Do nauki, relaksu i snu… Komplety wypoczynkowe stworzone z myślą o pokojach nastolatków
CzytajDo nauki, relaksu i snu… Komplety wypoczynkowe stworzone z myślą o pokojach nastolatków
Własny pokój to dla nastolatków przestrzeń, w której bez skrępowania mogą rozwijać swoje hobby, odpoczywać, poświęcać czas nauce lub przyjmować gości. Urządzenie wnętrza pełniącego kilka różnych funkcji, a zarazem praktycznego i odpowiadającego gustom dorastającego dziecka, nie należy jednak do łatwych zadań. Jak wyposażyć pokój młodzieżowy, by był nie tylko stylowy, ale przede wszystkim wygodny i funkcjonalny? Poznaj meble wypoczynkowe i inne propozycje do pokoju nastolatków, dzięki którym zaaranżujesz nowoczesne, młodzieżowe wnętrze!
Spis treści:
Jak wyposażyć pokój dziecka w wieku nastoletnim? Aranżacje w młodzieżowym stylu
Nastoletniość to rewolucyjny okres w życiu każdego dziecka. Zmianie ulegają wówczas upodobania oraz styl życia pociechy, a potrzeba prywatności wysuwa się zwykle na pierwszy plan. Siłą rzeczy więc rozwiązania, które znakomicie sprawdzały się w pokoju kilkulatka, przestają zdawać egzamin, gdy lokatorem nie jest już maluch, a dorastający młody człowiek. Gdy dotychczasowa aranżacja nie odpowiada już dziecku ani pod względem estetyki, ani funkcjonalności, jest to sygnał, że właśnie nadszedł czas na metamorfozę pokoju. Od czego zacząć?
Podział na strefy
Przede wszystkim miej na uwadze, że w pokoju dla nastolatków konieczne jest zorganizowanie kilku różnych stref. Młodzieżowe wnętrze pełni równolegle funkcję sypialni, kącika biurowego i przestrzeni wypoczynkowej – nastolatek potrzebuje zatem miejsca, w którym nie tylko wygodnie się wyśpi czy przygotuje na nadchodzącą klasówkę, ale też posłucha muzyki, zagra w ulubione gry, spędzi czas z kolegami. O ile w pokoju o dużym metrażu organizacja wielofunkcyjnego wnętrza nie powinna stanowić problemu, o tyle na mniejszej powierzchni może być z tym dużo trudniej. Wyzwaniem jest wówczas zaaranżowanie pokoju w taki sposób, by niepotrzebnie go nie zagracić ani optycznie nie zmniejszyć.
Nastoletnie gusta
Kolejną trudnością, na którą może napotkać rodzic urządzający pokój dla nastolatka, są sprzeczne interesy dorosłego i dziecka. Zdarza się, że wizja i pomysły młodzieży zupełnie nie idą w parze z pragmatyzmem rodziców – i jest to zupełnie naturalne. Postaraj się nie narzucać dziecku swoich pomysłów i zaangażuj je w prace nad projektem. Razem przeglądajcie inspiracje i możliwe rozwiązania. Wspólnymi siłami z pewnością odnajdziecie złoty środek!
Nastaw się na to, że pokój dziecka w wieku nastoletnim nie będzie przypominał wnętrza urządzanego z myślą o niemowlęciu czy przedszkolaku. Łagodne bryły mebli, typowo dziecięce wzory czy kolory mogą być dla latorośli zbyt infantylne. Czego zatem szukać, wybierając wyposażenie królestwa nastolatki lub nastolatka?
Style aranżacyjne
Dobrym rozwiązaniem będą projekty oparte na prostocie: z natury minimalistyczne, stonowane, bazowe. Aranżacje łatwo poddające się modyfikacjom to w przypadku pokoju młodzieżowego duży plus – nastolatek, który wciąż poszukuje swojego stylu z pewnością doceni możliwość szybkiej zmiany wystroju. Aranżując pokój nastoletniej pociechy, weź pod uwagę również style takie jak loftowy czy skandynawski, znakomicie odnajdujące się we wszelkiego rodzaju przestrzeniach. W kwestii wyposażenia, w tym mebli wypoczynkowych czy dodatków, postaw na uniwersalne kolory, nadruki w duchu pop-art i młodzieżowy design.
>>Jak urządzić pokój młodzieżowy w stylu loftowym? Sprawdź!
Pokój dla nastolatków: strefa nauki
Edukacja to ważna część nastoletniego życia, dlatego warto zadbać o to, by w aranżacji młodzieżowego pokoju znalazł się odpowiedni kącik do nauki. Podstawą jego wyposażenia będzie solidne biurko, dopasowana do biurka lampka, a także miejsce do przechowywania książek, zeszytów i bibelotów.
