Przejdź do sklepu brw.pl

Cocooning – domowy styl życia

Czytaj
20.08.2020

Cocooning – domowy styl życia

Niektórzy mogliby nigdy nie wychodzić z przytulnego łóżka, innych wiecznie ciągnie w świat. Jednak nawet ci ostatni od czasu do czasu potrzebują chwili relaksu we własnych czterech kątach. Cocooning, czyli domowy styl życia, to trend dla każdego, niezależnie od pory roku. Jak urządzić mieszkanie,  aby stało się prawdziwym azylem.

Nazwa cocooning pochodzi od angielskiego słowa cocoon, czyli kokon. Jest to niezwykle trafne określenie, polega on na „zagrzebaniu się” w przyjemnie urządzonym mieszkaniu, gdzie jest nam ciepło, wygodnie i wszystko mamy pod ręką. Jest to sposób na odpoczynek od natłoku ludzi, zdarzeń i obowiązków.

Zimą można schronić się z kubkiem herbaty pod ciepłą pierzyną, latem natomiast schłodzić zimnym napojem na kanapie we własnym salonie. Jest to propozycja nie tylko dla introwertyków. Jak umilić sobie cocooning?

 

Domowy styl życia w wygodnych wnętrzach

Podstawową zasadą cocooningu jest komfort. Niezależnie od tego co robisz, pracujesz w domowym biurze, relaksujesz się w sypialni czy oddajesz swoim hobby w salonie, powinna towarzyszyć Ci wygoda. Dlatego mieszkanie idealnie zaprojektowane musi być praktyczne i dobrze zaplanowane.

Meble zaprojektowane na wymiar sprawdzą się w tym przypadku doskonale. Będziesz mógł nie tylko wybrać najbardziej odpowiadający Ci styl i kolor, ale również ich funkcje oraz wymiary. Dodatkowe półki w szafie, ukryte schowki czy meblościanka ze specjalnym miejscem na sprzęt audiowizualny to tylko niektóre z rozwiązań, które możesz wprowadzić do Twojego mieszkania. Przy sprzętach dopasowanych specjalnie do Twoich potrzeb, możesz dać się ponieść wyobraźni.

Zdrowy cocooning wiąże się z porządkiem: zarówno w umyśle, jak i pomieszczeniach. Nowoczesne, funkcjonalne rozwiązania również będą sprzyjać przyjemnemu przesiadywaniu w czystym domu. Systemy segregacji, cichy domyk w szafkach, szyny ułatwiające wysuwanie lub dodatkowe pojemniki ukryte w kanapie czy łóżku pomogą Ci zawsze zachować czystość i porządek. Bez zbędnych rozpraszaczy będziesz mógł rozsiąść się wygodnie i rozkoszować pięknym wnętrzem.

Oczywiście najważniejszymi meblami będą zestawy wypoczynkowe. Miękkie fotele, wygodne kanapy i sofy oraz przytulne łóżko będą Twoim azylem. Koniecznie znajdź takie modele, w których będziesz chciał spędzić cały dzień bez wyrzutów sumienia. Wysokie zagłówki i podłokietniki, odpowiednie wymiary siedzisk, przyjemne w dotyku materiały i poduchy pozwolą Ci docenić domowy styl życia.

Fotel Flo

 

Styl czy kolor tapicerowanych mebli będzie zależał od Twoich upodobań, a ich rozmiar od wielkości mieszkania. Nie mogą one być zbyt duże, by nie zagracać pomieszczeń i nie utrudniać poruszania się. Jeśli jednak szukasz podpowiedzi i inspiracji przy wyborze tych wypoczynkowych sprzętów, zajrzyj do artykułu pt. „Wybierz dobrze! Fotele i sofy na wysokich nóżkach, a może – na niskich?”.

 

Cocooning najlepszy w miękkim kokonie

Kwintesencją cocooningu jest spędzanie czasu w przytulnym otoczeniu. Zawinięty w mięciutki koc, otoczony puszystymi poduszkami i przyjemnymi w dotyku materiałami, nie będziesz chciał opuszczać domu! Jeszcze lepszy efekt uzyskasz wybierając nie tylko odpowiednie materiały, ale również wzory i kolory.

Jedwab, aksamit albo wełna są oczywiście najlepszym wyborem, aby umilić sobie domowy styl życia. Niestety te bywają kosztowne. Można jednak zastąpić je tańszymi alternatywami, równie skutecznie kojącymi zmysły. Welur, plusz, miękka bawełna czy akryl to tylko niektóre rodzaje materiałów, dzięki którym poczujesz się jak w niebie. Koce, narzuty czy dywany z nich wykonane chciałoby się dotykać cały czas. Dodatkowo są one niezwykle stylowe i można znaleźć je praktycznie w każdym kolorze.

