Rytuał parzenia herbaty – orientalna ceremonia w Twojej kuchni
CzytajRytuał parzenia herbaty – orientalna ceremonia w Twojej kuchni
Herbata, tuż obok kawy, plasuje się w czołówce najpopularniejszych napojów świata. Trudno wyobrazić sobie coś lepszego od kuba gorącego naparu, gdy za oknem szaleje niepogoda. Czy wiesz, jak parzyć herbatę, aby w pełni cieszyć się jej smakiem i właściwościami?
Ten aromatyczny napój pija się niemal pod każdą szerokością geograficzną. Herbatą delektują się mieszkańcy obu Ameryk, Europy oraz Azji. W każdym z krajów serwuje się ją w inny sposób, charakterystyczny dla danego regionu. Zawsze otrzymuje się wyjątkowo smaczny napój.
W sklepach bez trudu odnajdziesz wiele rodzajów herbat. Każda z nich różni się smakiem, właściwościami oraz sposobem przygotowania. Jedne z nich pobudzają, inne z kolei pozwalają się zrelaksować i uspokoić. Aby ułatwić Ci poruszanie po różnorodnym świecie herbat, przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczny przewodnik, dzięki któremu dowiesz się, jak parzyć herbatę idealną.
Spis treści:
Jak parzyć czarną herbatę?
Klasyczna, czarna herbata jest zdecydowanie najpopularniejszym napojem w naszym kraju. Dla miłośników tego napoju mamy bardzo dobrą wiadomość: jest on nie tylko smaczny, ale również wyjątkowo zdrowy. Każda filiżanka czarnej herbaty zawiera sporą ilość cennych garbników oraz katechin, które odtruwają organizm oraz mają silne działanie bakteriobójcze. Co ważne, czarna herbata doskonale pobudza, dlatego może stanowić fantastyczną alternatywę dla kawy.
Jak parzyć czarną herbatę, aby w pełni wydobyć jej smak i aromat? Przede wszystkim zapomnij o używaniu wrzątku. Optymalna temperatura wody, którą zalewamy listki powinna wynosić ok. 85 stopni. Herbatę należy parzyć od 3 do 5 minut, w zależności od tego, jak silny napar lubisz.
Aby wzbogacić smak herbaty, możesz dodać do niej suszone płatki kwiatów, cytrynę, pomarańczę lub kilka kropel esencji waniliowej. Efekt z pewnością pozytywnie Cię zaskoczy.
Jak parzyć czerwoną herbatę?
Egzotyczna herbata czerwona (np. oolong lub pu-erh) zaskakuje aromatem i właściwościami. Jak zaznaczają eksperci, z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród Polaków. Ten rodzaj herbaty poddawany jest tylko częściowej, bardzo krótkiej fermentacji, dzięki czemu napar zyskuje bardzo charakterystyczny smak.
Czerwona herbata zasłynęła głównie ze względu na swoje wyjątkowe właściwości odchudzające. Naukowcom udało się dowieść, iż przyspiesza ona przemianę materii, obniża poziom cholesterolu, zapobiega odkładaniu się tłuszczu w komórkach oraz stabilizuje ciśnienie krwi.
Jak parzyć czerwoną herbatę? Aby otrzymać idealny napar, na każde 200 ml wody powinno przypaść około 3-5g suszu. Herbatę zalewamy wodą w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Pamiętaj, aby pu-erh parzyć nie dłużej niż trzy minuty, gdyż po tym czasie napar może stać się bardzo gorzki. Zrezygnuj również z dodawania do niej cukru, gdyż w ten sposób straci ona swoje lecznicze właściwości.
Zielona herbata – jak parzyć, aby w pełni skorzystać z jej właściwości?
W ostatnich latach hitem wśród miłośników zdrowego odżywiania stała się zielona herbata. Jak parzyć ten napój, aby był możliwie jak najzdrowszy? W tym przypadku główną rolę odgrywa temperatura. Woda nie może być ani zbyt zimna, ani zbyt gorąca. Zaleca się by miała mniej więcej 80-85 stopni Celsjusza. Parzenie nie powinno trwać dłużej niż 4 minuty.
Jak parzyć zieloną herbatę i poprawić jej smak? Możesz śmiało eksperymentować z dodatkami. Charakterystycznej goryczki pozbędziesz się dodając do niej skórkę cytrusów, cynamon, imbir lub suszone kwiaty.
