Barn house: dom w stylu nowoczesnej stodoły
CzytajBarn house: dom w stylu nowoczesnej stodoły
Projekt Twojego domu wyróżnia się spadzistym dachem o dużym kącie nachylenia i wielkimi przeszkleniami? A może marzysz o zaadaptowaniu budynku gospodarczego na mieszkalny? Postaw na styl barn house! Ten pomysł na aranżację wnętrz sprawdzi się zarówno w nowoczesnym domu, jak i wyremontowanej starej stodole.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co to jest barn house
- Czym różni się modern barn house
- Jaką wysokość budynku powinna mieć nowoczesna stodoła
- Jakie materiały wykorzystują architekci w projektach modern barn
- Jak umeblować nowoczesną stodołę
Spis treści:
Jakie cechy powinna mieć nowoczesna stodoła?
Nowoczesna stodoła to trend, który zdominował nowe projekty oraz przyniósł nowe oblicze obiektom, które wydawały się nie przystawać do współczesnych trendów. W tym artykule poznasz zarówno tradycyjny barn house, jak i jego nowoczesną odmianę – modern barn house. Oba trendy „potrzebują” budynku o szczególnym potencjale. Nie musi mieć ponadprzeciętnej powierzchni użytkowej, ale powinien charakteryzować się takimi cechami jak:
- prosta bryła bez wykuszów i lukarn,
- spadzisty dach bez okapu,
- rozległe przeszklenia.
Strefa dzienna powinna stanowić jedną przestrzeń, najlepiej z wysokim, strzelistym sufitem. Charakterystyczne są wysokie, przeszklone ściany oraz użycie naturalnych materiałów, jak drewno, szkło i kamień. Wykończenie powinno bazować na ekologicznych surowcach oraz nowoczesnych rozwiązaniach przyjaznych środowisku. Jakie oczekiwania mają klienci i jak ich wymaganiom sprostają architekci. Przedstawiamy barn house – nowoczesną stodołę, którą pokochasz!
Wyświetl ten post na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Dom-stodoła. Wnętrza, do których chce się wracać
Jak określić dom, którego wystrój będzie wzorowany na tradycyjnej wiejskiej stodole? Jego najważniejsze cechy sprowadzają się do poczucia swojskości. Wnętrza powinny być widne, przytulne, gościnne – jednym słowem, muszą emanować domowym ciepłem. Barn house to odmiana stylu rustykalnego, zaprawionego szczyptą elegancji.
Natomiast dom w stylu nowoczesnej stodoły to propozycja dla osób, które chcą połączyć styl industrialny z przytulnością chaty w górach. Sprzyjają temu otwarte przestrzenie i szklane połacie okien, dzięki którym budynek zyskuje ogromny potencjał aranżacyjny. W takich warunkach można do woli eksperymentować z meblami czy wykończeniem ścian, łącząc rozwiązania dobrze znane z nowatorskimi.
Jak umeblować dom-stodołę?
Sposób wykończenia tradycyjnej i nowej „stodoły” będzie diametralnie różny, jednak wspólnym mianownikiem na pewno jest drewno – w końcu to podstawowy budulec wiejskich stodół. Prawdziwe, nadgryzione zębem czasu drewno może pokrywać podłogę, ściany i sufit (w postaci belek stropowych), ale w domu nie powinno zabraknąć również drewnianych mebli.
W wersji rustykalnej możesz postawić na ciężkie, masywne meble z wyraźnym rysunkiem słoi i sęków lub wprost przeciwnie – lżejsze wizualnie meble w kolorze bielonego drewna, inspirowane stylem prowansalskim. W salonie powinny pojawić się sprzęty pojemne i praktyczne (komoda, kredens lub witryna), dzięki którym wyeksponujesz tradycyjną zastawę lub książki.
Bohaterem części jadalnianej powinien zostać duży, rodzinny stół. Możesz przy nim postawić drewnianą ławkę z poduszkami na siedzeniu albo krzesła z charakterystycznym krzyżakiem na oparciu lub tapicerowane w stylu glamour – w ten sposób zyskasz ciekawy kontrast pomiędzy „surowym” stołem a eleganckimi i przytulnymi siedziskami.
Aby uzyskać klimat ciepłego i gościnnego domku na wsi, musisz zadbać o wygodę. Oprócz klasycznej, miękkiej kanapy, w salonie warto umieścić fotel – najlepiej uszak w zestawie z podnóżkiem, który jest najlepszą gwarancją komfortowego wypoczynku.
Zgoła inaczej będzie umeblowana nowoczesna stodoła – wnętrza w stylu modern barn house powinny wypełniać sprzęty minimalistyczne lub nieco siermiężne. Charakterystyczne dla tego stylu są stoły z blatem usadowionym na kozłach, czyli podstawach z krzyżującymi się nogami. Możesz również wykorzystać meble w stylu industrialnym, skonstruowane z drewna i stali.
Dom w stylu nowoczesnej stodoły musi zapewniać komfort, dlatego przy dużym oknie możesz postawić designerskie fotele lub duże, miękkie pufy. Taki kącik do wypoczynku z widokiem na ogród lub las z pewnością będzie okupowany przez domowników i gości. W jadalni postaw krzesła obite skórą lub metalowe – druga opcja będzie wygodniejsza, jeśli na siedzisku ułożysz futerkowe nakrycia lub poduszki.
