Co zabrać na piknik? 5 pomysłów na ucztę w plenerze!
CzytajCo zabrać na piknik? 5 pomysłów na ucztę w plenerze!
Lato to idealna pora roku na organizowanie pikników. Zdradzamy 5 sposobów na niezapomnianą ucztę pod chmurką!
Spis treści:
Posiłek w plenerze – wykorzystaj słoneczne dni!
Kto nie lubi pikników? Na pewno nie zobaczysz lasu podniesionych rąk w odpowiedzi na to pytanie. Jedzenie w plenerze to jedna z największych przyjemności związanych ze spędzaniem czasu na świeżym powietrzu w sezonie wiosenno-letnim. Posiłki na tarasie i w ogródkach restauracyjnych mają swój urok, ale nic nie może się równać z prawdziwym piknikiem na łonie natury. Przy tym nie musisz pokonywać kilkudziesięciu kilometrów, żeby dotrzeć do lasu czy łąki. Spokojnie możesz zorganizować udany piknik rodzinny (czy nawet romantyczny piknik dla dwojga!) w parku miejskim.
Nie czekaj, aż skończy się lato, a coraz chłodniejsze dni, wiatr i deszcz uniemożliwią piknikowanie. Korzystaj z pięknej pogody nie tylko podczas spacerów i sportowych aktywności. Przekonaj się, jak miło zjeść śniadanie albo obiad pod chmurką, wśród ptasich treli, zapachu drzew, trawy i kwiatów, grzejąc się w cieple słońca. W tym artykule podpowiemy Ci, jak przygotować pyszne jedzenie i co ze sobą zabrać, aby piknik stał się jednym z najmilszych wspomnień lata.
Jedzenie na piknik – co przygotować?
Na początku odpowiedz sobie na pytanie, czy wolisz wesoły, gwarny piknik rodzinny z dziecięcym śmiechem w tle, czy bardziej przemawia do Ciebie wizja cichej, plenerowej uczty z ukochaną osobą.
Piknik dla pary czy piknik rodzinny?
Jeśli optujesz za drugim wariantem, oprawa pikniku powinna być bardziej elegancka. Zrezygnuj z papierowych naczyń. Żal Ci porcelanowej zastawy? Zabierz ze sobą ceramiczne kubki i talerze, szklane kieliszki do wina albo szampana. Nie zaszkodzi kilka afrodyzjaków, takich jak truskawki i czekolada. Co powiesz na czekoladowy mus z truskawkową polewą podany po sałatce z owoców morza z chrupiącą bagietką? Romantyczny piknik zaplanuj wieczorową porą i zaopatrz się w lampiony dające nastrojowe światło.
Piknik dla rodziny to już inna para kaloszy. Przede wszystkim musisz przygotować większe ilości jedzenia i picia. Na powietrzu apetyt się zaostrza! Z uwagi na dzieci, zabierz piknikowe przekąski słone oraz słodkie. Paluszki serowe i solone, chrupki, chipsy, orzeszki z pewnością spotkają się z entuzjastycznym przyjęciem. Podobnie jak rogaliki z ciasta francuskiego, czyli słynne croissants, z malinową konfiturą, ciasteczka owsiane, biszkopty. Rodzinny posiłek w plenerze najlepiej urządzić rano lub po południu.
Niezależnie od tego, ile osób uczestniczy w spotkaniu, spakuj suszone owoce albo świeże owoce, pomidorki koktajlowe, sałatki owocowe i warzywne, pokrojone w słupki warzywa, kanapki oraz oczywiście napoje. Czymś trzeba ugasić pragnienie. Kawa, herbata, soki bądź lemoniada, woda (z dodatkiem listków świeżej mięty i cytryny jest idealna na upały!) – niech każdy napije się tego, co lubi najbardziej.
Amatorzy mięsa versus wegetarianie
Piknikowi mięsożercy ucieszą się z mięsa na zimno: pasztetu, pieczonego schabu, szynki, kurczaka, kabanosów. Nie chcesz, żeby kosz piknikowy przesiąkł wonią mięsa? Wystarczy zawinąć je w papier śniadaniowy i dodatkowo odseparować od reszty wiktuałów za pomocą np. ręczniczka czy ściereczki albo włożyć do szczelnie zamkniętego pudełka.
