Szara jadalnia — sposób na gustowne wnętrze
CzytajSzara jadalnia — sposób na gustowne wnętrze
Szara jadalnia? Dlaczego nie? Wbrew pozorom za pomocą szarości można wyczarować eleganckie, intrygujące wnętrze, które nie ma nic wspólnego z monotonią. Szary kolor wprowadza harmonię i pięknie łączy się z innymi barwami. Dzięki niemu stworzysz aranżację dopasowaną do Twoich oczekiwań niezależnie od tego, jaki styl wnętrzarski preferujesz. Z naszego artykułu dowiesz się, jak urządzić szarą jadalnię. Zainspiruj się!
Spis treści:
Szara jadalnia: czy to dobry pomysł?
Szarość to nie tylko stylowe, lecz także praktyczne rozwiązanie. Jest bowiem prawdziwym kameleonem w świecie designu – w zależności od swojej odsłony będzie pasować zarówno do stylu nowoczesnego, jak i loftowego, klasycznego, a nawet skandynawskiego czy glamour. Szeroka gama odcieni szarości i jej neutralny charakter sprawiają, że jest wyjątkowo uniwersalna.
Dlaczego jeszcze warto postawić na szarość? Stanowi doskonałe tło dla innych kolorów, od głębokiej czerni, przez klasyczną biel, po ciepłą brązową barwę naturalnego drewna. Jeśli lubisz mocniejsze zestawienia, połącz ją z granatem, butelkową zielenią, burgundem lub musztardową żółcienią. Wolisz pastele? Pudrowy róż, szałwiowa zieleń i jasny błękit również ładnie skomponują się z szarością.
Za pomocą szarości stworzysz i stonowany wystrój, i wyrazistą aranżację. Sprawdź, jak to zrobić!
Jak urządzić jadalnię w szarościach?
Projektowanie szarej jadalni to gra z odcieniami, teksturami, kontrastami. Aby wnętrze nie wydawało się zbyt surowe czy monotonne, kluczem jest dobranie odpowiedniej tonacji tego koloru i umiejętne wplecenie go w wystrój.
Szarość w stalowej wersji jest na tyle zimna i fabryczna, że z powodzeniem odnajdzie się w industrialnej jadalni. Wpadający w beż taupe ociepli pomieszczenie. Z kolei intensywny grafit czy antracyt będą prezentować się wyjątkowo efektownie w nowoczesnej przestrzeni.
Odcienie to nie wszystko. Możesz też eksperymentować z fakturami. Wybierając meble czy dodatki, sięgnij po różne materiały o matowej lub połyskującej powierzchni, ziarnistej bądź gładkiej, aksamitnej albo szorstkiej w dotyku. Baw się tkaninami, surowcami, formami. Nie bój się kontrastów. Pamiętaj o nastrojowym oświetleniu, które wyeksponuje szarość lub sprawi, że dyskretnie wtopi się w tło. Za sprawą światła o ciepłej barwie pokój stanie się przytulniejszy. Neutralna oraz zimna barwa światła dopełnią nowoczesne aranżacje.
Meble do jadalni: popielate, szare, a może grafitowe?
Wybór mebli do szarej jadalni to nie lada wyzwanie, a przy tym okazja do przeobrażenia się w projektanta wnętrz i odbycia kreatywnej przygody. Szare meble mogą różnie wpływać na wygląd jadalni.
Popielate krzesła i stoły optycznie rozjaśnią oraz powiększą pomieszczenie. Są strzałem w dziesiątkę na małym metrażu. Szarość plasująca się gdzieś pomiędzy popielem a grafitem to uniwersalny wybór. Grafitowe meble będą pasować do bardziej przestronnej jadalni, której nie przytłoczą. Dzięki nim możesz też wyróżnić strefę jadalniana w salonie – mówi ekspert Black Red White.
Zastanów się nad rodzajem szarych frontów. Bezuchwytowe modele z połyskiem zagrają pierwsze skrzypce w nowoczesnej jadalni. Matowe fronty i korpusy na czarnym metalowym stelażu wpiszą się w loftową estetykę. Ryflowane meble z widocznym rysunkiem usłojenia dopełnią skandynawską aranżację. Frezowane fronty zdadzą egzamin w klasycznej jadalni.
Stół do szarej jadalni
W jadalni niepodzielnie króluje stół, definiując całą przestrzeń. Obecność szarości w pomieszczeniu daje Ci szerokie pole do popisu. Możesz wybrać na przykład szary stół w nieco innym odcieniu niż pozostałe szare elementy. Będzie pasować do wystroju, a jeśli większość wyposażenia przybrała szarą barwę, szary stół pomoże Ci osiągnąć efekt gray total look, który wpływa wyciszająco na nastrój.
