Dodatkowy blat w kuchni – sposób na funkcjonalną aranżację
CzytajDodatkowy blat w kuchni – sposób na funkcjonalną aranżację
Ze wszystkich pomieszczeń w domu to prawdopodobnie kuchnia wymaga najbardziej przemyślanego projektu. Jej eksploatacja musi być wygodna i bezpieczna dla użytkowników, a jej wystrój powinien każdego dnia wprawiać mieszkańców i ich gości w dobry nastrój. Jedną z najtrudniejszych kwestii podczas aranżacji kuchni może okazać się wygospodarowanie odpowiedniej ilości miejsca na wszystkie funkcje, jakie musi ona pełnić. Aby poradzić sobie z tym problemem, warto sięgnąć po dodatkowy blat, który można wykorzystać w dowolnym charakterze!
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- dlaczego dodatkowy blat roboczy jest dobrym rozwiązaniem,
- jak wybrać dodatkowy blat kuchenny,
- jak wkomponować dodatkowy blat w aranżację kuchni.
Spis treści:
Dodatkowy blat do kuchni – niecodzienne rozwiązanie na codzienne problemy
Dodatkowe blaty mogą okazać się bardzo praktycznym rozwiązaniem, zwłaszcza podczas urządzania niewielkiej kuchni. Zdecydowanie powiększą powierzchnię roboczą, gwarantując wyższy poziom komfortu mieszkańców. Mogą przyjmować różne kształty i pełnić rozmaite funkcje. Przyjrzyjmy się zatem bliżej najpopularniejszym rozwiązaniom.
Dodatkowe miejsce do przygotowywania posiłków
Gotowanie to prawdopodobnie najczęstsza sytuacja, w której niezbędna jest dodatkowa przestrzeń robocza. Z szafek i szuflad wyjmuje się wówczas całe mnóstwo naczyń, narzędzi i produktów spożywczych, które trzeba gdzieś tymczasowo pomieścić. Właśnie dlatego warto wyposażyć swoją kuchnię na przykład w wysuwany blat, który będzie można rozkładać i składać w zależności od aktualnych potrzeb.
Dodatkowa przestrzeń do spożywania posiłków
W przypadku małych mieszkań trudno o wydzieloną jadalnię, dlatego wiele osób decyduje się na rozkładany stolik kuchenny bądź specjalne przedłużenie blatu. W takim miejscu – w zależności od jego aranżacji – można ustawić hokery bądź składane krzesła. Mieszkańcy zyskają dzięki temu możliwość stosunkowo wygodnego spożywania posiłków i wspólnego spędzania czasu, nie tracąc przy tym cennej przestrzeni. Jest to świetna opcja do niezbyt ustawnej i wąskiej kuchni.
Dodatkowa powierzchnia do przechowywania
Zwiększenie powierzchni blatu bywa konieczne w przypadku kuchni, w której trudno wydzielić wystarczająco dużo miejsca do przechowywania. Funkcja dodatkowego blatu roboczego może polegać zatem na zapewnieniu miejsca dla małego sprzętu AGD bądź innych przyrządów kuchennych. Takie rozwiązanie ma raczej charakter stały, ale może zostać wprowadzone do wnętrza w dowolnym momencie. Montaż blatu nie musi bowiem oznaczać przedłużania zabudowy meblowej – wystarczy dodatkowa powierzchnia robocza na przykład pod oknem lub nad grzejnikiem.
Jak widzisz, istnieje mnóstwo praktycznych rozwiązań, które za sprawą dodatkowego blatu pozwolą Ci powiększyć przestrzeń roboczą w kuchni. Z kolejnych akapitów naszego poradnika dowiesz się, jakie produkty wybrać w tym celu i jak wkomponować je w aranżację pomieszczenia.
Dodatkowy blat roboczy w kuchni – jak go wybrać?
