Bonjour! Czyli paryski styl w salonie
CzytajBonjour! Czyli paryski styl w salonie
Chcesz przenieść paryski do pokoju dziennego? Zastanawiasz się, jakie meble i dodatki najlepiej oddadzą ducha francuskiej stolicy? Podpowiemy Ci, po które elementy warto sięgnąć, by aranżacja salonu w stylu paryskim była gustowna i pełna charakteru.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym wyróżnia się styl paryski;
- jakie są główne cechy stylu francuskiego;
- jak urządzić wnętrze w stylu francuskim;
- jakie kolory lubi styl francuski;
- czym charakteryzują się wnętrza paryskie.
Aranżacje w stylu retro to klimatyczna i elegancka alternatywa dla wszechobecnego minimalizmu. Urządzając francuski salon, dekoratorzy wnętrz chętnie sięgają po dzieła sztuki oraz stylizowane meble. Monochromatyczna kolorystyka, stylowe bibeloty i duża ilość przestrzeni oraz światła to tylko niektóre wyróżniki aranżacji wnętrz inspirowanych stolicą Francji. Jak wprowadzić styl paryski do swojego mieszkania? Podpowiadamy i przedstawiamy garść inspiracji.
Styl paryski we wnętrzach jest trudny do zdefiniowania. Antyki występują tu w parze ze współczesnymi meblami, elementami vintage oraz sztuką. Eklektyczne aranżacje są jednocześnie eleganckie i dekadenckie, pozostawiając miejsce na personalizację i szczyptę szaleństwa. Zabawa estetyką z różnych okresów, stanowiąca esencję tego stylu, sprawia, że paryskie wnętrza zaskakują, ale zawsze na plus. Mają wytworny charakter, a przy tym są bardzo komfortowe i przytulne.
Spis treści:
Paryskie wnętrza: co je wyróżnia?
Typowa dla paryskich mieszkań jest:
- otwarta przestrzeń,
- duża ilość światła,
- monochromatyczna paleta barw,
- stylizowane meble,
- eleganckie bibeloty.
Ten styl najłatwiej jest wprowadzić do mieszkania w kamienicy z dużymi oknami i wysokimi sufitami, które ilością przestrzeni i architekturą najbardziej odpowiadają paryskim apartamentom. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy domów lub bloków muszą zrezygnować z marzeń o paryskich wnętrzach. Kilka aranżacyjnych trików załatwi sprawę. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu właściwych proporcji. Jak wprowadzić styl francuski do swojego mieszkania?
Znakiem rozpoznawczym stylu znad Sekwany jest stolarka okienna i drzwiowa, sztukateria na ścianach i sufitach, listwy przypodłogowe oraz gzymsy. Wywodzi się on z baroku, w którym rządziło bogactwo i przepych. W paryskich wnętrzach występują one w bardziej wysublimowanym wydaniu. Sprzyja temu obecność mansardowych okien, balkonów francuskich oraz szerokich, często dwuskrzydłowych drzwi, które oddzielają poszczególne pomieszczenia. Sztukateria pojawia się w formie eleganckiej listwy naściennej oraz stanowi efektowne wykończenie sufitu lub miejsca przeznaczonego pod montaż oświetlenia górnego.
Styl paryski – jakie kolory?
Jeśli chodzi o kolorystkę, prym wiedzie biel i wszelkie jej odcienie, a także rozmydlone tony szarości, beżu, błękitu, fioletu oraz różu. Dopuszczalna jest również głęboka zieleń, bordo oraz granat. Styl paryski chętnie sięga po pastele i zgaszoną kolorystyką. Przeważają barwy w odcieniach zimnych, które odpowiednio dobrane, tworzą przytulną aranżację.
Do salonu w stylu paryskim zdecydowane kolory wprowadzaj oszczędnie. Możesz je przemycić z wykorzystaniem tapicerowanych mebli, miękkich tekstyliów np. dywanów, zasłon, dekoracyjnych poduszek, jak również tapety pokrywającej fragment ściany. Najlepiej, jeśli będzie ona ozdobiona kwiatowym motywem lub pionowymi pasami.
Jak zaaranżować salon w stylu paryskim?
Paryskie wnętrza stanowią zupełne przeciwieństwo tych minimalistycznych. Trzeba uważnie dobierać poszczególne elementy wystroju, aby aranżacja nie stała się zbyt przeładowana i pretensjonalna.
W salonie paryskim mogą znaleźć się zarówno klasyczne meble w kolorze ciemnego drewna, jak i te nowoczesne zachowane w bieli polakierowanej na wysoki połysk. Modernistyczny charakter wnętrza możesz dodatkowo podkreślić przy użyciu elementów w kolorze czarnym, grafitowym. Bielone moduły postarzone spękaniami lub przecierką wprowadzą do pokoju dziennego sielski klimat rodem z francuskiej wsi.
Salon w stylu paryskim zyska pałacowy charakter, jeśli pojawią się w nim bogato rzeźbione meble z kabriolowo giętymi nogami np. stolik z okrągłym blatem lub komoda ozdobiona typowymi dla francuskiej stylistyki nenufarami.
