Przejdź do sklepu brw.pl

Biała cegła na ścianie – aranżacje

Czytaj
8.06.2023

Biała cegła na ścianie – aranżacje

W salonie, sypialni, przedpokoju, a nawet kuchni czy łazience – biała cegła na ścianie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Pasuje do wielu stylów, wpisuje się w najnowsze trendy. Zobacz, jak urządzić wnętrze z białą cegłą!

Biała cegła na ścianie - aranżacje

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego warto wykorzystać białą cegłę w mieszkaniu,
  • czy płytki imitujące cegłę są dobrym rozwiązaniem,
  • z czym łączyć białą cegłę we wnętrzach,
  • w jakich pomieszczeniach sprawdzi się ściana z białą cegłą.

Biała cegła na ścianie – wnętrza w stylu soft loft

Przyjęło się sądzić, że główną rolę w wystroju wnętrz odgrywają meble i dodatki. Tymczasem sposób wykończenia ścian to równie ważny element aranżacji. Efektownie udekorowana ściana nadaje ton całemu wnętrzu: przełamuje monotonię, podkreśla styl, sprawia, że pomieszczenie nabiera charakteru. Jednym z najmocniejszych trendów ostatnich sezonów są ceglane ściany w białym kolorze. Skąd moda na tak ascetyczną dekorację?

Popularność białej cegły nie jest dziełem przypadku. Jako okładzina ścienna sprawdza się zarówno w przestronnych, jak i małych wnętrzach; jest minimalistyczna, ale – w przeciwieństwie do czerwonej cegły – pozbawiona surowości i wyrazistości. Świetnie komponuje się z innymi naturalnymi surowcami, takimi jak drewno czy kamień.

Jej subtelny wygląd doceniają nie tylko wielbiciele loftowej estetyki. Chętnie sięgają po nią również fani aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim, stylu nowoczesnym, a nawet w stylu glamour. To wszystko sprawia, że biała cegła jest materiałem o szerokim zastosowaniu.

Biała cegła na ścianie: czym ją zastąpić?

Aranżacja ceglanej ściany może przebiegać na kilka sposobów. Jeśli masz to szczęście i jesteś nabywcą wiekowego domu, możesz pozwolić sobie na odsłonięcie starej cegły na całej powierzchni ściany lub jedynie na jej fragmencie. Oddzielenie tynku, pozbycie się zanieczyszczeń i oszlifowanie wydobytych cegieł to tylko część niezbędnych do wykonania prac.

W celu uzyskania białej cegły, dodatkowo należy pokryć ścianę białą farbą oraz zabezpieczyć ją warstwą impregnatu. Choć efekt z pewnością warty jest włożonego wysiłku, nie jest to opcja dla każdego. Jakie możliwości mają mieszkańcy nowoczesnych domów i mieszkań?

Rynek obfituje w alternatywne rozwiązania, które z powodzeniem zastępują naturalną cegłę, jednocześnie zapewniając ciekawy efekt wizualny. Są to między innymi płytki imitujące cegły, cegła cięta, imitacja cegieł z tynku, a nawet fototapety czy naklejki ścienne 3D.

Bocage
Imitacja cegły może prezentować się równie atrakcyjnie, jak naturalny materiał

Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się płytki klinkierowe, których właściwości zbliżone są do cegieł klinkierowych. Wytwarzane z gliny i piasku płytki cegłopodobne stanowią dobrą izolację akustyczną ścian, wykazują też odporność na działanie ognia. Biały klinkier pasuje do każdego rodzaju mebli czy dodatków.

Z czym łączyć białą cegłę we wnętrzach?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup płytek imitujących cegłę czy też na odsłonięcie ich naturalnego pierwowzoru, możesz pokusić się o ozdobienie w ten sposób wszystkich ścian w pomieszczeniu bądź pozostać przy udekorowaniu tylko jednej.

Jaki kolor ścian pasuje do ceglanego wykończenia? Cegła biała najpiękniej zaprezentuje się w otoczeniu jasnych barw. Sięgaj po kolory z palety pasteli, takie jak beże, szarości, pudrowy i brzoskwiniowy róż, rozbielone błękity. Jej delikatną urodę podkreśli też jesionowa podłoga w formie naturalnych desek lub paneli. W aranżacji wnętrza z białą cegłą doskonale sprawdzą się komody i szafki z jasnego dębowego drewna, meble tapicerowane obite tkaniną w odcieniach szarości, a także rattanowe stoliki czy krzesła.

