Przejdź do sklepu brw.pl

Jak urządzić pokój dla chłopca?

Czytaj
30.08.2019

Jak urządzić pokój dla chłopca?

Pokój chłopca to jego królestwo. Tworzymy mu tam przestrzeń, w której poczuje się dobrze i będzie mógł realizować swoje zainteresowania. Co jest ważne w pokoju dla chłopca? Jak urządzić  tę przestrzeń, aby spełniła zarówno oczekiwania dziecka, jak i jego rodziców? Z poniższego artykułu dowiesz się, od czego zacząć.

Pokój chłopca

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak urządzić pokój dziecięcy dla chłopca,
  • urządzenie pokoju nastolatka – o czym pamiętać,
  • skąd brać inspiracje.

Aranżacja pokoju dla chłopca to nie lada wyzwanie dla wszystkich rodziców. W końcu ta niewielka przestrzeń musi łączyć w sobie wiele funkcji,  jednocześnie spełniając oczekiwania dziecka i odpowiadając jego upodobaniom. Niewykonalne? Nic z tych rzeczy! Wystarczy, że w trakcie urządzania pokoju syna, zwrócisz uwagę na kilka istotnych szczegółów. Jakich? Podpowiadamy!

Urządzasz pokój dla chłopca? Weź pod uwagę jego wiek!

Urządzając pokój dla syna, musisz brać pod uwagę fakt, iż z czasem zmieniają się nie tylko upodobania Twojej pociechy, ale również jej potrzeby i oczekiwania względem pomieszczenia, w którym spędza sporą część swojego życia. To właśnie dlatego dizajnerskie meble typu łóżko-rakieta albo regał wykonany z deskorolek choć na początku mogą być hitem, to jednak po kilku latach ze sporym prawo prawdopodobieństwem będą nadawać się wyłącznie do oddania lub wyrzucenia.

Dlatego też, meblując pokój dla chłopca, postaw na meble bez „udziwnień”. Do takiej uniwersalnej bazy łatwiej jest dobrać dodatki adekwatne do wieku i pasji dziecka. Pamiętaj jednak, że tak możesz tę przestrzeń zaaranżować z pomocą innych mebli i dodatków, że w pokoju chłopca znajdzie się mnóstwo przestrzeni na wyobraźnię.

Fototapeta dżungli spodoba się chłopcom zafascynowanym Tarzanem, a dywan przypominający ruchliwą ulicę to idealny gadżet dla małych miłośników motoryzacji. To jednocześnie wyraźne akcenty w pomieszczeniu, które w razie potrzeby łatwo wymienić i przeprowadzić małą metamorfozę.  Możliwości jest wiele, dlatego warto wsłuchać się w potrzeby Twojego dziecka, ale pamiętaj, by tworzyć przestrzeń bezpieczną i komfortową.

Meble Graphic

Pokój dla małego chłopca: królestwo zabawy

Pokój kilkulatka to przede wszystkim bawialnia, dlatego też miejsce zabawy powinna zajmować w nim najwięcej miejsca. Jednak nie możesz na tym poprzestać. Pokój dla chłopca, który nie zaczął jeszcze nauki, dobrze jest w wyraźny sposób podzielić na strefę zabawy i odpoczynku. Możesz wydzielić je przy pomocy parawanów lub chociażby kolorów ścian.

Obowiązkowym elementem wystroju pokoju dziecięcego jest duży, puszysty dywan, który zagwarantuje bezpieczną i przyjemną zabawę. Warto także pamiętać o odpowiedniej ilości półek i pojemników do przechowywania zabawek.

Dobrym pomysłem będzie stworzenie osobnego kącika plastycznego, w którym umieścisz niewielki stolik, krzesełko i wszystkie akcesoria potrzebne małemu artyście. Ciekawym pomysłem będzie też umieszczenie w tej części tablicy lub nawet całej ściany pomalowanej farbą kredową. Jeśli rozważasz umieszczenie pokoju chłopca na poddaszu, wykorzystaj dostępną w nim przestrzeń pod skosami.

