Przejdź do sklepu brw.pl

Złote dodatki do salonu, czyli aranżacja pełna blasku

Czytaj
30.07.2020

Złote dodatki do salonu, czyli aranżacja pełna blasku

Marzy Ci się elegancki salon? Lubisz błysk i dalekie od skromności zdobienia w stylu glamour? Dzięki biżuteryjnym dodatkom i meblom Twój salon będzie błyszczał! Na jakie dekoracje i elementy wyposażenia postawić, by stworzyć wyróżniającą się aranżację? Oto nasz przegląd najciekawszych dodatków w kolorze złota i nie tylko. Zapraszamy do lektury!

Biżuteryjne dodatki do salonu

Z tego artykułu dowiesz się:

  • do czego pasują złote dodatki do domu,
  • jak wyglądają złote dekoracje w dobrym stylu,
  • co oprócz złotych dodatków wprowadzi efekt dekoracyjności i blask do Twojego domu,
  • jakie tkaniny warto wprowadzić do aranżacji pełnej biżuteryjnego blasku,
  • jakie oświetlenie podkreśli urok aranżacji skąpanej w złocie.

Zacznij od klasyki: złote dekoracje do domu

Najbardziej klasyczną biżuterią jest ta złota. Również salonowe dekoracje w tym kolorze będą tworzyć elegancki wystrój. Jednak jakie dodatki i meble wybrać, żeby całość nie wydawała się przesadzona i kiczowata?

Przede wszystkim, zwróć uwagę na towarzyszące złotu tło. Kolory mebli i ścian będą odgrywały tu kluczowe znaczenie. Do tej szlachetnej barwy pasują zarówno jasne, jak i ciemne odcienie. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że to kontrasty działają najlepiej.

Przy ciepłym złocie najlepiej wyglądać będą m.in. głęboki turkus, ciemny granat, butelkowa zieleń, klasyczna czerń czy przykuwająca uwagę biel. Możesz postawić na pudrowy róż czy odcień brzoskwiniowy, jednak postaraj się nie przesadzać z ich ilością ani intensywnością.

Jeśli nie jesteś przekonany do minimalistycznej palety barw w Twoim salonie, wątpliwości pomoże Ci rozwiać artykuł pt. „Zakochaj się w monochromatycznym wnętrzu”. Pamiętaj również, że to właśnie biżuteryjne, a zwłaszcza złote, ozdoby do domu będą w nim przykuwały uwagę.

 

Jak konkretnie mogą wyglądać złote dekoracje do domu?

Przede wszystkim postaw na ich jakość, a nie ilość. Lepiej prezentować się będą drobne, dopracowane w szczegółach elementy niż ich przytłaczający nadmiar. Możesz wybrać jeden mebel w tym kolorze, np. stolik, szafkę czy toaletkę, wokół którego zbudujesz biżuteryjną aranżację. Szczególnie dobrze wyglądać będą te o nowoczesnym designie, który doda im świeżości. Pozostałe dodatki powinny wtedy stylowo korespondować z tym motywem.

Konsola złota Escada C
Konsola złota Escada C

 

Wśród modnych złotych ozdób do domu znajdziesz chociażby:

  • dekoracyjne poduszki z printami lub przeszyciami w tym kolorze,
  • lśniące patery,
  • figurki,
  • zegary ścienne.

Złoto może pojawiać się na nich jako metal, farba lub tkanina. Dobierając zestaw dekoracji, warto przy części z nich zastosować zasady minimalizmu i nowoczesnego designu. Geometryczne kształty i proste linie będą wyglądały intrygująco na jednolitym tle. Inne przedmioty mogą z kolei być całe zrobione ze złocistych materiałów.

Metale szlachetne

Złote dodatki do domu to nie jedyne biżuteryjne elementy, którymi możesz udekorować wnętrze. Warto też pamiętać o innych barwach związanych z metalami szlachetnymi. Srebro, platyna czy różowe złoto prezentują się równie elegancko i ciekawie. Ponadto ich delikatniejsze, chłodniejsze odcienie dają większe pole do popisu w kwestii kolorystyki. Warto używać przy nich takich barw, które ocieplą nieco salon, np. czerwieni.

 

Nie wahaj się także sięgnąć po metale niekoniecznie kojarzone z przepychem i bogactwem. Przy odpowiedniej aranżacji i towarzystwie innych stylowych elementów, miedziane czy stalowe dodatki będą wyglądać równie dobrze co srebrne czy złote ozdoby do domu.

Ciekawym nawiązaniem do biżuterii typowej dla mody będzie też połączenie tych metalowych barw z motywami ozdobnych kamieni, np. agatu, turkusu, rubinu czy jadeitu. Inspiracją ze świata modowych dodatków może być też motyw marmuru, szkło albo cekiny.