Biała cegła w salonie – aranżacje

Zastanawiasz się nad aranżacją ścian w salonie? Biała cegła jest idealną propozycją do pokoju dziennego! Przy pomocy białej cegły:

  • udekorujesz ścianę za telewizorem lub kanapą,
  • wzbogacisz wystrój wnętrza w części jadalnianej,
  • zaakcentujesz podział na strefy w otwartej przestrzeni dziennej,
  • ozdobisz ścianę przy schodach w salonie.

Cegła w kolorze białym to element dekoracyjny o dość neutralnym wyglądzie. Dzięki temu może ciekawie kontrastować z czernią telewizyjnego ekranu i jednocześnie nie rozpraszać uwagi widzów. Będzie modnym uzupełnieniem kącika kinowego, w którym króluje styl skandynawski. Warto dobrać do niej minimalistyczną szafkę RTV oraz witryny, np. w odcieniu jasnego drewna.

Malowana na biało cegła może również posłużyć do wydzielenia stref w przestronnym salonie: wyznaczy granicę między kuchnią a częścią dzienną bądź między kącikiem jadalnianym a strefą wypoczynkową. Jeśli pozostałe ściany mają ten sam kolor, elementem różnicującym będzie odmienna faktura.

Za pomocą białej cegły możesz ozdobić również ścianę przy schodach w pokoju dziennym. Zaimpregnowana cegła lub płytki cegłopodobne zdadzą egzamin przede wszystkim w domach z małymi dziećmi. W przeciwieństwie do ściany malowanej na biało łatwo utrzymać je w czystości, są też bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

W naszej aranżacji salonu z kolekcją Modeo ceglaną ścianę wykorzystano do udekorowania wejścia na piętro. Jasny, subtelny wystrój pomieszczenia utrzymano w estetyce scandi boho. Świadczą o tym nie tylko proste bryły mebli z drewnianymi nóżkami, ale również dodatki: bukiet suszonych traw w wazonie, dekoracje ścienne, naturalne oprawy oświetleniowe czy niewielki rattanowy stolik z misternie plecionym blatem.

Biała cegła w sypialni – aranżacje

Biała cegła na ścianie w mieszkaniu sprawdzi się także w sypialni. Aranżacje z cegłą w tym kolorze są niezwykle przytulne i nastrojowe, dlatego śmiało można pokusić się o nie w strefie snu. Tego rodzaju dekoracja pasuje zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i urządzonych w stylu minimalistycznym czy loftowym. Jest idealnym rozwiązaniem do niewielkiej sypialni, którą czerwona cegła mogłaby przytłoczyć i optycznie pomniejszyć.

Jeśli podobają Ci się sypialnie z industrialnym rysem, pomyśl o zaaranżowaniu ceglanej ściany za zagłówkiem łóżka. Taki sam projekt zrealizowaliśmy w sypialni urządzonej z kolekcją Ramla – meblami, które świetnie wpisują się w oszczędną estetykę wnętrza. Złamaną biel cegły zestawiono z beżową szarością ścian, dzięki czemu wnęka z dwuosobowym łóżkiem stała się centralnym punktem pomieszczenia. W minimalistycznej sypialni jest bardzo przytulnie: ciepła dodają jej tekstylia takie jak poduszki, koce, zasłony czy rozłożysty dywan.

Przeczytaj także: „Ściana za łóżkiem – inspiracje”.

Biała cegła przedpokoju – aranżacje

Mówi się, że przedpokój jest wizytówką mieszkania i trudno się z tym nie zgodzić. Pierwsze pomieszczenie, które ukazuje się oczom gości, już od progu powinno zachęcać do odwiedzin. O ile aranżacja przestronnego holu zwykle nie stanowi problemu, o tyle urządzenie ciasnego i niezbyt ustawnego korytarza może nie być takie proste.

Biała cegła będzie doskonałym elementem wykończenia ścian zarówno w niewielkim, jak i dużym przedpokoju. Dzięki niej wprowadzisz do wnętrza ciekawą fakturę, która zmienia swój wygląd pod wpływem padającego na nią światła. Jako ozdobnik może posłużyć za ciekawe tło dla mebli – podobną taktykę przyjęliśmy w naszej aranżacji przedpokoju z kolekcją Dallas. Biel cegły pozwala wyeksponować regał, szafkę na buty oraz panel w kolorze dębowym. Takie kontrastowe zestawienie to strzał w dziesiątkę w nowoczesnym mieszkaniu.

Po więcej inspiracji zapraszamy do sklepu internetowego Black Red White!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0