Czerń w salonie – jak zrobić to dobrze?
CzytajCzerń w salonie – jak zrobić to dobrze?
Dawniej czerń kojarzyła się ze smutkiem. Obecnie jest synonimem elegancji. Czarne ściany w mieszkaniu to dosyć śmiałe posunięcie. A co stanie się, gdy dołączą do nich meble o takim zabarwieniu? Powstanie bardzo intrygujące wnętrze. Podpowiemy Ci jak operować czernią, aby go nie przytłoczyć.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak wprowadzić czarne meble w salonie,
- w jakich aranżacjach sprawdzą się meble w kolorze czarnym,
- czy czarna sofa to dobry wybór do małych pomieszczeń,
- w jakich wnętrzach sprawdzą się czarne ściany,
- jak dobrać dodatki do salonu w kolorze czerni?
Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To tutaj odpoczywasz po pracy oraz podejmujesz gości. Pomieszczenie powinno być więc wygodne, a równocześnie reprezentacyjne. W katalogach modnych wnętrz coraz częściej pojawiają się śmiałe i nieoczywiste propozycje aranżacji. Jednym z ciekawszych trendów jest czarny salon. Takie wnętrze zachwyca elegancją oraz wyrafinowaniem. Budzi jednak obawy ze względu na ciemny kolor, który optycznie pomniejsza wnętrze i powoduje, że jest w nim mniej światła. Wszystko jest jednak kwestią proporcji oraz umiejętnego dostosowania kolorów do rodzaju i wielkości wnętrza. Jak wprowadzić czarny kolor do salonu?
Czarny kolor w pomieszczeniu w wersji „total look” to propozycja dla osób odważnych. Masz co do niej wątpliwości? Udowodnimy Ci, że taki wystrój może być bardzo komfortowy. O dobrym stylu nie ma sensu dyskutować. Czerń w aranżacji domu jest jak „mała czarna” w szafie – po prostu trzeba ją mieć, gdyż jest szykowna, uniwersalna, ponadczasowa. Pasuje do przeróżnych aranżacji, m.in. w stylu skandynawskim, stylu glamour, japońskim i oczywiście loftowym.
Salon z czarną kanapą wygląda bardzo efektownie. Nawet kuchnia, w której przynajmniej jedną ścianę pokrywa np. czarna farba tablicowa, zyskuje i na wyglądzie, i na funkcjonalności. Na takiej ścianie możesz zostawić wiadomość dla innych domowników albo notatkę przydatną podczas gotowania.Czarny świetnie sprawdzi się także jako kolor włączników, gniazdek lub uchwytów w szafkach.
Czarny kolor jest także bardzo uniwersalny. Możesz połączyć go z jasnym, sosnowym drewnem oraz metalicznymi dodatkami w stylu glamour. Czerń świetnie prezentuje się zarówno na ścianie, jak i jako kolor wyposażenia wnętrza, kontrastując z jasnym kolorem farby lub tapety. W każdym wydaniu sprawia, że wnętrze zyskuje elegancji i wytwornego charakteru. Decydując się na salon w czarnym kolorze, mnie musisz obawiać się, że barwa wyjdzie z mody, a aranżacja straci na swojej aktualności.
Spis treści:
Czarne ściany w mieszkaniu: czy to korzystne rozwiązanie?
Czerń kreuje we wnętrzach niepowtarzalny klimat i znacząco podnosi ich walory wizualne. Niestety ma ona skłonność do optycznego ich zmniejszania.
W pomieszczeniach o niewielkim metrażu, a także w tych z ograniczonym dostępem do światła lepiej zdecydować się na czarne meble (np. czarną sofę albo czarną kanapę) i dodatki wyeksponowane na jasnym tle. Takie rozwiązanie co prawda jest dość sztampowe, ale za to nie obniży funkcjonalności wystroju. Czarne ściany w mieszkaniu mogą natomiast pojawić się w przestronnych, widnych wnętrzach.
Jeśli chodzi o sufit, bezpieczniej będzie, gdy zachowasz go w bieli. Żeby zmniejszyć kontrast, możesz postawić na lekko złamany jej odcień. Takie zróżnicowanie kolorystyczne sprawi, że pokój nie będzie przypominał pudełka.
