Ciemny pokój: jak go rozjaśnić małym kosztem?
CzytajCiemny pokój: jak go rozjaśnić małym kosztem?
Ciemne ściany w salonie mogą być ekscytujące, ale mogą również przytłaczać wnętrze. Nie zawsze jednak konieczny jest pełny remont, by ciemne pomieszczenie uczynić nieco jaśniejszym w stylowy sposób. Jak rozjaśnić ciemny salon bez konieczności przeprowadzania pełnej metamorfozy i wymiany wszystkich mebli? Wystarczy nieduży wydatek, taki jak wymiana tekstyliów czy doświetlenie sztucznym źródłem światła. Co jeszcze?
Spis treści:
- Jak rozjaśnić ciemny pokój? Tego unikaj w ciemnych pomieszczeniach
- Ciemny pokój, ciemne ściany, ciemne wnętrza – czy można rozjaśnić wnętrze z niewielką pomocą dodatków?
- Jakie ściany i kolory rozjaśnią ciemny salon?
- Ciemna ściana w salonie? Ważne jest odpowiednie oświetlenie
- Jakie meble najlepiej sprawdzą się w ciemnym salonie?
- Ciemny pokój? Te wnętrzarskie triki to hit!
- Postaw na dodatki
Jak rozjaśnić ciemny pokój? Tego unikaj w ciemnych pomieszczeniach
Za chwilę opowiemy o tym, jak rozjaśnić zbyt ponury pokój niewielkim kosztem. Wcześniej jednak warto wiedzieć, jakich zabiegów aranżacyjnych unikać, by ciemny pokój nie był za bardzo przytłaczający i trudny do odmienienia. Pamiętaj, że nie oznacza to rezygnacji z ciemnych barw – mamy świadomość, że ciemne pomieszczenia mogą być na swój sposób ciekawe i ekscytujące. Ciemne mieszkanie również nie musi oznaczać smutnego i nieprzystępnego. Jest wręcz odwrotnie.
- Ciemny pokój i słabe oświetlenie? To z pewnością się nie sprawdzi. By odpowiednio rozjaśnić pokój wybieraj żarówki o większej mocy. Nadal mogą być to żarówki z ciepłym światłem, jednak postaraj się, by ich moc świecenia dostarczała odpowiedniej ilości światła, które rozjaśnia wnętrze. Rozjaśnienie mieszkania w ten prosty sposób może się okazać najtańsze i najskuteczniejsze.
- Trudno rozjaśnić ciemny pokój, jeśli nie zadbasz odpowiednią oprawę okien. Z pomocą firan i zasłon w lekkich kolorach, rozjaśnienie ciemnego pokoju będzie o wiele łatwiejsze. Podobnie jest z tekstyliami, które odbijają światło. Jeśli naprzeciwko okna stoi np. sofa, połóż na niej poduszki, które pomogą Ci rozjaśnić wnętrze. Warto bowiem wykorzystać światło słoneczne, które może wemknąć się w przyjemny dzień do naszego mieszkania i pomóc rozjaśnić ciemne wnętrze.
- W ciemnych pomieszczeniach aranżacje z dużą ilością dodatków i ozdobnych bibelotów wydają się jeszcze bardziej przytłaczające i ciemne. Aby rozjaśnić mieszkanie warto postawić na minimalizm.
- Ciemne pomieszczenia wydają się mniejsze, dlatego zadbaj o czyste linie mebli. Nie stosuj mebli bogato zdobionych. W ciemnych pomieszczeniach zdecydowanie lepiej postawić na prostotę. Rozjaśnienie ciemnego pokoju będzie wówczas o wiele łatwiejsze. Nawet jeśli nie chcesz decydować się na jasne meble, zdecyduj się na meble proste.
Ciemny pokój, ciemne ściany, ciemne wnętrza – czy można rozjaśnić wnętrze z niewielką pomocą dodatków?
Mały, ciemny i ponury pokój potrafi przygnębić. Co prawda chętnie wykorzystujemy ciemne kolory w salonach czy sypialniach, jednak granica jest dość cienka i łatwo ją przekroczyć. Za nią znajduje się niezbyt atrakcyjny, zbyt ciemny pokój, w którym nie możemy poczuć się do końca dobrze. Na ciemny i mało przytulny charakter wnętrza może wpłynąć wiele czynników. Decyduje o tym nie tylko sposób, w jaki usytuowane jest mieszkanie względem stron świata czy ilość okien. Wiele zależy także od wybranych przez elementów wyposażenia wnętrza, m.in.:
- koloru podłogi,
- koloru ścian,
- materiałów wykończeniowych,
- stylistyki mebli,
- dekoracji i tekstyliów,
- oświetlenia.
