Przejdź do sklepu brw.pl

Przeprowadzka: jak się na nią przygotować? Wskazówki od Black Red White

Czytaj
9.08.2024

Przeprowadzka: jak się na nią przygotować? Wskazówki od Black Red White

Czas przeprowadzki wiąże się z dużym stresem. Trzeba pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, spakować cały dobytek, zorganizować transport, a potem rozpakować się. To wymaga niemałych nakładów finansowych, czasu, energii i przede wszystkim dobrego planu. W jaki sposób przygotować się do przeprowadzki do nowego domu? 

Pojemniki do przechowywania Albula - aranżacja

POJEMNIK DO PRZECHOWYWANIA ALBULA

1. Przeprowadzka: zacznij od planowania!

Przy takim wyzwaniu logistycznym jak przeprowadzka do nowego miejsca, trzeba wszystko dokładnie zaplanować.

W pierwszej kolejności zastanów się nad terminem przenosin. Uwzględnij prognozę pogody, aby uniknąć silnych mrozów, nieznośnych upałów lub ulewnych deszczy. Uprzedź swojego pracodawcę przynajmniej z miesięcznym wyprzedzeniem i weź wolne nie tylko na czas samej przeprowadzki. Przyda się kilka dni na spakowanie się i około tygodnia na wypakowanie się oraz urządzenie. 

Na pewno warto skorzystać z usług firmy przeprowadzkowej. Samodzielne przewożenie mebli i pozostałych rzeczy to droga przez mękę. Zawsze finalnie okazuje się, że posiadamy znacznie więcej sprzętów, niż sądziliśmy. Łatwiej je przewieźć, mając do dyspozycji samochód dostawczy. Przenoszenie ciężkich kartonów lepiej zostawić osobom, które mają doświadczenie. Dzięki temu unikniesz ewentualnych problemów z kręgosłupem i stawami kolanowymi. Zmniejszy się też ryzyko, że coś zostanie uszkodzone. Zanim wynajmiesz konkretną firmę przeprowadzkową, należy sprawdzić również jej konkurencję pod kątem zarówno cen, jak i opinii.

Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak zorganizować przeprowadzkę krok po kroku.

2. Przygotuj pojemniki, kartony i inne akcesoria do pakowania

Aby zapakować swoje rzeczy, zaopatrz się w odpowiednią liczbę kartonów różnej wielkości oraz marker, najlepiej niezmywalny. Na każdym pudle napiszesz później, co się w nim znajduje. To ułatwi rozpakowywanie się.

Kosmetyki i artykuły spożywcze, czyli to, co może rozlać się bądź rozsypać, umieść w szczelnie zamykanych pudełkach do przechowywania, wykonanych z tworzywa sztucznego. Sprawdzą się transparentne modele, których nie musisz podpisywać, bo ich zawartość jest doskonale widoczna.

 

Oprócz pojemników potrzebna będzie folia bąbelkowa. Za jej pomocą zabezpieczysz delikatne przedmioty – między innymi szklane kieliszki, szklanki, wazony, porcelanowy serwis obiadowy, lampy. W przypadku naczyń alternatywą dla folii są na przykład ręczniki.

Nie zapomnij o taśmach pakowych! Użyjesz ich do zaklejania kartonów i ewentualnie zabezpieczania innych pojemników. Taśmy muszą być mocne. Przyklej je na łączeniach wzdłuż i w poprzek. Ogromnym udogodnieniem będzie tak zwany dyspenser do taśmy – znacznie przyspieszy pracę. Jednak na wszelki wypadek przygotuj także nożyczki.

Podpowiedź: rośliny domowe włóż do otwartych koszy lub skrzyń. W ten sposób będą miały dostęp do świeżego powietrza (zimą dodatkowo owiń je papierem pakowym). Doniczki zabezpiecz folią, pomiędzy nie włóż folię lub papier, żeby je ustabilizować.

 

3. Czas na pakowanie: jak zrobić to skutecznie i szybko?

Zrobiłeś już rozeznanie wśród firm przeprowadzkowych i umówiłeś termin przeprowadzki? Kupiłeś kartony oraz pojemniki? Pora zacząć się pakować do nowego mieszkania! Poniżej czekają na Ciebie praktyczne wskazówki.

 

 

Postaw na selekcję rzeczy, których już nie potrzebujesz

Na kilka tygodni przed przenosinami zacznij pozbywać się z domu rzeczy, których nie chcesz ze sobą zabierać. Pamiętaj o odpowiedniej segregacji śmieci. Przedmioty w dobrym stanie przekaż innym. W popularnych mediach społecznościowych prężnie działa system oddawania lub wymiany urządzeń, sprzętów sportowych, mebli, dodatków, dekoracji, ubrań i nie tylko. Osoby zainteresowane najczęściej same przyjeżdżają po odbiór.

