Biały przedpokój: inspiracje
CzytajBiały przedpokój: inspiracje
Biel to ponadczasowa klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody. Kolor ten gości w naszych kuchniach, łazienkach czy pokojach dziennych. Czy biały korytarz to dobry wybór? Jaki układ lepiej się w nim sprawdzi: ściany zachowane w tym kolorze czy biały „total look”? A może rozsądniej będzie postawić jedynie na białe meble?
Kolor biały optycznie powiększa wnętrza. Z tego powodu wydaje się korzystnym rozwiązaniem dla korytarzy, które w polskich realiach z reguły mają ograniczony metraż. Biały przedpokój będzie wydawał się większy, niż jest w rzeczywistości.
Taka kolorystyka sprawi, że wnętrze będzie sprawiało również wrażenie bardziej uporządkowanego, schludnego. To ważne, gdyż stanowi ono swego rodzaju wizytówkę domu. Korytarz to pierwsze pomieszczenie, które oglądają Twoi goście po przekroczeniu progu. Warto dołożyć starań, by ich odczucia były pozytywne.
Spis treści:
Przedpokój w klasycznej bieli – czy to dobry pomysł?
Czy biel w pomieszczeniu przechodnim to dobry pomysł? Produkowane obecnie emulsje do malowania ścian są bardzo dobrej jakości. Jeśli brudne ślady są tym, co odstrasza Cię od takiej koncepcji aranżacyjnej – pamiętaj, że ściany możesz pokryć farbą plamoodporną.
Jeśli chodzi o białe szafki do przedpokoju, postaw na moduły solidnie wykonane ze zmywalnymi powłokami. Gdy dojdzie do ich zabrudzenia, z łatwością wyczyścisz ich powierzchnię przy użyciu ściereczki zwilżonej wodą z detergentem.
Przedpokój biały można zaaranżować na wiele sposobów i uzyskać zadowalający efekt. Biały kolor bardzo lubi się z aranżacjami w stylu skandynawskim, a także w stylu glamour, monochromatycznym i nowoczesnym. Bez trudu możesz łączyć biel z innymi modnymi kolorami. Wśród nich często spotykana jest ostatnio butelkowa zieleń, pudrowy róż, a także kolor złoty. Inspiracji jest wiele i warto je wykorzystać! Chcesz wiedzieć, jak to zrobić? Mamy dla Ciebie kilka porad.
Trudna sztuka wyborów: białe ściany a może białe meble?
Biały przedpokój w wersji „total look” zda celująco egzamin w domach zajmowanych przez singli lub pary z dorosłymi dziećmi. Gdy pociechy są malutkie, a do tego dom zamieszkują również czworonożni przyjaciele, biel na ścianach może nie być dobrym pomysłem. Jasne kolory najszybciej pokryją się brudem, zwłaszcza jeśli nie użyjemy plamoodpornych powierzchni.
W układzie z widnym, przestronnym korytarzem i białymi meblami jedną ze ścian możesz pokryć zdecydowanym kolorem, np. zielenią lub granatem. Inny pomysł zakłada pomalowanie całego pomieszczenia farbą w kolorze przybrudzonego beżu, różu lub spokojnej szarości. Biały kolor ścian z pewnością dobrze będzie się prezentować z meblami w jasnych odcieniach. Staraj się unikać zdecydowanych kontrastów, zwłaszcza jeśli to pomieszczenie nie jest zbyt duży. Warto postawić na spójność i monochromatyczność. Uporządkowane kolorystycznie aranżacje są często ciekawym rozwiązaniem i bardzo dobrze wyglądają w małych przedpokojach.
Czujesz, że ustawienie w Twoim przedpokoju mebli białych jest mocno ryzykowne? Zawsze możesz umeblować go kompletem mieszanym – z białymi korpusami i frontami w kolorze drewna (zdecydowanie lubi to styl skandynawski). Jeśli ściany i sufit pozostawisz białe, alternatywną może być również zestaw z dekorem drewna na korpusach oraz frontach.
Jedno jest pewne – meble do przedpokoju białe lakierowane w domu z malutkimi pociechami mogą się nie sprawdzić. Ich lśniące powierzchnie źle będą znosić odciski dziecięcych paluszków.
Biały przedpokój w bloku: czy to dobry pomysł?
Korytarze w budownictwie blokowym na ogół są długie, wąskie i mało ustawne. W tym kontekście powiększająca optycznie biel jest jak najbardziej trafionym kolorem. Trudność podczas aranżowania takiego wnętrza stanowi brak możliwości ustawienia mebli na obu ścianach, bez ograniczania swobody przemieszczania się.