>>Zastanawiasz się, jaka lampka na biurko zapewni dziecku komfort nauki? Przeczytaj nasz artykuł „W strefie ucznia: jaką lampkę na biurko wybrać?”.
Pamiętaj, że nastolatki i nastolatkowie lubią uczyć się i robić notatki nie tylko bezpośrednio przy biurku – często do szkolnych obowiązków zasiadają w miejscach przeznaczonych na relaks lub do spania. Z myślą o komforcie swojego dorastającego dziecka dobrze jest wyposażyć te strefy w funkcjonalne oświetlenie, które zda egzamin również podczas wieczornego czytania czy powtarzania materiału przed ważną klasówką. W pobliżu łóżka lub kanapy warto umieścić też kilka półek ściennych i stolik, na które nastolatek będzie mógł odłożyć książkę, szklankę wody czy drobną przekąskę pobudzającą szare komórki.
Pokój młodzieżowy: strefa relaksu
Nie samą nauką żyje nastolatek, dlatego w jego pokoju nie może zabraknąć również strefy relaksu. W końcu własny kąt to dla dziecka miejsce, w którym może odpocząć po dniu spędzonym w szkole, poświęcić czas swoim zainteresowaniom, oddać się beztroskiemu leniuchowaniu lub spotkać z przyjaciółmi. Aby młody człowiek mógł bez przeszkód realizować każdy z wymienionych punktów, potrzebuje komfortowej i funkcjonalnej przestrzeni zaprojektowanej w celach wypoczynkowych.
Dobrym pomysłem na zaaranżowanie takiego kącika jest wstawienie do pokoju rozkładanej kanapy. Wielofunkcyjny mebel nie zajmie wiele miejsca, posłuży za to jako wygodne siedzisko i strefa dziennego wypoczynku. Tak zagospodarowana przestrzeń będzie idealna do podejmowania gości czy relaksu w pojedynkę. Meblem zaprojektowanym z myślą o nastolatkach i ich potrzebach jest trzyosobowa sofa Toni wyposażona w zdejmowane poduszki oparciowe oraz sprężyny bonnelowe zapewniające wygodę tak w dzień, jak i w nocy. Jej prosty i ponadczasowy styl doskonale wpisze się w młodzieżowe aranżacje.
Inną propozycją do pokoju nastolatka jest sofa WOW. Jej siedzisko i powierzchnia spania wypełnione są sprężynami bonnel, co zapewnia osobom siedzącym maksymalną wygodę. Poduszki ozdobne dodają sofie młodzieżowego wyglądu, a uniwersalne kolory tapicerki czynią z niej mebel do każdego typu wnętrz. W młodzieżowym wnętrzu egzamin zdadzą również wąski podłokietnik z kieszenią oraz pojemnik na pościel, w którym pociecha przechowa rzeczy osobiste i inne drobiazgi.
Pokoje młodzieżowe i strefa snu: jak ją zaaranżować?
Jednoosobowe łóżko w pokoju nastolatków to dobry pomysł, jednak jeśli szukasz wielofunkcyjnych rozwiązań do małych wnętrz, lepszym wyborem będzie rozkładana kanapa. Decydując się na taki mebel, nie musisz obawiać się o wygodę dziecka czy kondycję jego kręgosłupa. Nowoczesne sofy i wersalki z funkcją spania wypełnione są sprężynami gwarantującymi zdrowy, spokojny sen.
W aranżacji młodzieżowej strefy snu doskonale sprawdzi się sofa Elo. Praktyczny, kompaktowy model posłuży jako miejsce zarówno dziennego, jak i nocnego wypoczynku, co ułatwi Ci wygospodarowanie miejsca na relaks i sen bez konieczności wstawiania do pomieszczenia dwóch mebli.
Podobne zalety wyróżniają wersalkę Fina. Niewielkie rozmiary mebla, intuicyjny mechanizm rozkładania oraz design wpisujący się w gusta nastolatków sprawiają, że jest to znakomity wybór do młodzieżowych wnętrz. Dużym plusem jest również zdejmowany pokrowiec, dzięki któremu łatwo wymienisz pokrycie wersalki na nowe.
Urządzasz pokój nastolatka? O tym pamiętaj!
Pokój nastolatka to nie tylko meble wypoczynkowe. Aby przestrzeń Twojego dziecka była kompletnie wyposażona, pamiętaj także o oświetleniu rozmieszczonym w kilku punktach, dekoracjach nawiązujących do pasji i zainteresowań dziecka, małej biblioteczce oraz zmyślnie zaaranżowanej strefie przechowywania. We wnętrzu przygotowanym z myślą o nastolatku nie może zabraknąć pojemnej szafy lub komody, jak również skrytek na bibeloty. Dzięki przemyślanemu wystrojowi zaprojektowanemu w zgodzie z potrzebami i upodobaniami nastoletniego dziecka, młody człowiek z pewnością na dobre rozgości się w swoim małym królestwie.