Przygotuj najpotrzebniejsze rzeczy w formie bagażu podręcznego

Dowód osobisty, kartę płatniczą, gotówkę, klucze, telefon z ładowarką – to wszystko lepiej mieć pod ręką, zamiast powierzać firmie transportowej. Spakuj je do oddzielnej, niedużej torby albo plecaka, a podczas przeprowadzki trzymaj przy sobie.

Ubrania na najbliższe dwa, trzy dni, ręcznik, kosmetyki i leki używane na co dzień włóż do podręcznego bagażu. W ten sposób unikniesz przetrząsania kartonów po przeprowadzce.

Pakuj rzeczy pomieszczeniami i je dokładnie opisuj

Jaką kolejność przyjąć w czasie pakowania? Najlepiej pakować rzeczy pomieszczeniami, czyli na przykład najpierw wyposażenie sypialni, później salonu, łazienki itd. To ułatwi oraz przyspieszy rozpakowywanie się.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, transparentnych pojemników nie musisz podpisywać, ale kartonowe koniecznie. Markerem napisz na nich starannie, co włożyłeś do środka. Im bardziej szczegółowe informacje, tym lepiej, ale uważaj, żeby nie przesadzić. Nikomu nie będzie chciało się czytać kartonowych elaboratów podczas wypakowywania.

Na pudłach zawierających łatwo tłukące się przedmioty naklej etykiety w wyrazistym kolorze z ostrzeżeniem, np. „uwaga, szkło”. Ekipa przeprowadzkowa będzie wiedziała, że należy potraktować je z większą delikatnością – radzi ekspert Black Red White.

4. Przewóz przedmiotów: zacznij od najważniejszych!

Nie zawsze da się przewieźć do nowego domu cały dobytek za jednym zamachem. Gdy trzeba kursować kilka razy w tą i z powrotem, liczy się kolejność kartonów.

AGD i RTV oraz meble: największe na początek

W pierwszej turze przetransportuj największe sprzęty, czyli meble i urządzenia RTV oraz AGD. Dzięki temu masz pewność, że u celu podróży znajdziesz dla nich miejsce. Od razu wstaw je do dedykowanych im pomieszczeń (podobnie jak pozostałe rzeczy). 

Ubrania i mniejsze przedmioty — drugie w kolejności

Mniejsze kartony i pojemniki przewieź w następnej turze. Łatwiej znaleźć dla nich wolny skrawek podłogi i możesz je ustawiać jeden na drugim.

Ubrania posegreguj na sezonowe: jesienno-zimowe oraz wiosenno-letnie. Eleganckie sukienki i garnitury włóż do specjalnych pokrowców na ubrania, a puchowe kurtki ukryj w workach próżniowych. Obuwie trzymaj w osobnym pudle. Resztę rzeczy też podziel według kategorii: pamiątki, różne osobiste drobiazgi, dekoracje, tekstylia, akcesoria łazienkowe i kuchenne, płyty z muzyką…

Jesteś molem książkowym i Twoja domowa biblioteczka osiągnęła imponujące rozmiary? Książki są ciężkie, niech zatem dzielą kartony z lekkimi rzeczami – ubraniami, ręcznikami, pościelą. Zminimalizujesz ryzyko, że karton rozerwie się przy przenoszeniu.

 

6. Rozpakowywanie: ostatni etap przeprowadzki

Rozpakowując się, należy kierować się rodzajem pomieszczenia. Jednak w pierwszej kolejności zajmij się największymi rzeczami – meblami oraz urządzeniami. Upewnij się, że w miejscu, gdzie mają stanąć, podłoga jest czysta. Po rozstawieniu mebli zacznij wypakowywać pozostałe rzeczy. Palmę pierwszeństwa powinny przejąć akcesoria kuchenne oraz łazienkowe. Kartonami z książkami i rozmaitymi bibelotami możesz zająć się w ciągu następnych kilku dni. Gdy pudła będą już świecić pustkami, wyrzuć je bądź przekaż dalej i dokładnie odkurz mieszkanie.

Ostatnia rada: zmiana miejsca zamieszkania wiąże się z obowiązkiem powiadomienia o tym różnych instytucji. Zaktualizuj adres przede wszystkim: w banku, Urzędzie Skarbowym, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, towarzystwie ubezpieczeniowym, u pracodawcy i dostawców mediów.

I gotowe – możesz spokojnie cieszyć się nowym gniazdkiem!

Jeśli przy okazji przeprowadzki planujesz wymienić meble i dodatki na nowe, zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu internetowego Black Red White.

Okazało się, że Twoim nowym salonie zabrakło miejsca do przechowywania rzeczy, które lubisz mieć pod ręką? W rozwiązaniu tego problemu pomoże Ci artykuł „Przechowywanie w salonie – poznaj sposoby na doskonałą organizację przestrzeni!”. Zainspiruj się!