Przejdź do sklepu brw.pl

Czym wyczyścić dywan, by wyglądał jak nowy? 6 sprawdzonych sposobów na pozbycie się plam i zabrudzeń

Czytaj
14.05.2021

Czym wyczyścić dywan, by wyglądał jak nowy? 6 sprawdzonych sposobów na pozbycie się plam i zabrudzeń

Od lat kochamy dywany i chętnie zdobimy nimi poszczególne wnętrza w naszych domach. Aby jednak w pełni korzystać z uroku tej dekoracji, warto zadbać o jej czystość. Dywan jest mocno narażony na różnego rodzaju zabrudzenia: ślady obuwia, plamy z jedzenia czy zwierzęcą sierść, jeśli mieszka w naszym domu pupil. Usuwanie plam bywa wyczerpujące i niejednokrotnie zajmuje wiele godzin. Jest jednak kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym dywan bardzo szybko odzyska dawny blask! Czym wyczyścić dywan? Podpowiadamy!

Od czego zacząć czyszczenie dywanu?

Bardzo często podczas prania dywanu od razu przechodzimy do sedna i atakujemy go mokrą gąbką przy wsparciu różnych środków chemicznych. Jednak kluczem do skutecznego czyszczenia dywanów jest odkurzanie. Usuwanie plam będzie dużo prostsze, jeśli wcześniej oczyścisz powierzchnię z kurzu, piasku i wszystkich innych zabrudzeń, które w procesie mycia mogłyby się roznieść po materiale. Odkurz dokładnie dywan. Nie musisz przy tym skupiać się wyłącznie na plamie. Przyda się także oczyszczenie jej dookoła.

Jak czyścić dywan? Dopasuj metodę do rodzaju dywanu

Zwróć uwagę na długość włosia dywanu. Przy krótkich włóknach odkurzanie będzie szybkie i skuteczne. Jednak jeśli dywan jest puszysty, a włosie długie i gęste – może przydać się także jego wytrzepanie. Ponieważ brud wnika głęboko pomiędzy włókna, odkurzacz może sobie nie poradzić z odpowiednim wyczyszczeniem dywanu.

Przygotowanie odpowiedniego specyfiku do prania dywanów będzie zależne od rodzaju dywanu. Najłatwiej wyprać dywany z krótkim włosiem. Znacząco sprawę ułatwia fakt, że obecnie modne są wzorzyste dywany w skandynawskim stylu, które najczęściej produkowane są w kolorach szarości i beżu. To dobrze, ponieważ brud jest na nich mniej widoczny. Warto jednak podjąć się czyszczenia dywanu co najmniej co kilka tygodni, nawet jeśli nie widać na nim plam. Dzięki temu stanie się bardziej puszysty i nie będą unosić się wokół niego nieprzyjemne zapachy.

Sprawdzone domowe i sklepowe sposoby prania dywanów – bezpiecznie i skutecznie

Istnieją zarówno profesjonalne, jak i domowe sposoby na czyszczenie dywanów. Ich wybór zależy przede wszystkim od tego, jak dużych i trudnych plam próbujesz się pozbyć. Często jednak okazuje się, że mikstury sporządzone samodzielnie w domu w połączeniu z odkurzaczem potrafią wyczyścić nawet największe zabrudzenia.

Sposób pierwszy: ocet w roli głównej

Ocet jest bardzo skuteczny w walce z plamami, ale do działania potrzebuje wsparcia. Najprostsza mikstura to pół szklanki octu wymieszanego z połową szklanki wody. Można ją nałożyć na plamę z pomocą szmatki. Ocet doskonale sprawdzi się również w towarzystwie proszku do prania. Możesz stworzyć z tego pastę, którą nałożysz na plamę. Wystarczą dwie łyżki octu, dwie łyżki proszku oraz odrobina wody. Nałóż gotową mieszankę na plamy i pozostaw do wyschnięcia, a następnie odkurz. Trzeba przyznać, że ocet z plamami radzi sobie świetnie, jednak ma również pewne minusy – dość intensywny, charakterystyczny i niekoniecznie przyjemny zapach.