O tym, jak parzyć zieloną herbatę oraz jakie korzyści płyną z jej regularnego picia, można napisać książkę. Naukowcy poświęcili jej wiele badań, a medycyna ludowa od wieków zaleca jej jak najczęstsze spożywanie. Dotychczas udało się ustalić, że chroni ona serce, oczyszcza organizm z toksyn, obniża ciśnienie, przyspiesza metabolizm oraz spowalnia procesy starzenia się. Wszystko jednak wskazuje na to, iż ten niepozorny napój jeszcze nie raz nas jeszcze zaskoczy.
Jak parzyć herbatę matcha?
Specjalną odmianą zielonej herbaty jest matcha, czyli drobno zmielony proszek o charakterystycznej, intensywnej barwie. Krzaczki herbaciane, z którym ma zostać przygotowana są osłonięte przed działaniem promieni słonecznych, dzięki czemu nabiera ona wyjątkowo głębokiego, słodkiego smaku.
Matchę warto mieć w swojej kuchni ze względu na właściwości uspokajające i relaksacyjne. Napój ten ułatwia także koncentrację oraz zapewnia szybki przypływ energii. Zachwyciły się nim również osoby na diecie, gdyż bywa on uznawany za naturalny spalacz tłuszczu, który przyspiesza przemianę materii.
Jak parzyć herbatę matcha? Mimo wielu akcesoriów, jakich potrzebujesz do przygotowania tego napoju, sam proces jest na tyle prosty, że każdy sobie z nim poradzi. Proszek należy najpierw przesiać przez sitko i zalać wodą o temperaturze około 75 stopni Celsjusza. Następnie powinieneś energicznie mieszać ją przy pomocy specjalnej miotełki, do momentu uzyskania pianki.
Biała herbata – jak parzyć, aby była najzdrowsza?
Biała herbata jest najprawdopodobniej jedną z najbardziej niezwykłych odmian tego napoju. Przygotowuje się ją wyłącznie ze specjalnie wyselekcjonowanych, delikatnych listków, które nie zdążyły się jeszcze w pełni rozwinąć. Są one zbierane wczesną wiosną, a proces suszenia odbywa się w naturalnych warunkach.
Dzięki tym zabiegom otrzymujemy napój, który ma bardzo subtelny, pozbawiony goryczki smak. Tak więc, jeśli dotąd przeszkadzał Ci intensywny aromat innych naparów, doskonałym wyborem dla Ciebie będzie właśnie biała herbata. Jak parzyć ją, aby była najsmaczniejsza i najzdrowsza? W tym wypadku woda powinna mieć temperaturę od 80 do 90 stopni Celsjusza. Czas parzenia jest zdecydowanie dłuższy niż w przypadku innych odmian i może wynosić nawet 10 minut. Co ciekawe, biała herbata może być parzona wielokrotnie.
Czym jest żółta herbata?
Żółta herbata jest jednym z najbardziej tajemniczych odmian tego napoju. W przeszłości mógł ją pijać wyłącznie cesarz, a i współcześnie dosyć rzadko możemy spotkać ją w sklepach. Warto jednak jej poszukiwać, gdyż ma wyjątkowy smak, a dodatkowo bardzo silnie orzeźwia oraz oczyszcza organizm.
Do przygotowania naparu z żółtej herbaty wystarczy zaledwie niewielka łyżeczka suszu. Powinien zostać zalany wodą o temperaturze od 70 do 80 stopni Celsjusza. Aby uzyskać pełnię smaku, parzenie nie powinno trwać więcej niż 3 minuty.
Jak serwować herbatę?
Wybierając zestaw herbaciany, postaraj się możliwie jak najbardziej dostosować go do swoich potrzeb. Masz dużą rodzinę? Zadbaj o to, aby w Twoim domu znalazł się elegancki komplet filiżanek (w tej roli doskonale sprawdzi się np. elegancki, dwunastoelementowy zestaw Satin Leaves). Jeśli herbatą lubisz delektować się w samotności, wybierz praktyczny zestaw Brunch.
W każdym z takich kompletów powinien znaleźć się solidny dzbanek. A jeżeli zdarza Ci się zasiedzieć przy herbacie, zaopatrz się dodatkowo w specjalny podgrzewacz. Zestaw do herbaty możesz uzupełnić również mlecznikiem, ozdobną cukiernicą lub dekoracyjnym pojemnikiem na miód.
Miłośnicy herbaty sypanej nie obędą się także bez praktycznego zaparzacza. Możesz zdecydować się na niewielki zaparzacz Picolo lub większy dzbanek z wbudowanym pojemniczkiem na herbaciany susz. Później pozostanie Ci już tylko relaks i rozkoszowanie się wyjątkowym aromatem ulubionego naparu.
Przeczytaj także, jak wybrać dobry czajnik, który pozwoli Ci przygotować najlepszą herbatę.