doborze i montażu opraw, które powinny być dostosowane zarówno do wielkości przestrzeni, jak i indywidualnych potrzeb aranżera.

Czytaj również: „Kinkiety w sypialni – aranżacje”.

Więcej inspiracji znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0