Czarne ściany w mieszkaniu znakomicie prezentują się w duecie z drewnianą podłogą. Co zyskasz dzięki takiemu zestawieniu? Aranżacja nadal będzie awangardowa, ale w trochę bardziej udomowiony sposób.
Do pomalowania ścian możesz użyć strukturalnej farby. Powstała po jej nałożeniu faktura będzie malowniczo załamywała światło. Równie ciekawy efekt uzyskasz, gdy pokryjesz czarną emulsją cegłę lub beton.
Gładkie, lśniące ściany będą odbijały światło. Mat oraz półmat będą je przyciągać i rozpraszać. Zwalczyć wrażenie monotonii pomoże Ci również czarna tapeta z delikatnym deseniem.
Czerń w salonie – dopasuj ją do stylu
Czarne ściany, czarne sofy, czarne meble – wszystko w czarnym kolorze. To naprawdę może wyglądać dobrze, ale tylko wtedy, gdy zachowamy tu pożądaną spójność. Uwierz, że czerń czerni nierówna. Musimy patrzeć również na to, w jakim stylu ją umieszczamy.
- Czerń w stylu glamour świetnie prezentuje się ze złotem. Czarną sofę z powodzeniem możemy zestawić ze złotym stolikiem kawowym i złotymi dodatkami, np. lampą lub świecznikiem.
- Czerń w stylu skandynawskim? O to trochę trudniej, ale nie jest to niemożliwe. Czarną kanapę wystarczy ozdobić odpowiednimi dodatkami i wprowadzić do wnętrza trochę optycznej miękkości.
- Salon w stylu loft? Doskonale! Czarna kanapa (i to niejedna) może sprawdzić się tu doskonale! Przy czarnej sofie z pewnością dobrze będzie wyglądało drewno.
- Salon w stylu eleganckim również kocha ciemne kolory. Możesz uzupełnić go złotem, jak w przypadku stylu glamour lub srebrem, kóre w dekoracjach jest również bardzo wdzięczne.
- Czarne sofy pięknie będą wyglądać w białym wnętrzu – działaj zatem na zasadzie kontrastu. Dzięki posiadaniu odpowiedniej oprawy, takiej jak kolor ścian, dywanów, czy zasłon, czerń mebli wypoczynkowych da się ograć w bardzo prosty sposób.
Czarne meble do salonu: w czym można wybierać?
Decydując się na czarne meble do pokoju dziennego, sprawisz, że jego aranżacja stanie się wręcz luksusowa. Moduły o takim zabarwieniu stawią opór szybko zmieniającym się trendom, z dużą łatwością wpasują się w niemal każdą stylistykę.
-
Czarne meble do salonu – narożniki, sofy, fotele
Czarne pikowane fotele, czarna skórzana kanapa, czarna sofa z welurowym obiciem, czarny narożnik, generalnie czarne kanapy w salonie… Mebli wypoczynkowych w tym kolorze jest mnóstwo, ale wiele zależy od powierzchni, jaką dysponujesz. Np. czarny narożnik najlepiej sprawdzi się tylko w salonie o sporym metrażu. Zwróć uwagę na takie cechy jak: pogłębione siedzisko i pochylone oparcie oraz ich wypełnienie. Niektóre narożniki wyposażone są w regulowane zagłówki i podłokietniki. Często przyjmujesz gości? Szukaj modeli z funkcją spania i pojemnikiem na pościel.
Jeśli mebel wypoczynkowy, który przykuł Twoją uwagę, występuje w innym odcieniu, to żaden problem. Istnieje możliwość wykonania mebli w innej tkaninie, zgodnie ze wzornikiem i cennikiem dostępnym w punkcie sprzedaży oraz w konfiguratorze na naszej stronie internetowej.
Wstawienie tak dużego czarnego mebla do pokoju dziennego o niewielkich rozmiarach nie jest trafionym pomysłem. W takiej sytuacji lepiej sprawdzi się sofa o skromnej, kompaktowej formie. Wiele egzemplarzy ma wąskie podłokietniki. Takie rozwiązanie także sprzyja oszczędności przestrzeni.
Wygoda mebli wypoczynkowych jest dla Ciebie równie ważna, co ich wygląd? Skuś się na sofę z wysokimi zagłówkami i profilowanymi podłokietnikami. Nie zajmie ona tak dużo miejsca, jak narożnik, a zapewni Ci porównywalny komfort.