Łatwo przewidzieć, że jeżeli wszystkie powyższe elementy będą ciemne, pokój zrobi się dość mroczny. O ile w okresie wiosenno-letnim nie będzie to aż tak zauważalne, o tyle późną jesienią czy zimą, ciągły półmrok może wprowadzić Cię w melancholijny stan.
Niewielki budżet, wielkie zmiany – jak rozjaśnić ciemny pokój?
Jak rozjaśnić ciemny pokój, kiedy nie masz dużego budżetu? Wystarczy zastosować kilka sprawdzonych i polecanych przez projektantów trików wnętrzarskich.
- Zacznij od najciemniejszych punktów w pomieszczeniu. Rozejrzy się wokół siebie
i zastanów, które ciemne elementy możesz nieco ożywić. - Pamiętaj również o koronnej zasadzie w dekorowaniu – im mniej zagracone wnętrze, tym wydaje się jaśniejsze i przestronniejsze. Być może, powinieneś pozbyć się jakiegoś mebla np. starego fotela lub ustawionego w kącie stolika, z którego nie korzystałeś od lat, a na którym osadza się jedynie kurz.
- Usuń również wszystkie kolorowe i krzykliwe dekoracje.
- Pamiętaj, że najefektywniej możesz rozjaśnić ciemny pokój, malując jego ściany. Tu niezwykle istotny jest dobór kolorów. Możesz bowiem pomalować ciemny pokój tylko w części, pozostawiając jedną lub dwie ściany w ciemnych odcieniach. Czasem taki zabieg jest w pełni wystarczający, by rozjaśnić ciemny pokój.
Jakie ściany i kolory rozjaśnią ciemny salon?
Im jaśniejszy kolor farb wybierzesz, tym lepiej. Jeżeli nie odpowiada Ci biały kolor ścian, możesz użyć pastelowych i rozbielonych barw z palety – efekt będzie ten sam. Warto więc wybrać subtelne żółcienie, pastelowy ton wanilii, écru czy zawsze modną kość słoniową. To kolory, które dodadzą aranżacji przyjemnych ciepłych nut.
Gdy w ciemny salonie znajduje się tylko jedno okno, wówczas użyj do malowania trzech odcieni tej samej farby. Najciemniejszym kolorem pomaluj ścianę, na której znajduje się okno, a najjaśniejszym tą naprzeciwko okna. Na pozostałych dwóch ścianach zastosuj odcień środkowy. Dzięki takiej metodzie malowania, w ciemnym pokoju wzmacnia się efekt światła dziennego, które wpada przez okiennice do wewnątrz pomieszczenia. To ono optycznie powiększa pomieszczenie i pozwala pozbyć się wrażenia przytłoczenia i ponurości.
Jak rozjaśnić ciemny salon – pomalowanie ścian błyszczącą farbą
Innym trikiem na rozjaśnienie pomieszczenia podczas malowania ścian, jest użycie transparentnej farby z dodatkiem perłowego, złotego lub srebrnego brokatu. Ściana pomalowana taką farbą odbija więcej światła.
Jeżeli w pokoju znajduje się np. boazeria – zerwij ją lub przemaluj na jasny kolor, z kolei ciemną tapetę zastąp taką o pastelowym odcieniu, najlepiej bez lub z delikatnym deseniem. Możesz także wykorzystać fototapety, które tworzą iluzję większej przestrzeni. Ciemny salon zyska również wtedy, gdy na jednak ze ścian powiesisz duże lustro. Najlepiej, by odbijała się w nim najjaśniejsza część salonu. Ciemna ściana będzie wówczas doskonale skontrastowana.
Ciemna ściana w salonie? Ważne jest odpowiednie oświetlenie
Jak najlepiej oświetlić ciemny salon? Jeżeli odpowiednio rozplanujesz punkty świetlne, wówczas wnętrze wyda się nie tylko jaśniejsze, ale również przestronniejsze. Sztuczne oświetlenie w tym przypadku powinno być białe (żółte jest, co prawda, bardziej nastrojowe, jednak nie jest wystarczająco jasne).
Za wyjątkiem światła górnego, najlepiej sprawdzi się tutaj oświetlenie punktowe. Zwłaszcza w tych miejscach, gdzie czytasz, jesz czy wykonujesz inne, częste czynności. W ciemnym salonie umieść koniecznie w jednym z kątów lampę stojącą. Doskonały efekt da również punktowe oświetlenie wybranych elementów ozdobnych np. obrazów na ścianie. Ciemna ściana może zostać pięknie skontrastowana również przez kinkiety. Pomogą rozjaśnić pokój, a dodatkowo wprowadzą do niego przytulny klimat. Kinkiet sprawa również wrażenie, że wykończenie ścian jest dokładnie przemyślane i zaplanowane.
