Dom przyjazny alergikom i zwierzakom? To możliwe!
CzytajDom przyjazny alergikom i zwierzakom? To możliwe!
Wspólny dom dla alergika i czworonożnego „futrzaka”? To może wydawać się niewykonalne, ale na szczęście – jest możliwe. Jak urządzić mieszkanie przyjazny dla jednego i drugiego lokatora?
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że na alergie cierpi aż 40% Polaków. Kochasz zwierzęta, ale Ty lub któryś z domowników macie alergię na sierść psów czy kotów? Bez obaw! Istnieją sposoby na stworzenie przyjaznej przestrzeni dla alergików, w którym zwierzaki w domu będą mile widziane.
Spis treści:
Rasy psów odpowiednie dla alergików
Życie z alergią wiąże się z różnymi wyrzeczeniami i przestrzeganiem pewnych zasad. Nie musi to jednak oznaczać całkowitej rezygnacji z przyjemności posiadania zwierząt domowych.
Zanim zdecydujesz się na przygarnięcie jakiegoś pupila, zapoznaj się z charakterystycznymi cechami i potrzebami różnych ras. Dzięki takiej wiedzy o wiele łatwiej będzie Ci urządzić przestrzeń przyjazną dla wszystkich domowników.
Chociaż niestety nie istnieją hipoalergiczne zwierzęta dla alergików, to niektóre rasy wywołują mniej alergii niż inne. Dlaczego? To zasługa mniej obfitego linienia w porównaniu do pozostałych ras.
Te szczęśliwe okazy to m.in.:
- maltańczyki,
- pudle,
- sznaucery,
- grzywacze chińskie,
- portugalskie wodołazy.
Do tej ostatniej rasy należał m.in. ulubieniec rodziny prezydenta Obamy. Generalna zasada brzmi: im mniej sierści, tym mniej alergenów.
Aranżacja domu dla alergika – gładko i z pomysłem
Jeśli choć jedna osoba z Twojej rodziny ma alergię, musisz to wziąć pod uwagę, urządzając mieszkanie. Już na samym początku, a więc na etapie malowania ścian, dobierz odpowiednie farby do wnętrz. Najlepsze dla alergików będą te rozcieńczalne w wodzie, z atestami Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Jakich farb lepiej unikać? Rozpuszczalnikowych i amoniakowych – to właśnie one wydzielają szkodliwe opary. Zamiast farb możesz zdecydować się na tapety papierowe lub zrobione z naturalnego korka. Zwróć przy tym jednak uwagę, czy klej nie zawiera alergenów.
Jeżeli chcesz, by Twoje wnętrza – od kuchni po sypialnię – były przyjazne alergikom, zadbaj o gładkie powierzchnie. Wygładź nierówności i nie kładź na ściany chropowatych tynków – to właśnie na nich łatwiej będą osiadać różne pyłki i kurz. Ogranicz też bibeloty i pluszaki. Będzie to również praktyczne rozwiązanie przy zwierzakach w domu.
Podobne zasady warto zastosować przy wyborze mebli. Postaw na gładkie fronty i blaty. Minimalistyczny wystrój jest nie tylko korzystny dla zdrowia i higieny, ale także niezwykle modny i nowoczesny. Proste, geometryczne kształty oraz neutralne kolory sprawdzą się w każdym wnętrzu.
Z kolei wybierając meble wypoczynkowe, takie jak kanapy, sofy i fotele, zwróć szczególną uwagę na materiały obiciowe. Specjalne tkaniny obiciowe, np. Zoya albo Terra EC posiadają takie właściwości, jak odporność na zadrapania oraz łatwość w usuwaniu z nich sierści. To czyni je idealnym wyborem w przypadku zwierząt domowych.
Ponadto dzięki specjalnej technologii Easy Clean ich czyszczenie jest banalnie proste i nie wymaga użycia uczulających sztucznych środków chemicznych. Jest to wymarzone rozwiązanie dla alergika w domu.
Sypialnia – strefa wolna od zwierząt
Posiadanie zwierząt wpływa pozytywnie na zdrowie i nastrój. W domu dla alergika również znajdzie się dla nich miejsce. Ważne jednak, żeby wydzielić strefy, do których zwierzaki nie będą miały wstępu.
Taką przestrzenią na pewno powinna być sypialnia, w której spędzamy ponad 30% naszego życia. Chociaż niektórzy są zwolennikami wpuszczania zwierzaków do łóżka, lekarze są temu zdecydowanie przeciwni. Dlaczego? Tak bliski kontakt z pupilem wzmaga alergię. Poza tym, wyznaczając granice, unikniesz psiej i kociej sierści w pościeli oraz śladów nie zawsze czystych łapek.
