Bezpieczna kuchnia: 6 rzeczy, o które powinien zadbać każdy rodzic
CzytajBezpieczna kuchnia: 6 rzeczy, o które powinien zadbać każdy rodzic
Kuchnia to pomieszczenie szczególnie interesujące dla wielu małych domowników. Jednak czai się tutaj wyjątkowo dużo potencjalnych zagrożeń. Gorące naczynia, ostre narzędzia, elektryczne sprzęty – jak zabezpieczyć je przed dzieckiem? Podpowiadamy!
Wbrew pozorom, najwięcej nieszczęśliwych wypadków z udziałem dzieci zdarza się w domu. Jako rodzic z pewnością uczysz swoją pociechę tego, że nie może dotykać gorącej płyty kuchennej albo bawić się ostrymi narzędziami. Jednak czasami to nie wystarczy, by ochronić ją przed domowymi niebezpieczeństwami. Oto lista 7 rzeczy, o które powinieneś zadbać, jeśli w Twoim domu mieszkają maluchy. Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze! Twoja pociecha właśnie stawia pierwsze kroki? Najwyższy czas zabezpieczyć dom!
Spis treści:
1. Schowaj ostre przedmioty
Na pewno zgodzisz się z tym, że noże i inne ostre przedmioty powinny znajdować się jak najdalej od małych rączek. Pięknie wyglądające drewniane bloki prezentujące komplet noży powinny zniknąć z pola widzenia dziecka, bądź zostać postawione tam, gdzie maluch nie jest w stanie dosięgnąć, np. na wysokiej półce. Magnesowe relingi także nie sprawdzą się jako miejsce do przechowywania noży. Najbezpieczniej będzie umieścić je głęboko w szufladzie lub znaleźć dla nich odpowiednie miejsce w szafkach wiszących. Do wysoko zawieszonych szafek możesz włożyć wszystko, co zagraża brzdącowi. Inny prosty sposób na ukrycie ostrych przedmiotów to szuflady wyposażone w specjalne zatrzaski, które uniemożliwią dziecku wyjęcie ze środka noża lub widelca. Przy okazji zwróć uwagę na to, czy meble mają zabezpieczone kanty. Istnieją specjalne miękkie, zaokrąglone nakładki, dzięki którym maluch uniknie bolesnego zderzenia z ostrym rogiem.
2. Przyprawy zamknij w szafkach i szufladach
Przyprawy są bardzo interesujące dla dzieci, ponieważ ciekawie pachną i mienią się wieloma kolorami. Do tego najczęściej umieszcza się je w kolorowych opakowaniach albo słoiczkach. Z perspektywy malucha to idealne przedmioty do zabawy!
Z pewnością nic poważnego się nie stanie, jeśli dziecko zje łyżkę majeranku. Niestety, gorzej będzie z cynamonem, solą lub pieprzem. Dlatego dla jego bezpieczeństwa przyprawy trzymaj na wysoko położonych półkach, w zamkniętych i zabezpieczonych przed dziećmi szafkach lub – jeśli masz na to miejsce – w jednej z szuflad.
Dobrym sposobem na to jak zabezpieczyć szafki przed dzieckiem jest montaż specjalnych zamków, które występują w różnych kształtach i są dostosowane różnego rodzaju uchwytów.
3. Zamknij lodówkę… na zatrzask
Prawdopodobnie większość produktów znajdujących się w lodówce jest bezpieczna w spożyciu dla Twojego dziecka. Wyjątkiem będzie alkohol oraz ostre sosy, jak np. tabasco. W lodówce często też przechowujemy dużą ilość szklanych słoików i ciężkie garnki, np. z zupą. Idealnym rozwiązaniem na zabezpieczenie lodówki jest specjalny zatrzask. Umieść go możliwie wysoko, aby dziecko nie mogło do niego sięgnąć (nawet z krzesła).
4. Zabezpiecz piekarnik i kuchenkę
„Uwaga, gorące!” – na pewno nie raz zdarzyło Ci się wypowiedzieć te słowa do swoje córki lub syna. Kiedy nie ma Cię w pobliżu zadbaj o to, by kuchenne kąty były wyposażone w akcesoria zapobiegające oparzeniom. Począwszy od osłonek na kurki gazowe poprzez nakładki na końcówki rondli i patelni. Małe dzieci uwielbiają wszystko, czym można kręcić. Masz kuchenkę gazową? Jeśli nie zabezpieczysz kurków, maluch może je odkręcić. Jeżeli przez dłuższy czas będzie się ulatniał gaz, skutki będę tragiczne i dla dziecka, i dla Ciebie.
Poza użyciem przydatnych gadżetów warto wyrobić w sobie nawyk odwracania wystających rączek naczyń tak, aby były niewidoczne z poziomu podłogi. Staraj się nie pozostawiać garnków na gazie i włączonego piekarnika pod nieobecność osoby dorosłej w pobliżu – nawet na krótką chwilę. Jeśli kupujesz kuchenkę, zwróć uwagę na to, by była ona wyposażona w zabezpieczenia uniemożliwiające dzieciom ich włączenie.
5. Zwróć uwagę na to, gdzie trzymasz chemię gospodarczą
Tabletki i sól do zmywarki, środki czyszczące czy płyn do mycia naczyń także powinniśmy trzymać poza zasięgiem dzieci, najlepiej w niedostępnej szafce. Dodatkowo warto, przesypać środki do szczelnie zamykanych plastikowych pudełek lub pojemników to też świetny sposób na przechowywanie różnego rodzaju detergentów. Jeśli Twój synek lub córeczka napiją się np. płynu do czyszczenia powierzchni, wylądują w szpitalu. Gdy do gardła i żołądka dostanie się silnie żrący środek, lekarze mogą być bezsilni.
6. Zabezpiecz okna i drzwi
Dostęp do okien w kuchni jest najczęściej szczególnie łatwy. Szeroki blat zastępujący parapet może zachęcać do eksperymentów z próbą otwarcia okna. Dlatego bardzo ważne jest zabezpieczenie go przed zarówno otwarciem, jak i uchyleniem. Nawet jeśli mieszkasz na parterze, upadek z parapetu na chodnik może spowodować, że Twoja pociecha wyląduje na wózku, uszkodzi mózg albo – w najgorszym wypadku – nie przeżyje.
Jak widzisz, niezabezpieczony dom może być powodem wielu wypadków z udziałem dzieci. Maluchy najczęściej nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swoich czynów. Ciekawość zwykle wygrywa z ostrożnością. Dlatego to Ty musisz zadbać o bezpieczeństwo dziecka.