Wieje nudą? Rozważ stół w kontrastowym kolorze. Naturalne drewno będzie ocieplać wnętrze, zaś biel wniesie do niego świeżość oraz lekkość. Wolisz, żeby stół nie zdominował aranżacji? Poszukaj modelu ze szklanym, transparentnym blatem. Zrobi furorę w minimalistycznej jadalni. W pokoju w stylu glamour dobrym pomysłem będzie marmurowy blat, który wprowadzi do niego odrobinę luksusu.
Stół oczywiście nie obędzie się bez krzeseł. W przypadku tapicerowanych krzeseł, jeśli chcesz podążać za najnowszymi trendami, zastanów się nad ponadczasowym sztruksem lub modną tkaniną bouclé . Jesteś zwolennikiem klasycznych rozwiązań? Postaw na przyjemny w dotyku, elegancki welur.
Czytaj również: „Krzesła do jadalni tapicerowane: gładkie czy pikowane? Sprawdź, jak dobrać odpowiedni model do swojej jadalni!”.
Kolor ścian: szare czy niekoniecznie?
Najprościej zaprosić szarość do jadalni w postaci ściany pomalowanej farbą w tej barwie. Obecnie popularne jest wyróżnienie tylko jednej ściany kolorem. Odcienie szarości na ścianach są dobrym tłem dla mebli i dodatków o bardziej wyrazistych barwach. Pozwalają ciekawie wyeksponować dekoracje ścienne. Jeżeli zdecydujesz się „zrobić na szaro” tylko jedną ze ścian, pozostałe utrzymaj w bieli. Dodanie jeszcze jednego koloru na dużej powierzchni może wywołać wrażenie chaosu.
Marzą Ci się wszystkie cztery ściany pomalowane na szaro? Wybierz jasny odcień, na przykład popiel. Ciemny mógłby przytłoczyć wnętrze, które wówczas będzie wydawać się ponure, co w dłuższej perspektywie zadziała przygnębiająco na samopoczucie.
Warto wiedzieć, że farba to niejedyna opcja. Sprawdzą się również szare tapety. W klasycznej jadalni najlepsza będzie tradycyjna tapeta ozdobiona subtelnym deseniem roślinnym bądź geometrycznym. W nowoczesnej przestrzeni zda egzamin tapeta 3D, która nada głębię aranżacji. W rustykalnym pomieszczeniu rozważ tekstylną tapetę imitującą na przykład len.
Dodatki do jadalni szarej
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, szara ściana daje możliwość efektownego wyeksponowania ozdób takich jak obrazy, fotografie, zegary ścienne, lustra. Na tle ciemnoszarej ściany pięknie rozbłysną kinkiety z miedzianymi, złotymi czy chromowanymi komponentami. Zbudują nastrojową atmosferę sprzyjającą romantycznym kolacjom we dwoje.
Co do szarych dodatków, warto rozważyć zasłony lub dywan w tym kolorze. Zasłony zagwarantują większą prywatność, wniosą przytulność, ozdobią wnętrze. Połyskująca srebrzyście tkanina podkreśli elegancję wystroju, a materiał łączący szarość z żywą barwą – np. słoneczną żółcienią – w geometrycznym duecie nieco zdynamizuje aranżację, przełamując jej monotonię.
Z kolei dywan zapobiegnie zarysowaniu podłogi podczas przesuwania krzeseł, zapewni miękkie podparcie stopom oraz izolację akustyczną. Możesz poszukać jednolicie szarego dywanu, modelu z efektem gradientu albo postarzanego dywanu z orientalnym wzorem, który niedawno wrócił do łask.
Uznałeś (uznałaś), że wystrój Twojej szarej jadalni potrzebuje ożywienia? Zainwestuj w rośliny doniczkowe w odcieniu soczystej zieleni, które nie tylko zenergetyzują aranżację, lecz także oczyszczą oraz nawilżą powietrze.
Szarość sprawdzi się w każdej jadalni
Paradoksalnie szara jadalnia to idealna przestrzeń do wyrażenia swojego stylu i osobowości. Z jednej strony dominacja neutralnej barwy może sprawić, że wystrój stanie się nieciekawy i nudny. Z drugiej strony umiejętnie wprowadzona do wnętrza szarość otworzy przed Tobą duże możliwości aranżacyjne i szerokie pole manewru w zakresie eksperymentowania z kolorem i formą. Niezależnie od tego, czy bliżej Ci do nowoczesnej estetyki, stylu klasycznego, rustykalnego, loftowego czy glamour, szarość będzie Twoim sprzymierzeńcem.
W sklepie internetowym Black Red White czekają na Ciebie meble i dodatki, które pomogą Ci urządzić szarą jadalnię. Zapraszamy!