Przejdź do sklepu brw.pl

Kamień w kuchni i jadalni

Czytaj
5.11.2019

Kamień w kuchni i jadalni

Kamień to szlachetny i ponadczasowy materiał, który od lat inspiruje projektantów wnętrz. Dziś stanowi jeden z silniejszych trendów w urządzaniu wnętrz. Może podkreślać surowość designerskich aranżacji lub wskazywać na bliskość z naturą. Jak wykorzystać kamień w kuchni i jadalni?

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • jak wykorzystać kamień dekoracyjny w aranżacji wnętrz;
  • jak zrobić ścianę z kamienia naturalnego;
  • w jakich wnętrzach sprawdzi się kuchnia z kamienia;
  • jakie są zastosowania kamienia dekoracyjnego;
  • gdzie sprawdzą się płytki kamienne;
  • czy blaty kuchenne z kamienia są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Kuchnia Royal Frigg

Od kilku sezonów we wnętrzarskim świecie zauważyć można tendencję tech-free, który interpretować można jako odpoczynek od technologii i powrót do natury. Zwolennicy tego nurtu przekonują, że proste i zgodne z naturą aranżacje są wybawieniem dla współczesnego człowieka. Taki trend wnętrzarski określany jest zamiennie mianem back to the nature i oznacza zwrócenie się w kierunku naturalnych, ekologicznych materiałów, które pozwolą Ci stworzyć własną enklawę przyrody nawet w samym sercu miasta.

Kamień w designie wpisuje się w nurt tech-free, a jednocześnie pozwala domownikom wyrazić własny styl i osobowość. To jeden z atrybutów trendu organicznego, czyli wnętrz inspirowanych naturą. Połączony z drewnem i tekstyliami staje się „ciepły”, a przez to wyśmienicie pasuje do przytulnych aranżacji – skandynawskich, boho i rustykalnych. Śmiało możesz go łączyć z drewnem, zielonymi roślinami i ścianami w kolorze ziemi. Natomiast użycie kamienia w dużej ilości spowoduje, że wnętrze zyska bezkompromisowy look, zgodny z nowoczesnym lub japońskim minimalizmem.

Możesz postawić na monochromatyczne wnętrze lub bawić się fakturą i kolorem, wprowadzając płytki kamienne w różnych rozmiarach i barwach oraz przeplatając je z innymi materiałami. W przypadku podłogi i blatów świetnie sprawdzi się kamień naturalny, podczas gdy pomysłem na ściany może być wykorzystanie kamienia dekoracyjnego. Twoje wnętrze nie tylko zyska niepowtarzalny klimat, ale także stanie się bardzo przytulne. Jak wprowadzić kamień do swojej aranżacji i w jakich wnętrzach warto zdecydować się na ten materiał?

Odrobina luksusu, czyli kamienny blat w kuchni

Blat kuchenny z naturalnego kamienia (marmuru, granitu, piaskowca) to przedmiot pożądania osób, które we wnętrzach szukają ekskluzywnego designu oraz trwałego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne materiału. Niestety, ceny kamiennych blatów bywają bardzo wysokie, a uwielbiany przez estetów marmur może być dość kłopotliwy w utrzymaniu.

Możesz jednak poprzestać na zdecydowanie tańszej alternatywie – blaty laminowane naśladujące marmur czy granit mieszczą się w budżecie standardowej kuchni, są stosunkowo lekkie i nie wymagają żadnej impregnacji. Nowoczesne materiały nie ustępują także naturalnym surowcom pod względem trwałości. Są także łatwe do utrzymania w czystości, a ich zaletą jest szeroki wybór kolorów i wzorów naśladujących naturalną fakturę.

Kamienny, laminowany, a może drewniany? Więcej o blatach kuchennych przeczytasz tutaj: „Jaki blat do kuchni wybrać”?

Blat o wyglądzie ciemnego kamienia pasuje zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych czy loftowych wnętrz. W wersji eleganckiej możesz postawić na kontrast z białymi szafkami, ale jeśli wolisz coś przytulniejszego, wybierz szafki drewniane. Biały kamień z wyrazistym unerwieniem dobrze komponuje się z frontami ramiakowymi (np. białymi lub szarymi). W kuchni skandynawskiej lub minimalistycznej sprawdzą się kamienie z subtelnymi żyłkami. Z kolei wielokolorowe granity dobrze wyglądają w aranżacjach klasycznych i kolonialnych. Biały marmur z widocznymi żyłkami świetnie sprawdzi się w kuchni w stylu glamour.

Kuchnia Family Line Fiore

KUCHNIA MODUŁOWA FAMILY LINE FIORE z elementami imitującymi kamień

Mocny akcent w kuchni: kamienne dodatki

Twoja kuchnia jest już gotowa i teraz chcesz ją jedynie dopracować, aby wnętrze zyskało charakter i lepiej odzwierciedlało gust domowników? Blat to nie jedyny pomysł na kamień w kuchni. Możesz sięgnąć po dodatki wykonane z granitu lub marmuru, a także przedmioty, które wzorem lub fakturą przypominają naturalny kamień.

Jeśli preferujesz zdrową kuchnię, koniecznie zaopatrz się w kamienny moździerz, za pomocą którego rozdrobnisz świeże i aromatyczne zioła. Przechowuj moździerz w takim miejscu, aby móc po niego sięgnąć w każdej chwili – na parapecie, otwartej półce czy na blacie. Kamienne akcesorium będzie najlepszym dowodem na to, że cenisz solidne i tradycyjne rozwiązania, a w kuchni nie uznajesz półśrodków (czyli na przykład gotowych przypraw).

