Przejdź do sklepu brw.pl

Czyszczenie grilla krok po kroku – mycie i konserwacja

Czytaj
5.08.2021

Czyszczenie grilla krok po kroku – mycie i konserwacja

Lato w pełni, a co za tym idzie, sezon grillowy także. Aby móc w pełni cieszyć się bogactwem smaków i aromatów grillowanych dań, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu urządzenia, z którego korzystamy. Zadbany grill odwdzięczy się nie tylko długą żywotnością, ale także smacznymi a przede wszystkim zdrowymi potrawami. Jak i czym czyścić grill węglowy, gazowy i elektryczny? Podpowiadamy!

Czyszczenie grilla krok po kroku – dowiedz się, jak skutecznie wyczyścić swój grill!

Mycie grilla – systematyczność przede wszystkim!

Jak czyścić grill? Pierwszą i najważniejszą odpowiedzią na to pytanie jest: „systematycznie”. Choć obowiązek ten nie należy do najprzyjemniejszych, warto przełamać wewnętrzną niechęć i przekonać się do mycia urządzenia po każdej sesji grillowania, a także do okresowego, starannego czyszczenia wszystkich elementów grilla.

Przyrządzanie dań na brudnym ruszcie, na którym znajdują się resztki przypalonego jedzenia i tłuszczu, jest nie tylko nieestetyczne, ale również szkodliwe dla zdrowia. Spalony tłuszcz zawiera wiele toksycznych związków chemicznych przenikających do grillowanych potraw – spożyty może skutkować bólami brzucha czy niestrawnością, a na dłuższą metę przyczynić się do rozwoju poważniejszych zmian chorobowych. Ponadto zaniechanie mycia tak rusztu, jak i pozostałych części grilla to gwarancja powstania zabrudzeń trudnych do usunięcia. Pozbycie się zastygłych nieczystości najczęściej wymaga sięgnięcia po silne środki chemiczne, a także długiego, uciążliwego szorowania.

Chcesz wiedzieć, jak skutecznie usunąć zabrudzenia ze swojego grilla, a także jak wyczyścić ruszt domowymi sposobami? Poznaj proste patenty, które z powodzeniem wykorzystasz już w tym sezonie!

Czyszczenie grilla węglowego

Grill węglowy to jeden z najpopularniejszych ogrodowych modeli. Wbrew pozorom utrzymanie go w czystości nie wymaga wielkiego wysiłku, a jedynie regularności. W jego przypadku ważne jest, aby po każdym grillowaniu pamiętać o dokładnym umyciu rusztu za pomocą twardej szczotki oraz ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. Dzięki temu w późniejszym czasie łatwiej będzie zabrać się za robienie dużych porządków.

Kilka razy w sezonie wszystkie elementy grilla należy poddać generalnemu czyszczeniu. Umyć należy zarówno kratkę grillową, jak i misę, popielnik oraz pokrywę. Do wykonania tych czynności potrzebne będą akcesoria oraz środki, dzięki którym szybko usuniesz brud i oczyścisz dokładnie każdy zakamarek swojego grilla. W co koniecznie musisz się zaopatrzyć? Do czyszczenia rusztu przyda się szczotka z włosiem ze stali szlachetnej, pędzelek lub niewielka zmiotka, duża dwustronna gąbka z chropowatą powierzchnią, wąż ogrodowy i wiadro z wodą. Czyszczenie rusztu ułatwi Ci zastosowanie specjalistycznych środków chemicznych, ale możesz sięgnąć również po łagodniejsze, domowe specyfiki takie jak ocet, sól kuchenna czy woda z dodatkiem sody oczyszczonej.

Od czego zacząć czyszczenie grilla? Najlepiej od jego wypalenia tuż po użyciu. Dzięki temu pozostałości po grillowaniu ulegną zwęgleniu, co ułatwi Ci pozbycie się zabrudzeń. Kiedy grill nieco ostygnie (najlepiej, jeśli wciąż pozostanie ciepły!), możesz przystąpić do dalszych czynności. Na początek należy wyjąć ruszt i usunąć z grilla popiół, który osadził się na dnie oraz na ściankach misy. Możesz zrobić to za pomocą zmiotki lub dużego pędzla, zsypując zawartość do popielnika. Po oczyszczeniu misy zdejmij popielnik i opróżnij go z popiołu.

Misę grilla oraz pozostałe części opłucz dokładnie strumieniem wody z węża ogrodowego, a następnie wyczyść je za pomocą gąbki obficie nasączonej ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń. Pamiętaj o tym, aby umyć zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne powłoki grilla, a po szorowaniu dokładnie je wypłukać. Ruszt oraz kratkę grillową wyczyść twardą szczotką i dokładnie osusz ręcznikiem papierowym.

>>Jaki grill węglowy wybrać, by cieszyć się pysznymi specjałami? Podpowiadamy!