Spokojne barwy ziemi kojarzące się z wypoczynkiem na łonie natury sprawią, że przeniesiesz się w świat mitycznej Arkadii. Kojące błękity, szarości, zielenie, brązy, ale również biel oraz beż będą tu pasować idealnie. Warto ocieplić je jednak paroma dodatkami w odcieniach pomarańczy, moreli, różu czy żółci. Na dekoracyjnych tkaninach, m.in. pościeli, zasłonach czy dywanach oraz na ozdobach takich jak np. obrazy, naczynia czy fototapety, mogą znaleźć się motywy botaniczne, które doskonale uzupełnią taki wystrój wnętrz.

Dywan Rabbit

 

Jasna strona życia

Cocooning wiąże się z dużą ilością czasu spędzanego w domowym zaciszu, zwłaszcza wieczorami. Przyda Ci się w takim przypadku odpowiednie oświetlenie, które nie tylko rozjaśni mieszkanie, ale pomoże również w stworzeniu przyjemnej, intymnej atmosfery.

Oprócz górnej lampy z pewnością docenisz porozstawiane w odpowiednich miejscach mniejsze źródła światła. Lampka nocna, biurkowa czy podłogowa będą oświetlać jedynie wybraną część pomieszczenia, umożliwiając np. czytanie lub pracę. Warto zastosować żarówki o naturalnym świetle, by zastąpić to słoneczne. Dobrym wyborem będą też ciepłe odcienie.

Jeśli chodzi o sam wygląd lamp, oczywiście zależeć to będzie od całej aranżacji i stylu konkretnego pomieszczenia. Możemy jednak podpowiedzieć, że przy cocooningu, jak zostało to już wspomniane, najlepiej czerpać garściami z natury, zatem takie materiały jak drewno czy wiklina będą jak najbardziej na miejscu. Kolory abażurów czy podstaw również powinny pasować do pozostałych dodatków, a więc sprawdzą się np. brązy, beże czy szarości połączone z pozłacanymi elementami. Ich kształty powinny być proste i geometryczne, aby nie zaburzały spokoju i harmonii wnętrza.

 

Oprócz lamp elektrycznych warto również poustawiać gdzieniegdzie kilka świec dekoracyjnych oraz lampionów, które dodadzą Twojemu miejscu jeszcze więcej magii. Dobrym pomysłem mogą być również drobne lampki i girlandy zawieszone np. przy zasłonach.

 

Zdrowy cocooning, czyli wszystko z umiarem

W życiu warto kierować się zasadą złotego środka, zgodnie z którą nie można z niczym przesadzać. Również domowy styl życia może mieć swoje wady – jeśli zupełnie się „zakokonimy”. Warto od czasu do czasu opuścić bezpieczne zacisze salonu czy sypialni, aby spotkać się ze znajomymi, odwiedzić nowe miejsca i zainspirować się światem zewnętrznym. A gdy znów zmęczysz się nadmiarem wrażeń i bodźców, z jeszcze większą przyjemnością powrócisz do wygodnie urządzonego gniazdka.

Zdrowy cocooning to również bycie produktywnym we własnym domu. Choć każdemu od czasu do czasu dobrze zrobi leżenie na kanapie, warto też zastanowić się jak można poruszyć wyobraźnię i pobudzić kreatywność nie ruszając się z mieszkania. Ułatwi Ci to dobrze zorganizowane wnętrze.

Kluczem będzie wspominany już porządek, utrzymywany z łatwością dzięki funkcjonalnym meblom. Niezwykle przydatne i wygodne mogą okazać się także sprytne gadżety i usprawnienia. Segregatory pomogą Ci zorganizować swoje domowe biuro. Gazetowniki, gustowne regały i półki oraz ozdobne figurki podtrzymujące książki zachęcą Cię do być może czytania wartościowych czasopism i lektur. Stabilna taca do serwowania śniadania pozwoli Ci zjeść posiłek albo skorzystać z laptopa bez wychodzenia z łóżka.

Stopy na dywanie
Taca do serwowania czy gazetownik Loft zmotywują do działania nawet podczas cocooningu

 

Dla domatorów, trend jakim jest cocooning to nic nowego, są oni mistrzami w spędzaniu czasu we własnym, przytulnym kokonie. Wszyscy, zwłaszcza ci przepracowani i zestresowani, powinni od czasu do czasu wziąć z nich przykład i posmakować domowego stylu życia. Wygodny fotel, miękki kocyk, kubek ciepłej herbaty i dobra lektura podziałają jak najlepsza terapia i skutecznie ukoją zmysły. Odpowiednio urządzone mieszkanie z pewnością ułatwi Ci taki rodzaj relaksu.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0