Przejdź do sklepu brw.pl

Aranżacja wnętrz: samodzielnie czy z projektantem?

Czytaj
19.02.2020

Aranżacja wnętrz: samodzielnie czy z projektantem?

Zasady projektowania salonu, kuchni czy sypialni są o wiele łatwiejsze w teorii niż w praktyce – zwłaszcza jeżeli chcesz, aby efekt końcowy był modny, spójny i funkcjonalny. Czy aranżować mieszkanie samemu, czy może warto zlecić projekt wnętrz specjaliście? Jakie są zalety i wady obydwu rozwiązań?

Podczas aranżowania wnętrza masz do wyporu kilka opcji. Możesz wszystko zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy fachowca. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie sił i ścisła współpraca z projektantem przy urządzaniu mieszkania. To, na którą opcję finalnie się zdecydujesz, powinno zależeć zarówno od Twoich własnych umiejętności, jak i od budżetu, którym dysponujesz. 

Projektant wnętrz: czy warto skorzystać z jego usług?

Jeżeli należysz do osób, które nie narzekają na brak czasu, warto, abyś skorzystał z pomocy projektanta. To specjalista posiadający odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Doskonale zna się na panujących trendach oraz zasadach urządzania salonu, sypialni czy innych pomieszczeń. Jego pomoc przyda się również wtedy, kiedy kompletnie brak Ci pomysłu na wygląd Twojego domu lub aranżacja pomieszczeń nie jest Twoją mocną stroną. 

Dobry projektant, przed rozpoczęciem prac projektowych, spędzi z Tobą trochę czasu, aby lepiej poznać Twój gust, dopasować to co może Ci się spodobać i zaproponować spójną aranżację. Ponadto, w zakres prac takiego specjalisty często wchodzi również opieka i dopilnowanie całego remontu i ekipy oraz zakup odpowiednich materiałów budowlanych, dekoracji i mebli. To idealne rozwiązanie, jeżeli faktycznie brak Ci na to czasu.

Jeżeli zdecydujesz się na zatrudnienie projektanta pamiętaj, że jego wiedza kosztuje. Musisz również pogodzić się z tym, że osoba zatrudniona do zaaranżowania Twojej przestrzeni może często kwestionować Twoje pomysły lub wręcz namawiać do realizacji niektórych koncepcji. 

A może samemu?

Jeżeli decydujesz się na samodzielną aranżację wnętrz, od razu podpowiemy – nie jest to łatwe zadanie, a im większą masz do zaplanowania przestrzeń, tym poprzeczka podnosi się wyżej. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się, gdy planujesz niewielki remont i zmiany. 

Jeżeli nie znasz się ma materiałach, fakturach, kolorach – połączenie ich w idealną całość może być kłopotliwe, a efekt końcowy nie najlepiej się prezentować. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj szukanie inspiracji w sieci oraz magazynach wnętrzarskich i stopniowe urządzanie wnętrza.  

Zanim jednak zaczniesz kupować materiały, dokładnie zweryfikuj swoje pomysły. Świetne sprawdzi się na początek stworzenie tzw. moodboardu, czyli tablicy z inspiracjami. Umieszczasz na niej wszystko to, co Ci się podoba: zdjęcia urządzonych już wnętrz, próbki materiałów i kolorów, zdjęcia wybranych mebli oraz dekoracji. 

Dzięki takiemu działaniu, zobaczysz na jednaj płaszczyźnie, czy wymyślona przez Ciebie koncepcja faktycznie jest spójna i czy warto przenieść ją do realu. Niektóre elementy wyposażenia mieszkania w pojedynkę wyglądają zachwycającą, jednak zebrane w jednym pomieszczeniu mogą wprowadzać wnętrzarski chaos. 

Aranżując samodzielnie wnętrze, pamiętaj również o układzie funkcjonalnym i zanim zaczniesz ustawiać meble warto, abyś skorzystał np. z darmowego programu do projektowania wnętrz (nie są one skomplikowane w obsłudze). Zaprojektuj swoją wirtualną przestrzeń i sprawdź, czy planowane przez Ciebie ustawienie będzie faktycznie funkcjonalne. Taka wizualizacja pomoże zrozumieć czy to, co chcesz zrealizować – jest dobrym pomysłem.

Zbadaj rynek i wybierz ekipę budowlaną

Zanim jednak przystąpisz do samodzielnych działań, zorientuj się na rynku wyposażenia i wykończenia wnętrz i  wybierz fachową ekipę budowlaną. Dowiedz się również ile będzie trwało dostarczenie zamówionych elementów. Z tą wiedzą łatwiej będzie Ci zaplanować harmonogram poszczególnych prac. 

