Dlaczego warto używać pokrowca na materac?
CzytajDlaczego warto używać pokrowca na materac?
Podczas zakupu materaca wiele osób sugeruje się jego wielkością, twardością i rodzajem wypełnienia. Pokrowiec na materac na ogół jest tym elementem, któremu poświęcamy najmniej uwagi. Tymczasem to od niego w dużej mierze zależy jak długo i jak dobrze materac będzie nam służył. Jak wybrać pokrowiec na materac, by możliwie najlepiej wykorzystać potencjał kupowanego materaca?
Wybranie odpowiedniego materaca do łatwych zadań nie należy. Gdy uda się już znaleźć model idealnie dopasowany do posiadanych potrzeb, szkoda by było, gdyby przedwcześnie stracił swoje właściwości lub uległ zniszczeniu. Nie dopuści do tego pokrowiec na materac.
Spis treści:
Zakup materaca, a pokrowiec na materac
Wybranie odpowiedniego materaca do łatwych zadań nie należy. Gdy uda się już znaleźć model idealnie dopasowany do posiadanych potrzeb, szkoda by było, gdyby przedwcześnie stracił swoje właściwości lub uległ zniszczeniu. Warto bowiem pamiętać, że dobry i dobrze dobrany materac to mnóstwo korzyści dla zdrowia tego, kto na nim śpi.
Do zniszczeń nie dopuści pokrowiec na materac. Jest nie tylko zabezpieczeniem materaca, zapobiega przedostawaniu się do niego różnego rodzaju zanieczyszczeń, ale również może mieć swoje właściwości, które przyniosą Ci dodatkowe korzyści. Dobry pokrowiec na materac, uszyty z przyjaznych człowiekowi materiałów, może się zatem okazać zakupem równie ważnym, jak sam materac.
Zalety korzystania z pokrowca na materac
Obecnie materace są sprzedawane w pakiecie wraz ze zdejmowanymi osłonami. Dzięki temu przestaliśmy kwestionować ich obecność. Nadal jednak mamy tendencję do niedoceniania pełnionej przez nie roli. Korzyści, jakie niesie ze sobą pokrowiec na materac jest wiele. Do tych najważniejszych należy:
1. Ochrona przed zabrudzeniem
Nie trzeba wiele, by zaplamić materac — wystarczy romantyczne śniadanie podane do łóżka lub drobna przekąska spożywana podczas czytania książki przed snem. Każdy z nas czasem funduje sobie taki luksus, tyle że w takiej sytuacji łatwo jest o plamy. Gdy na materacu znajduje się pokrowiec, to on przyjmie na siebie wszelkie nieczystości.
2. Ochrona przed wilgocią
Materace dosyć dobrze sobie radzą z odprowadzaniem potu, ale z większą ilością płynów mogą mieć problem. Wysuszenie mokrego materaca długo trwa, a z kolei leżenie na takim, który jest choćby trochę zawilgocony, nie przysłuży się Twojemu zdrowiu. Pokrowce na materace są wprowadzane także z myślą o takich „mokrych” wypadkach. Wchłaniają one nadmiar wilgoci, uniemożliwią jej przeniknięcie w głąb materaca. To ważne także w przypadku alergików.
Zadaniem pokrowca jest również wspomaganie jego wentylacji. W tym celu wiele modeli wyposażonych jest we wstawki z dzianiny 3D ułatwiającej swobodną cyrkulację powietrza.
3. Ochrona przed osiadaniem zanieczyszczeń
Wielką bolączką wszystkich posiadaczy materacy jest utrzymanie ich w stanie higienicznej czystości. Każdego dnia gromadzi się na nich kurz, roztocza, bakterie, wirusy, grzyby i inne drobnoustroje chorobotwórcze. Naturalnie zabezpieczenie w postaci pokrowca na materac nie zwolni Cię z konieczności jego prania i czyszczenia. Jednak tego rodzaju osłona pozwoli Ci wykonywać te czynności znacznie rzadziej. Pokrowce antyroztoczowe nie tylko pomogą utrzymać materac w czystości, ale będą również stanowić praktyczną ochronę dla tych, którzy wykazują wrażliwość na te roztocza.
4. Ochrona przed deformacją
Pokrowiec na materac zwiększy żywotność Twojego materaca, pozwoli Ci dłużej cieszyć się jego dobrą formą oraz korzystnym wyglądem. Jego miękkie wypełnienie będzie działało jak swego rodzaju amortyzator, przez co na powierzchni materaca nie dojdzie do powstania przetarć. Nie ulegnie on również odkształceniu.
Niektóre pokrowce na materac wypełnione są pianką termoelastyczną reagującą na nacisk oraz ciepło ludzkiego ciała, przez co miękko otulają je w czasie snu. Oprócz tego taka osłona będzie regulować twardość materaca, co jest o tyle dogodne, że czasem pomimo skrupulatnej selekcji zdarza się wybrać niewystarczająco sprężysty model.
- Bezpieczeństwo alergików.
Pokrowce antyalergiczne pozwalają osobom uczulonym zachować skórę w dobrej formie. Materac to bowiem ulubione miejsce wszelkich żyjątek, które alergie mogą wywołać. Antyalergiczny pokrowiec na materac sprawi, że sen alergików będzie dużo zdrowszy.
- Brak konieczność korzystania z pralni chemicznej lub usługi prania na miejscu.
