Rodzicu, bądź kreatywny! Aranżacja pokoju dziecięcego
CzytajRodzicu, bądź kreatywny! Aranżacja pokoju dziecięcego
Kluczem do stworzenia udanego projektu pokoju dziecięcego jest znalezienie balansu pomiędzy sztampą a ekstrawagancją. Wnętrze to musi zawierać rozwiązania wspierające rozwój dziecka i zapewniające mu warunki do odpoczynku, nauki oraz zabawy. Aranżacje pokoju dziecięcego muszą więc zakładać takie rozwiązania, dzięki którym dziecko poczuje się we wnętrzu doskonale, a estetyka przestrzeni pozostanie na wysokim poziomie. Jak wykreować taki wystrój?
Pokój dziecięcy to jedno z trudniejszych do urządzenia wnętrz. Jego wygląd oraz sposób organizacji musi wpisywać się w bieżące potrzeby i upodobania dziecka, a te zmieniają się w zastraszającym wręcz tempie.
Wszystko to, co dla młodego człowieka jest tak bardzo zajmujące dzisiaj, już jutro może znaleźć się na peryferiach jego uwagi. W takiej sytuacji możesz raz po raz kompleksowo zmieniać wystrój pokoju swojej pociechy lub zaplanować go tak, by z niewielkimi modyfikacjami pozostał aktualny przez możliwie jak najdłuższy czas.
Spis treści:
Jak zaaranżować pokój dziecięcy? Tych błędów unikaj
Dostępne na wielu portalach inspiracje kuszą, by przeprowadzić aranżację pokoju dziecięcego, wykorzystując założenia konkretnego, mocno sprecyzowanego stylu. Najczęściej wiąże się to z kolorystyczną nudą dla zachowania spójności, a także mało praktycznymi rozwiązaniami, które jednak pięknie prezentują się na zdjęciach, katalogowo.
Pamiętaj jednak, że pokój dziecięcy to miejsce pierwszych przygód, wyzwań i wszystkiego, co w dzieciństwie najlepsze. W swoim pokoju dzieci nie potrzebują wystroju, którym pochwalą się na portalu społecznościowym, ale miejsca, w którym odpoczną, zbudują fantastyczny zamek z klocków, w bezpiecznej i wygodnej pozycji poczytają bajki, a ponad wszystko – znajdą mnóstwo przestrzeni do rozwoju wyobraźni. Potraktuj pokój dziecka jak jego centrum dowodzenia, które ma sprzyjać jego kreatywności i chęci rozwoju.
Ograniczaj niepraktyczne rozwiązania
Nie wszystko, co piękne, ma szanse powodzenia u dzieci. Dlatego pokój dziecięcy powinien być urządzony tak, by maluch czuł się w nim komfortowo i mógł w nim realizować swoje pierwsze pasje. Czasem warto niepraktyczną zjeżdżalnię zamienić na mini ściankę wspinaczkową, konsolę do gier na sztalugę malarską, a kwietnik na teleskop. Aby urządzić pokój dziecięcy, w którym Twoje dziecko poczuje się dobrze – wysłuchaj go. Jego pasje i jego pomysły są tu niezwykle ważne.
Projekt pokoju dziecięcego, który dobrze zniesie próbę czasu
Elementem o kluczowym znaczeniu w aranżacjach pokoju dziecka są oczywiście meble. Chcesz wiedzieć, czym warto kierować się podczas ich wyboru? Stylistyka wyglądu takiego kompletu jest istotna, ale priorytetem w pokoju dziecięcym zawsze jest bezpieczeństwo.
Najlepszy wybór stanowią meble z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka. Potwierdza ona należytą jakość wykorzystanych do ich produkcji materiałów, jak również samej konstrukcji oraz estetyki ich wykończenia. Innymi słowy, meble rekomendowane przez Instytut są w pełni bezpieczne w użytkowaniu, a dodatkowo dostosowane do różnych etapów rozwoju dziecka.
Zainteresował Cię ten temat? Więcej informacji znajdziesz w artykule: „Piękne, funkcjonalne, bezpieczne. Meble BRW z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka”.
Znakomitym patentem na ponadczasowe, uniwersalne aranżacje w pokoju dziecięcym są meble o prostej, oszczędnej stylistyce. Na pozór wydaje się, że dla obdarzonych niespożytą energią, ciekawych otaczającego świata dzieciaków będą zbyt zachowawcze.
Jeśli dobierzesz do nich atrakcyjne, trafiające w gusta Twojej pociechy oświetlenie i dekoracje – stworzysz daleki od nudy wystrój, a dodatkowo wyjątkowo łatwy do przekształcenia. Ostatecznie mniej kłopotliwa jest wymiana kilku dodatków niż składającego się z wielu elementów zestawu mebli. Dzięki temu pokój dziecięcy będzie łatwiej odmienić i dostosować do wieku Twojej pociechy.
Jakimi jeszcze cechami powinny wyróżniać się meble do w pokoju dziecięcym?
-
Geometryczna, nowoczesna forma
Meble o stonowanym, minimalistycznym wyglądzie odnajdą się w każdej aranżacji. Ich prosta linia wprowadzi do przestrzeni zajmowanej przez Twoje dziecko wrażenie ładu i harmonii. Pokój dziecięcy stanie się bezpieczną oazą dla Twojej pociechy.
