Przejdź do sklepu brw.pl

Bliżej z naturą – wnętrza w kolorach ziemi

Czytaj
13.09.2020

Bliżej z naturą – wnętrza w kolorach ziemi

W pogoni za najnowocześniejszymi i najmodniejszymi rozwiązaniami warto nieraz zrobić krok w tył i zastanowić się nad urządzeniem wnętrza w sposób, który będzie uniwersalny i przytulny jednocześnie. Nie bez powodu mówi się, że dom to oaza spokoju. Jeśli cenisz sobie naturalne materiały, minimalizm, stonowaną kolorystykę i ponadczasowy design – wnętrza w kolorach ziemi z pewnością są dla Ciebie!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak zastosować kolory ziemi w salonie,
  • czy kuchnia w kolorach ziemi to dobry pomysł,
  • czemu salon w kolorach natury cieszy się dużym powodzeniem.

Mieszkanie w kolorach ziemi – wybór na lata

Podczas urządzania mieszkania warto mieć świadomość, że wybory dokonane dzisiaj prawdopodobnie będą towarzyszyły nam przez lata. Rozsądek podpowiada, żeby trzymać się stylu odpornego na działanie przemijającego czasu. Z drugiej strony – designerskie nowinki kuszą swoją niezwykłością.

Wnętrza w kolorach ziemi – trend utrzymujący się od dobrych kilku sezonów – to moda ponadczasowa. Stonowana, neutralna kolorystyka i naturalne materiały (drewno, kamień, glina, szkło, słoma, wiklina czy rattan) nie tylko prawie nigdy nie wychodzą z mody, ale wręcz zyskują na uroku z biegiem lat. Są przy tym na tyle neutralne, że w momencie, w którym zapragniesz odmiany – możesz bez problemu odświeżyć wnętrze za pomocą odpowiednich dodatków i akcesoriów. Nawet jeśli zmienisz styl, meble w kolorach ziemi wciąż będą do niego pasować – ponieważ są one niczym spokojne tło dla wielu urozmaiconych aranżacji.

Sięgnij do górskich krajobrazów i czerp z nich to, co najbardziej rozpoznawalne: brązy, szarości, beże, odcienie bieli i naturalną roślinność. Wprowadzając je do swojego domu, zapraszasz jednocześnie ład i harmonię. Natura jest wciąż taka sama, a mimo to niezmiennie zachwycająca!

Urządzasz salon w kolorach ziemi? Doskonałym uzupełnieniem mebli i akcesoriów z materiałów naturalnych (oraz w „drewnopodobnej” kolorystyce) są zielone rośliny! Warto mieć ich w pomieszczeniu jak najwięcej – nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych (zieleń sprzyja relaksowi, a rośliny produkują tlen).

Do roślin dobierz stylowe doniczki, które dodadzą aranżacji charakteru. Doskonałym dodatkiem będą także wszelkie akcesoria z roślinnymi motywami (np. poduszki, tekstylia itp.).

Jakie są kolory ziemi?

Naturalne, spokojne, stonowane, pomagające się wyciszyć i odprężyć – tak opisać można kolory ziemi. Mówiąc o wnętrzach w kolorach ziemi, w istocie mamy na myśli nie tylko brązy, beże i szarości, ale całą paletę barw, jaką dysponuje natura. Będą to więc wszelkie odcienie drewna – od zupełnie jasnego, miodowego – aż po ciemny orzech czy hebanową czerń. Doskonale współgrają z nimi także odcienie zieleni: palmowych liści, doniczkowych roślin zielonych i ozdobnych traw.

Salon w kolorach natury to także odcienie zbóż (słomkowe), a nawet barwy wody (morski błękit itp.), które doskonale do nich pasują. Nie musisz więc ograniczać się wyłącznie do palety beżu, brązów i szarości – choć z całą pewnością będą one grały pierwsze skrzypce, gdy urządzamy mieszkanie w kolorach ziemi.

Ogromnym plusem kolorów ziemi jest ich duża uniwersalność, a wbrew pozorom – także różnorodność. Odcienie z tej palety są w większości ciepłe – tworzą przyjemny, swojski klimat domu w zgodzie z naturą. Doskonale sprawdzą się w każdym mieszkaniu, przypadając do gustu zarówno starszym, jak i młodszym domownikom.

Mieszkanie w kolorach ziemi: minimalizm, ekologia i naturalne piękno

Wnętrza w kolorach ziemi to doskonała propozycja dla minimalistów, osób ceniących ekologiczny styl życia oraz dbających o środowiska naturalne. Dlaczego? Oto kilka zalet, za które pokochasz kolory ziemi we wnętrzu:

  • naturalna kolorystyka raczej nie wychodzi z mody – będzie więc odpowiednim wyborem na lata – dzięki temu nie musisz kupować co chwilę nowych mebli czy akcesoriów;
  • kolory ziemi są minimalistyczne i uniwersalne, dzięki czemu łatwo je ze sobą zestawiać – nawet jeśli nie masz „zmysłu dekoratorskiego”, bez problemu stworzysz spójną i efektowną aranżację;
  • kolory ziemi to zazwyczaj także naturalne materiały (zwłaszcza drewno, szkło), które są trwałe i ekologiczne (można je recyklingować, a ich używanie nie przymnaża śmieci na naszej planecie).

Zielone rośliny i dekoracyjne oświetlenie to kompozycja doskonała!

