Przejdź do sklepu brw.pl

City gardening – mały ogród w wielkim mieście

Czytaj
17.08.2020

City gardening – mały ogród w wielkim mieście

Mieszkańcy miast coraz częściej szukają sposobu na to by być bliżej natury. Dlatego trend City gardening, czyli w wolnym tłumaczeniu miejskie ogrodnictwo, staje się coraz popularniejszy! Podpowiadamy, na co zwrócić największą uwagę, rozpoczynając własną balkonową uprawę. Bo przydomowy ogródek to naprawdę świetny pomysł!

City gardening – mały ogród w wielkim mieście

City gardening – popularny trend na całym świecie

Ponieważ w przestrzeni miejskiej nie łatwo znaleźć dostęp do tradycyjnych ogrodów, mieszkańcy większych aglomeracji z sukcesem wykorzystują do zazielenienia każdą możliwą przestrzeń. Miejskie ogrody cieszą się coraz większą popularnością. Nie tylko upiększają surowy betonowo – szklany krajobraz, ale pozwalają cieszyć się własną, zdrową żywnością.

Taki zakątek możesz również z łatwością przygotować sam. Wbrew pozorom wystarczy bardzo mały balkon, a nawet zwykłe okno, by stworzyć prawdziwy raj z własnoręcznie zasadzonymi warzywami i ziołami.

Szukasz inspiracji na urządzenie balkonu? Koniecznie zajrzyj do naszego najnowszego Trendbooka LATO 2020.

Co ciekawe w krajach zachodniej Europy oraz Stanach Zjednoczonych, najpopularniejszymi przykładami działań wpisujących się w trend city gardening są po prostu kwiaty doniczkowe tworzące rozmaite kompozycje roślin, ziół oraz warzyw, które później wykorzystuje się w kuchni podczas przyrządzania posiłków.

Sprawdź: Jak założyć ogródek ziołowy na parapecie?

Kiedy znajdziesz już odpowiednią przestrzeń do stworzenia ogrodu, kolejnym krokiem jest zaopatrzenie się w odpowiednie meble ogrodowe, donice i pojemniki, ziemię i sadzonki.

Ogródek w bloku – inspiracje i dlaczego warto?

Czy mały ogródek w ogóle opłaca się prowadzić? Oczywiście! Rośliny doskonale wpływają na nasze samopoczucie i są namiastką natury, nawet w środku betonowego miasta. Dodatkowo możesz stawiać na uprawianie roślin, które wykorzystasz potem w kuchni, np. ziół. Mały ogródek nadaje się do tego idealnie!

Jeśli do dyspozycji masz dodatkowo balkon, mały ogródek będzie motywował Cię do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Nawet najmniejszy balkonowy kącik z podstawowymi meblami ogrodowymi i donicami pełnymi zieleni, może stać się miejscem na prawdziwy odpoczynek i relaks. Szczęście mają osoby, które mieszkają w parterowym mieszkaniu. Nawet na małej przestrzeni mogą stworzyć sobie namiastkę ogrodu. Choć deweloperzy starają się zapewnić choćby odrobinę miejsca na ogród – zachęcając w ten sposób do zakupu mieszkań – często jest to bardzo niewielka jego namiastka. Jednak i tu warto się pokusić o odrobinę zieleni!

Przed zakupami: balkon pod lupę

Zanim jednak udasz się na zakupy, dokładnie przyjrzyj się swojemu balkonowi. Koniecznie sprawdź jego wymiary oraz usytuowanie. Dopiero z taką wiedzą możesz rozpocząć aranżację wymarzonego miejsca. Dobra wiadomość jest taka, że nawet na bardzo małej powierzchni z powodzeniem zmieścisz sporo roślin, a to za sprawą uprawy mieszanej. Co więcej, różne gatunki roślin zmiksowane na jednej powierzchni są bardziej odporne na szkodniki niż monokultury. Co więcej –  lepiej chronią ziemię przed szybkim wysychaniem.

Usytuowanie balkonu ma ogromy wpływ na jakość naszych upraw. Jedne gatunki doskonale radzą sobie w pełnym słońcu, inne wymagają osłony przed wiatrem bądź dostępu do cienia. Musisz zatem wiedzieć, że balkony północne są chłodne i zacienione, wschodnie – mają dostęp do słońca tylko przed południem, południowe – są ciepłe i słoneczne (ze słońcem tylko w południe), natomiast zachodnie – są słoneczne, ale wietrzne.

 Donica Makata
Donica Makata

Rośliny rządzą!

City gardening, czyli w wolnym tłumaczeniu, miejskie ogrodnictwo to trend, w którym nie może zabraknąć wszelakich donic, doniczek i osłonek. To właśnie w nich posadzisz rośliny ozdobne, świeże zioła, czy warzywa. Niewielka przestrzeń balkonu rządzi się swoimi prawami, dlatego (jeśli tylko masz taką możliwość) oprócz tradycyjnych doniczek postaw na modele wiszące. Pozwolą nie tylko zaoszczędzić miejsce, będą też świetną dekoracją! Po więcej inspiracji zapraszamy do naszego trendbooka. Pamiętaj o ich odpowiednim montażu – nie mogą stwarzać zagrożenia ani dla Ciebie, ani dla osób, które znajdą się na dole w pobliżu balkonu. Jeśli mieszkasz w nieruchomości wspólnej, jest to wyjątkowo ważne.