Tak skromnie prezentujące się meble nie będą go drażnić ani rozpraszać, co zdarza się w przypadku zestawów o bardziej wymyślnej stylistyce. Dodatkowo mają one tę zaletę, że będą podobać się dzieciakom w każdym wieku. Dziecięcy pokój w takim wydaniu to z pewnością świetny pomysł.
-
Neutralne zabarwienie
Najmodniejsze obecnie meble przeznaczone dla dzieci są zachowane w klasycznej bieli. Dla urozmaicenia często łączona jest ona ze spokojnymi szarościami. W tym samym celu stosowane są wstawki w kolorze drewna, które dodatkowo ocieplają nieco surowy wygląd modułów.
Połączenie bieli oraz drewna prezentuje się bardzo elegancko, dlatego coraz częściej można je spotkać. Warto wspomnieć, że wszelkie rozwiązania nawiązujące do piękna natury wpisują się w najgorętsze wnętrzarskie trendy.
-
Personalizacja
Wybierając meble do pokoju swojego dziecka warto rozważyć zakup kolekcji z możliwością personalizacji. Dzięki temu posłuży przez ładnych parę lat!
Podobne systemy przewidują możliwość zmiany koloru frontów, a nawet wyboru frontów z nadrukami cyfrowymi. Jest to o tyle praktyczne, że jeśli Twoje dziecko zapragnie zobaczyć w swoim wnętrzu trochę więcej koloru, z łatwością spełnisz jego życzenie.
W niektórych kompletach dostępna jest również opcja zmiany umiejscowienia frontów. Przy jej pomocy można samodzielnie zmieniać wygląd mebli poprzez decydowanie, które szafki będą zamknięte, a które posłużą do ekspozycji cennych dla dziecka drobiazgów.
KREATYWNA KOLEKCJA NANDU z możliwością personalizacji
-
Inteligentne meble
Meble w pokoju dziecka powinny być nie tylko piękne, ale przede wszystkim funkcjonalne, by nadążyć za szybkim dorastaniem i zmieniającymi się potrzebami. Zwróć więc uwagę na rozwiązania, które sprawią, że kolekcja sprawdzi się na przestrzeni kilku lat i nie będzie tylko chwilowym zakupem.
W pokoju dziecka z pewnością powinno znaleźć się biurko, i to najlepiej takie wyposażone w regulację wysokości blatu. Tak praktyczne meble będą rosły razem z Twoją pociechą, zapewnią wygodę i odpowiednią postawę podczas odrabiania lekcji czy rysowania dziecięcych portretów.
Ciekawą opcję stanowi nadstawka, którą można dobrać do biurka, a przez to zwiększyć jego możliwości w zakresie przechowywania. Bardzo pomocna może okazać się w pokojach starszych dzieciaków, które zdążyły już zgromadzić rozmaite skarby. Dzięki takiej zabudowie będą mogły się nimi pochwalić.
BIURKO PRINCETON z dwustopniową regulacją wysokości blatu
Projekt pokoju dziecięcego powinien też uwzględniać mobilne meble, czyli takie osadzone na kółkach. Na ogół mają one postać poręcznych komód lub kontenerków, które można z łatwością przesuwać. Są one tyle wygodne, że nie zajmują zbyt dużo wolnego miejsca, a ich ustawienie można zmieniać w zależności od potrzeb.
Dzięki obecności kółek Twoje dziecko będzie mogło korzystać z nich na wiele odmiennych sposobów. Sprawdzą się jako meble do przechowywania, ale mogą mu również posłużyć jako szafka nocna lub stolik.
Wielofunkcyjność oraz mobilność to bardzo mile widziane cechy we współczesnych aranżacjach pokoi dziecięcych.
Barwna aranżacja pokoju dziecięcego
Dzieciaki lubią wesołe, kolorowe wnętrza. Tyle że trudno jest urządzić je w sposób, który pozwoli na uniknięcie przesady. Nadmiar barw jest nie tylko mało gustowny, ale na dłuższą metę może być bardzo męczący.
Dobrym sposobem na ożywienie aranżacji pokoju dziecięcego jest wyeksponowanie mocniejszych kolorystycznych akcentów na jasnym, spokojnym tle. W takim zestawieniu będą dobrze widoczne, ale nie przytłoczą wnętrza. Warto więc zainwestować w różnego rodzaju dodatki.
Pamiętaj, że barwa zawsze idzie w parze z formą. Jeśli Twoja pociecha gustuje w jaskrawych kolorach, możesz przemycić je do wnętrza za pomocą drobiazgów np. drucianej lampy lub pojemnika o lekkiej ażurowej konstrukcji. Żywe, nasycone kolory umieszczone na niewielkich powierzchniach nie zdominują aranżacji, a jedynie wydobędą z niej charakter.
Nie bój się kolorów. Wprowadzaj je do wnętrza śmiało, ale z wyczuciem. Sekretem jest nie tyle właściwy dobór barw, co zachowanie odpowiednich proporcji, aby aranżacja pokoju dziecięcego był gustowna, świeża, na czasie i co ważniejsze, odzwierciedlała upodobania oraz zainteresowania jego właściciela. Kwestię kolorów oraz form wykorzystanych dodatków skonsultuj ze swoim dzieckiem. To jego pokój, dlatego musi ono czuć się w nim komfortowo i swobodnie.
Potrzebujesz pomocy przy wyborze palety barw do pokoju Twojego dziecka? Cenne wskazówki znajdziesz w artykule: „Na żółto i na niebiesko! Psychologiczne znaczenie kolorów we wnętrzu”.