 

Szklany pałac, czyli domowa biżuteria mieniąca się wszystkimi kolorami tęczy

Efekt dekoracyjności i wszechobecnego połysku niekoniecznie musi wiązać się wyłącznie z cennymi kruszcami i tworzywami takimi jak metal czy kamień. Fantastyczną alternatywą może być elegancko uformowane szkło. Dodatkowo należy wspomnieć, że często jest ono tańsze, choć oczywiście zależeć to będzie od konkretnego przedmiotu i jakości jego wykonania.

Ozdobne wazony, świeczniki, figurki czy klosze to tylko kilka przykładów domowej biżuterii z tego materiału. Ich kształty i rozmiary, a nawet zabarwienie z łatwością można dopasować do konkretnego stylu wnętrza. Detale takie jak np. niekonwencjonalna forma, dekoracyjne cięcia czy ażurowe malunki będą pięknie wyróżniały takie dodatki. Dobrym pomysłem może być również połączenie szkła z innym materiałem, np. poprzez dodanie złotej czy srebrnej obwódki przy wazonie czy szklankach.

Lustro – błyszcząca dekoracja ścienna

Podobną rolę, co szkło i kryształy, może odegrać lustro – powieszone na ścianie albo wkomponowane we fronty mebli. Ciekawa rama o nietypowym kształcie, lub wykonana z pozłacanego czy posrebrzanego metalu, doda mu stylu i głębi. Takie dekoracje doskonale wpiszą się w strojną estetykę glamour!

Możesz też jednak poeksperymentować z innymi lustrzanymi dodatkami. Naczynia i inne detale, w których będzie można zobaczyć swoje odbicie z pewnością urozmaicą każde pomieszczenie. Doskonale wpiszą się one w towarzystwo biżuteryjnych i złotych ozdób do domu.

 

Błyszczące materiały

Blask podobny do tego, który towarzyszy biżuterii, można osiągnąć również za pomocą dekoracyjnych, połyskliwych tkanin. Do materiałów kojarzących się z lśniącym przepychem należą m.in.:

  • aksamit,
  • jedwab,
  • welwet.

Mogą znaleźć się one na przykład na poduszkach dekoracyjnych, narzutach czy zasłonach. Nie tylko wyglądają stylowo i elegancko, ale są również niezwykle miękkie i przyjemne w dotyku.

Ich kolorystyka może być dowolna, jednak lepiej dopasować ją do pozostałych elementów aranżacji. Złoto, srebro oraz wspominane już eleganckie barwy będą tu jak najbardziej na miejscu. Dzięki błyszczącej powierzchni nie potrzebują dodatkowych urozmaiceń – nie oznacza to jednak, że nie będą dobrze wyglądać. Interesujące wzory w innych odcieniach, złote przeszycia czy pikowania podkreślone biżuteryjnymi guzikami lub broszkami idealnie wpiszą się w klimat całego wystroju. Zaproś je szczególnie do sypialni, w której króluje duże tapicerowane łóżko i miękki dywan typu shaggy.

 

Jeszcze więcej blasku, czyli oświetlenie biżuterią domu

Aby jeszcze lepiej wydobyć piękno i blask złotych dodatków do domu, warto zadbać o ich właściwe oświetlenie. Ciepłe odcienie żarówek wprowadzą przytulny, a jednocześnie intymny nastrój, a biżuteryjne ozdoby zalśnią nabiorą blasku. Jednak uwydatnianie innych elementów aranżacji to nie ich jedyne zadanie. Same elementy oświetlenia również mogą stanowić doskonały przykład tego stylu.

Kryształowe, zwisające detale, np. w kształcie łezki lub kuli, są fantastycznym przykładem takich dekoracyjnych lamp. Wykorzystane w nich materiały takie jak szkło czy lustro będą w ciekawy sposób odbijać promienie światła, tworząc interesujące refleksy. Takiego rodzaju klosze kojarzą się z przepychem pałacowych sal balowych i sprawdzą się zwłaszcza w aranżacjach w stylu glamour.

Jeśli jednak preferujesz nowoczesny minimalizm, klasyczną elegancję albo bogaty choć nieco bardziej zrównoważony styl New Art Deco, możesz wybrać prostsze pozłacane oświetlenie. Może to być na przykład składana lampa biurkowa ze złotą ramą, lampa podłogowa w podobnym stylu lub lampka w postaci nieosłoniętej szklanej żarówki z intensywnie złotymi przewodami wewnątrz.

 

Chociaż złote dodatki do domu bardzo wielu osobom mogą kojarzyć się z kiczem i przesadą, z łatwością da się obalić ten mit. Inspirowane biżuterią meble i ozdoby, takie jak stoliki, poduszki dekoracyjne, figurki czy lampy będą prezentować się stylowo i modnie, jeśli umiejętnie zestawisz je z odpowiednimi kolorami i pozostałymi dodatkami. Dzięki nim Twój dom z pewnością będzie lśnił. Przekonaj się i postaw na złoto w swoim wnętrzu!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0