Ciekawym rozwiązanie, które często stosują projektanci np. w oświetleniu salonu z aneksem kuchennym, jest zastosowanie dodatkowego oświetlenie pod sufitem. Zazwyczaj są to halogeny lub świecące listwy diodowe.
Jakie meble najlepiej sprawdzą się w ciemnym salonie?
Duże i masywne meble, ustawione w ciemnym pomieszczeniu będą go tylko dodatkowo przytłaczały. Do takich wnętrz najbardziej odpowiednie są meble lekkie. Najlepiej jasne o błyszczących, lakierowanych powierzchniach, od których odbija się światło, dzięki czemu rozprasza się panujący w pomieszczeniu półmrok.
Dlatego zamiast meblościanki wstaw regał bez tylnej ścianki, a na ścianie zawieś półki, natomiast ciężką ławę zastąp niewielkim stolikiem kawowym o przeszklonym blacie. Warto także wprowadzić niskie meble np. lekkie w formie i nie przyciągające wzroku, komody.
Kolory mebli oczywiście powinny być jasne. Zastanów się również nad meblami z przeźroczystego tworzywa lub szklanymi. Jeśli nie planujesz wymieniać całego wyposażenia, możesz np. ciemną tapicerkę na fotelu i sofie zakryć pokrowcem z jasnego materiału. A jeżeli to niemożliwe, najtańszym rozwiązaniem będzie jasna narzuta oraz poduszki w pastelowych odcieniach.
KOC BAWEŁNIANO-AKRYLOWY CLASSIC
Jeżeli jesteś miłośnikiem trendu glamour daj ponieść się fantazji i zainwestuj w szyfonierę o lustrzanych szufladach czy etażerkę pomalowaną farbą z drobinkami srebra.
Ciemny pokój? Te wnętrzarskie triki to hit!
Po pierwsze – lustra, to nie tylko piękna dekoracja. Projektanci często korzystają z ich pomocy, przy aranżacji ciemnych i małych pomieszczeń. Staraj się wybierać lustra o jednolitej płaszczyźnie, najlepiej duże i w jasnej, delikatnej ramie. Powieś je na ścianie po przeciwnej stronie okna lub zawieś nad regałem lub półkami, na których warto ustawić dekoracje np. z przezroczystego szkła.
Zwierciadła w różnych kształtach czy rozmiarach możesz też zawiesić na ścianie w formie niebanalnej galerii lub lustrzanej mozaiki. Nie musisz też od razu kupować dużego lustra. Tańszym rozwiązaniem będzie naklejenie na dużej powierzchni foli lustrzanej.
W ciemnym pokoju postaw LUSTRO WISZĄCE lub stojące
Jeżeli masz taką możliwość, zdecyduj się na całkowicie przeszklone drzwi, które nie będą ograniczały dostępu światła do pomieszczenia (w przypadku łazienki czy sypialni możesz wybrać drzwi z prześwitami).
Okna w ciemnym salonie mają strategiczne znaczenie. Unikaj ciężkich i marszczonych zasłon, ozdobników i lambrekinów. W zamian za to postaw na delikatne, zwiewne, białe firany
z prześwitującego tiulu oraz rolety w neutralnym kolorze, a jeżeli to możliwe najlepiej w ogóle nie zasłaniaj okna. Postaraj się również nie zagracać parapetów.
Popularnym sposobem na rozjaśnienie ciemnego pokoju jest także zawieszenie na ścianach obrazów w jasnej kolorystyce lub modnych ostatnio naklejek.
Pamiętaj, że jeśli kolor podłogi będzie zbliżony do koloru ścian, granice między powierzchnią poziomą i pionowymi staną się niemal niewidoczne. Zamiast ponurej wykładziny, rozłóż na podłodze jasny, puchaty dywan. Jeżeli planujesz wymianę posadzki, zastanów się, gdzie możesz położyć jasny, polerowany gres. To materiał, który świetnie odbija światło i rozjaśnia wnętrze.
Postaw na dodatki
Aranżując pokój, w którym dopływ światła dziennego jest minimalny, nie wolno Ci zapomnieć o dodatkach. Jak wiadomo – sukces udanej stylizacji tkwi w jej szczegółach. Koniecznie zadbaj o połyskliwe bibeloty i dodatki. Mogą to być: wazony, satynowe poduszki, lampki na lśniących nóżkach, srebrne lampiony czy kryształowe świeczniki. Te niepozorne elementy, będą miały ogromne znaczenie dla całej aranżacji.