Co oczywiste, w każdym pokoju dziecięcym musi zostać wydzielona również strefa snu. Zainstaluj w niej dyskretne oświetlenie lub lampy o regulowanym natężeniu światła. Wygodne, kolorowe poduchy i koce będą się świetnie prezentować na łóżku dla chłopca, czyniąc całe wnętrze bardziej przytulnym.

Jak urządzić pokój dla chłopca w wieku szkolnym?

Pokój dla chłopca, który rozpoczął już naukę w szkole podstawowej musisz koniecznie powiększyć o strefę nauki. Dotychczas najpewniej dosyć płynnie łączyła się ona z miejscem do zabawy, jednak ten stan rzeczy zmieni się wraz z chwilą, gdy Twoja pociecha przekroczy próg szkoły.  W tym wypadku wydzielona przestrzeń do odrabiania lekcji to podstawa.

Wyjątkowo istotnym elementem wystroju takiego wnętrza będzie funkcjonalne biurko oraz ergonomiczne krzesło. Koniecznie zadbaj także o odpowiednie oświetlenie tej przestrzeni – światło nie może być ani zbyt słabe, ani zbyt oślepiające. Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając lampy do pokoju malucha? Przeczytasz o tym więcej w artykule „Wybieramy oświetlenie do pokoju dziecka”.

Urządzając pokój pociechy, pamiętaj że Twój syn z pewnością czuje się doroślej niż przypuszczasz. Potraktuj go jak partnera i pozwól mu współuczestniczyć w wyborze dekoracji.

Z pewnością będzie chciał już pożegnać się z większością przytulanek, zastępując je „znacznie poważniejszymi” gadżetami. Nie zmienia to jednak faktu, iż w pokoju dla chłopca chodzącego do szkoły wciąż musisz przewidzieć miejsce na skrzynie i pudełka do przechowywania przeróżnych drobiazgów.

 

Na co zwracać uwagę, urządzając pokój nastolatka?

Jeśli w Twoim domu nie mieszka już chłopiec, a młody mężczyzna, zadbaj o to, aby pokój spełniał wszystkie jego potrzeby i oddawał indywidualny styl. Miejsce zabawek zajmą ulubione gadżety, kosmetyki czy sprzęt sportowy. Przyda się więc duża szafa i regał.

W pokoju młodzieżowym niezbędne stanie się również miejsce na komputer i sprzęt audio. Dobrym pomysłem może okazać się także wyciszenie drzwi i części ścian w takim pomieszczeniu – zwłaszcza, gdy Twój syn gra na gitarze albo innym instrumencie.

 

Jak wybrać odpowiednie łóżko dla chłopca?

Odpowiednio dobrane łóżko może stać się centralnym punktem w pokoju Twojej pociechy. Zwykle zwracamy uwagę jedynie na jego cenę oraz funkcjonalność, spychając na dalszy plan walory dekoracyjne. To błąd, który popełnia wielu rodziców. To oczywiste, że dwa pierwsze czynniki mają kolosalne znaczenie, jednak wygląd mebli w pokoju Twojego syna jest równie istotny.

Wybierając łóżko dla chłopca, postaraj się dopasować je do jego wieku. Młodsze dzieci potrzebują niższych łóżek bez ostrych kantów, z kolei starsze mogą ucieszyć się z rozkładanej sofy, na której będą mieć zdecydowanie więcej miejsca niż na jednoosobowym łóżku. W strefie snu przeznaczonej dla malucha warto umieścić dekoracyjne panele tapicerowane. Nie tylko ochronią ścianę przed zabrudzeniem, ale też dodadzą wnętrzu przytulności.

Pamiętaj, że łóżko możesz wykorzystać także jako dodatkową przestrzeń do przechowywania. Wybierz mebel z wysuwaną szufladą na pościel lub dodatkowymi półkami, dzięki którym będziesz mógł zmieścić o kilka pudeł więcej.

Aby Twoja pociecha mogła cieszyć się swoim łóżkiem jak najdłużej, zwróć uwagę na materiały, z jakich zostało ono wykonane. Koniecznie zapoznaj się z informacjami na temat atestów bezpieczeństwa oraz rodzaju farb i lakierów wykorzystanych do wykończenia mebla.

