Przejdź do sklepu brw.pl

Czarno-biała kuchnia, czyli domowa sztuka kontrastów

Czytaj
14.01.2020

Czarno-biała kuchnia, czyli domowa sztuka kontrastów

Czerń i biel to uniwersalny duet, który prawdopodobnie nigdy nie wyjdzie z mody. Jak zaaranżować kuchnię w tym ponadczasowym połączeniu? Czy czarna kuchnia zawsze jest dobrym pomysłem i jak dopasować dodatki do kuchni czarno-białej? Podpowiadamy!

kuchnia FamilyLineOlder

 

Urządzanie kuchni to spełnienie marzeń, ale też i nie lada wyzwanie. Projektanci są zgodni co do tego, że jest to jedno z bardziej wymagających pomieszczeń do zaaranżowania w całym domu. Musisz zadbać o to, żeby było funkcjonalne, bezpieczne, wygodne i estetyczne – wszystkie elementy powinny tworzyć spójną całość: meble, podłoga, ściany, dekoracje i sprzęty AGD. Jak wprowadzić w życie wszystkie te zasady, decydując się na tak niebanalną aranżację?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy czarno-biała kuchnia to pomysł warty realizacji,
  • jak urządzić kuchnię bazującą na białych meblach oraz ciemnych ścianach i dodatkach,
  • o czym pamiętać podczas aranżowania czarnej kuchni,
  • jakie dodatki uzupełnią czarne meble,
  • jaka podłoga i ściany sprawdzą się w biało-czarnej kuchni.

Biało-czarna kuchnia: nowoczesna i kontrastowa

Połączenie bieli z czernią to kombinacja barw, które idealnie ze sobą współgrają. Kompozycja dwóch najbardziej uniwersalnych kolorów daje pewność, że zawsze będą do siebie pasować i raczej nie wyjdą z mody. Czerń i biel to barwy na tyle uniwersalne, że z łatwością można dopasować do nich inne barwy  – nie trudno więc dobrać stylowe dodatki!

Black Red White, kuchnie na wymiar Senso Kitchens, model TRAFFIC 98th elysee street
Black Red White, kuchnie na wymiar Senso Kitchens, model TRAFFIC 98th elysee street

 

Połączenie tych dwóch kolorów jest wymagające i może okazać się egzaminem z Twojej kreatywności. Dobrze dobrane meble i podłoga, ciekawe dekoracje, interesująca faktura –  to klucz do udanej aranżacji czarno białej kuchni. Podpowiemy Ci, jak samodzielnie urządzić tę przestrzeń.

Kuchnia na wymiar Capital 38th Elysee Avenue

 

Białe meble i czarne dodatki

Biel i czerń pasują zarówno do nowoczesnych, minimalistycznych mebli, jak i klasycznych, zdobionych form. Jednym z bezpieczniejszych sposobów jest rozpoczęcie od uniwersalnej bazy w postaci białych mebli – natomiast czerń należy wówczas wprowadzić jako pojedyncze elementy, np. kuchenny blat (czarny marmur jest ponadczasowy!) oraz dodatki.

Białe meble kuchenne ciekawie prezentują się także na tle ciemniejszych ścian. Szafki wydają się wówczas bardziej wyraziste, a ich styl, wykończenie i faktura są lepiej widoczne. Czarne ściany nadają wnętrzu wyrazistego charakteru, dlatego tak dobrze sprawdzają się w typowo męskich mieszkaniach.

Białą zabudowę kuchenną możesz również skomponować z czarną wyspą lub stołem jadalnianym. Stawiając na dominację bieli powiększysz optycznie przestrzeń i ułatwisz sobie porządki – jest to barwa łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

Black Red White, kuchnia Family Line, model Domin
Black Red White, kuchnia Family Line, model Domin

W kuchni urządzonej według czarno-białego klucza dodatki powinny podkreślać szlachetną prostotę tego zestawienia. Sprawdzonym kolorem akcesoriów będzie srebro, złoto, czerń oraz biel. Czarno białą kuchnię ożywisz również nieco akcentami w mocnym kolorze np. ciemnym czerwonym czy turkusem.

Nie przesadzaj jednak z ilością dodatków, gdyż podstawę biało czarnej kuchni stanowi estetyczny ascetyzm.

Oprócz niezbędnych kuchennych przyborów w kuchni warto wybrać do wnętrza dodatki takie jak: misa z owocami, świeże zioła w doniczkach, poduszki na krzesła i ewentualne zdjęcia w delikatnych ramkach, które zawisną na ścianie. W białej kuchni z czarnym blatem dobrze sprawdzą się też bibeloty wykonane z przezroczystego szkła lub drewna.