Kamień możesz przemycić także pod postacią deski do krojenia. Masz wątpliwości, czy ciężki kawałek marmuru lub granitu sprawdzi się w praktyce? W takim razie poprzestań na desce z tworzywa sztucznego z nadrukiem imitującym naturalny kamień. Taką deskę z łatwością uniesiesz, np. gdy zechcesz wrzucić pokrojone warzywa do garnka. Plastikowa deska nie zarysuje blatu podczas przesuwania, ani nie uszkodzi zlewu, gdy wyślizgnie się z rąk podczas mycia.

A co powiesz na… zegar z prawdziwego kamienia? Taki dodatek doda wnętrzu charakteru i podkreśli Twoje upodobanie do oryginalnych rozwiązań. Kamienny zegar wyśmienicie pasuje do surowych kuchni industrialnych, choć ze względu na stonowany design przypadnie do gustu także zwolennikom minimalistycznych i skandynawskich aranżacji. Jeśli chcesz wyeksponować zegar, pomaluj kawałek ściany na kontrastujący kolor, np. szałwiową zieleń lub ochrę.

Deska do krojenia Granite

DESKA DO KROJENIA GRANITE

Zegar ścienny

ZEGAR ŚCIENNY

Jesteś fanem kamiennej tekstury? Wyposaż swoją kuchnię w garnki o charakterystycznej „nakrapianej” powierzchni, które wyglądają jak wykute z marmuru lub granitu. W dużej kuchni da się je łatwo wyeksponować – to zabieg często stosowany w aranżacjach amerykańskich, rustykalnych i industrialnych. Garnki możesz zawiesić na ścianie lub nad wyspą za pomocą otworów w uchwytach. Możesz również zrobić wystawkę, wykorzystując do tego otwarte półki lub przeszklone gabloty.

Garnek Stone Lamart

GARNEK STONE LAMART dzięki marmurkowej powierzchni wpisuje się w organiczną aranżację kuchni.

Kamień w jadalni: dodatki, które zmienią oblicze domowych posiłków

Oryginalny styl i upodobanie do wszystkiego, co pochodzi z natury, możesz wyrazić także w jadalni. Rozłóż na stole lniany obrus, na środku postaw szklany wazon z kwiatami i rozstaw podkładki z naturalnego materiału (np. papieru). Zamiast tradycyjnej, białej zastawy możesz użyć ceramicznych talerzy i miseczek, które kolorem lub fakturą przypominają kamienne naczynia. Przekąski lub gorące potrawy możesz serwować na desce z łupka – w ten sposób pięknie wyeksponujesz swoje dania, a przy okazji zrobisz duże wrażenie na gościach.

Jeśli preferujesz elegancki i subtelny styl aranżacji stołu, zamiast dodatków z kamienia możesz użyć podkładek pod talerze w marmurkowy wzór. Maty z charakterystycznymi żyłkami świetnie komponują się z białym obrusem i klasyczną zastawą. Aby urozmaicić nakrycie stołu, możesz stworzyć kreatywną dekorację – postaw na środku szklane naczynia, włóż do środka dekoracyjne kamienie i główki kwiatów, zalej pojemniki wodą i umieść na górze pływające tealighty.

Komplet obiadowy Wabi-Sabi Sapphire

KOMPLET OBIADOWY WABI-SABI SAPPHIRE

Kamienie ozdobne

KAMIENIE OZDOBNE

Jadalnia to nie tylko stół – to także otoczenie, które jest tłem dla każdego posiłku. Dlatego nie zostawiaj pustych ścian, niech na nich również coś się dzieje. Doskonałym dodatkiem do wnętrz eleganckich (styl nowojorski, glamour) jest lustro z marmurkową ramą. Możesz zawiesić je w orientacji poziomej i zadbać o to, aby w tafli odbijały się ładne przedmioty, np. szkatułki, chromowane figurki czy świeczniki. We wnętrzach surowych (styl loftowy, nowoczesny) możesz ozdobić ściany obrazami przedstawiającymi różne rodzaje marmuru.

Podążając tropem kamienia, możesz natknąć się również na betonowe dekoracje i dodatki. W końcu komponenty wchodzące w skład betonu (cement i kruszywo) powstają z surowców skalnych, tj. bazaltu, wapienia, dolomitu i granitu. Porowata faktura i szary kolor sprawiają, że beton świetnie współgra z nawiązującym do natury stylem wnętrza. Dlatego jeśli szukasz pomysłu na efektowne oświetlenie stołu, możesz zdecydować się na lampy z… prawdziwego betonu – to prawdziwy rarytas dla miłośników designerskich i organicznych wnętrz.

Lampa wisząca Volcano

LAMPA WISZĄCA VOLCANO

Plafon Shy

PLAFON SHY

Lampa wisząca Lava

LAMPA WISZĄCA LAVA

Urządzasz mieszkanie albo chcesz wprowadzić małe zmiany w aranżacji? Pomysły na kamień w kuchni i jadali pochodzą z najnowszego trendbooka Black Red White. Zapraszamy do lektury, jeśli masz ochotę na więcej inspiracji!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0