Czyszczenie grilla gazowego

Jak zabrać się za czyszczenie grilla gazowego? Grill gazowy, podobnie jak model węglowy, najlepiej wypalić w wysokiej temperaturze zaraz po użyciu. Kiedy grill częściowo ostygnie, odłącz go od gazu, a z rusztu oraz bocznych ścianek usuń zwęglone resztki. W tym celu sięgnij po drucianą szczotkę i zmiotkę lub pędzel. Następnie rozłóż grill na części i umyj osobno każdy element. Starannego oczyszczenia wymagać będzie ruszt, z którego musisz usunąć resztki jedzenia. Najlepiej, jeśli użyjesz do tego szczotki z włosiem ze stali szlachetnej, a zdrapane resztki wciągniesz odkurzaczem.

Uwagę poświęć również ociekaczowi znajdującemu się pod palnikami – to do niego spływają wszystkie soki oraz tłuszcz z grillowanych potraw. Aby pozbyć się tłuszczu, który osiadł na tym elemencie, sięgnij po środki odtłuszczające lub zwykły płyn do mycia naczyń.

Na koniec umyj także szyny aromatyzujące, które osłaniają palniki, oraz elementy doprowadzające gaz do urządzenia. Po wyczyszczeniu grilla gazowego wszystkie części dokładnie osusz, zmontuj i ponownie uruchom.

Czyszczenie grilla elektrycznego

Grille elektryczne przeznaczone do domowego użytku musisz czyścić tak samo jak naczynia do gotowania czy smażenia. Lepiej nie odkładać w czasie mycia zabrudzonych powłok, ponieważ zimne, zastygnięte warstwy tłuszczu, resztek jedzenia i przypraw znacznie trudniej usunąć. Jak zatem zadbać o elektrycznego grilla, by posłużył Ci na dłużej?

Zanim przystąpisz do mycia, odłącz urządzenie od zasilania. Następnie zdejmij płyty, na których przyrządzane były potrawy. Większość modeli grilli elektrycznych posiada płyty pokryte nieprzywierającą teflonową powłoką. Aby jej nie uszkodzić, do czyszczenia użyj delikatnego zmywaka lub miękkiej ściereczki nasączonej odrobiną płynu do mycia naczyń. Dokładnie wyszoruj wszystkie zagłębienia i zakamarki, w których mogą pozostawać przypalone resztki. Następnie opłucz płyty czystą wodą i pozostaw do wyschnięcia.

Co zamiast chemii? Domowe sposoby na wyczyszczenie grilla

Chcesz wyczyścić ruszt grilla i pozostałe jego elementy bez użycia chemicznych preparatów? Jeśli dbasz o swoje urządzenie i regularnie poddajesz je tego rodzaju zabiegom, domowe środki czyszczące bez problemu poradzą sobie z zabrudzeniami. Jakich produktów użyć, by przygotować ekologiczne i przyjazne środowisku specyfiki?

  • Pasta z sody oczyszczonej – wykorzystanie sody oczyszczonej dostępnej w każdej kuchni to prosta i niedroga metoda na wyczyszczenie rusztu. Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się zabrudzeń, przygotuj pastę, którą nałożysz na ruszt i pozostawisz na kilkanaście minut, a następnie wykorzystasz do szorowania kratki. Wystarczy, że zmieszasz sodę z niewielką ilością wody, uzyskując konsystencję pasty. Dla lepszego efektu do papki możesz dodać kilka kropli soku z cytryny.
  • Sól i folia aluminiowa – innym popularnym sposobem na usunięcie brudu i tłuszczu z rusztu, jest umieszczenie go na folii aluminiowej i posypanie solą. Tak przygotowany ruszt należy włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec do momentu zbrązowienia soli. Następnie możesz wyczyścić element, szorując go szorstką gąbką lub specjalną szczotką.

Konserwacja grilla węglowego i gazowego

Przynajmniej raz w roku, najlepiej po zakończeniu sezonu grillowego, dobrze jest poświęcić trochę czasu na konserwację grilla. Na czym polega ta czynność? Aby sprzęt przez długi czas działał bez zarzutu i był chroniony przed korozją, warto zabezpieczyć żeliwne elementy grilla warstwą oleju. Jak to zrobić? Po umyciu i osuszeniu sprzętu, pokryj ruszt i pozostałe części żeliwne olejem o wysokiej temperaturze dymienia. Najlepiej, jeśli zrobisz to za pomocą silikonowego pędzelka. W razie potrzeby nadmiar tłuszczu możesz usunąć ręcznikiem papierowym. Dodatkowo pamiętaj, by w sezonie zimowym przechowywać grill w przeznaczonym do tego pokrowcu.

Czyszczenie grilla to zajęcie bez wątpienia mniej przyjemne niż samo grillowanie. Warto jednak zainwestować czas i zadbać o regularne mycie sprzętu. Dzięki temu ułatwisz sobie sam proces czyszczenia, a przy okazji sprawisz, że Twój ulubiony grill posłuży Ci na dłużej.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0