Czym myć szafki kuchenne z tłuszczu?
CzytajCzym myć szafki kuchenne z tłuszczu?
Gotujesz dużo i często? W takim razie zapewne znasz z autopsji walkę z tłuszczem osiadającym na szafkach kuchennych. Jeżeli tłuszcz zmiesza się z kurzem i zaschnie, wówczas łagodne detergenty mogą nie dać sobie rady z zabrudzeniami. Jak wyczyścić tłuszcz z szafek kuchennych, by ich nie zniszczyć?
Domowa kuchnia to pole do eksperymentów i popisów kulinarnych, dlatego siłą rzeczy idealny porządek panuje tutaj… rzadko. Na co dzień brakuje czasu na dokładne mycie szafek, które najmocniej brudzą się w okolicach kuchenki i zmywarki oraz na wierzchu zabudowy.
W tym artykule podpowiemy Ci, czym myć meble kuchenne, żeby pozbyć się uporczywego brudu i nie uszkodzić szafek. Do dzieła!
Spis treści:
Jak czyścić meble kuchenne? Na bieżąco!
Złota zasada w medycynie brzmi: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jednak profilaktyka sprawdza się także w tak przyziemnych sprawach, jak sprzątanie. Poświęć chwilę każdego wieczoru na szybkie czyszczenie mebli kuchennych, a wówczas nie będziesz mieć problemu z zaschniętymi plamkami tłuszczu, których bardzo trudno będzie się pozbyć.
Jednak zdecydowanie najwięcej brudu zbiera się na górze szafek. Szczególnie uciążliwy jest tłusty kurz, który usunąć można jedynie po użyciu agresywnych detergentów i długotrwałym szorowaniu
Jak myć szafki kuchenne podczas codziennego sprzątania?
Jeżeli będziesz myć szafki systematycznie, wówczas wystarczą Ci środki, które z pewnością masz w domu. Niezależnie od materiału, z jakiego wykonano meble kuchenne, możesz sięgnąć po ciepłą wodę z płynem do naczyń. To uniwersalny i bezpieczny dla mebli roztwór, który poradzi sobie z codziennymi zabrudzeniami.
Czym myć szafki kuchenne z tłuszczu, żeby nie uszkodzić mebli? Do mycia używaj miękkiej ściereczki (np. z mikrofibry). Gąbki, druciaki czy szorstkie szmatki mogą doprowadzić do zarysowania szafek, zwłaszcza tych lakierowanych na wysoki połysk.
Ściereczkę zanurz w roztworze płynu do naczyń i porządnie wyciśnij. Po umyciu możesz dodatkowo przetrzeć szafki suchą ściereczką, aby zebrać nadmiar wody. Pod wpływem wilgoci meble mogą „spuchnąć” i rozwarstwić się na krawędziach, dlatego nigdy nie myj szafek bardzo mokrą ściereczką i nie dopuść, aby woda długo zalegała na szafkach.
Czym myć meble kuchenne bez płynu do mycia naczyń? Możesz wypróbować płyn do mycia szyb, mleczko do czyszczenia bez drobinek ściernych oraz chusteczki nawilżane do mycia kuchni. Jeśli obawiasz się, że środek może uszkodzić meble, zrób próbę w mało widocznym miejscu na niewielkiej powierzchni.
Jak wyczyścić tłuszcz z szafek kuchennych w trudnych przypadkach?
Plamy tłuszczu zaschnięte na frontach i tłuszcz zmieszany z grubą warstwą kurzu to problemy, którym zwykły płyn do naczyń może nie podołać. Jak myć szafki kuchenne z nagromadzonego brudu?
Zwolennicy ekologicznego sprzątania polecają ocet. Można przelać go do butelki z atomizerem, spryskać tłuste powierzchnie, odczekać kilka-kilkanaście minut, a na koniec wytrzeć miękką szmatką. Uwaga – nierozcieńczony ocet może zaszkodzić meblom. W przypadku szafek drewnianych lub lakierowanych należy stosować roztwór wody z octem, a przed użyciem zrobić próbę na małej powierzchni.
Innym ekologicznym sposobem jest czyszczenie mebli kuchennych sodą oczyszczoną. Wystarczy, że obsypiesz proszkiem wilgotną ściereczkę i umyjesz zatłuszczone miejsca. Można również użyć mieszanki sporządzonej z czterech łyżek sody i 1 litra wody.