Tradycyjna vs. nowoczesna stodoła – wnętrza ocieplone tekstyliami
Urządzając dom w stylu barn house, nie sposób uniknąć pewnej surowości. Sprzyjają temu stylistyka mebli, ale również typowe dla takich wnętrz okładziny z kamienia, cegły czy betonu. Nie obawiaj się tego efektu – surowość przydaje „stodole” autentyzmu, a dom możesz łatwo ocieplić za pomocą tekstyliów.
Jeśli podłogę pokrywa chłodny materiał (beton, gres, kamień), wówczas w salonie musi pojawić się ciepły, wysokiej jakości dywan. Uniwersalnym wyborem będzie dywan w stylu vintage, który pasuje do obu odmian omawianego trendu. Dom w stylu nowoczesnej stodoły możesz ocieplić również za pomocą dywanów o jednolitej kolorystyce i puszystym włosiu.
Jasny, komfortowy i urzekający – tak w dużym skrócie może wyglądać Twój dom „stodoła”. Wnętrza powinny być wypełnione tekstyliami, najlepiej w prowansalskim lub rustykalnym wydaniu. Blaty nakryj obrusami, okna ubierz w firany i zasłony, a kanapę udekoruj poduszkami i kocem z frędzlami. Sięgaj po wyraziste wzory – motywy roślinne, kratę i pasy, poruszaj się wśród klasycznej kolorystyki (biel, czerwień, błękity, pastele).
Nieco inaczej będzie udekorowana nowoczesna stodoła – wnętrza nie powinny stracić minimalistyczno-industrialnego charakteru. W oknach powieś same zasłony, blaty ozdób jedynie podkładkami z naturalnego materiału. Na sofie ułóż jednolite lub futerkowe poduszki, a koce włóż do ozdobnego kosza i postaw przy kanapie, aby były pod ręką. Sięgaj po odcienie spokojne i unikaj kolorystycznego miszmaszu, aby zachować zamierzoną surowość wnętrza.
Inne dodatki w stylu barn house
To właśnie dodatki będą przesądzały o wyjątkowym klimacie, jakim może emanować dom-stodoła. Wnętrza w tym stylu nie będą nimi przeładowane, ponieważ od ilości ważniejsza będzie ich jakość. Najważniejszą dekoracją niech będzie oświetlenie – choć budynki w stylu barn house są wyposażone w rozległe przeszklenia, to wieczorem i tak trzeba użyć lamp, które oprócz światła zapewniają nastrój.
Do stylu barn house pasują różne rodzaje oświetlenia – wszystko zależy od tego, jakie efekt chcesz osiągnąć. Jeśli wolisz pójść w kierunku przytulnego domku na wsi, rozstaw w salonie lampy z tekstylnym abażurem, a na suficie zamontuj tradycyjny żyrandol świecznikowy. Z kolei, jeśli Twoim celem jest nowoczesna stodoła, wnętrza domu oświetl lampami industrialnymi.
Poza tekstyliami i lampami możesz ocieplić aranżację żywym ogniem. Domy w stylu barn house z reguły są wyposażone w kominek, który oprócz ciepła zapewnia niezwykle sielski klimat. Jeśli jednak go nie posiadasz, nic straconego – wykorzystaj świece, które możesz postawić na spodkach, tacach lub podkładkach z plastra drewna.
Dom w stylu nowoczesnej stodoły możesz urozmaicać także dodatkami z betonu i metalu: donicami, zegarami, misami, lampionami. W rustykalnym wnętrzu powinna pojawić się ceramika – zarówno pod postacią dekoracji (wazony, świeczniki), jak i zastawy obiadowej umieszczonej na widoku.
Pewną ozdobą stylu barn house mogą być również przedmioty użytkowe. Wzorując się na amerykańskich wnętrzach, możesz zawiesić w kuchni (nad blatem lub nad wyspą kuchenną) ładne patelnie i inne garnki, z kolei główną dekoracją salonu może być… kominek wraz z przygotowanym drewnem opałowym.
Barn house – nowoczesna (re)interpretacja stodoły
Popularność projektów i wnętrz inspirowanych sielskością i przyrodą, wpisuje się w ogólny trend back to the nature, w ramach którego coraz chętniej szukamy kontaktu z naturą, jako odskoczni od miejskiego zgiełku. Przestronne przestrzenie, naturalne materiały oraz duża ilość zieleni sprawiają, że modern barn idealnie sprawdzi się w przypadku osób, które na co dzień cenią sobie spokój i poczucie odskoczni. Duża dowolność w kształtowaniu przestrzeni sprawia, że wśród nowoczesnych adaptacji wyróżniają się dwa nurty klasyczny i industrialny, dzięki czemu wnętrza inspirowane stodołą zyskują nowy, zreinterpretowany charakter. Umiejętnie dobrany projekt i wyposażenie to sposób na wyjątkowe wnętrze, które stanie się Twoim miejscem na ziemi.
Marzysz o „stodole” pod miastem? W takim razie przeczytaj także: „Dom na przedmieściach – jak go funkcjonalnie urządzić?”.