 

Jakie kolory sprawdzą się w pokoju dla chłopca?

Przez dziesięciolecia utarło się, że pokoje dziecięce można pomalować wyłącznie na dwa kolory: różowy, jeżeli mamy córkę oraz błękitny, jeśli urządzamy pokój dla chłopca. Współcześnie podział ten mocno się zdezaktualizował, a młodzi rodzice bardzo często przełamują schematy, wybierając z bardzo szerokiej palety barw.

Warto wiedzieć, że najmłodsze dzieci najlepiej dostrzegają intensywne, kontrastujące ze sobą barwy. Wyraziste połączenia (takie jak pomarańczowy z niebieskim lub zielony z czerwienią) będą lepiej stymulować malucha i ułatwią jego rozwój. Z tego względu warto zdecydować się na zakup jaskrawej tapety lub kolorowej naklejki na ścianę, która skupi uwagę maluszka.

Pamiętaj, że pokój Twojego syna może, a nawet powinien być, najbardziej zwariowanym i fantazyjnym pomieszczeniem w całym mieszkaniu. Daj się ponieść wyobraźni, nie bój się nietypowych połączeń i przypomnij sobie o czym marzyłeś, mając zaledwie kilka lat.

Aby uniknąć pstrokacizny, zdecyduj się na dwie-trzy barwy przewodnie, które będą powtarzać się w różnych elementach wystroju. Bardzo dobrym wyborem będą jasne odcienie, które rozjaśnią i powiększą optycznie pokój .

Warto również wiedzieć, iż kolory dominujące w otoczeniu mogą silnie wpływać na nasze samopoczucie. Zieleń i niebieski uspokajają i koją emocje, z kolei czerwień i pomarańcz działają pobudzająco, żółty rozwesela, a fiolet pobudza kreatywność.

Jeśli wybierzesz neutralne kolory ścian, postaraj się ożywić wnętrze barwnymi obrazkami lub naklejkami na ścianę. Co ważne, dzięki nim będziesz mógł szybko i stosunkowo tanio zmienić charakter i motyw przewodni pokoju.

W przypadku urządzania pokoju nastolatka, pozwól mu samemu dobrać motyw i kolor przewodni, jaki znajdzie się w jego „królestwie”.

Pokój dla chłopaka, którego roznosi energia – meble Melton

Co ułatwi utrzymanie porządku w pokoju dziecięcym?

Jednym z największych problemów wszystkich rodziców jest utrzymanie porządku w pokoiku swojej pociechy. Dzieci posiadają mnóstwo zabawek i przedmiotów codziennego użytku, które w ekspresowym tempie mogą zagracić nawet największą przestrzeń.

Na szczęście nad tym chaosem da się w bardzo prosty sposób zapanować. Wystarczy, że zaopatrzysz się w praktyczne meble z dużą ilością schowków i sporą przestrzenią do przechowywania. Komoda z głębokimi szufladami ułatwi przechowywanie ubrań oraz skarbów Twojego syna. Podobną funkcję spełni szafa z drzwiami przesuwnymi oraz pufy z wbudowanymi schowkami.

Poza tymi meblami, w pokoju syna nie może zabraknąć praktycznych pudełek zarówno na te większe, jak i mniejsze przedmioty. Nie zapomnij także o skrzyniach na zabawki i organizerach. To właśnie dzięki nim Twoje dziecko nauczy się, że każda rzecz powinna mieć swoje miejsce, a  utrzymanie porządku wcale nie jest przykrym obowiązkiem.

Jak urządzić pokój gamingowy dla chłopca? Aranżacje dla miłośnika gier

Twój syn jest fanem cyfrowych rozrywek? W takiej sytuacji możesz pokusić się o urządzenie mu pokoju gamingowego z prawdziwego zdarzenia! Jak to zrobić? Przede wszystkim zapewnij dziecku komfortowe i ergonomiczne miejsce do grania. Wybór odpowiedniego krzesła to podstawa – dobrze dopasowany fotel gamingowy zadba o prawidłową postawę i komfort podczas długich sesji przed komputerem.

