Dom na przedmieściach – jak go funkcjonalnie urządzić?
CzytajDom na przedmieściach – jak go funkcjonalnie urządzić?
Dom na przedmieściach to marzenie niemal każdego, kto ma dość zgiełku, zatłoczonych ulic, smogu, hałasów za ścianą czy widoku z okna na sąsiedni blok. Ty również chcesz przeprowadzić się do domu otoczonego zielenią i… spokojem? W takim razie przeczytaj, jak urządzić go funkcjonalnie i z polotem.
Spis treści:
Dom na przedmieściach, czyli rodzinna codzienność w otwartej strefie dziennej
Centrum miasta to dogodna lokalizacja pod kątem komunikacyjnym – wszędzie blisko. Jednak natężenie hałasu i spalin potrafi przeszkadzać. Dlatego warto zastanowić się nad domem jednorodzinnym na przedmieściach. Na tyle blisko centrum, żeby móc w miarę szybko pozałatwiać swoje sprawy, i na tyle daleko, aby uniknąć wielkomiejskiego zgiełku.
Wśród nowoczesnych domów jednorodzinnych dominują projekty, w których kuchnia jest połączona z salonem, a pomieszczenia mogą być od siebie oddzielone półścianką, wyspą kuchenną lub dekoracyjnym przepierzeniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu nikt nie siedzi „zamknięty” w kuchni, przygotowując obiad czy kolację, i wszyscy mogą ze sobą rozmawiać, wykonując różne czynności.
W otwartej strefie dziennej w domu na przedmieściach kuchnia i salon powinny stanowić spójną całość, co można podkreślić podobnymi meblami czy kolorystyką. Jeśli to możliwe, zastosuj jednolitą podłogę na całej powierzchni, aby nie tworzyć podziałów, które optycznie zmniejszają przestrzeń. Przy projektowaniu zabudowy kuchennej postaw na wizualną lekkość i prostotę, aby szafki nie zdominowały strefy dziennej.
Jeśli nie chcesz wyspy kuchennej, dobrym pomysłem będzie wstawienie stołu pomiędzy kuchnią a salonem – wówczas rodzice mogą gotować i jednocześnie rozmawiać z gośćmi czy pomagać dzieciom przy odrabianiu lekcji, a i nakrywanie do posiłków będzie wygodniejsze.
Dom na przedmieściach z kuchnią zamkniętą – jak wykorzystać zalety osobnych pomieszczeń?
Dom na przedmieściach może być również tak zaprojektowany, że zamiast otwartej przestrzeni będziesz mieć do dyspozycji trzy odrębne pomieszczenia: kuchnię, salon i jadalnię. W tej sytuacji spójność nie musi być aż tak skrupulatnie przestrzegana. Możesz sobie pozwolić na większą dowolność w dobieraniu mebli czy wykończenia podłogi, choć warto trzymać się jednego stylu i postawić na pasującą do siebie kolorystykę.
Przy zamkniętej kuchni nie musisz się martwić, czy dobrze prezentuje się z perspektywy osób siedzących na kanapie. Skup się na funkcjonalności – policz, ile szafek jest Ci niezbędnych i zapoznaj się z zasadą trójkąta roboczego. Maksymalnie wykorzystaj dostępne miejsce – przy nieustawnym wnętrzu konieczna będzie kuchnia na wymiar, z kolei w prostszych przypadkach wystarczą meble kuchenne modułowe.
Dom na przedmieściach z zamkniętą kuchnią i osobną jadalnią niesie za sobą pewne niedogodności na imprezach i rodzinnych uroczystościach. Aby poruszanie się po strefie dziennej było łatwiejsze, rozważ zakup drzwi przesuwnych – nie zajmują one miejsca, a przy tym umożliwiają rozdzielanie i łączenie pomieszczeń w zależności od potrzeb.
Również aranżacja jadalni powinna maksymalnie ułatwiać przygotowywanie posiłków. Obok stołu postaw komody lub witrynę, do których będziesz chować obrusy, świeczniki, zastawę stołową, sztućce itp. Dzięki temu nakrywanie do stołu uroczystości zajmie nieco mniej czasu.
Dom wygodny dla całej rodziny – praktyczne pomieszczenia
W małym mieszkaniu liczy się każdy centymetr, więc przechowywanie trzeba zaplanować w kuchni, przedpokoju i sypialni. Jednak dom na przedmieściach to co innego – tu można, a nawet trzeba wygospodarować osobne pomieszczenia, które ułatwią życie całej rodzinie.