Wnętrze jako idealne płótno

Paleta barw w stonowanych kolorach ma pewną ogromną zaletę: gdy po jakimś czasie najdzie Cię ochota na wprowadzenie do mieszkania nowego trendu, łatwo dopasujesz go do obecnego wnętrza. Kolory ziemi to doskonałe tło dla dekoracyjnych eksperymentów. Każdy modny dodatek będzie prezentował się świetnie na tle ciepłego drewna i beżowo-białej ściany. Równie łatwo pozbędziesz się tymczasowego szaleństwa bez kosztownego remontu.

Minimalistyczne oświetlenie doskonale pasuje do wnętrz w stylu eko

Kolory ziemi i rękodzieło – pełna harmonia

Naturalny wystrój wnętrza może nasuwać skojarzenia ze sztuką ludową. I słusznie! Dodatki przypominające rękodzieło charakteryzują się niepowtarzalnym czarem. Wprowadź do wnętrza ceramiczne misy i wazony w kolorach natury.

Ciekawym elementem będą również makramy. Co to takiego? Z pewnością pamiętasz bransoletki przyjaźni z muliny, jakie nosiło się w szkole – stanowią one rodzaj makramy. Pomyśl, jak wspaniale prezentowałyby się w postaci ozdoby na ścianę lub stół! Wybieraj te wykonane wyłącznie z naturalnych tkanin, żeby podkreślić związek Twojego domu z przyrodą. Podobnie postępuj, dobierając koce i poduszki. Doskonale sprawdzą się dodatki tekstylne w stylu boho.

Czarne talerze inspirowane barwą zastygłej lawy to dowód na to, że kolory ziemi w kuchni nie muszą kojarzyć się z nudą!

Kuchnia w kolorach ziemi to także miejsce na inspiracje czerpane z natury. Ukłonem Black Red White w stronę naturalnych dekoracji jest kolekcja naczyń MAGMA. Głęboka czerń nawiązuje do zastygniętej lawy. W połączeniu z użytkowymi koszykami i czystym szkłem sprawi, że kuchnia nabierze ponadczasowego charakteru. Zrezygnuj z plastikowych elementów na rzecz drewna – te małe detale składają się na przytulny wystrój kuchni.

W rytmie wabi-sabi

Czy rzeczy nieperfekcyjne mogą być piękne? Tak! Na tym założeniu opiera się japońska filozofia wabi-sabi. Zachęca do akceptacji rzeczy takimi, jakimi są, czyli w formie pochodzącej z natury. Śmiało decyduj się na dodatki, które nie są idealnie symetryczne albo sprawiają wrażenie niedopracowanych. Nie ma przecież dwóch identycznych drzew, a każde z nich jest piękne!

Komplet obiadowy Wabi Sabi Quartz

Następną zasadą wabi-sabi jest prostota. W odróżnieniu od minimalizmu jest zdecydowanie bliżej przyrody i naturalnych form. Organiczne materiały i kolory ziemi odgrywają kluczową rolę. Neutralne barwy sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe. Połącz je z drewnem i tekstyliami z naturalnego lnu (nawet jeśli wyglądają na wiecznie pogniecione), a od razu poczujesz, czym jest istota wabi-sabi.

Koce dekoracyjne w naturalnych barwach dodadzą wnętrzu przytulnego charakteru

Całość może sprawiać surowe wrażenie, to jednak tylko pozory – przestrzeń pełna odniesień do świata natury tworzy atmosferę, w której można poczuć się swobodnie i wziąć głęboki oddech.

Podsumowanie: Kolory ziemi w salonie – o czym pamiętać podczas aranżacji wnętrz

Kolory ziemi zyskują dużą popularność podczas aranżacji wnętrz. Ciepłe brązy, delikatne beże, barwy natury, odcienie szarości, meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów sprawiają, że charakter wnętrza jest wyjątkowy. Kolory ziemi w salonie pozwalają na duchowe połączenie z naturą i ożywiają klasyczne wnętrza. Przestronny salon w kolorach ziemi z meblami z naturalnego drewna, uzupełniony o ciepłe beże (kolor ścian), tworzą przytulną atmosferę w pokoju dziennym. Czysta biel kojarzy się ze stylem skandynawskim, z kolei z kolorami ziemi łączy się wnętrza w stylu boho lub stylu kolonialnym.

Salon w kolorach ziemi, który wykorzystuje dodatki z naturalnymi materiałami zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Jasne kolory świetnie sprawdzą się takim pomieszczeniu, bo doskonale łączą się we wnętrzach z innymi barwami (np. ciemne brązy i ich odcienie). Pamiętaj o dodatkach jak zasłony (sprawdzi się zieleń), a proste formy i wzory dodadzą pomieszczeniu przytulności.

Salon w kolorach ziemi sprawdzi się w każdym wnętrzu, a jego uniwersalne barwy sprawią, że pomieszczenie będzie eleganckie i ponadczasowe. Nic dziwnego, że to ostatni krzyk mody, zwłaszcza biorąc pod uwagę w ilu odcieniach zielenie i brązy mogą funkcjonować w takim wnętrzu doskonale ze sobą współegzystując.

Potrzebujesz więcej pomysłów na wnętrza w naturalnych materiałach? Znajdziesz je w artykule pt. “Drewno i metal w salonie: garść inspiracji”!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0