Co zamiast stołu w kuchni? Oto propozycje od Black Red White!
CzytajCo zamiast stołu w kuchni? Oto propozycje od Black Red White!
Twoja kuchnia jest na tyle mała, że nie zmieści się w niej stół jadalniany? Nie martw się, mamy dla Ciebie alternatywę i to niejedną!
Kuchnia modułowa FAMILY LINE – SOLE L6
Spis treści:
- Aranżacja małej kuchni – o czym pamiętać?
- Mała kuchnia – co zamiast stołu w kuchni?
- Wyspa zamiast stołu w kuchni: praktycznie i estetycznie
- Barek kuchenny: praktyczne rozwiązanie do niewielkich przestrzeni
- Stół-blat: przedłużenie blatu kuchennego
- Wysuwany stolik kuchenny: sposób na funkcjonalne i estetyczne wnętrze
- Składany stolik: dodatkowa przestrzeń robocza zawsze wtedy, gdy jej potrzebujesz
- Klasyczny stół i mała kuchnia? Zapomnij!
Aranżacja małej kuchni – o czym pamiętać?
W naszym artykule:
- wyjaśnimy, jak pominąć stół w małej kuchni – aranżacje kuchenne bez stołu jak najbardziej mogą być funkcjonalne oraz estetyczne,
- podpowiemy, czym zastąpić stół, aby wygodnie przygotowywać i spożywać posiłki,
- zaprezentujemy inspirujące aranżacje i produkty od Black Red White.
Przede wszystkim układ kuchni powinien być tak rozplanowany, aby nie utrudniać poruszania się po niej. Dostępną przestrzeń należy rozsądnie zagospodarować. Na skromnym metrażu staje się to prawdziwym wyzwaniem, a dodatkowy mebel, jakim jest stół, nie ułatwia zadania. Nawet stół w kuchni przy ścianie, maksymalnie do niej dosunięty, nie wpływa korzystnie na użytkowanie pomieszczenia i trudno sensownie wkomponować go w wystrój.
Czym się kierować, szukając innych rozwiązań, gdy brakuje miejsca na stół? W pierwszej kolejności musisz wziąć pod uwagę ciąg komunikacyjny, czyli „ścieżki”, którymi wędrujesz po kuchni. Nic nie może go zaburzać. W przeciwnym razie zarówno gotowanie, jak i jedzenie będzie uciążliwe.
Pamiętaj, żeby zachować tak zwany trójkąt roboczy, w którego obrębie będziesz przemieszczać się bez przeszkód. Czym jest trójkąt roboczy? Takim ustawieniem kluczowych kuchennych urządzeń AGD, aby korzystało się z nich jak najbardziej komfortowo. Wierzchołki Twojego umownego trójkąta powinny tworzyć lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka. Najważniejszy jest swobodny dostęp do nich oraz do blatu kuchennego.
Mebel, przy którym siądziesz do śniadania, obiadu czy kolacji musi znaleźć się poza trójkątem roboczym lub… stanowić jego część. Postaraj się również, aby był spójny stylistycznie i kolorystycznie z pozostałymi elementami wyposażenia takimi jak meble kuchenne.
Co zamiast stołu do kuchni wybrać? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.
Mała kuchnia – co zamiast stołu w kuchni?
Kuchnia na wymiar SENSO KITCHENS TRAFFIC – 95th PURE STREET
Oto 5 pomysłów na alternatywę dla stołu kuchennego. Z pewnością pomogą Ci wyznaczyć odpowiednie miejsce w kuchni na konsumowanie potraw.
Wyspa zamiast stołu w kuchni: praktycznie i estetycznie
Wyspa w kuchni jako stół to bardzo popularne rozwiązanie zarówno w dużych kuchniach, jak i w aneksach kuchennych. W przypadku kuchni połączonej z salonem wyspa dodatkowo akcentuje podział przestrzeni na strefy wypoczynkową oraz kuchenną.
Wyspa kuchenna nierzadko stanowi wielofunkcyjny mebel. Może być zintegrowana ze zlewozmywakiem, piekarnikiem albo płytą indukcyjną. Niektórzy decydują się na wyspę w postaci kilku szafek do przechowywania garnków, patelni, serwisów obiadowych bądź produktów spożywczych. Blat takiej wyspy jak najbardziej nadaje się do spożywania posiłków. Kupując tego rodzaju szafko-stół do kuchni, rozejrzyj się za modelem, w którym przewidziano przestrzeń na nogi podczas siedzenia.