Pokój gamera zyska wyjątkowy charakter, jeśli zamontujesz w nim taśmy LED. Światełka możesz umieścić na biurku, półkach czy ścianach – dodatkowe oświetlenie nie tylko podrasuje wystrój wnętrza, ale zapewni też odpowiednie warunki do grania wieczorami.

Nie zapomnij o przestrzeni do przechowywania. Półki lub regały na gry, figurki i inne dekoracje nawiązujące do wirtualnych światów, będą idealnym uzupełnieniem gamingowego pokoju. Umożliwią one organizację i eksponowanie kolekcji gier oraz akcesoriów, a jednocześnie dodadzą wnętrzu osobistego charakteru. Dobrze zorganizowane miejsce na sprzęt i dodatki sprawi, że pokój będzie nie tylko stylowy, ale i praktyczny.

Funkcjonalny projekt pokoju dla chłopca: na jakie szczegóły warto zawrócić uwagę?

Projektując pokój młodzieżowy dla chłopca, zwracaj uwagę nie tylko na stylistykę, ale również na funkcjonalne aspekty aranżacji. Kluczem do osiągnięcia sukcesu na tym polu jest odpowiednia organizacja przestrzeni, która pozwoli dziecku na swobodne korzystanie z pokoju i ułatwi utrzymanie porządku.

Jeśli dziecko jest w posiadaniu wielu gadżetów, z pewnością przydadzą mu się dodatkowe organizery i skrzynie do przechowywania. Dzięki nim chłopiec zapanuje nad bałaganem w pokoju, a także zyska więcej miejsca na zabawki, książki, ubrania i inne przedmioty. Organizer na biurku, skrzynie pod łóżkiem czy półki modułowe ustawione pod ścianą to tylko niektóre z rozwiązań zwiększających funkcjonalność wnętrza.

Mały domownik jest miłośnikiem muzyki lub sportu? W takim razie pomyśl o zakupie specjalnych wieszaków na instrumenty muzyczne lub sprzęt sportowy. Montując wieszaki na ścianie, zaoszczędzisz cenną przestrzeń, a ulubione przedmioty dziecka będą zawsze pod ręką.

Dla chłopca, który osiąga sukcesy w różnych dziedzinach, warto przewidzieć miejsce na gablotkę na nagrody, wyróżnienia albo ulubione przedmioty związane z uprawianą dyscypliną. Taki element wyposażenia nie tylko spełni funkcję dekoracyjną, ale też zmotywuje dziecko do zdobywania kolejnych osiągnięć.

Dziecko spędza wiele godzin przy biurku? Pomyśl o zainstalowaniu w tej strefie podstawki pod stopy. Niewielki dodatek poprawi komfort podczas nauki, zapewniając ergonomiczne wsparcie i redukując zmęczenie nóg.

W strefie biurowej warto powiesić również tablicę korkową. Chłopiec może przypiąć do niej plakaty, pocztówki, zdjęcia czy rysunki. Tablica daje możliwość personalizacji przestrzeni, a jednocześnie jest praktycznym miejscem na notatki i plany.

Podsumowanie: jak urządzić pokój dla chłopca?

Pokój dziecięcy powinien odzwierciedlać wiek i charakter zamieszkującego go lokatora. Dlatego też urządzić pokój dziecka to inne wyzwanie niż aranżacja pokoju dla nastolatka. Wystrój obu wnętrz będzie inny, w pierwszym nie może zabraknąć miniaturowego „placu zabaw”, w drugim pomieszczenie nabierze bardziej buntowniczego charakteru. Pokój chłopca powinien być dopasowany do jego potrzeb, meble powinny mieć wydzielone miejsce na zabawki, a na ścianach mogą dominować jasne kolory. Oczywiście, aranżacje dziecięcych pokoi wymaga elastyczności, bo każde dziecko jest inne i warto wziąć pod uwagę jego indywidualne preferencje.

Urządzasz pokój dla syna? Sprawdź nasze meble do pokoju dziecięcego i młodzieżowego!

Przeczytaj również: „Bajkowy pokój dla dziewczynki – jak go urządzić?”.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0