W salonie nie powinno zabraknąć wygodnego fotela. Wspaniale będzie wyglądał w nim model wsparty na wysokich drewnianych nóżkach dobrze równoważących jego masywną czarną bryłę.
-
Czarne meble do salonu – regały, komody, gabloty
Czarne meble skrzyniowe w czarnej aranżacji pokoju dziennego? Brzmi to dosyć kontrowersyjnie. Wygląda natomiast wyjątkowo elegancko, a zarazem z charakterem. Jeśli pragniesz odmiany od delikatnych aranżacji z dominantą bieli, taki urządzony w mocnych kolorach wystrój powinien przypaść Ci do gustu.
Wygląd współcześnie produkowanych modułów często urozmaicony jest wstawkami w kolorze drewna. Te o ciemnym zabarwieniu będą lepiej pasować do klasycznych wnętrz. Dobrym wyborem do ciemnej aranżacji salonu będą witryny i gablotki. Odbijające się od ich przeszklonych frontów światło będzie dawało wrażenie większej przestrzeni.
Czarne meble w pokoju dziennym z połyskującym wykończeniem będą wyglądać ekskluzywnie, ale przygotuj się na ich częste polerowanie. Matowe wykończenie jest w tym względzie dużo wygodniejsze.
Meble z KOLEKCJI BALIN
Jeśli brakuje Ci odwagi, by urządzić pomieszczenie w całości w czerni – możesz pozwolić sobie na „modyfikację” koloru i umeblować je z wykorzystaniem modułów zachowanych w kolorze grafitowym. To szarość z pogranicza czerni, która znakomicie wtopi się w taką aranżację.
Regał z KOLEKCJI BOCAGE
Dobór odpowiednich dodatków do aranżacji salonu w czerni
W aranżacjach rzadko ustawia się czarne meble na tle ściany o takim samym kolorze. Czerń rządzi się trochę innymi prawami. W jej przypadku takie zgranie obu tych elementów wygląda szlachetnie, ma w sobie również szczyptę tajemnicy. Żeby nie „zlały” się one w jedną całość, zastosuj różne dekoracje.
SOFA MONTILA z obiciem z tkaniny Solar 99 Black na tle czarnej ściany
Kompozycję taką możesz urozmaicić poprzez umieszczenie kilku ozdobnych poduszek na kanapie lub narożniku. Mogą być one w całości zachowane w czerni. Elementem różnicującym poszczególne modele może być dekoracyjny haft, długi włos, czy gruby splot przędzy.
Na ścianie możesz powiesić obraz z czernią w roli głównej. W jego zastępstwie może pojawić się także pomysłowy kinkiet.
Aby pomieszczenie nie stało się ponure i przygnębiające od nadmiaru czarnego koloru, trzeba je dobrze rozjaśnić przy użyciu opraw o zróżnicowanej budowie.
Zdadzą tutaj egzamin lampy z czarnym metalowym stelażem i kulistymi kloszami wykonanymi z transparentnego lub przydymionego szkła. Jeżeli przestrzeń w pomieszczeniu Ci na to pozwala, na główne światło wybierz zwis wyposażony w kilka źródeł światła. Dobrym pomysłem jest rozjaśnienie takiej czarnej aranżacji przy pomocy lamp żarówkowych.
Miej na uwadze, że czerń to mocny kolor, dlatego nie stwarzaj dla niej konkurencji. Staraj się dobierać do wystroju elementy o minimalistycznej formie wykonane z naturalnych materiałów i starannie wykończone.
Wybór właściwego oświetlenia ułatwi Ci artykuł: „Gra światła i cienia – sposób na metamorfozę wnętrza”.
Czarna aranżacja pokoju dziennego wymaga rygoru. Jeśli zamierzasz wpleść do niej detale w innym kolorze, ogranicz się do jednej lub dwóch barw.
Wspaniale będzie prezentować się w niej wykwintny złoty lub srebrny połysk. Drewno pozwoli Ci złagodzić surowy wyraz czerni, podczas gdy biel trochę ją uspokoi. Podobnie będzie działać zieleń. Możesz wprowadzić ją do wnętrza pod postacią żywej roślinności lub dekoracyjnych motywów umieszczonych na poduszkach, obrazach, tapetach.