10 sposobów na zaparowane szyby kuchenne
Czytaj10 sposobów na zaparowane szyby kuchenne
Osiadanie pary wodnej na oknach to zupełnie normalne zjawisko wynikające z praw fizyki. Taka wilgoć rzadko bywa zwiastunem poważnych kłopotów. Wiele osób natomiast postrzega ją jako dokuczliwą i irytującą. Chcesz poznać kilka sprawdzonych sposobów na zaparowane szyby?
Zjawisko parowania okien to nic innego jak skraplanie się pary wodnej. Ma ono związek z wysoką wilgotnością powietrza, jak również dużymi wahaniami oraz różnicami temperatur — na zewnątrz i wewnątrz mieszkania.
Po odparowaniu wody na szybach pozostają zacieki oraz plamy. W tym kontekście parowanie okien powoduje problem także czysto estetycznej natury.
Wilgoć występującą w mieszkaniu pod wszelką postacią należy zwalczać, gdyż w długofalowej perspektywie może doprowadzić ona do rozwoju szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni.
Spis treści:
- Kiedy woda zbierająca się na oknach powinna niepokoić?
- Domowe sposoby na zaparowane szyby
- 1. Włącz okap podczas gotowania
- 2. Wietrz mieszkanie
- 3. Rozszczelnij okna
- 4. Ogranicz parowanie w kuchni
- 5. Pozostaw odsłonięty grzejnik
- 6. Uważaj z roletami
- 7. Użyj domowych pochłaniaczy wilgoci i osuszaczy
- 8. Na zaparowane szyby sprawdź glicerynę
- 9. Na zaparowane okna użyj pianki do golenia
- 10. Ozdób dom roślinami pochłaniającymi wilgoć
Kiedy woda zbierająca się na oknach powinna niepokoić?
Jeśli para występuje pomiędzy szybami – przyjrzyj się tej sprawie bliżej. Tendencja do gromadzenia się wilgoci w tym właśnie miejscu może być rezultatem wady konstrukcyjnej okna lub błędów popełnionych podczas jego montażu.
Parowanie szyb zewnętrznych nie powinno budzić obaw. Jest uciążliwe, bo ogranicza widoczność. Ma jednak charakter przejściowy, ponieważ pozostaje w ścisłym związku z występującą porą roku. Zjawisko „pocenia się” okien nasila się jesienią, a słabnie na wiosnę.
Szyby wilgotne po wewnętrznej stronie wymagają zastanowienia. Dowodzą one co prawda szczelności okna, ale mogą za to wskazywać na problem z wentylacją, np. podczas intensywnego gotowania, lub zbyt dużą wilgotnością powietrza w pomieszczeniu.
Domowe sposoby na zaparowane szyby
Zaparowane szyby w domu to przeszkoda, której nie da się całkowicie wyeliminować, ale można ograniczyć intensywność jej występowania. Prawidłowe działanie kanałów wywiewnych powinno pomóc, co jeszcze? Podpowiadamy, co można zrobić, aby zmniejszyć osadzanie się wilgoci na oknach!
1. Włącz okap podczas gotowania
Wiele osób rzadko korzysta z okapu, gdyż wychodzi z założenia, że służy on do usuwania kuchennych zapachów. Jeśli więc w menu pojawia się potrawa, która do specjalnie aromatycznych nie należy, w ogóle go nie uruchamiają.
Tak naprawdę jest to urządzenie przeznaczone do wyciągania/pochłaniania nie tylko aromatów, ale i pary wodnej, co zapobiega parowaniu szyb. Jeśli nie masz w domu okapu — pamiętaj, aby za każdym razem, gdy przystępujesz do gotowania otwierać lub choćby uchylać okno w kuchni.
Chcesz doposażyć swoje mieszkanie w praktyczne sprzęty AGD, ale nie wiesz jak wkomponować je w przestrzeń kuchni? Zachęcamy do lektury artykułu: „Kuchnia na wymiar: przewodnik od A do Z”.
2. Wietrz mieszkanie
Wilgoć utrzymującą się na poziomie 40-50% uznaje się za optymalną. Gdy wartość ta zostanie przekroczona, okna parują. W takiej sytuacji wystarczy, że otworzysz okno w kuchni, a najlepiej po jednym oknie w każdym pomieszczeniu.
Systematyczne wietrzenie mieszkania to najprostszy, a zarazem najskuteczniejszy sposób na walkę z zaparowanymi szybami w domu.
3. Rozszczelnij okna
Plastikowe okna mają dwa tryby – letni i zimowy. Wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz, można ręcznie zmniejszyć stopień przylegania skrzydła do ramy okiennej, aby umożliwić samoczynną wentylację pomieszczeń.
Rozważ możliwość zaniechania prowadzenia takiej cyklicznej regulacji, a co za tym idzie, pozostawienia okien w trybie rozszczelnionym przez cały rok.