Na liście Twoich priorytetów powinna znaleźć się garderoba – osobne pomieszczenie dostępne dla całej rodziny lub niewielka wnęka wydzielona z głównej sypialni. Oprócz ubrań możesz tu przechowywać deskę do prasowania, żelazko, walizki, parasole. Tym sposobem nie przytłoczysz sypialni ogromną szafą, a zyskasz wygodne miejsce do przebierania się, prasowania i przechowywania rzeczy, które nie mieszczą się w strefie dziennej.
W swoim wymarzonym domu na przedmieściach możesz również wygospodarować niewielki schowek na akcesoria do sprzątania, odkurzacz, chemię gospodarczą itp. Wystarczy, że zabudujesz wnękę czy wolną przestrzeń pod schodami lub zamontujesz zgrabną szafę w holu.
Gdy w domu jest jeden „zbędny” pokój, często staje się on sypialnią dla gości. Jednak czy warto marnować potencjał pomieszczenia, jeśli bliscy nocują u Ciebie kilka razy w roku?
Pokój lepiej przeznaczyć na domowe biuro – nawet jeśli praca lub nauka zdalna nie dotyczy Twojej rodziny, to możesz tu przechowywać rachunki i ważne dokumenty, a także podłączyć zapasowy komputer i drukarkę. Wstaw też kanapę, aby w razie potrzeby móc przenocować krewnych.
Mieszkając z dala od miasta, lepiej raz czy dwa razy w tygodniu zrobić duże zakupy, niż codziennie jeździć do sklepu. Dlatego warto zaplanować miejsce na spiżarnię, w której możesz przechowywać przetwory, puszki, zapasowe opakowania makaronów i kasz, pojemniki z produktami sypkimi itp. Dzięki spiżarni rodzina będzie dobrze zaopatrzona, a posiłki bardziej zróżnicowane (więcej produktów pod ręką, to większe możliwości przy gotowaniu).
Jak zaaranżować dom na przedmieściach?
Dom poza miastem wiąże się również z lepszym odizolowaniem od sąsiadów. Dzięki większej prywatności nowoczesne budynki jednorodzinne posiadają duże i liczne przeszklenia, a widne wnętrza łatwiej urządzić według własnego pomysłu.
Możesz bez obaw sięgnąć po ciemne barwy, za sprawą których aranżacja wydaje się intrygująca i kameralna. Pamiętaj też o tekstyliach, dzięki którym przestronny salon będzie bardziej przytulny.
W takich warunkach możesz sobie pozwolić na elegancki mariaż granatowych lub zielonych tkanin ze złotymi dekoracjami, a nawet na sporą dawkę czerni. Przy dużych przeszkleniach przydadzą się również grube zasłony, które wieczorem zapewnią intymność, a w dzień będą piękną oprawą widoku za oknem.
Aranżując dom na przedmieściach, nie musisz skupiać się wyłącznie na kompaktowych meblach, które zajmują minimum miejsca. Duży salon pozwala na zakup modułowego narożnika – wygodnego dla całej rodziny i optymalnie dopasowanego do metrażu.
Jeśli nie przepadasz za narożnikami, możesz wybrać dwie sofy i usytuować je naprzeciwko siebie po obu stronach stolika kawowego. Takie ustawienie świetnie sprawdza się przy gościach i podczas grania w planszówki.
Aby duży dom wyglądał przytulnie i gościnnie również po zmroku, musisz skrupulatnie zaplanować system oświetlenia. W salonie warto zainstalować dwie, trzy, a nawet więcej lamp głównych.
Dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie szynowe, którego układ możesz dopasować do potrzeb i wielkości wnętrza. Możesz też zdecydować się na jeden żyrandol i reflektorki lub oczka umieszczone na obrzeżach sufitu.
W całym domu rozmieść także dodatkowe źródła światła, aby móc nimi sterować w zależności od tego, jaki chcesz uzyskać klimat we wnętrzu i jak będziesz spędzać czas. W salonie sprawdzą się lampy podłogowe i stołowe, zaś w mniejszych pomieszczeniach można zamontować kinkiety.
Wymarzony dom to nie tylko meble i dodatki. To również panujący w nim nastrój. Sprawdź, jak stworzyć dobrą atmosferę w domu i ciesz się swoim przytulnym azylem.