Sposób drugi: soda i woda!

Soda oczyszczona to proszek tak wszechstronny, że nie powinno go zabraknąć w żadnym domu. Przygotuj z niej roztwór: kilka kropel wody i łyżka lub dwie sody. Musi wyjść z tego gładka substancja, którą nakładasz na plamę i wcierasz za pomocą gąbki. Trzeba w ten sposób sprawić, by substancja wniknęła głęboko do włókien. Po wyschnięciu pranej powierzchni należy ją ponownie odkurzyć z resztek białego roztworu. Sodą możesz także zasypać świeże plamy, np. z czerwonego wina. Pamiętaj przy tym, by nie wcierać mocno proszku w plamę, by w ten sposób nie roznieść jej po powierzchni dywanu. Poczekaj do wyschnięcia, a następnie odkurz dywan. To sposób bardzo prosty i wygodny, nie pozostawia przy tym żadnego zapachu.

Sposób trzeci: woda z amoniakiem

Ten sposób to typowe czyszczenie dywanu na mokro. Do dwóch litrów wody należy wlać kubek amoniaku. Taką substancję nakładamy na plamy powstałe na dywanie i delikatnie wcieramy. Jeśli plamy są wyjątkowo trudne i nie uda się ich pozbyć za pierwszym razem, czynność można powtórzyć. Oczywiście po wyschnięciu odkurz dywan, by móc sprawdzić, czy jest już czysty, czy też wymaga kolejnych interwencji.

Sposób czwarty: odkurzacz z funkcją prania

Coraz częściej w ofertach sklepów z elektroniką zdarzają się odkurzacze piorące. Ich skuteczność jest rzeczywiście wysoka, jednak wymaga to użycia również specjalnej pianki. Pozwala to wyprać dywan na sucho bez korzystania z domowych sposobów. Warto jednak pozostawić tę metodę jako ostateczność i skorzystać z niej dopiero wtedy, kiedy inne sposoby zawiodą.

Sposób piąty: mąka ziemniaczana w starciu z tłustymi plamami

Domowe sposoby czyszczenia dywanów są w stanie usunąć także trudne, tłuste plamy. W takich przypadkach doskonałą metodą jest mąka ziemniaczana. Wystarczy zasypać nią problematyczną plamę (najlepiej sprawdzi się to wtedy, gdy plama jest świeża)! i pozostawić to na cały dzień. To metoda czyszczenia na sucho, po której wystarczy odkurzyć dywan. Czyszczenie z pomocą mąki ziemniaczanej nie przyda się w przypadku starych, zaschniętych plam.

Sposób szósty: kwasek cytrynowy

Choć sam kwasek w przypadku prania dywanów zdziała niewiele, to może bardzo się przydać, jeśli zdecydujesz się prać dywan przy użyciu sklepowych specyfików. Część z nich to mocne chemiczne produkty, które niosą ze sobą pewne skutki uboczne. Mogą delikatnie odbarwiać materiał, a to sprawi, że pranie zniszczy dywan i przysporzy mu plam, których nie będzie się dało usunąć. Kwasek cytrynowy pomoże zapobiec takim skutkom. Możesz dodać odrobinę do produktu, którym chcesz wyczyścić dywan.

Dywany BRW

Skuteczne czyszczenie dywanów – zawsze na bieżąco!

Jednym z najbardziej eksploatowanych fragmentów podłogi jest właśnie dywan. Czyszczenie musi się zatem odbywać na bieżąco, jeśli chcemy, by był czysty i pachnący. Warto na bieżąco usuwać z niego kurz i od razu reagować na zabrudzenia. Dzięki temu każde pranie, na sucho i na mokro, będzie o wiele szybsze i skuteczniejsze.

Przeczytaj również, jak wyczyścić sztućce ze stali nierdzewnej bez ryzyka uszkodzeń i zarysowań.

 

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1