Przejdź do sklepu brw.pl

Back to the future: 7 pomysłów na aranżację salonu w stylu futurystycznym

Czytaj
21.12.2019

Back to the future: 7 pomysłów na aranżację salonu w stylu futurystycznym

Mieszkania w stylu futurystycznym przypominają nieco wnętrza znane z filmów science fiction. Przykuwają wzrok i potrafią zaintrygować, nic więc dziwnego, że stają się w ostatnim czasie bardzo popularne. Niebanalne opływowe kształty, niekonwencjonalny design i metaliczne kolory – to tylko niektóre z cech rozpoznawczych tego stylu. Jesteś ciekawy, jak wykorzystać je w aranżacji salonu? Zapnij pasy i przygotuj się do lotu. W dzisiejszym artykule zapraszamy do podróży w przyszłość!

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • jakie są cechy futuryzmu,
  • kto najbardziej doceni tego typu wnętrza,
  • jakie meble i dodatki wybrać.

Styl futurystyczny, podobnie jak inne nowoczesne nurty w aranżacji wnętrz, przeżywa obecnie wzrost popularności. Trudno się temu dziwić – wykorzystuje nietypowe i modernistyczne, ale też wyjątkowo funkcjonalne meble i dodatki. Jeśli więc nie boisz się awangardowych rozwiązań, skorzystaj z naszych porad i urządź swój salon tak, by wyprzedzał trendy i wprowadził Cię w epokę jutra.

Słowo wstępu – cechy futuryzmu wg Tytusa Czyżewskiego

Futuryzm to awangardowy nurt w sztuce, który narodził się w pierwszej połowie XX wieku. Jego początki łączy się z rewolucją techniczną, a także artystami włoskiego pochodzenia (poeta, pisarz Filippo Tommaso Marinetti, malarze Umberto Boccioni, Carlo Carrà, Giacomo Balla, Gino Severini oraz kompozytor Luigi Russolo). Jego główną siłą był bunt, sprzeciwienie się „klasykom” i utartym schematom. Nic dziwnego, że nazwą tego ruchu został właśnie „futuryzm” jako oddalenie się od tego co było, zapomnienie o przeszłości i myślenie o przyszłości. W Polsce głównymi ośrodkami tego nurtu były Warszawa i Kraków, gdzie pierwsi futuryści przecierali szlak twórcom awangardowym. Wśród nich był m.in. Tytus Czyżewski, który z Brunonem Jasieńskim i innymi futurystami wydawali własne pismo pełne manifestów. Artyści ci mieli indywidualne spojrzenie na sztukę, a cechy ich stylu wkrótce wchłonęła również architektura i projektowanie wnętrz.

Renesans popularności futuryzmu w Polsce i na świecie

Styl futurystyczny, podobnie jak inne nowoczesne nurty sztuki aranżacji wnętrz, przeżywa obecnie wzrost popularności. Trudno się temu dziwić – wykorzystuje nietypowe i modernistyczne, ale też wyjątkowo funkcjonalne meble i dodatki. Właśnie one swoimi kształtami, wykonaniem, doborem barw czy designem potrafią zaintrygować, wzbudzić westchnienie zachwytu czy przekonać do siebie nawet największych sceptyków i miłośników klasycznej elegancji. Jeśli więc nie boisz się awangardowych rozwiązań i jesteś otwarty na nowe pomysły, to powinieneś skorzystać z naszych porad. Postaraj się urządzić swój salon tak, by wyprzedzał trendy i wprowadził Cię w epokę jutra.

Dla kogo styl futurystyczny?

Futuryzm to idealne rozwiązanie wnętrzarskie dla wszystkich osób, które lubią się wyróżniać i cenią sobie osobliwy klimat i oryginalność. Mieszkanie urządzone w tym stylu z pewnością zapadnie w pamięć każdego odwiedzającego je gościa. Z jednej strony odważne zestawienia kolorów i materiałów, niebanalne kształty i ultranowoczesne rozwiązania. Z drugiej – minimalizm i elegancja.

Wbrew pozorom urządzone tak wnętrze wcale nie będzie przypominać statku kosmicznego. Tak naprawdę, styl futurystyczny można wprowadzić do wnętrza na wiele sposobów i – w zależności od preferencji – uczynić go motywem przewodnim lub jedynie elementem całego wystroju.

Futuryzm w mieszkaniu – idea przy(e)szłości

Co najciekawsze, futuryzm, jako trend w masowej kulturze, wcale nie jest nowinką. Pojawił się bowiem we Włoszech już na początku XX wieku. Jego nazwa wywodzi się z łaciny i oznacza przyszłość. Jego głównym założeniem była szeroko pojęta wolność i odrzucenie tego co tradycyjne i minione. Nowość, nietypowość i niebywały podziw dla osiągnięć współczesnej cywilizacji – wszystko to wpisywało się w ten nurt. W architekturze stawiano (i nadal stawia się) na niestandardowe bryły i materiały takie jak szkło, metal czy beton.

Białe meble na połysk i przeszklenia, czyli założenia stylu futurystycznego

Futurystyczne przestrzenie są raczej minimalistyczne, nie są przeładowane zbyt dużą liczbą przedmiotów. Ważna jest nie ilość, a forma (i funkcjonalność!). We wnętrzach tych każdy element stanowi jasne dopełnienie całej kompozycji, czyniąc ją spójną. Najbardziej charakterystyczne dla tego stylu są jednak meble, które z pewnością zapadają w pamięć.