Wegetarianie docenią smaczne przystawki w wersji jarskiej, m.in. surowe i grillowane warzywa, hummus, pasty z grochu łuskanego albo fasoli (białej bądź czerwonej) na pieczywie. Dobrym pomysłem będą mini tortille faszerowane np. serkiem śmietankowym z ziołami, sałatą, szczypiorkiem i drobno pokrojoną papryką. Tak przygotowane przekąski są idealne na piknik.
Co zabrać na piknik?
Co poza jedzeniem warto zabrać na piknik? Poznajcie 5 sprawdzonych pomysłów na wspaniały posiłek w plenerze!
1. Koc
Żaden piknik nie obędzie się bez koca. Typowy piknikowy koc jest wyposażony w wodoodporną warstwę spodnią, która ma wiele zalet. Nie przepuszcza wilgoci, łatwo z niej usunąć zabrudzenia i nie wbiją się w nią tak łatwo igły, drobne gałązki i inne elementy ściółki leśnej. Mimo to takie koce nie są niezniszczalne, za to często są dużo droższe od tradycyjnych. Przy ładnej pogodzie, kiedy na zewnątrz jest sucho, spokojnie możesz użyć zwykłego koca, np. polarowego.
Alternatywą dla koca są fotele turystyczne z rozkładanym stolikiem. Przydadzą się, jeśli w pikniku wezmą udział starsze osoby, które potrzebują wygodnego miejsca do siedzenia z możliwością podparcia pleców.
2. Kosz piknikowy
Kolejną niezbędną rzeczą potrzebną podczas ucztowania w plenerze jest kosz piknikowy, w którym zmieścisz wszystkie pyszne przekąski. W sklepach znajdziesz modele zamykane i otwarte, mniejsze i większe, zróżnicowane pod kątem kolorów, kształtów oraz cen. Co istotne, nie musisz wydawać majątku, żeby zdobyć ładny i funkcjonalny kosz piknikowy.
3. Pojemniki do przechowywania jedzenia
Jedzenie trzeba umieścić w bezpiecznym miejscu, aby dotarło na piknik w stanie nienaruszonym. W tej sytuacji sprawdzą się specjalne pojemniki do przechowywania jedzenia, niekoniecznie termiczne. Zależy, co chcesz do nich włożyć. Dania do podania na ciepło wymagają naczynia podtrzymującego temperaturę, ale zimne przekąski, takie jak pokrojone owoce, już nie. Do pojemnika warto włożyć również wcześniej przygotowane kanapki. Dzięki temu nie rozpadną się w drodze na miejsce uczty.
Pamiętaj również o talerzykach i kubkach (mogą być papierowe), miskach i sztućcach. Dzięki serwetkom oraz chusteczkom suchym i nawilżanym usuniesz zabrudzenia, których nie da się uniknąć, jedząc w plenerze, szczególnie przy małych dzieciach. Worki na śmieci ułatwią sprzątanie przed powrotem do domu. Rozważ kupienie ekologicznych biodegradowalnych worków (tylko nie zostawiaj ich w lesie!).
4. Pojemniki na napoje
Zimne napoje i ciepłe płyny najlepiej trzymać w kubkach termicznych bądź termosach. Nie wszyscy lubią chłodną kawę czy herbatę. Natomiast kiedy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza zimna woda cudownie orzeźwia i gasi pragnienie. Ze względu na środowisko warto zrezygnować z kupowania napojów w plastikowych butelkach. Zamiast tego korzystaj z pojemników filtrujących wodę, wybieraj soki w szklanych butlach, a najlepiej rób je własnoręcznie.
KUBEK TERMICZNY I TERMOSY FUORI
5. Dodatkowe akcesoria
Piknikowanie nie sprowadza się tylko do jedzenia. Żeby uniknąć nieprzyjemnego uczucia ciężkości po spałaszowaniu smakołyków, poruszaj się trochę. Spakuj rakietki i lotki do gry w badmintona, dysk do rzucania, piłkę. Dziecku wrzuć do plecaka skakankę albo kultową gumę do skakania. Zdeklarowani przeciwnicy sportu mogą zabrać coś do czytania, gry planszowe (np. scrabble, monopol, szachy, warcaby) i karciane.
Bardzo praktycznym piknikowym dodatkiem będzie też lampa owadobójcza. Nikt nie lubi komarów, gzów i much, a zapach jedzenia błyskawicznie przyciąga owady.
Jeśli marzy Ci się piknik w stylu boho, koniecznie przeczytaj artykuł „Piknik w klimacie boho – przegląd niezbędnych dodatków”. Zapraszamy również do sklepu internetowego Black Red White!