Aranżacja parapetu w kuchni – pomysł na szybką metamorfozę wnętrza
CzytajAranżacja parapetu w kuchni – pomysł na szybką metamorfozę wnętrza
Kuchnia z oknem to marzenie każdego, kto wie, jak ważne jest to pomieszczenie w domu. Często jednak zapominamy, że kuchenny parapet jest ważną częścią wnętrza, która również wymaga odpowiedniej aranżacji i wykorzystania własnej kreatywności. Tworząc piękną dekorację parapetu sprawiamy, że pomieszczenie staje się optycznie żywsze i cieplejsze. Sprawdź, jak udekorować parapet wewnętrzny w kuchni i podkreślić tym samym jej charakter!
Spis treści:
Parapet w kuchni – zaaranżuj go!
Dekoracja parapetu kuchennego nie dla wszystkich jest oczywistością. Tymczasem jest to najlepsze miejsce do tego, by ożywić odrobinę przestrzeń kuchni. Najłatwiej oczywiście zrobić to z pomocą kwiatów i drobnych dekoracji, które nawiązują do tematyki pomieszczenia. Parapet kuchenny, który jest urządzony w przemyślany sposób, może stać się prawdziwą ozdobą wnętrza.
Dekorację parapetu warto też rozważyć ze względu na jej praktyczność. Jeśli zdecydujesz się na hodowanie w doniczkach ziół lub pysznych kiełków, parapet może stać się niewielkim, kuchennym ogródkiem. Rośliny spełniają wówczas dwie funkcje: mogą ozdobić parapet i przydać się w kuchni podczas przygotowywania posiłków. Nie martw się też, jeśli nie masz dobrej ręki do roślin. Hodowanie kiełków i ziół, takich jak bazylia, czy mięta, jest bardzo proste. Wystarczy podlewanie kilka razy w tygodniu, by utrzymać rośliny w dobrej formie i móc wykorzystywać ich smak i aromat w pysznych daniach.
Dekoracja parapetu – czego potrzebujesz?
Aby dekoracja parapetu mogła się udać, z pewnością przydadzą się osłonki i designerskie doniczki, w których wyrosną kwiaty lub zioła. Najlepiej dobierać je w zgodzie ze stylem, w którym kuchnia została urządzona. Podkreślą jej charakter i nie zaburzą spójności, która zapewne była przez Ciebie misternie budowana podczas urządzania tego pomieszczenia.
W aranżacji wnętrz sporą rolę odgrywają również wazony. To miejsce na cięte kwiaty, jeśli lubisz ozdabiać nimi wnętrze. Nic nie stoi na przeszkodzie, by sam wazon – bez żadnej zawartości – był ozdobą kuchni i jej parapetu. Wspaniałe wazony z barwionego szkła, z charakterystycznymi zdobieniami lub w oryginalnych kształtach, świetnie sprawdzają się w tej dekoracyjnej roli.
Dekoracje parapetu w kuchni
Jak ozdobić parapet, by dekoracja przyciągała uwagę, ale jednocześnie nie wprowadzała do kuchni optycznego chaosu? Przede wszystkim ozdoby powinny pasować do charakteru wnętrza. O stylu parapetowej dekoracji zadecydują głównie doniczki i osłonki, które staną na parapecie.
Klasyczna, szara osłonka, ozdobiona przy podstawie złotym paskiem, to doskonały wybór do kuchni w popularnym stylu skandynawskim, choć jej surowe wykończenie może odpowiadać również wnętrzom w stylu loft. Takich osłonek nie powinniśmy łączyć z osłonkami optycznie lekkimi i delikatnymi, ponieważ dekoracja parapetu będzie wówczas wyglądać niespójnie. Warto natomiast stworzyć z nich zestaw i – w zależności od wielkości parapetu – postawić na nim 3-4 takie same osłonki. W zestawieniu z elegancką kuchnią, wypełnione zielenią roślin, będą prezentować się doskonale.
Kwietniki na parapecie to doskonały sposób na to, by zróżnicować nieco poziomy roślin, które na nim staną. W efekcie wydaje się, że zieleni jest więcej, układa się ona bardziej naturalnie. Kwietnik Hiacynt, wykonany z neutralnej kolorystycznie plecionki i osadzony na niewielkich, metalowych nóżkach, to wspaniały wybór do kuchni w stylu rustykalnym i boho.
Kolorowe osłonki również mogą pięknie ozdobić parapet. Często dobiera się je do oryginalnej wersji stylu boho, tej, w której bazuje się na podkreślaniu wolności. Zwróć uwagę na kolor butelkowej zieleni, który bardzo dobrze współgra z zielonymi odcieniami ziół i kwiatów. Wbrew pozorom, takie drobne dodatki są w stanie odmienić wnętrze.
Klasyczny, przezroczysty wazon powinien się znaleźć w każdym domu, jako dekoracja ze sporym potencjałem. Możesz wstawić do niego cięte kwiaty, wrzucić ozdobne kamienie lub zapachowe kwiaty suszone. Wiele zależy od tego, czego oczekujesz od swojej dekoracji i jaki styl kuchenny ma podkreślić. Wazony w różnych kształtach, wykonane z transparentnego szkła, możesz zestawiać również z niektórymi osłonkami. Dekoracja parapetu stanie się wówczas kompozycją, w której da się zauważyć dbałość o detale.
Aranżacja parapetu w kuchni
Osłonki w surowej aranżacji parapetu kuchni loftowej
Lofty nawiązują swoim wystrojem do wnętrz starych fabryk. Nie brak tu cegieł i surowego drewna, ale wszystko ozdabiane jest komfortowymi meblami z miękkimi obiciami. W loftowych kuchniach często pojawia się czerń i szarości, ale łączy się je ze szkłem i złotem, by dodać całej aranżacji nieco elegancji. Na parapecie takiej kuchni ustaw obok siebie kilka osłonek Enar. W każdej z nich mogą rosnąć inne zioła i świeże przyprawy. Złoty kolor ozdobnego paska będzie nawiązywać do loftowych dekoracji, a także da Ci możliwość wyboru kolejnej ozdoby. Może być nią druciany, złoty świecznik lub złoty lampion, który razem z osłonkami będzie stanowić spójną kompozycję.
Aranżacja parapetu w kuchni rustykalnej
Styl rustykalny zyskuje coraz większą popularność ze względu na mnogość kolorów, bliskie powiązanie z naturą i sielski klimat, który sprawia, że w każdym rustykalnym pomieszczeniu można poczuć się jak na wakacjach. Odpowiednia dla tego klimatu będzie osłonka Rosa. Jej delikatna budowa i jasny kolor to dobra baza dla kwitnących kwiatów, które wprowadzą do wnętrza mnóstwo nowych barw. Styl rustykalny uwielbia również drewno, dlatego obok osłonek postaw na parapecie drewnianą latarenkę i kilka plastrów drewna, na których staną świece. Proste, naturalne rozwiązania sprawdzą się tu idealnie!
Ożyw swoją kuchnię z BRW!
W stylowych donicach i osłonkach drzemie prawdziwy potencjał aranżacyjny! Ozdabiaj zatem kuchenny parapet dekoracyjnymi kwiatami i ozdobami z gliny, drewna, czy metalu, które wspaniale podkreślą kuchenny styl.