Gdy za oknem panuje mróz, ciepło w domu jest mile widziane. Jednak zupełny brak dopływu powietrza z zewnątrz to jedna z przyczyn nadmiernego zawilgocenia szyb.
4. Ogranicz parowanie w kuchni
Jesteś jedną z tych osób, które lubią prasować w kuchni? Uwalnianie się gorącej pary z żelazka również może powodować, że parują szyby.
W ramach walki z wilgocią w kuchni trudno jest zrezygnować z gotowania, ale do prasowania ubrań z powodzeniem można znaleźć sobie w domu inny kąt.
5. Pozostaw odsłonięty grzejnik
Zadaniem kaloryferów jest dostarczanie ciepła do pomieszczenia, a także nagrzewanie oraz osuszanie szyb. W sytuacji, gdy układasz na grzejnikach mokre pranie, osiągasz wprost odwrotny efekt.
Jeśli masz małe dzieci i często nastawiasz pranie — zaopatrz się w suszarkę bębnową lub pralko-suszarkę. Nie dysponujesz środkami finansowymi na zakup takiego urządzenia? Postaw na tradycyjną składaną suszarkę.
W ostateczności możesz suszyć pranie na grzejnikach, ale nie jest to ani estetyczne, ani polecane – szczególnie w przypadku pomieszczeń z natury dość wilgotnych.
6. Uważaj z roletami
Rolety zewnętrzne mają właściwości izolacyjne, dzięki którym nie dopuszczają do kondensacji pary na powierzchni szyb.
Rolety wewnętrzne niestety nie będą Twoim sojusznikiem w zmaganiach z zaparowanymi oknami. Tego typu przesłony, gdy są opuszczone na dół, blokują swobodny przepływ powietrza. Przez to wilgoć pojawiająca się na szybie nie ma szans na odparowanie.
Zastanów się, czy nie będzie lepiej, gdy zastąpisz takie rolety lekkimi, przepuszczającymi powietrze tekstyliami. Firanka osłoni Cię przed ostrym słonecznym światłem. Dzięki białemu zabarwieniu z łatwością wpasuje się w każdy wystrój. W pomieszczeniach z dużymi oknami świetnie sprawdzi się firana ozdobiona delikatnym kwiatowym wzorem.
Korzystnym rozwiązaniem jest okienna aranżacja wykorzystująca działanie rolet wewnętrznych w ciągu dnia, gdy słońce mocno operuje oraz zasłon, które zapewnią poczucie intymności po zapadnięciu zmroku.
W takim układzie znakomicie sprawdzi się jasna zasłona zaciemniająca wykonana z tkaniny o zwartej strukturze, która nie będzie przepuszczać światła. Jej białe lub kremowe zabarwienie nie przytłoczy wnętrza. Zasłona dekoracyjna w pięknym intensywnym (np. bordowym) kolorze wprowadzi z kolei do Twoich wnętrz szczyptę ożywienia.
7. Użyj domowych pochłaniaczy wilgoci i osuszaczy
Niezawodnym domowym sposobem na zaparowane szyby jest umieszczenie przy oknach woreczków z pochłaniającą wilgoć solą. Możesz sięgnąć także po gotowe preparaty w formie tabletek lub granulek.
Rozważ możliwość zainwestowania w elektryczny pochłaniacz. To spory wydatek, ale mowa jest o zaawansowanym urządzeniu, które będzie prowadziło bieżącą kontrolę poziomu wilgotności powietrza.
8. Na zaparowane szyby sprawdź glicerynę
Zmniejszyć parowanie szyb może mieszanina gliceryny i spirytusu sporządzona w proporcjach 1:1. Wystarczy przelać ją do spryskiwacza, zmoczyć nią szybę, a następnie wytrzeć ją do sucha.
9. Na zaparowane okna użyj pianki do golenia
Największą zaletą tego sposobu na zaparowane szyby jest — obok skuteczności oczywiście — łatwa dostępność wykorzystywanego specyfiku. Wypolerowana z wykorzystaniem pianki do golenia szyba staje się hydrofobowa, przez co będzie odpychać cząsteczki wody.
10. Ozdób dom roślinami pochłaniającymi wilgoć
Lubisz zieleń? Z pewnością ucieszy Cię wiadomość, że są rośliny doniczkowe dobrze absorbujące wilgoć. Zalicza się do nich:
- skrzydłokwiat,
- bluszcz,
- paproć,
- chamedora wytworna,
- oplątwa.
Kwiaty umieść w donicach współgrających z estetyką kuchennego wystroju, a następnie ustaw je na parapecie. W ten sposób rozprawisz się z zaparowanymi szybami, a jednocześnie zyskasz atrakcyjną okienną aranżację.
Możesz ją wzbogacić przy użyciu lampionu, wazonu lub świecznika. Dodatki i dekoracje wykonane ze szkła wprowadzą do takiej parapetowej kompozycji trochę lekkości, podczas gdy te z metalu dodadzą jej charakteru.