Biały przedpokój w bloku możesz urządzić za pomocą niewielkiego zestawu składającego się z kilku niezbędnych modułów, czyli:
- wieszaka,
- szafki na buty,
- lustra,
- komody z praktyczną szufladą,
- kilku półek.
Kilka modułów nie jest w stanie zaspokoić Twoich potrzeb? Możesz zdecydować się na bardziej rozbudowany zestaw do przedpokoju – biały, najlepiej z gładkimi pozbawionymi frezów i uchwytów frontami.
Im więcej zdobień, tym większe wrażenie wypełnienia przestrzeni. Idealnie będzie, gdy meble ustawisz w rzędzie na jednej ze ścian. Ich rozbicie da ciekawszy efekt, może natomiast powodować trudności natury komunikacyjnej.
W białym przedpokoju w bloku doskonale sprawdzą się meble z podświetlonymi frontami. W przypadku tego typu wnętrz częstym problemem jest nie tylko brak przestrzeni, ale również brak dostępu do światła dziennego. Takie rozwiązanie pozwoli Ci w komfortowy sposób korzystać z tej trudnej pod względem aranżacyjnym przestrzeni.
Dobrym pomysłem wydają się także meble do przedpokoju – białe, lakierowane na wysoki połysk. Lśniące powierzchnie, podobnie jak biel, odbijają światło. W połączeniu z lustrami pomogą Ci w rozprawieniu się z wizualną ciasnotą w domowym wnętrzu.
Meble do przedpokoju – białe w całości, a może z barwnymi wstawkami?
Często używanym argumentem przeciw bieli w aranżacjach jest jej ascetyczny charakter. Jeśli Ty także zaliczasz się do osób, które w domowych wnętrzach cenią sobie przytulność – zdecyduj się na meble do przedpokoju białe, ale z ciemnymi blatami i uchwytami oraz widocznym rysunkiem drewnianych słojów. Taki komplet w skandynawskich klimatach nie zmniejszy Twojego korytarza. Wprowadzi do niego natomiast trochę ciepła i przyjemnego urozmaicenia.
Blaty w białych szafkach do przedpokoju mogą mieć również jasny kolor drewna. Wybór tego typu zestawów jest największy, gdyż na fali rosnącej fascynacji pięknem natury i powszechnego zainteresowania ekologią, połączenie to stało się bardzo popularne.
Meble o takim wyglądzie z powodzeniem możesz zestawić z białymi ścianami. Jeśli nadal się wahasz, na dobry początek możesz pokryć ściany farbą w beżowym, szarym lub mocno rozbielonym błękitnym odcieniu.
Połączenie bieli i drewna w aranżacjach wygląda bardzo korzystnie. Kreuje ciepły klimat i prezentuje się harmonijnie. Stanowi neutralną bazę, na której tle mogą zaistnieć różne elementy wystroju. Może to być fotel lub chociażby siedzisko zachowane w zdecydowanej kolorystyce, designerska lampa stojąca, wzorzysty chodnik. Do tego możesz dołożyć żywą roślinę, wazon, obrazek na ścianie i stylowy biały przedpokój jest gotowy!
Jak umeblować biały korytarz o większym metrażu?
Współcześnie produkowane zestawy do przedpokoju – białe i nie tylko – możesz dobrać do swoich preferencji pod względem stylistycznym, a także wielkości. Dostępne są gotowe komplety, ale każdy z tworzących je modułów można zakupić również osobno. Gdy z czasem będziesz potrzebować dodatkowego wieszaka do powieszenia ubrań lub więcej miejsca do przechowywania butów, bez problemu znajdziesz odpowiedni do tego celu mebel.
Przestronny biały przedpokój można zaaranżować przy użyciu gotowego zestawu mebli stworzonych z myślą o tym pomieszczeniu oraz szafy przesuwnej. Współcześnie tego typu moduły można zaprojektować samodzielnie, a co za tym idzie, decydować o niemal każdym ich parametrze. Dzięki temu szafa wizualnie będzie zgrywać się z pozostałymi elementami wyposażenia przedpokoju, a jednocześnie zapewni taką ilość miejsca do przechowywania, która zaspokoi potrzeby całej Twojej rodziny.
Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zajrzyj do artykułu: „Nowatorska kolekcja Flex – idealna szafa na Twoje potrzeby”.