Czym i jak wyczyścić mosiądz – 7 sprawdzonych sposobów
CzytajCzym i jak wyczyścić mosiądz – 7 sprawdzonych sposobów
Jak rozpoznać mosiądz? Mosiądz jest stopem miedzi i cynku. To jeden z piękniejszych i bardziej ekstrawaganckich materiałów o efektownej złoto-żółtej barwie. Jednak czyszczenie mosiądzu, gdy pokryje go brud i patyna, potrafi przysporzyć wielu trudności. W niemal każdym domu znajduje się jakiś mosiężny element, może być to armatura, klamka do drzwi albo dekoracje: kinkiety, ramy luster. Warto pamiętać, że mosiądz wygląda najpiękniej, kiedy jest czysty. Poznaj kilka domowych sposobów na czyszczenie mosiądzu, dzięki którym za bardzo się nie napracujesz, a dekoracje w Twoim domu zalśnią!
Spis treści:
Czym wyczyścić mosiądz – domowe sposoby czy chemia?
Metal ma to do siebie, że potrafi się utleniać i wtedy grozi mu korozja. Podatny na nią jest również mosiądz jako stop. Jak czyścić mosiądz, żeby zachował dobry stan? Istnieją różne sposoby na czyszczenie mosiądzu. Część z nich zakłada, że dla uzyskania dobrego efektu należy użyć przeznaczonych do tego specyfików. Znajdziesz je m.in. w sklepach budowlanych. Oczywiście chemiczny środek czyszczący do mosiądzu od sprawdzonego producenta na pewno jest skuteczny, jednak wcześniej warto się pochylić nad domowymi metodami. Większość rzeczy, za pomocą których można wyczyścić mosiądz, masz już w swoim w domu. Najczęściej znajdziesz je w kuchni. Doceń zatem domowe sposoby, które są najtańsze i najbardziej ekologiczne. Oto nasze pomysły na to, jak sprawić, by mosiądz lśnił!
Czyszczenie mosiądzu keczupem
Tak, dobrze widzisz. Jednym ze środków skutecznie czyszczących mosiądz jest ketchup. Wystarczy nałożyć go na mosiężną powierzchnię i wetrzeć przy użyciu miękkiej szmatki. Ważne jest to, by mosiężny przedmiot pokryty ketchupem pozostawić na kilka godzin. Po tym należy go umyć pod bieżącą wodą płynem do mycia naczyń, spłukać ciepłą wodą i podziwiać efekt. Ta metoda sprawdzi się przy niewielkich przedmiotach, które łatwo włożyć do kuchennego zlewu.
Czyszczenie mosiądzu z pomocą sody oczyszczonej
Soda oczyszczona to świetny specyfik, który znajduje swoje zastosowanie i w gotowaniu, i w sprzątaniu. Można z niej tworzyć skuteczne pasty, które wyczyszczą wiele różnych powierzchni. W tym przypadku należy wymieszać ją z octem. Zrób to tak, by pasta była gęsta i nie spływała z czyszczonego miejsca. Nałóż ją na mosiężny przedmiot i odczekaj kilka godzin. Pasta będzie w tym czasie aktywnie działać, a potem za pomocą miękkiej szczoteczki usuniesz ją z czyszczonego przedmiotu.
Czym czyścić mosiądz? Cytryna i sól!
Połączenie cytryny i soli także jest rewelacyjne podczas czyszczenia mosiądzu. Wystarczy przekroić cytrynę na pół i tę połówkę włożyć do soli. Na wilgotnym miąższu osiądą jej drobinki. Potrzyj osoloną cytryną po mosiężnym przedmiocie, zrób to dokładnie. Dzięki temu zabrudzenia zaczynają znikać. Cytryna pomaga pozbyć się tłustych plam, a czyszczone przedmioty odzyskują dawny blask. Na koniec oczywiście przetrzyj powierzchnię suchą szmatką. Ta metoda pomoże wyczyścić przedmioty dużych rozmiarów, względnie gładkie, np. ramy obrazów czy luster.
Z racji trudności z dotarciem do drobnych zakamarków może okazać się niemożliwe wyczyszczenie połówką cytryny niewielkich mosiężnych figurek. W tym przypadku sprawdzi się np. połączenie octu i soli. Wystarczy włożyć figurkę do tak powstałego roztworu i odczekać kilka godzin.