Stare lub stylizowane na epokowe elementy warto stosować z umiarem, aby wnętrze nie zaczęło przypominać muzeum. Ich wyszukane kształty tonuj z wykorzystaniem prostych, bardziej nowoczesnych modułów. Chodzi tutaj nie tylko o wrażenia estetyczne, ale i zachowanie pełnej funkcjonalności urządzanego wnętrza.
Jeśli Twój pokój dzienny jest przestronny, ustaw w nim pikowaną, welurową sofę lub tapczan. Idealnie, jeśli będzie on osadzony na profilowanych nóżkach. Wytworny mebel z miękko zaokrąglonym oparciem oraz podłokietnikami dobrze wpisze się w charakter salonu paryskiego, a przy okazji podniesie wygodę Twojego relaksu. Do kompletu możesz dobrać fotel, a najlepiej dwa, a także pufę, która w razie potrzeby posłuży za stolik kawowy.
Jeśli nie masz pewności czy welurowy fotel sprawdzi się w Twoim salonie, wszelkie wątpliwości rozwieje artykuł: „Welurowe fotele hitem roku 2020”.
Meble wypoczynkowe o tak finezyjnej formie nie leżą w Twoim guście? Możesz postawić na solidną kanapę o prostej linii ozdobioną pionowymi przeszyciami, a jej masywną bryłę zrównoważyć przy użyciu lekkich optycznie mebli.
Postaw na blask! Dekoracje w salonie paryskim
W paryskich wnętrzach mogą pojawić się dodatki i oświetlenie w stylu glamour, shabby shic oraz klasycznym. Wszystko jest kwestią oczekiwanego efektu. Ma być wykwintnie i nowocześnie, lekko i romantycznie, a może dostojnie i bogato?
Paryż nazywany jest miastem świateł. Aranżacja pokoju dziennego w tym stylu musi uwzględniać różnorodne typy oświetlenia.
W centralnej części pomieszczenia możesz powiesić żyrandol z kunsztownie wygiętymi ramionami oraz mieniącymi się w świetle kryształkami. Ilość ramion dopasuj do wielkości salonu.
Subtelniej wyglądają modele zachowane w bieli z tkaninowymi kloszami. Bardziej spektakularny efekt zagwarantują Ci żyrandole z ramionami imitującymi świecznik. Jeśli chodzi o kolor takiej oprawy, do wyboru jest biel, srebro, złoto, a nawet antyczny brąz.
Jeśli nie jesteś wielkim fanem tak okazałych zwisów lub dostępna w pokoju przestrzeń nie pozwala Ci na ich instalację, możesz zdecydować się na lampę wiszącą z abażurem i luźno spływająca kaskadą kryształków. Dobrym wyborem będzie zwis o awangardowej formie i złotym lub srebrnym połysku.
Z lampami stojącymi jest trochę prościej. Wystarczy, że wybrany przez Ciebie model będzie miał klasyczny klosz w kształcie walca, który lekko przytłumi światło, przez co nie będzie drażniło oczu. Korpus takiej lampy może być wykonany ze żłobionego szkła – transparentnego, mlecznego lub metalicznie połyskującego.
Paryżanie lubują się w kominkach. Część spośród nich jest atrapą. Jeśli nie masz warunków do zainstalowania prawdziwego kominka, skuś się na taki ozdobny kominkowy portal. Jego wnętrze możesz wypełnić kompozycją składającą się ze świec i lampionów lub szklanym wazonem ze świeżymi kwiatami.
Dodatkiem, którego nie może zabraknąć w salonie paryskim, jest lustro z bogato zdobioną oprawą. Dzięki niemu poczujesz w nim ducha słynnej francuskiej elegancji, a przy okazji wprowadzisz do jego wnętrza więcej światła.
Lustra wiszące o podłużnym kształcie dają spore możliwości aranżacyjne. Można je powiesić w pionie lub poziomie oraz postawić na podłodze. Okrągłe zwierciadło dobrze będzie wyglądało zawieszone nad portalem kominkowym lub komodą.
Wybierając obraz do salonu w stylu paryskim, sugeruj się nie tylko tematem, który przedstawia, ale również jego kolorystką. Prosty szkic sprawi, że pokój zyska bardziej nowoczesny charakter. Abstrakcja dobrze sprawdza się w różnych wnętrzach i jest ponadczasowa. Kolory, z użyciem których obraz został wykonany, mogą wyciszyć lub ożywić aranżację, jak również stanowić powtórzenie tych najczęściej pojawiających się w niej.
Metalowa patera w kształcie liścia o niemal biżuteryjnym charakterze sprawi, że wystrój Twojego salonu stanie się bardziej luksusowy. W paryskich wnętrzach bardzo wskazane są dodatki w kolorze złotym lub srebrnym. Można jednak łatwo z nimi przesadzić. Dlatego lepiej jest stosować je powściągliwie, uspokajać z użyciem przedmiotów z przezroczystego szkła i ceramiki zachowanej w rozbielonej pastelowej kolorystyce np. figurek przedstawiających rośliny lub choćby zwierzęta.
Nie ma jednego przepisu na salon paryski, gdyż w stylu tym brakuje sztywnych ram zawężających wybór do jednej wybranej estetyki. Wszystko jest kwestią Twojej wizji i upodobań.