Domowy gabinet w stylu kolonialnym? Sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie!
CzytajDomowy gabinet w stylu kolonialnym? Sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie!
Jednym z pierwszych pomysłów przychodzących do głowy podczas urządzania gabinetu jest wykorzystanie stylu kolonialnego. Cechuje go egzotyczna estetyka, ciężkie meble z ciemnego drewna oraz etniczne dodatki. To gwarancja wygody i elegancji, połączonej z rustykalnymi akcentami rodem z Afryki, Indii czy Ameryki Południowej. Dowiedz się, jak urządzić gabinet w stylu kolonialnym!
Spis treści:
Skąd wywodzi się styl kolonialny?
Historia stylu kolonialnego sięga przełomu XVIII i XIX wieku. Powstał z inicjatywy brytyjskich zdobywców urządzających swoje rezydencje w zamorskich koloniach Imperium. Z uwagi na trudności w transporcie mebli, zostali oni zmuszeni do wykorzystania w aranżacjach egzotycznych gatunków drewna, które dostępne było na miejscu. Zaczęto produkować z niego elementy wyposażenia, projektowane na wiktoriańską modłę. W efekcie powstały jedyne w swoim rodzaju meble kolonialne.
Jak urządzić gabinet w stylu kolonialnym?
Ciężkie meble z ciemnego drewna doskonale prezentują się w gabinetach. Ekskluzywność tej estetyki idealnie pasuje do charakteru pomieszczenia przeznaczonego do pracy. Jeśli marzy Ci się luksusowe biuro we własnym domu, poznaj szczegółowe wyznaczniki stylu kolonialnego!
Styl kolonialny a kolory
Paleta barw wykorzystywanych w stylu kolonialnym jest dość bogata, a to za sprawą rozmaitych wpływów etnicznych. Mimo to kolory ścian powinny być utrzymane w odcieniach bieli, beżu czy kremu. W przypadku podłóg należy oczywiście postawić na ciemne, egzotyczne drewno lub materiał, który dobrze je imituje. Sufity mogą pozostać białe, ale ciekawy efekt da również pokrycie ich deskami lub kasetonami.
Wszystkie te stonowane kolory idealnie komponują się z intensywnymi, wyrazistymi barwami, takimi jak czerwień, pomarańcz, żółć czy zieleń. Odgrywają one bardzo istotną rolę w kulturach afrykańskich i orientalnych. Możesz wykorzystać je w charakterze drobnych akcentów, co atrakcyjnie urozmaici przestrzeń.
Meble w stylu kolonialnym
Meble to najważniejszy element każdego pomieszczenia urządzonego w stylu kolonialnym. Oryginalnie produkowano je z takich rodzajów drewna jak palisander, mahoń, heban, drzewo sandałowe czy akacja indyjska. Dziś zdobycie tych surowców może być trudne, dlatego producenci dostarczają na rynek meble wykonane z powszechniejszych materiałów, które imitują drewno egzotyczne.
Kolonialne meble cechują się masywnymi kształtami, toteż na gabinet należy przeznaczyć odpowiednio duże pomieszczenie. Unikaj natłoku różnych elementów wyposażenia, ograniczając się do tego, co absolutnie niezbędne. Podstawa to oczywiście solidne biurko. Przy jego wyborze postaw na wysoką jakość wykonania i naturalny wygląd. Faktura drewna, widoczne słoje i żłobienia nadadzą niepowtarzalny klimat całemu pokojowi, przenosząc go w czasie o paręset lat wstecz.
Do biurka będzie Ci potrzebny wygodny fotel. W tym przypadku warto zadbać o połączenie funkcjonalności z walorami estetycznymi. Krzesło powinno być obite brązową skórą lub materiałem, który dobrze ją imituje. Gabinet uzupełni gustowny regał (koniecznie wypełniony książkami) oraz masywna komoda.
Jeśli dysponujesz wystarczającą ilością miejsca, możesz w swoim gabinecie urządzić także niewielką strefę relaksu. Przyda Ci się wówczas skórzana sofa, dodatkowy fotel oraz niski stolik kawowy z naturalnego drewna. W takim miejscu będziesz z dumą przyjmować swoich klientów lub innych gości.
Styl kolonialny – oświetlenie
Lampy wykorzystywane we wnętrzach urządzonych w stylu kolonialnym bywają wykonane z różnych materiałów obejmujących ciemne drewno, solidne metale i różnokolorowe szkło. Ich projekty bazują na podstawowych formach geometrycznych, które nawiązują do etnicznych wzorów pochodzących z Indii, Afryki i innych egzotycznych krajów.
Planując oświetlenie w aranżacji kolonialnej, umieść lampy w kilku różnych punktach gabinetu. Główne źródło światła może przyjąć postać prostego wiszącego żyrandolu, imitującego latarenki naftowe lub świeczniki. Poza nim, w pokoju musi znaleźć się oświetlenie strefowe – stojąca lampa podłogowa, kinkiety na ścianach, a przede wszystkim praktyczna lampka biurkowa.
W oprawach stosuj raczej żarówki o niskiej temperaturze barwowej. Styl kolonialny nie sprzyja zimnemu światłu. Ciepłe, nastrojowe oświetlenie nada pomieszczeniu odpowiedni klimat. Z drugiej strony gabinet jest Twoim miejscem pracy, gdzie musisz się skoncentrować – postaraj się więc uzyskać jak najwięcej światła naturalnego.
Styl kolonialny i dodatki
Dobierając dodatki do aranżacji w stylu kolonialnym, możesz puścić wodze fantazji. Gabinet to perfekcyjne miejsce na pamiątki z podróży, a także na dekoracje imitujące afrykańskie lub orientalne artefakty. Postaw więc na rzeźbione maski, figurki oraz kamienne posążki. Nie zapomnij o fotografiach w ozdobnych oprawkach. Różne ciekawe przedmioty tego typu znajdziesz na targach staroci albo w specjalnych sklepach sprzedających kolonialne gadżety.
Na podłodze gabinetu powinien znaleźć się ozdobny dywan, wykonany na przykład z lnu. . Nie zapominaj także o bardzo ważnej roli, jaką w kolonialnych wnętrzach odgrywają rośliny. Estetyka ta wywodzi się z egzotycznych, bujnie porośniętych zakątków świata, toteż warto zaprosić niektóre z kwiatów i drzewek do własnego mieszkania.
Zaprojektuj gabinet w stylu kolonialnym z Black Red White!
Pamiętaj, że aranżacja w stylu kolonialnym to przede wszystkim naturalne materiały, ciemne wyposażenie i stylowe dodatki o etnicznym charakterze. Drewniane meble wysokiej jakości znajdziesz w asortymencie naszego sklepu internetowego. Zapoznaj się z kolekcją Indiana, dostępną w Black Red White, i zaprojektuj jedyny w swoim rodzaju gabinet!