Pamiętaj również, by na koniec wytrzeć czyszczony przedmiot najpierw wilgotną szmatką, potem kolejną – do sucha. Może to być ściereczka z mikrofibry.
Pół szklanki soli i ocet spirytusowy
Oba specyfiki łączymy z wodą i dokładnie mieszamy. Nie ma z tego powstać pasta, ale w miarę rzadka ciecz. Wystarczy włożyć czyszczone przedmioty do tego roztworu i zostawić na minimum godzinę. Po wyjęciu należy wypolerować przedmioty za pomocą miękkiej szmatki. Po takich zabiegach pielęgnacyjnych mosiądz będzie piękniejszy. W ten sposób dobrze czyści się mosiężna biżuteria. Zazwyczaj jest niewielka i łatwo ją umieścić w roztworze, np. w wysokiej misce.
Mosiężne elementy czyszczone pastą do zębów
Lubimy wykorzystywać właściwości pasty do zębów w sprzątaniu. Również przy czyszczeniu mosiądzu przyda się ten kosmetyk. Tworzy się z niego maska czyszcząca mosiądz, kiedy z pomocą szczoteczki do zębów nakładamy ją na powierzchnię czyszczonego przedmiotu. Pasta rewelacyjnie działa w walce z zielonkawym nalotem. Czyszczenie z użyciem pasty wymaga trochę cierpliwości, jednak widoczne od razu efekty naprawdę cieszą. Zabrudzenia znikają, pojawia się natomiast delikatny blask.
Czyszczenie ziemniakami? To możliwe!
Okazuje się, że ziemniak to nie tylko pyszne i uniwersalne warzywo. To również artykuł, który w połączeniu z sokiem z cytryny może pomóc w czyszczeniu miedzi i mosiądzu. Wystarczy zetrzeć surowego ziemniaka na papkę i dodać do niego sok z cytryny lub kwasek cytrynowy. Samo czyszczenie jest już bajecznie proste – powstałą pastę nakładasz na powierzchnię, którą chcesz wyczyścić, i zostawiasz na kilka godzin. Potem spłukujesz przy użyciu bieżącej gorącej wody, delikatnie polerując.
Czyszczenie mosiądzu folią aluminiową
Domowe sposoby na czyszczenie mosiądzu można czasem połączyć. Wykorzystaj znaną już z wcześniejszego akapitu mieszankę sody oczyszczonej i spirytusu. Przed jej nałożeniem urwij kawałek folii aluminiowej i zwiń w nieregularną kulkę. Powstałe zagniecenia są na tyle szorstkie, by z powodzeniem poradzić sobie z przedmiotami wykonanymi z mosiądzu i ich zabrudzeniami. Korzystaj z folii jak ze szczotki i obserwuj zaskakujące efekty.
Sprawdź również, jak wyczyścić srebro!
O czym pamiętać, by skutecznie wyczyścić przedmiot z mosiądzu?
Usuwanie zabrudzeń z powierzchni mosiądzu możliwe jest przy użyciu wszystkich wymienionych specyfików. Warto jednak pamiętać, by zabezpieczać przed czyszczeniem inne elementy przedmiotu, jeśli zrobione są z delikatniejszych surowców, np. drewna. Nie używaj przy czyszczeniu bardzo twardych szczotek, które mogą porysować powierzchnię przedmiotu i nieodwracalnie ją zniszczyć. Jeśli chcesz, możesz zainwestować w specjalne środki nabłyszczające. Mogą pomóc w osiągnięciu jeszcze lepszego rezultatu czyszczenia. Warto jednak pamiętać, by po ich użyciu (i po korzystaniu z każdej metody czyszczenia) wycierać dany przedmiot do sucha. Mosiądz bardzo nie lubi wilgoci. Pozostawianie wody i innych płynów na jego powierzchni, może się skończyć powstaniem trudnego do usunięcia nalotu i przebarwień.
Mosiężne przedmioty mogą być ozdobą różnych aranżacji. Jednak warto o nie dbać. Rób to regularnie. Niezależnie od tego, czy stosujesz sklepowe specyfiki, czy też sodę oczyszczoną, cytrynę lub keczup, trzeba poświęcić na czyszczenie choć kilka chwil w miesiącu. Dekoracje z mosiądzu z pewnością odwdzięczą się pięknym wyglądem.
Po więcej inspiracji zapraszamy do sklepu internetowego Black Red White!