Z kolei wybierając skrzynie, w której posadzisz warzywa, pamiętaj aby dostosować ją do rodzaju uprawianych roślin oraz wielkości balkonu. I tak np. decydując się na uprawę pomidorów czy papryki zaopatrz się najlepiej w pojemnik o głębokości 10 l. Informację o wielkości pojemnika znajdziesz na kupowanych sadzonkach lub u sprzedawcy w szkółce czy sklepie ogrodniczym.

Minimalna wysokość skrzyni powinna jednak zawsze wynosić 20 cm. Jeśli zdecydujesz się na zakup drewnianych skrzyni, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu ich przed ewentualnym gniciem. Możesz to zrobić, wykładając wnętrze folią lub przepuszczającą powietrze agrowłokniną.

Zielona ściana – patent ma małą przestrzeń

Dużą popularnością cieszy się własny mały ogród zlokalizowany na ścianie. Doniczki zawiesza się na ścianie w specjalnych kieszonkach, dzięki temu, nawet na niewielkiej przestrzeni możesz z powodzeniem uprawiać wiele różnych roślin i warzyw np.  zioła takie, jak bazylia czy mięta i warzywa, np. pomidorki koktajlowe oraz sałatę i rzodkiewkę.

Jeśli mowa o obsadzaniu większych przestrzeni, warto przemyśleć również rośliny okrywowe. Mogą zastąpić w ogrodzie trawę i pięknie ozdobić np. ścieżki ogrodowe. Jeśli jednak dysponujesz zbyt małą przestrzenią, lepiej wybrać inne gatunki roślin do uprawy w swoim ogrodzie.

Jakie warzywa można uprawiać na miejskim balkonie?

Każdy, kto chociaż raz spróbował wie, że uprawa warzyw na balkonie daję ogromną satysfakcję. Aby jednak się to udało, warto sadzić ze sobą rośliny o podobnych wymaganiach. Znacznie ułatwi Ci to ich pielęgnację. Śmiało możesz łączyć ze sobą:

  • bazylię, oregano, tymianek i miętę (takie połączenie sprawi, że na balkonie pojawi się wspaniały aromat ziół),
  • szczypiorek, pietruszkę, cebulę dymkę oraz koperek,
  • rukolę, rzodkiewkę i sałatę (ze względu na krótki okres wegetacji uprawę możesz zbierać nawet kilka razy w sezonie),
  • pomidory koktajlowe (odmiany Makotka i Koralik), a także niskie odmiany pomidorów niewymagających pikowania jak Balkoni Red czy Ola Polka,
  • odmiany pnące truskawek, jeżyn i poziomek,
  • dynie i patisony, fasolkę szparagowa oraz małe kapustki,
  • różne odmiany papryki i warzywa korzenne (marchew, pietruszka, seler).

City gardening – jak pielęgnować miejski ogród?

Pielęgnacja ogródka na balkonie jest bardzo prosta. Wiadomo, że wszystkie rośliny podsadzone w pojemnikach i donicach potrzebują, abyś dostarczył im odpowiedniej ilości wody i składników pokarmowych (jeśli nie wymieszałeś podłoża z organicznym kompostem podczas wysadzania sadzonek do podłoża, powinieneś co jakiś czas, podlać rośliny ekologicznym nawozem z biohumusu). Liczy się bowiem jakość gleby.

Podlewanie nie jest  problemem, gdy masz tylko kilka roślin, ale co jeżeli Twoja zielona kolekcja rozrosła się do obszernych rozmiarów? W zabiegu podlewania z pomocą przyjdą na pewno automatyczne systemy nawadniania tzw. automatyczne konewki.  To idealne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które zapominają o podlewaniu swojego miejskiego ogródka lub często wyjeżdżają. Z jednej strony ogródek przy mieszkaniu to sporo radości, z drugiej – obowiązek.

Z kolei w przypadku większych upraw np. na dachu, warto abyś zaopatrzył się w wąż ogrodowy, który umożliwi wygodne podlewanie oraz odpowiednie nosidło dla węża ogrodowego, które pozwoli Ci na jego szybki transportowanie.

Prywatna oaza w miejskiej dżungli

Na aranżację ogrodu na balkonie nie składa się jedynie dobór odpowiednich doniczek i pojemników oraz gatunków roślin. Warto zadbać również o dobór wygodnych mebli, dzięki którym będziesz mógł wypocząć i podziwiać swój własny skrawek zieleni. Wygodne fotele, leżak i stolik kawowy oraz dodatki: poduszki, lampiony czy miękkie pledy sprawią, że wypoczniemy w przytulnej atmosferze. Sprawdź nasz wpis: Jak oryginalnie urządzić balkon w bloku?

Jak widzisz, stworzenie swojego wymarzonego „zielonego miejsca” w samym centrum wielkomiejskiej dżungli, wcale nie jest trudne. Wystarczy, że znajdziesz trochę wolnej przestrzeni i skorzystasz z odpowiednich akcesoriów, mebli i dodatków. Po więcej inspiracji zapraszamy do naszego Trendbooka LATO 2020.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0