Utrzymanie materaca w czystości czasem wymaga skorzystania z usług zewnętrznej firmy. Jednak jego transport jest niewygodny, a usługi kosztują. Pokrowiec na materac pozwoli pozbyć się tego problemu. Pokrowce są o wiele łatwiejsze w przewożeniu, wygodne zapięcia, m.in. na zamek błyskawiczny pozwalają je łatwo zdejmować. Możesz nawet wyprać je samodzielnie.
Wybór pokrowca na materac i jakość snu: czym warto się kierować?
Najbardziej funkcjonalny będzie model z zamkiem błyskawicznym wszytym na całym obwodzie. Dzięki temu szybko go zdejmiesz i wrzucisz do pralki. Idealnie, jeśli będzie się nadawał się do prania w wyższych temperaturach (60oC), gdyż to one najskuteczniej niszczą drobnoustroje.
W czasie użytkowania pokrowiec na materac będzie odkurzany, prany, namaczany i to wielokrotnie. Wybrany przez Ciebie model powinien być na tyle mocny, by przetrwać wszystkie te zabiegi.
Pokrowce na materace produkowane są z rozmaitych materiałów. Wśród nich znajdują się:
- poliester,
- poliamid,
- bawełna,
- tencel,
- lyocell,
- wiskoza,
- włókno bambusowe,
- kaszmir.
Każda z wymienionych tkanin cechuje się odmiennymi właściwościami. Włókna sztuczne gwarantują wykonanym z nich pokrowcom na materac większą trwałość i wytrzymałość. Dają one również uczucie chłodu, przez co świetnie sprawują się w czasie upałów. Osłony z poszyciem ze sztucznych tkanin są bardzo miłe w dotyku. To ważne, gdyż stanowią one pierwszą warstwę materaca, z którą kontakt ma nasze ciało.
Pokrowce na materac wytworzone z użyciem włókien naturalnych dobrze przepuszczają powietrze. Te z włókien bambusowych działają podobnie, a dodatkowo hamują namnażanie bakterii, podczas gdy te z tencelu i lyocellu sprawnie odparowują wilgoć.
Współcześnie pokrowce produkowane są z wykorzystaniem nowoczesnych technologii pozwalających na wzbogacenie tkanin o rozmaite dodatki. Mogą to być jony srebra, dzięki którym pokrowce na materace zyskują właściwości antybakteryjne, antygrzybicze oraz antystatyczne. Będą one także neutralizowały nieprzyjemne zapachy, a przy okazji stworzą środowisko bardzo przyjazne dla alergików.
Bierzesz pod uwagę możliwość wymiany materaca na nowszy, bardziej komfortowy model? Wybór ułatwi Ci nasz artykuł: „Jak wybrać materac?”. Wiele praktycznych wskazówek znajdziesz również w naszym poradniku.
Ochraniacz na materac: jeszcze większe bezpieczeństwo
Zdarza się tak, że mimo obecności pokrowca wskazane jest zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia. Znakomicie wywiąże się z tego zadania ochraniacz na materac.
Wnętrze ochraniaczy na materace wypełnione jest owatą, np. silikonową lub bawełnianą. Pikowania widoczne na ich powierzchni mają za zadanie niedopuszczenie do przemieszczania się tego lekkiego, puszystego wypełnienia.
Dostępne są także wodoodporne modele z poliuretanowym, nieprzemakającym spodem. Jeżeli łóżko potrzebuje dobrej izolacji przed wilgocią, warto sięgnąć po taką matę ochronną do zadań specjalnych. Może być to przydatne rozwiązanie np. dla seniorów.
Czytaj także: Jak urządzić mieszkanie dla seniora?
Ochraniacze na materace występują w różnych rozmiarach, przez co łatwo je dobrać do wielkości posiadanego łóżka.
W tak funkcjonalną osłonę warto zaopatrzyć się, gdy w domu jest osoba wymagająca troskliwej opieki — starsza lub przewlekle chora. Jeżeli zwierzęta śpią w łóżku, taka powłoka maskująca pomoże zachować je w należytej czystości.
Ochraniacze na materac znakomicie sprawdzają się na łóżkach małych dzieci, szczególnie w okresie, w którym oduczają się chodzenia w pieluchach.
Taki poręczny, zdejmowany ochraniacz zapewni zdrowy i spokojny sen osobom cierpiącym z powodu uczulenia na kurz oraz roztocza. Zwłaszcza gdy wraz z nim na ich łóżku pojawi się antyalergiczna kołdra i poduszka.
Reasumując, wysoka jakość Twojego snu to zasługa nie tylko solidnego łóżka ze stelażem oraz wygodnego materaca. Równie ważne jest jego wyposażenie, czyli takie elementy jak: kołdra, poduszka, a nawet bielizna pościelowa.
Atrakcyjny komplet pościeli zestawiony z pasującym do niego prześcieradłem sprawi, że z przyjemnością będziesz kłaść się do snu. Pościel trudno nazwać dekoracją, ale nie da się ukryć, że gdy będzie ją zdobił ciekawy wzór, podkreśli ona indywidualny charakter aranżacji sypialni.
Zastanawiasz się, jak jeszcze może odmienić wygląd tego wnętrza? Przejrzyj przygotowane przez nas inspiracje. Może odkryjesz wśród nich pomysł, który zechcesz wcielić w życie?