Największą zaletą samodzielnego projektowania wnętrz jest oszczędność pieniędzy za projekt i pracę eksperta. Musisz jednak pamiętać, że za wszystko co robisz i za wszystkie błędy remontowe i niedociągnięcia w projekcie, odpowiedzialność spada na Ciebie. Ponadto ryzykujesz, że zaplanowana przestrzeń będzie źle wykorzystana, a całe wnętrze mniej funkcjonalne. Niestety musimy też wspomnieć o nieuczciwych i niekompetentnych ekipach remontowych – te najlepiej wybierać z polecenia znajomych i rodziny. 

Podstawowe zasady projektowania wnętrz

Bez względu na to, czy będziesz projektował pomieszczenie sam, czy też zgłosisz się po pomoc do specjalisty, najważniejsze, abyś nie kierował się jedynie modą i pamiętał o kilku zasadach projektowania wnętrz. 

Ergonomia i komfort użytkowania pomieszczeń w domu zależy od wielu czynników: 

  • wielkości pomieszczenia, 
  • zastosowanego oświetlenia, 
  • koloru farby na ścianach, 
  • zastosowanych dodatków
  • ogólnie – wprowadzonego stylu. 

Dokładny pomiar

Pomiar ma kluczowe znaczenie w planowaniu każdej aranżacji. Zmierz dokładnie całe wnętrze oraz meble, które planujesz zakupić. Pamiętaj, że istotna jest nie tylko ich długość i szerokość, ale również wysokość. 

Plan pomieszczenia

Kiedy już wszystko dokładnie pomierzyłeś, wyniki należy odwzorować w skali i narysować plan wnętrza, na którym dokładnie zaznacza się wszystkie drzwi, okna, grzejniki oraz gniazdka. Możesz to zrobić odręcznie na papierze lub skorzystać ze specjalnych programów do projektowania wnętrz. 

Na tak sporządzonym planie rozmieść planowane meble, elementy wyposażenia, armaturę oraz sprzęty rtv i agd (i tutaj przyda się dokładna wiedza o zasadach urządzania kuchni). Ważne, abyś znał ich dokładne wymiary, jeżeli już wybrałeś konkretne elementy wyposażenia.  

Podział na strefy

To ważne, abyś wiedział, jak wnętrze ma być użytkowane. Planując przestrzeń, musisz ją również podzielić na odpowiednie strefy, np. nocną (łazienka, garderoba, sypialnia etc.) i dzienną (salon, kuchnia, jadalnia etc.) – powinna ona być, jak najbardziej przestronna i prawidłowo oświetlona. W domu niezbędna jest także strefa gospodarcza – lokalizuje się ją zazwyczaj w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia (strefa wejścia).

Zaplanuj kosztorys

Wydatki przy remoncie są niby oczywiste, ale brak ich odpowiedniego zaplanowania może sprawić, że w środku realizacji zabraknie Ci środków. Dlatego przed rozpoczęciem prac weź do ręki kalkulator i dokładnie podsumuj wszystkie koszty. W razie czego możesz dokonać pewnych korekt.

Wybierz odpowiednie tło

Tłem całej aranżacji są podłoga i ściany. Dlatego ważne jest, aby były one stonowane i pasowały do wielu stylów aranżacyjnych. Jeżeli w przyszłości postanowisz zmienić wystrój, nie będziesz musiał układać paneli czy desek od nowa. 

Monochromatyczne podłogi powinny być wykonane z tradycyjnych materiałów: drewna, granitu, marmuru czy gresu. Podobnie postępuj ze ścianami. Najbezpieczniej pomalować je na jednolity, klasyczny kolor.

kolekcja mebli Holten
Meble Holten na tle neutralnej, szarej ściany i drewnianej podłogi.

Ważna jest harmonia

Zadbaj o harmonię w każdym projektowanym przez siebie wnętrzu. Najpierw wybierz największe sprzęty, np. sofę w salonie, a następnie dobieraj do niej mniejsze elementy. Pomieszczenie powinno sprawiać wrażenie przestronnego, dlatego nie ustawiaj nic zbyt blisko siebie. Nie przesadzaj również z mocnymi akcentami kolorystycznymi – ich nadmiar niepotrzebnie przytłacza.

Wybierz dominujący styl

Podczas planowania projektu wnętrza, konsekwentnie trzymaj się zasad wybranego przez siebie stylu. Unikniesz dzięki temu chaosu kompozycji. Wszystkie elementy: kolorystyka, jak i dobór materiałów, mebli, oświetlenia czy dodatków musi tworzyć jedną całość.

Jeśli chcesz urządzić stylowe wnętrze samodzielnie, zajrzyj na naszego bloga i poznaj najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0