Przejdź do sklepu brw.pl

Czym zmyć długopis z mebli? 10 najlepszych sposobów

Czytaj
9.11.2019

Czym zmyć długopis z mebli? 10 najlepszych sposobów

Rodzice małych dzieci wiedzą, że kiedy w domu zalega całkowita cisza, najpewniej ich pociecha w tej chwili coś broi, np. sprawdza czy oparcie kanapy to dobre miejsce do rysowania… Ty również bezskutecznie walczysz z efektami dziecięcej kreatywności? Mamy dla Ciebie kilka porad, jak zmyć długopis z mebli!

 

Ergonomiczny fotel biurowy z elegancką tapicerką z eko-skóry, praktyczne biurko z miejscem do przechowywania i dużym blatem, pachnąca nowością sofa ze skóry ekologicznej,  nowoczesny stół z lakierowanym blatem, który nie raz zachwycił Twoich gości… I wszędzie plamy z długopisu. Wystarczy kilka sekund nieuwagi, aby maluch zaprezentował swoją „radosną twórczość” na meblu, który akurat jest w pobliżu.

Niestety, porysowane z nudów biurko czy stolik ozdobiony buntowniczym graffiti to nierzadki widok w pokoju młodzieżowym. Oczywiście także dorosłym zdarza się zrobić atramentowe plamy na fotelu czy kanapie – wystarczy, że długopis rozleje się w kieszeni spodni albo niechcący na nim usiądziesz. Na szczęście wiemy, czym zmyć długopis z mebli i podpowiemy, co może się przydać do usuwania plam.

Uwaga! Wszystkie metody najpierw przetestuj w niewidocznym miejscu, by zamiast poprawić – nie pogorszyć stanu mebla.

Plamy z długopisu na meblach?  Pozbądź się ich – oto 10 najlepszych sposobów

1. Wysokoprocentowa skuteczność spirytusu

Czym usunąć ślady długopisu z tapicerki? Usuwanie plam z długopisu z tapicerek ze skóry naturalnej i ekologicznej może wymagać użycia spirytusu (lub denaturatu). Najpierw za pomocą wilgotnej ściereczki lub taśmy klejącej usuń jak najwięcej atramentu. Następnie nasącz wacik lub patyczek do uszu spirytusem i delikatnie pocieraj ślady, aż znikną całkowicie. Alkohol może pomóc także na plamy powstałe na meblach wykonanych z płyty mdf (lakierowanych  i w okleinie). Usuwanie plam w ten sposób powinno oczywiście poprzedzić sprawdzenie powierzchni tam, gdzie niewiele widać. Wówczas masz pewność, że niczego nie zniszczysz.

2. Wyciśnij cytrynę i zmyj plamy kwaśnym sokiem

Jeśli chętnie sięgasz po naturalne środki czyszczące, a zastanawiasz się, czym zmyć długopis z mebli, spodoba Ci się pomysł wykorzystania soku z cytryny. Kwaśny płyn może usunąć nawet stare plamy tuszu z tkanin, a także ślady pisania po drewnianych meblach. Natomiast za pomocą papki sporządzonej z soku z cytryny i sody oczyszczonej możesz zetrzeć marker permanentny ze szklanych mebli. Musisz jednak postępować bardzo delikatnie, aby nie zarysować szklanej powierzchni. Wilgotną ściereczką możesz również wywabić plamę, jeśli użyjesz przy tym kwasku cytrynowego. Najpierw pobrudzone miejsce należy zwilżyć, następnie posypać kwaskiem, a na koniec solidnie wypłukać.

3. Detergent prosto z lodówki – surowe mleko

Podobają Ci się stoły na wysoki połysk, ale obawiasz się, że Twoje dziecko porysuje blat długopisem?

Nie musisz rezygnować ze swoich pomysłów na wnętrze – ewentualne plamy z mebli lakierowanych zejdą pod wpływem… kwaśnego mleka. Wystarczy, że namoczysz ściereczkę w białym płynie i będziesz pocierać plamę, aż nie zniknie. Jeśli samo mleko nie pomoże, umyj powierzchnię sokiem z cytryny. Na koniec wytrzyj rozpuszczony tusz czystą ściereczką. Jeśli boisz się mocniejszych specyfików, które mogłyby odbarwić skórę, ten sposób Ci się spodoba. Jest dość delikatny i mało inwazyjny.

4. Szukaj ratunku w kosmetyczce

Czasami żeby pozbyć się plam z długopisu, wystarczy sięgnąć do kosmetyczki. Aby uratować skórzaną kanapę, spryskaj zaplamione miejsca lakierem do włosów, a po chwili wytrzyj do sucha – powtarzaj czynność do skutku. Tusz z długopisu schodzi także pod wpływem kremu do golenia i kremu do rąk – pokryj plamę solidną porcją kosmetyku, a po kilkunastu minutach zmyj chłodną wodą. Możesz spróbować usunąć długopis zmywaczem do paznokci. Świeże plamy z długopisu dość łatwo usunąć wacikiem nasączonym zmywaczem, jednak istnieją tutaj wątpliwości dotyczące tego, czy powinien być to zmywacz z acetonem, czy bez. Warto pamiętać, że profesjonalne kosmetyki do mycia naturalnej skóry zawierają w sobie aceton. Zmywacz w składzie z tym specyfikiem jest również skuteczniejszy. Dlatego przetestuj go najpierw w niewidocznym miejscu, a następnie – jeśli nie pojawią się odbarwienia – przetrzyj plamę z atramentu.