Warto wiedzieć, że na rynku są dostępne także wyspy kuchenne w wersji mobilnej. Zdają egzamin zwłaszcza w małych kuchniach, ponieważ łatwo przesunąć je w dowolne miejsce – podpowiada ekspert Black Red White.
Barek kuchenny: praktyczne rozwiązanie do niewielkich przestrzeni
Inną, równie interesującą możliwością jest barek kuchenny. Zwykle przyjmuje formę półwyspu po lewej bądź prawej stronie kuchni, przylegając do ściany oraz dolnej zabudowy kuchennej. Kuchnia tworzy wówczas ergonomiczny układ w kształcie litery L lub U.
Barek w kuchni zamiast stołu sprawia, że pomieszczenie staje się po części jadalnią. Świetnym pomysłem jest barek wyższy niż blat roboczy, przy którym stoi. Spisuje się szczególnie w kuchni otwartej na salon, ponieważ dzięki niemu ukryjesz przed wzrokiem gości bałagan powstały podczas przygotowywania posiłku. Niejeden sklep meblowy oferuje też dwupoziomowe półwyspy z dwoma blatami – niższym roboczym i wyższym, który służy jako miejsce do spożywania posiłków.
Szukając barku kuchennego, pamiętaj o odpowiednich krzesłach. Strzałem w dziesiątkę będą naturalnie krzesła barowe, czyli hokery. W loftowym wnętrzu mogą sprawdzić się hokery wykonane z metalu, z siedziskiem pokrytym ekoskórą. W nowoczesnej kuchni spiszą się krzesła w neutralnym kolorze, o minimalistycznym designie.
Stół-blat: przedłużenie blatu kuchennego
Co powiesz na to, aby stworzyć stół z blatu kuchennego? Przedłużenie blatu w kuchni jako stół to fantastyczne rozwiązanie w pomieszczeniu, które nie imponuje metrażem. Pozwala sprytnie zagospodarować przestrzeń, nie przytłaczając jej.
Co więcej, stół jadalniany tego typu powoduje, że aranżacja jest bardziej spójna. Wprowadza harmonię do kuchni, a im bardziej harmonijne wnętrze, tym przyjemniej się w nim przebywa.
Wysuwany stolik kuchenny: sposób na funkcjonalne i estetyczne wnętrze
Kolejną pomysłową metodą na zastąpienie stołu w małej kuchni jest… stolik wysuwany z szuflady. Taki dodatkowy blat może być wyposażony w rozkładane nóżki albo nie mieć ich wcale. W razie potrzeby zmieni się nie tylko w stół jadalniany, lecz także blat roboczy, deskę do prasowania czy biurko do pracy w kuchni.
Składany stolik: dodatkowa przestrzeń robocza zawsze wtedy, gdy jej potrzebujesz
Jeśli żadna z proponowanych opcji Ci nie odpowiada, zastanów się nad składanym stolikiem. Pomiędzy porami posiłków przechowasz go na przykład w szafie bądź… pod łóżkiem. Zainwestuj w lekki model, który bez problemu uniesiesz.
Składanemu stolikowi niech towarzyszą krzesła, które również złożysz i ukryjesz w niewidocznym miejscu, gdy nie będą potrzebne.
Czytaj również: „Ile miejsca na stół z krzesłami potrzebujesz? BRW podpowiada!”.
Klasyczny stół i mała kuchnia? Zapomnij!
Jedna z odsłon kuchni Traffic – 95th Pure Street z kolekcji kuchni na wymiar SENSO KITCHENS
Jak widzisz, masz przed sobą szereg możliwości, gdy planujesz zaaranżować niewielką kuchnię bez tradycyjnego stołu. Istnieją liczne alternatywne rozwiązania, które pomogą Ci wyczarować funkcjonalne i efektowne wnętrze. Wyspa, barek kuchenny, przedłużenie blatu kuchennego, wysuwany albo składany stolik – do wyboru, do koloru.
Warto wiedzieć, że zaproponowane przez nas metody pozwolą nie tylko mądrze wykorzystać małą przestrzeń kuchni, lecz także sprawdzą się w przestronnym pomieszczeniu. Zwłaszcza wyspy i półwyspy cieszą się niesłabnącym powodzeniem, gdy masz do dyspozycji spory metraż.
Po więcej inspiracji zapraszamy do sklepu internetowego Black Red White!