Jesień w ogrodzie: jak zrobić domek dla ptaków, owadów czy jeży?
CzytajJesień w ogrodzie: jak zrobić domek dla ptaków, owadów czy jeży?
Jesień to idealna pora na przygotowanie swojego ogrodu na długie, mroźne, zimowe miesiące. Przycinanie roślin i grabienie liści nie wystarczy. Warto również zadbać o dzikie zwierzęta, które mogą potrzebować Twojego wsparcia. W naszym poradniku podpowiadamy, jak zrobić domek dla owadów w ogrodzie, a także jak zapewnić schronienie jeżom i ptakom, by pomóc im przetrwać trudny czas. Zainspiruj się!
Spis treści:
Domek dla ptaków: ciepłe gniazdko na zimę
Zimą ptaki mają utrudniony dostęp do ciepłych miejsc, w których mogą ogrzać się i schować, gdy pogoda nie sprzyja. Domek dla ptaków to znakomity sposób na stworzenie dla nich osłony przed chłodem, wiatrem oraz deszczem. Zimowa kryjówka zabezpieczy je też przed drapieżnikami, które stają się bardziej agresywne, gdy doskwierają im niskie temperatury i głód. Odpowiednio zaprojektowany domek nie tylko zwiększy komfort oraz bezpieczeństwo ptaków, lecz w dłuższej perspektywie pozytywnie wpłynie na bioróżnorodność w Twojej okolicy.
Domek dla ptaków: dlaczego warto powiesić go we własnym ogrodzie?
Zawieszenie domku dla ptaków przyniesie wiele korzyści zarówno im, jak i Tobie. Ptaki, szczególnie te zimujące, są naturalnymi sojusznikami w walce ze szkodnikami takimi jak na przykład mszyce, które niszczą rośliny. Ptaki odgrywają również rolę „strażników” upraw, odstraszając inne szkodliwe gatunki owadów. Domek lęgowy zwany inaczej skrzynką lęgową pomoże ptakom przetrwać. Kiedy Twój ogród obudzi się na wiosnę, relaks na świeżym powietrzu będzie znacznie przyjemniejszy, gdy będzie mu towarzyszył ptasi szczebiot.
Jak zrobić domek dla ptaków? Garść wskazówek
Budowa domku dla ptaków to prosty projekt, który spokojnie możesz zrealizować samodzielnie. Najważniejsze to przemyślany wybór materiałów. Dobrym pomysłem jest bezpieczne dla zwierząt nieobrobione drewno.
Optymalne wymiary domku powinny wynosić około 15 cm x 15 cm x 25 cm. Rekomendowana wielkość średnicy otworu wejściowego to od 3 do 5 cm. Nie zapomnij o daszku, który zabezpieczy wnętrze przed deszczem. W dolnej części budowli przyda się jeszcze szczelina, dzięki której będzie odprowadzana wilgoć. Wnętrze wypełnione słomą albo trocinami będzie idealną kryjówką dla ptaków.
Nie masz czasu albo ochoty na budowę skrzynki lęgowej? Zastanów się nad zakupem gotowego modelu. Szukając go, weź pod uwagę, że poszczególne gatunki ptaków różnią się od siebie wielkością. Jeśli kupisz za mały drewniany domek (ew. metalowy wariant), niektóre ptaki nie będą mogły go używać, ponieważ nie zmieszczą się w środku – ostrzega ekspert Black Red White.
Gdzie powiesić budkę dla ptaków?
Lokalizacja domku ma duże znaczenie. Najlepiej umieścić go na wysokości co najmniej 2-3 metrów w miejscu osłoniętym od silnych podmuchów wiatru. Dobrze, by budka była skierowana na wschód lub południowy wschód. Ptaki będą mogły cieszyć się ciepłem porannego słońca, nie zagrozi im przegrzanie w południe.
Ważne: unikaj miejsc, w których ptaki mogą być narażone na ataki drapieżników takich jak na przykład koty.
Domek dla owadów: schronienie dla najmniejszych
Owady, choć często niedoceniane, pełnią kluczową funkcję w ekosystemie. Pożyteczne owady zapylacze, do jakich należą m.in. pszczoły samotnice zwane murarkami, złotooki, biedronki, motyle czy trzmiele, pomagają w zwalczaniu szkodników oraz zapylaniu roślin. Jesienią wiele z tych stworzeń rozgląda się za odpowiednim miejscem do hibernacji. Zbudowanie domku dla owadów zapylających to prosty sposób na to, aby pomóc im zregenerować siły przed nadejściem wiosny.
Dlaczego owady potrzebują schronienia?