Kuchnia Family Line Fiore
Kuchnia modułowa Family Line, Fiore

 

Zadbaj także o odpowiednią kolorystykę sprzętów gospodarstwa domowego. Czarny, biały lub srebrny – sprzęty w tych kolorach perfekcyjnie wpiszą się w elegancję kuchni urządzonej w czerni i bieli. Ważny jest również odcień zlewozmywaka. Jeżeli zdecydujesz się na czarny blat, oczywistym wyborem będzie również wykończenie w tym kolorze. W przypadku baterii kuchennych możesz wybierać w kolorystyce: czerni, bieli, złota i stali.

W kolekcji Capital – 43rd Luvak Avenue możesz wybrać fronty w odceniu awokado, różu czy lawendy

 

Czarna kuchnia: jak ją zaaranżować?

Pomimo iż od lat króluje trend na białe meble, to właśnie teraz ciemne kuchnie zaczynają cieszyć się dużą popularnością. Kontrastujące z bielą barwy mają wiele zalet m.in. wprowadzają do Twojego wnętrza niepowtarzalny klimat oraz –  co może Cię zdziwić – wrażenie przytulności.

Kuchnia na wymiar Senso Kitchens, Traffic, 98th Elysee stret

 

Ciekawym pomysłem jest aranżacja bazująca jedynie na ciemnych odcieniach. Jak to zrobić? Połącz ze sobą matowe lub lakierowane meble kuchenne utrzymane w całości lub częściowo w czerni z innymi ciemnymi odcieniami np. grafitem, butelkową zielenią lub granatem. Taka koncepcja estetyczna jest bardzo efektowna i przyciąga uwagę. Do takiej stylizacji dobierz również czarne lub srebrne sprzęty AGD. W przypadku innych dodatków, z ciemnym kolorem pięknie będą harmonizować złote lub miedziane wykończenia.

Aranżując czarno-białą kuchnię, gdzie dominują ciemne odcienie, z łatwością podkreślisz walory i mocne strony pomieszczenia. Pamiętaj jednak, że sprawdzi się to jedynie na dużych powierzchniach. W mniejszych taki design będzie przytłaczał.

 

Jaka podłoga i ściany w biało czarnej kuchni?

Decydując się na urządzenie kuchni w kontrastujących ze sobą odcieniach czerni i bieli, musisz również zadbać o odpowiednie wykończenie całości w postaci podłogi i ścian.

Po pierwsze – sufit i ściany. Powinny być utrzymane w jasnej kolorystyce. Dzięki temu optycznie podniesiesz wnętrze, a montując do tego odpowiednie oświetlenie, całość zyska więcej lekkości. Możesz również zdecydować się na wykończenie jednej ze ścian surową cegłą lub płytkami ceramicznymi. Obie wersje w połączeniu z czarno białymi meblami wyglądają równie dobrze.

Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku podłogi. Jasna kolorystyka optycznie powiększy pomieszczenie, sprawiając, że całość zyska na lekkości. To rozwiązanie idealne do niewielkich pomieszczeń.

Najbardziej praktyczne będą oczywiście kafelki (rewelacyjnie zadziała ułożenie ich w czarno-białą szachownicę, która balansuje połączenie białych mebli i ścian z czarnymi blatami). Nic jednak  nie stoi na przeszkodzie, abyś zdecydował się na panele czy drewniane deski, zwłaszcza jeżeli kuchnia jest otwarta na salon czy jadalnię. Połączenie czerni i bieli z drewnem wprowadzi do wnętrza wrażenie przytulności i wizualnie je ociepli.

Marzy Ci się czarna podłoga? Takie wykończenie z pewnością doda wnętrzu powagi i szlachetności – jednak zamiast  jednolitej czerni lepiej zdecydować się na podłogę z deseniem drewna lub marmuru, który nada kuchni jeszcze więcej elegancji.

kuchnia capital 38th-elysee-avenue-72455-xlarge
Meble Capital 38th Elysee Avenue

 

Pamiętaj, że podczas planowania podłogi w kuchni nie musisz ograniczać się jedynie do bieli i czerni. Świetnie sprawdzi się również zestawienie odcieni naturalnego drewna. Jasne i złociste brązy pasują szczególnie do kuchni o niewielkich rozmiarach – ocieplą i rozświetlą pomieszczenie oraz nadadzą mu bezpretensjonalności. Natomiast ciemne brązy dodadzą wnętrzu szyku, powagi i dostojności.

Kuchnia czarno-biała: podsumowanie

Ponadczasowe i uniwersalne kolory takie jak czerń i biel to doskonałe rozwiązanie do kuchni. Dzięki połączeniu dwóch kontrastowych barw raz na zawsze zapomnisz o monotonii we wnętrzu. Zestawienie to jest jednak nie tylko oryginalne, ale też wymagające. Urządzając kuchnię, w której królują biało-czarne meble i sprzęty, musisz zachować odpowiednie proporcje oraz rozważnie dobierać dodatki. Czy warto podjąć ten trud? Bez wątpienia tak – nagrodą będzie bowiem piękna, świeża i niebanalna kuchenna aranżacja, która nie znudzi się żadnemu z domowników. Gotowy na podjęcie wyzwania? Zatem do dzieła!

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0