 

5. Używaj pasty nie tylko do zębów

Istnieje sporo ciekawych patentów na wykorzystanie pasty do zębów niezgodnie z przeznaczeniem. Możesz jej użyć nawet do sprania dziecięcych malowideł z tapicerki krzesła lub sofy. Jak zmyć długopis z mebli za pomocą pasy do zębów? Nanieś trochę kosmetyku na zaplamioną tkaninę, a po chwili zmyj chłodną wodą i wytrzyj ściereczką. Jeśli tusz nie zejdzie, powtarzaj „pranie” do skutku. Pastę możesz zastosować także przy meblach obitych skórą.

6. Zetrzyj atrament szkolną gumką

Zanim sięgniesz po spirytus albo pobiegniesz do sklepu po zsiadłe mleko, zajrzyj do plecaka swojego dziecka. Świeże rysunki wykonane długopisem na twardej powierzchni usuniesz zwykłą gumką do ścierania – to prosty i bezpieczny patent, więc warto go przetestować, zanim zastosujesz mocne środki.

7. Wypróbuj sodę oczyszczoną – jest dobra na wszystko

Soda oczyszczona może usunąć ślady długopisu z drewnianych lub fornirowanych mebli. Twoje dziecko ćwiczyło pisanie literek na bukowym stole? Możesz usunąć plamy pastą z sody oczyszczonej (3-4 łyżki sody  na 1 l wody). Nałóż papkę na zabrudzoną powierzchnię, po czym lekko pocieraj plamy – rób to ostrożnie i z wyczuciem, aby nie zarysować mebla. Na koniec usuń pozostałości wodą i wytrzyj do sucha. Pasty sodowej możesz użyć także do zmycia długopisu z tapety.

Stół Dsto 150 z fornirowanym blatem

 

Więcej patentów na zastosowanie sody oczyszczonej znajdziesz tutaj: „Jak wyczyścić piekarnik i kuchenkę”?

 

8. Zaufaj tradycji i użyj szarego mydła

Czym zmyć długopis z mebli tapicerowanych bez drogeryjnych kosmetyków i silnych detergentów? Zwilż kostkę oryginalnego szarego mydła i pocieraj nią zabrudzone miejsce. Uważaj, aby nie rozcierać plamy po tkaninie. Z kolei plamy na skórze możesz wywabić roztworem z mydła, płynu do naczyń i wody. Po zmyciu śladów z długopisu usuń resztki detergentów wodą i wytrzyj mebel do sucha.

9. Wykorzystaj patent z dziecięcej wyprawki – nawilżane chusteczki

Nawilżane chusteczki to jeden ulubionych „gadżetów” każdej mamy. Przydają się wszędzie – w domu, w restauracji, w parku, w podróży, u lekarza. Chusteczki będą pomocne także wtedy, gdy nie wiesz, jak zmyć długopis z mebli obitych ekoskórą. To najprostszy  sposób w tym zestawieniu – wystarczy wyjąć świeżą chusteczkę z opakowania i wytrzeć plamę. Wypróbuj ten patent również na tapecie zaplamionej tuszem.

 

10. Przy szlachetnych tkaninach sięgnij po środki piorące

Wbrew pozorom wylanie tuszu z długopisu na zamszową lub welurową kanapę to sytuacja do opanowania. Tego typu tapicerek nie wolno traktować agresywnymi środkami chemicznymi – lepiej zastosuj delikatne detergenty piorące rozpuszczone w wodzie (proszki, płyny), a także preparaty do czyszczenia dywanów. Po wysuszeniu materiału należy go „uczesać”, aby ułożył się zgodnie z kierunkiem włosków. Zmycie długopisu może się w ten sposób powieść, jeśli poprzedzisz swoje działanie praniem za pomocą pary. Spowoduje to delikatne „rozmoczenie” tuszu długopisu, z którego plamy powstały. Wówczas usunięcie plam może być znacznie łatwiejsze, a środki piorące, które w tym celu użyjesz, wykażą się większą skutecznością. Pamiętaj by rozpuszczać je w ciepłej wodzie!

Jak zmyć długopis z mebli – przeczytaj, zanim spróbujesz!

Zanim podejmiesz próbę przywrócenia pomalowanego długopisem mebla do świetności, musisz wziąć pod uwagę ryzyko uszkodzenia lub odbarwienia czyszczonej powierzchni. Plamy z tuszu są trudne do wywabienia, stąd na naszej liście pojawiły się mocne środki jak spirytus czy zmywacz do paznokci. Nie ma pewności, jak dany patent zadziała na Twoje meble, dlatego pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.

  • Najpierw wypróbuj środek w niewidocznym miejscu, np. od spodu lub z tyłu Jeśli preparat nie uszkodzi lub nie odbarwi powierzchni, możesz go użyć do czyszczenia zaplamionego fragmentu.
  • Nie wcieraj preparatu zbyt mocno, w przeciwnym razie materiał może ulec zmechaceniu, sfilcowaniu lub przetarciu.
  • Zanim sięgniesz po mocne środki, zacznij od czegoś łagodniejszego, np. chusteczek nawilżanych i gumki.
  • Im świeższa plama, tym łatwiej ją usunąć, dlatego reaguj od razu, jak tylko zauważysz ślady długopisu na meblach.
  • Możesz zapobiec zaplamieniu nowych mebli, przykrywając je łatwymi do wyprania obrusami, kocami i narzutami.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0