Gdy nastaje jesień, owady szukają dobrej kryjówki przed zimnem i deszczem. W zdominowanej przez człowieka przyrodzie coraz trudniej o takie lokum, dlatego hotel dla owadów pożytecznych jest prawdziwym wybawieniem dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Domek dla pszczół oraz pozostałych owadów ochroni je przed drapieżnikami i ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Dzięki niemu po zimowej hibernacji znów zmienią się w miniaturowych „superbohaterów” kontrolujących populację szkodników i zapylających rośliny.
Jak zrobić domek dla owadów? Sprawdź, o czym pamiętać
Budowa domku dla owadów wymaga użycia naturalnych materiałów. Przyda Ci się kawałek drewna lub puste łodygi bambusa bądź trzciny. Zdecydowałeś się na pierwszy wariant? Musisz wyciąć w suchym drewnie otwory o głębokości ok. 10 cm. Jeśli zamierzasz wyczarować owadom kryjówkę za pomocą pustych łodyg, wystarczy, że zwiążesz je razem.
Ciekawą alternatywą dla drewna i łodyg jest… cegła „domowej roboty”. Do zrobienia jej potrzebujesz gliny oraz sieczki ze słomy. Łączysz je w proporcji 1:3, lepisz cegłę o wymiarach ok. 45 cm na 25 cm i wykłuwasz w niej komory o średnicy mniej więcej 4 mm. Gotową cegłę należy zostawić na kilka dni do całkowitego wyschnięcia i gotowe.
Wskazówka dla leniuchów: Podobnie jak w przypadku budek dla ptaków, w sklepach bez problemu znajdziesz gotowe domki dla owadów.
Domek dla owadów: gdzie ulokować?
Gdzie umieścić domek dla owadów? Nie wieszaj go za nisko, najlepiej ulokować domek na wysokości ok. 1,5 metra nad ziemią w miejscu osłoniętym przed wiatrem i dobrze nasłonecznionym. Warto powiesić go w pobliżu roślin atrakcyjnych dla owadów. W ten sposób będą miały łatwy dostęp do pokarmu.
Uwaga: zadbaj o to, aby owadzie lokum nie było narażone na nadmierną wilgoć.
DOMEK DLA OWADÓW MODERN NATURA
Domek dla jeża: ostoja na zimę
Jeże, tak jak owady i ptaki, muszą znaleźć schronienie na zimę. Jeżeli im w tym pomożesz i zmienisz swój ogród w bezpieczną przystań dla tych sympatycznych ssaków, na pewno Ci się odwdzięczą. Jak? Otóż jeże świetnie sobie radzą z różnymi szkodnikami takimi jak ślimaki, dżdżownice, jaszczurki i nie tylko. Masz kota, który przynosi Ci od czasu do czasu prezenty w postaci zdechłej myszy albo małego ptaka? Jeż chętnie pomoże Ci w „pozbyciu się” padliny.
Jak zrobić domek dla jeża?
Zrobienie domku dla jeża możesz zmienić w kreatywną zabawę z udziałem pozostałych domowników, w tym dzieci.
Z czego zbudować domek? Zaopatrz się w drewniane, surowe deski o grubości ok. 2,5 cm, przeznaczysz je na ściany. Podłogę i spadzisty dach (dodatkowo pokryty folią) warto wykonać ze sklejki wodoodpornej, a jako wypełnienia użyć siana.
Optymalne wymiary domku to ok. 35 cm wysokości, pół metra długości, pół metra szerokości. We frontowej ścianie wydrąż otwór o średnicy mniej więcej 10 cm. Na koniec przysyp domek suchymi liśćmi i zabezpiecz je gałęziami. Dzięki temu domek będzie ocieplony i jeż nie zmarznie podczas zimowego snu.
W jakim miejscu postawić domek dla jeża?
Jeżową siedzibę powinno się wystawić w bardziej zacisznej i mniej narażonej na wilgoć części ogrodu, z dala od hałasu. Strzałem w dziesiątkę będą gęste krzewy w pobliżu ściany lub muru oddalonego od otworu wejściowego do domku o nie mniej niż 10 cm. Jeż poczuje się tam bezpiecznie.
Warto zrobić coś dobrego dla dzikich zwierząt i zadbać o ekosystem
Zapewnienie ptakom, owadom i jeżom kryjówki na zimę przyniesie korzyść nie tylko zwierzętom, lecz także Tobie. Ogród pięknie rozkwitnie na wiosnę, a Twoje rośliny będą chronione przed szkodnikami.
Budki dla ptaków oraz domki dla owadów czekają na Ciebie w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy!
Czytaj również: „Rozgrzewająca zupa – przepisy od Black Red White na jesienne dni”.