Wybierając dodatkowy blat do kuchni, musisz wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów. Największe znacznie będą miały:
- Rodzaj blatu – na samym początku procesu decyzyjnego należy zastanowić się nad tym, czy dodatkowa przestrzeń ma przyjąć postać wysuwanego blatu, rozkładanego stołu, czy może powierzchni zamontowanej na stałe. Wybór ten zaważy na pozostałych parametrach produktu, ponieważ każda z wymienionych form wymaga zupełnie innego podejścia.
- Materiał – w kwestii tworzywa, jakie wykorzystano do produkcji blatu, masz dość duże pole manewru. Bardzo często spotyka się powierzchnie drewniane, ale do popularnych rozwiązań należą także blaty wykonane z płyty laminowanej lub z kamienia. Każdy z tych wariantów cechuje się innymi właściwościami użytkowymi – drewno na przykład dużo łatwiej dostosować do własnych preferencji, ale marmur czy granit odznaczają się zdecydowanie większą odpornością. Różnice zauważysz oczywiście także w cenach.
- Rozmiar – dostępne na rynku blaty mają zazwyczaj od 40 do 240 cm długości i od 60 do 90 cm głębokości. Mowa jednak o standardowych powierzchniach, montowanych na szafkach kuchennych. Projekt dodatkowej przestrzeni wymaga jednak nieraz daleko idącej elastyczności. Warto więc wybrać łatwy w obróbce materiał, który pozwoli dostosować produkt do indywidualnych potrzeb. Będzie to miało szczególnie duże znaczenie w małej kuchni.
- Kolor blatu – choć w porównaniu z powyższymi kryteriami kolor może wydawać się kwestią kosmetyczną, będzie on miał decydujący wpływ na ostateczny efekt wizualny. Najlepiej oczywiście dopasować blat do powierzchni szafek czy wyspy kuchennej.
Aranżacje wnętrz z dodatkowym blatem roboczym
Choć dodatkowe blaty kuchenne stanowią bardzo wygodne rozwiązanie, dość trudno wkomponować je w aranżację małej kuchni. Warto więc postawić na jeden ze sprytnych sposobów, dzięki którym powierzchnie te nie tylko okażą się niezwykle funkcjonalne, ale też zostaną atrakcyjnie wkomponowane w wystrój pomieszczenia. Do dyspozycji masz między innymi następujące aranżacje:
- Wysuwany blat kuchenny – rozwiązanie tego typu jest o tyle praktyczne, że blat pozostaje całkowicie ukryty do momentu, kiedy zachodzi potrzeba skorzystania z niego. Za jego wysuwanie odpowiada specjalny mechanizm, który pozwala jednym ruchem powiększyć przestrzeń roboczą. Taka powierzchnia perfekcyjnie zastępuje na przykład stół jadalniany.
- Blat w formie barku – barek kuchenny to rozwiązanie przeznaczone dla właścicieli kuchni otwartych na salon. Taki blat stanowi nie tylko atrakcyjne wizualnie rozgraniczenie pomiędzy obydwoma pomieszczeniami, ale może również służyć jako miejsce do wspólnego jedzenia czy relaksu przy drinkach.
- Blat przy ścianie – wkomponowanie dodatkowego blatu nie będzie trudne, jeśli zdecydujesz się na jego montaż przy ścianie. Na takie rozwiązanie zazwyczaj stawiają właściciele kawalerek, którzy w małej kuchni potrzebują dodatkowej przestrzeni do przechowywania, gotowania czy jedzenia. Takie powierzchnie z jednej strony mocuje się do ściany, a z drugiej opiera na przykład na wspornikach. W zależności od rozmiaru pomieszczenia, mogą przyjmować postać rozkładanych blatów kuchennych i służyć jako tymczasowe miejsce na śniadania, obiady i kolacje lub stanowić stały element kuchni i mieścić choćby mały sprzęt AGD.
Nawet ciasne kuchnie mogą być funkcjonalne i estetycznie urządzone! Wystarczy, że zadba się w nich o dodatkowe powierzchnie robocze, takie jak na przykład montowane na stałe lub wysuwane blaty kuchenne. Szeroki wybór tradycyjnych blatów znajdziesz w ofercie Black Red White!