Pozostając w temacie sypialni: alergicy powinni pamiętać również o regularnej wymianie pościeli oraz materaca. To właśnie w nim zbiera się najwięcej kurzu, roztoczy i innych niebezpiecznych alergenów.
Zakup nowego posłania zalecany jest co najmniej raz na siedem lat, jednak w przypadku jego uszkodzeń lub występujących na niego reakcji alergicznych, nie należy zwlekać. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, czy nowy materac posiada atest higieniczny i z jakich materiałów jest wykonany.
Dywan w salonie – przyjaciel czy wróg?
Alergia nie oznacza konieczności pozbycia się dywanów. Jeśli nie wyobrażasz sobie salonu bez tego praktycznego elementu dekoracyjnego, wybierz dywan z krótkim włosiem, czyli o wysokości runa 3–4 cm. Pozwoli to uniknąć gromadzenia się w nim sierści, kurzu i paprochów. Postaw też raczej na syntetyczne materiały. Naturalne wełniane włosie może bowiem wzmagać alergię.
Dobrym pomysłem przy zwierzakach w domu będzie dobranie koloru wykładziny do umaszczenia pupila. Dzięki temu wypadające włosy nie będą szpecić ozdoby. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się też ciemne barwy, które zamaskują ewentualne ślady brudnych łap.
Koniecznie dbaj o regularne czyszczenie dywanu czy wykładziny. Alergik w domu potrzebuje jak najczystszej przestrzeni, a nawet krótkie runo jest siedliskiem alergenów. Regularnie odkurzaj odkurzaczem i trzep dywany co najmniej raz w miesiącu. Do usuwania plam i zabrudzeń staraj się w miarę możliwości używać środków z pH zbliżonym do naturalnego, np. wody z szarym mydłem.
Więcej porad i wskazówek w kwestii dbania o czystość tego elementu wystroju znajdziesz w artykule pt. „Jak prać dywan? 5 bezcennych porad”.
Jakie kwiaty dla alergika w domu będą najlepsze?
Każdy dom zasługuje na piękną oprawę w postaci ozdób i dekoracji. Wspaniałym dodatkiem, który sprawdzi się w każdym wnętrzu są kwiaty. Jednak ustawienie żywych roślin w domu dla alergika może wywoływać niepożądaną reakcję uczuleniową, a szklane wazony w przypadku posiadania zwierząt będą ciągle narażone na zbicie. Czy da się temu jakoś zaradzić?
Istnieje sporo gatunków kwiatów dla alergików, które pięknie przyozdobią Twój dom. Należy do nich m.in. imponujący skrzydłokwiat i orientalny falenopsis. Jeśli nie zależy Ci koniecznie na roślinach kwitnących, możesz również wybrać dracenę, arekę albo aloes zwyczajny. Koniecznie zabezpiecz domową florę przed zwierzakami. W przypadku psa może wystarczyć ustawienie kawitów wysoko poza jego zasięgiem. Natomiast zwinny kot nie da rady zrzucić z półki ciężkiej doniczki. Zadbaj przy tym jednak o wytrzymałe meble, które nie zarwą się pod ciężarem roślin.
Podstawowe zasady w domu alergika
Na koniec warto przypomnieć 5 podstawowych reguł w domu dla alergika, które pomogą zminimalizować nieprzyjemne efekty uczulenia:
- Odkurzaj regularnie – a nawet codziennie, nie tylko podłogi, lecz także meble. Nie zapominaj też o wietrzeniu pomieszczeń.
- Rzuć palenie – ten nałóg jest szczególnie szkodliwy dla osób, które cierpią na różne alergie i związane z nimi duszności.
- Rób testy – bywa, że z czasem możesz przestać reagować alergią na pyłki, kurze, składniki pokarmów lub zwierzęta, dlatego warto co pewien czas kontrolować swoje zdrowie. Może się okazać, że to nie Twój ukochany pies lub kot jest źródłem uczuleń, lecz np. roztocza.
- Dbaj o higienę pupila – to oznacza nie tylko kąpiele, lecz regularne wymienianie jego posłania.
- Wydziel strefy wolne od zwierząt – i trzymaj się tego podziału, a odczujesz ulgę na własnej skórze.
Nie daj się alergii i nudnym wnętrzom!