Przejdź do sklepu brw.pl

Harmonia wnętrza: urządź dom, w którym odnajdziesz równowagę

Czytaj
15.06.2019

Harmonia wnętrza: urządź dom, w którym odnajdziesz równowagę

Komu z nas nie zdarza się narzekać na brak czasu i nadmiar obowiązków? W nieunikniony sposób powoduje to stres. Na szczęście, istnieje sposób na wprowadzenie większej ilości harmonii i spokoju do Twojego życia. Kluczem do sukcesu jest teoria uważności i oparta na niej harmonia wnętrza. Co to takiego?

 

Czym jest harmonia wnętrza?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przede wszystkim zrozumieć koncepcję uważności oraz bycia tu i teraz. Po raz pierwszy angielskiego terminu “mindfulness” użyto w latach 70. ubiegłego wieku. Najprościej mówiąc, oznacza on sposób postępowania stojący w opozycji do pośpiechu i wykonywania kilku zadań w tym samym czasie. Teoria uważności promuje minimalizm, otwarte przestrzenie oraz pełne skupienie na chwili obecnej.

Powyższe założenia w prosty sposób przekładają się na zasady projektowania i aranżowania wnętrz. Harmonia wnętrza to koncepcja, która zakłada, że prostota, minimalizm, porządek, naturalne materiały, rośliny oraz neutralne kolory sprzyjają pełnemu relaksowi i doskonale współgrają z teorią uważności.

 

Harmonia i ład we wnętrzu – jakie korzyści z nich płyną?

Jedną z najważniejszych kwestii, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas urządzania mieszkania, są odczucia związane z życiem w danym miejscu. Ważne jest to, jak je odbieramy, jak na nas wpływa, czy spędzamy tam czas przyjemnie, czy też czegoś nam tam brakuje.

Harmonia oznacza zgodność. Jej źródło stanowią dobrze ustanowione proporcje, a także sposoby łączenia poszczególnych elementów. Zaprowadzenie harmonii w domu, w którym mieszkamy, ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Zwiększa to naszą uważność na rzeczy, które dzieją się tu i teraz. Nie jesteśmy ofiarami niepotrzebnego rozproszenia i jest w nas pełna zgoda na odbieranie tego, co dzieje się wokół. Możemy z tego czerpać i cieszyć się tym. Dlatego jeśli ktoś twierdzi, że urządzanie wnętrza nie może zmienić naszego życia, jest w błędzie. Odpowiedzią jest tutaj harmonia, która – zaprowadzona w mieszkaniu lub domu – zaczyna mieć swoje odzwierciedlenie również w samopoczuciu i codziennym funkcjonowaniu. Warto zatem pochylić się nad tym zagadnieniem i urządzić domowe wnętrza tak, by były oazą spokoju i wytchnienia.

 

Harmonia wnętrza w Twoim domu – jak ją osiągnąć?

Wprowadzenie zasad harmonii wnętrza do Twojego domu wcale nie musi być trudne, przyniesie natomiast fantastyczne rezultaty w postaci efektywniejszego wypoczynku, lepszego snu i ogólnego samopoczucia oraz… porządku. Oto kilka podstawowych reguł, których należy przestrzegać:

 

  • Organizacja przestrzeni

Do osiągnięcia harmonii wnętrza niezbędne są otwarte, niezagracone przestrzenie. Ważne jest, aby każdy przedmiot miał swoje miejsce. Warto zaopatrzyć się w funkcjonalne meble ze skrzyniami lub schowkami, w których będziesz mógł przechowywać różne drobiazgi.

Na płaskich powierzchniach bardzo łatwo „mnożą się” rozmaite bibeloty, tworząc wrażenie bałaganu, co z kolei prowadzi do stresu. W przedpokoju umieść koszyczek lub miskę na klucze oraz miejsce do wieszania kurtek czy parasoli, aby łatwiej było zachować porządek.

  • Kolory i faktury

Postaw na neutralną paletę barw. Harmonia wnętrza opiera się na naturalnych rozwiązaniach. Jaskrawe kolory sprzyjają dynamice i pobudzeniu, we wnętrzu o np. wyrazistych czerwonych ścianach trudno się odprężyć. Świetnie sprawdzą się: ochra, biel, naturalny jasny brąz i subtelne pastele. Meble i dodatki powinny być miękkie i delikatne w dotyku.

  • Naturalne materiały i rośliny

Jeśli zależy Ci na prowadzeniu harmonii wnętrza, unikaj plastiku. Postaw na drewno, glinę i kamień. Koniecznie postaraj się o rośliny: storczyki, orchidee, sukulenty lub sansewierię, które wprowadzą dodatkowy element natury i oczyszczą powietrze. Nie zapomnij o wyborze odpowiednich donic, spójnych z całością wystroju pomieszczenia.

  • Zegary – czy na pewno jest ich nie za dużo?

Ile czasomierzy potrzebujesz w swoim otoczeniu? Czy koniecznie muszą znaleźć się w każdym pomieszczeniu? Usuń wszystkie zbędne zegary, które sprzyjają pośpiechowi i wywołują stres. Teoria uważności oraz harmonia wnętrza nawołują do skupienia się na chwili obecnej. Wybierz model zegara bez krzykliwego designu, w neutralnym kolorze, tak aby współgrał z całością aranżacji.

  • Technologia pod kontrolą

Większość z nas kocha technologiczne nowinki i gadżety, jednak ich nadmiar szkodzi i zakłóca spokój. Postaraj się maksymalnie ograniczyć ich ilość. Każde urządzenie podłączone do prądu generuje pewną ilość hałasu, którego na co dzień nie zauważamy, wpływa on jednak na nasz komfort.

 

Harmonia wnętrza nie oznacza ascezy!

Nie obawiaj się, że proste, minimalistyczne wnętrze oznacza brak wygód, zdobyczy nowych technologii czy walorów estetycznych wnętrza. Nie chodzi o to, aby dane pomieszczenie zamienić w celę pustelnika.

W mieszkaniu urządzonym w duchu harmonii wnętrza nie może zabraknąć strefy relaksu. Zadbaj o wygodne fotele i kanapę. Stwórz kącik do czytania lub medytowania. Najważniejsze jest, abyś w swoim domu czuł się dobrze i wygodnie.

Harmonia wnętrza ma za zadanie zapewnić ci możliwie najbardziej sprzyjające warunki do wyciszenia się i naładowania baterii na kolejny dzień. Jeśli masz kłopot z pełnym zrelaksowaniem się we własnym domu, koniecznie spróbuj wprowadzić choćby kilka elementów koncepcji harmonii wnętrza.

 

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0