Soda to tani i skuteczny środek odtłuszczający, jednak wymagający ostrożności. Drobinki proszku mogą zarysować powierzchnię mebli drewnianych i lakierowanych, dlatego sody lepiej nie stosować przy myciu tego rodzaju frontów.
Czyszczenie szafek kuchennych za pomocą 20-procentowego roztworu amoniaku rozcieńczonego wodą to kolejny patent na sprzątanie bez sklepowych detergentów. Niestety nie można w ten sposób myć mebli lakierowanych, ponieważ amoniak może uszkodzić ich powierzchnię.
Czym myć szafki kuchenne z tłuszczu, jeżeli płyn do naczyń i domowe sposoby zawiodą? Możesz sięgnąć po specjalny środek odtłuszczający do mebli, przystosowany do konkretnego rodzaju powierzchni – płyt lakierowanych, laminatu, drewna i forniru drewnianego. Po spryskaniu brudnego miejsca odczekaj kilka minut i dopiero potem zacznij czyścić.
Jak czyścić szafki kuchenne lakierowane?
Marzysz o meblach kuchennych na wysoki połysk, ale obawiasz się, że trudno będzie je utrzymać w czystości? Mycie lakierowanych mebli wcale nie musi być bardziej uciążliwe, niż mycie szafek pokrytych okleiną czy drewnianym fornirem. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach.
Na początek w ogóle zapomnij o myciu szafek. Po zamontowaniu nowej kuchni i zdjęciu folii ochronnej lakier ulega utwardzeniu, co trwa ok. 30 dni. W tym czasie powierzchnia mebli jest szczególnie podatna na powstanie rys, wgnieceń i innych uszkodzeń. Jak czyścić szafki kuchenne lakierowane przez pierwszy miesiąc? Najlepiej przemywać je na sucho miękką ściereczką.
Po utwardzeniu lakieru szafek nie można myć silnymi detergentami, dlatego zabrudzenia najlepiej usuwać od razu, zanim tłuszcz zaschnie i połączy się z kurzem. Ze względu na możliwość uszkodzenia powłoki frontów lakierowanych nie powinno się myć mebli środkami zawierającymi alkohol, amoniak, aceton oraz ostre drobinki ścierne.
Czym umyć szafki w kuchni, aby na długo zachowały estetyczny wygląd? Meble lakierowane najlepiej czyścić regularnie, ale za pomocą łagodnych środków, np. wodą z płynem do naczyń. Do usuwania świeżych zabrudzeń wystarczy zwykła woda i miękka ściereczka.
Czyszczenie szafek kuchennych – porady praktyczne
O myciu szafek kuchennych warto pomyśleć jeszcze przed… zakupem mebli. Dobrym rozwiązaniem jest kuchnia na wymiar zaprojektowana pod sam sufit. Tym sposobem zyskasz więcej miejsca do przechowywania i nie będziesz już zastanawiać się, jak wyczyścić szafki kuchenne z tłuszczu nagromadzonego na wierzchu zabudowy.
Aby szafki kuchenne dłużej zachowały estetyczny wygląd, nie traktuj okapu wyłącznie jako dodatkowej lampki. Uruchamiaj urządzenie za każdym razem w trakcie gotowania i otwierania rozgrzanego piekarnika. Wchłaniając parę wodną i opary tłuszczu, okap w dużym stopniu niweluje problem wilgoci i tłustych zabrudzeń na szafkach.
Jak czyścić szafki kuchenne, żeby wręcz lśniły? Podczas mycia frontów przesuwaj ściereczką w kierunku góra-dół. Dzięki temu nie będziesz rozmazywać brudu na umytej już powierzchni. Po myciu wytrzyj szafki do sucha, aby uniknąć nieestetycznych smug oraz uszkodzenia szafek wskutek kontaktu z wilgocią.
Podczas mycia szafek warto przy okazji uporządkować ich wnętrze i zrobić więcej miejsca na zapasy. W artykule „Przechowywanie kuchni od A do Z” znajdziesz kilka pomysłów na praktyczne zagospodarowanie kuchennej przestrzeni.