Nietuzinkowe, niekiedy nawet o rzadko spotykanych kształtach. Współcześnie, wykonane najczęściej z metalu, przeźroczystego tworzywa sztucznego lub płyt MDF lakierowanych na wysoki połysk. Wśród kolorów dominuje przede wszystkim biel i naturalna stal, natomiast nie jest to regułą.

  1. Duże przestrzenie

To jedna z najważniejszych zasad stylu futurystycznego. Aranżowane w ten sposób wnętrza rzadko stanowią wydzielone pomieszczenia. Dlatego urządzając tak salon, dobrze połączyć go z kuchnią, jadalnią lub korytarzem. Co najważniejsze, wcale nie oznacza to funkcjonalnego chaosu. Tego typu przestrzenie powinny być odpowiednio zaplanowane i ułożone, podzielone na strefy o jasno przypisanym przeznaczeniu.

  1. Przeszklenia

Są doskonałym sposobem na optyczne powiększenie i rozjaśnienie przestrzeni. Mowa nie tylko o dużych oknach, ale i innego rodzaju zastosowaniu szkła. Przeszklone ściany, schody i meble, które nie będą sprawiały wrażenia ścisku, a jednocześnie nadadzą wnętrzu bardziej nowoczesny klimat.

  1. Śmiałe zestawienia kolorystyczne

Futuryzm lubi biel, dlatego barwę tę warto zastosować jako podstawową. Żeby nie było nudno, połącz ją z innymi, wyrazistymi kolorami. Najczęstszą kompozycją jest klasyczne połączenie bieli z czernią, ale równie dobrze sprawdzą się szarości czy granaty.

  1. Pełen błysk

Kolory pełnią istotną rolę, jednak nie najważniejszą. To, co nadaje futurystycznym wnętrzom charakteru, to błyszcząca, odbijająca światło powierzchnia. Białe meble na połysk dają wrażenie trójwymiarowości, subtelnie zaostrzając przestrzeń, dlatego też stanowią zwykle podstawę aranżacji. Równie dobrze sprawdzą jednak (jeszcze bardziej nowoczesne!) meble transparentne.

Black Red White, kolekcja Fever
Biała meblościanka na wysoki połysk to jedno z bardziej charakterystycznych dla futuryzmu rozwiązań
  1. Materiały w stylu high-tech

Jasne barwy w połączeniu z nowoczesnymi materiałami, takimi jak szkło, chrom czy aluminium, świetnie będą odbijać promienie słoneczne. Nadadzą wnętrzom nie tylko wrażenie większej przestronności, ale i czystości, a nawet sterylności, które to są tak bardzo istotne w futurystycznych aranżacjach.

  1. Designerskie meble

Im bardziej nietypowe kształty mebli, tym bardziej futurystyczne. Geometryczne formy przyjmują nie tylko meblościanki, ale i pozostałe wyposażenie. Fotele nie mają charakterystycznych podłokietników. Zamiast tego mogą przypominać jajka czy kule zawieszone pod sufitem. Podobnie sofy, które obite błyszczącymi materiałami, wyróżniają się nierówną linią, wzmagając wrażenie trójwymiarowości.

  1. Nowoczesne dodatki

W futurystycznym wnętrzu nie powinno zabraknąć sztuki, oczywiście rozumianej w awangardowy sposób. Zamiast replik obrazów na płótnie, nowoczesne grafiki, statuetki, a nawet wiszące lub stojące lampy wyróżniające się oryginalną, designerską formą.

Futurystyczny salon: wyprzedź swoje czasy

Urządzając w tym stylu salon, pamiętaj o podstawowych zasadach, jakimi rządzi się futuryzm. Postaw na neutralne tło w postaci białych ścian (jeśli niestraszne Ci naprawdę oryginalne rozwiązania, jedną z nich możesz pomalować na ciemniejszy, szary – a nawet! – czarny kolor). Wybierając meble, zdecyduj się na te o wysokim połysku. Dobierz do nich szklany lub metalowy stolik kawowy, świetnie wpisujący się w ten nurt.

Nie możesz zapomnieć o oświetleniu – nowoczesne wnętrza muszą być przejrzyste i jasne. Co istotne, światło nie powinno być przytulne, a chłodne i surowe. Najlepiej wybrać wielopunktowe oświetlenie, na przykład w postaci halogenów lub LED-ów. Taki wybór wzmocni tylko laboratoryjny klimat futurystycznego wnętrza.

W futurystycznym stylu liczy się przede wszystkim przemyślany design i właściwie zaplanowana, niecodzienna aranżacja. W tego typu wnętrzach odnajdą się wszystkie odważne, pewne siebie osoby. Jeśli należysz do takich, nie wahaj się dłużej i wprowadź swoje wnętrze w epokę przyszłości. Pamiętaj o zasadzie minimalizmu i funkcjonalności. Zachowaj balans między prostotą a kreatywnością. W ten sposób na pewno stworzysz niezapomniany, futurystyczny salon!

Podsumowanie – futuryzm w Twoim domu na wyciągnięcie ręki

Jeśli uważnie przeczytaliście nasz dzisiejszy artykuł, to z pewnością wiecie już, że entuzjaści futuryzmu lubią duże, przeszklone wnętrza, które charakteryzują najrozmaitsze kolory i połyskujące powierzchnie odbijające światło. Szkło, chrom czy aluminium to materiały, które podkreślą sterylność takich pomieszczeń. Dodając do tego nietypowo zaprojektowane meble i awangardowe akcesoria otrzymasz aranżację, której nie będzie można pomylić z niczym innym. Przyszłość jest na wyciągnięcie ręki i może znaleźć się w Twoim domu!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0