Przejdź do sklepu brw.pl

Wybieramy ławki ogrodowe

Czytaj
28.08.2019

Wybieramy ławki ogrodowe

Ogród to nie tylko rabaty z kwiatami, krzewy owocowe i trawnik. To również miejsce, gdzie możesz przysiąc i odpocząć na wygodnym meblu. Ławka ogrodowa jest zatem nieodłączną częścią ogrodowej aranżacji. Kupujesz ławkę ogrodową? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę. 

  

 

Jak wybrać solidną ławkę do ogrodu?

Jeżeli w Twoim ogrodzie nie ma miejsca na komplet wypoczynkowy w postaci stołu z krzesłami i fotelami czy huśtawką, postaw w nim chociaż wygodną ławkę. Taki mebel ogrodowy przydaje się nie tylko na co dzień, ale również w czasie różnego rodzaju imprez oraz uroczystości, gdy zabraknie krzeseł. To mebel, z którego będziesz korzystał regularnie – latem nawet codziennie. Dlatego jej odpowiedni wybór jest tak ważny.

Na pewno bierzesz pod uwagę estetykę, jednak ogromnie ważna jest również funkcjonalność mebla oraz materiał, z jakiego został wykonany. To właśnie od tego zależy jego długowieczność i wytrzymałość. Pamiętaj, że niepozorna ławka może tak naprawdę stanowić kluczowy element dekoracji ogrodu.

Więcej o dekoracjach do ogrodu znajdziesz w tym artykule.

Ławka ogrodowa: nowoczesna, wygodna, ale przede wszystkim solidna

Na rynku znajdziemy ławki ogrodowe – nowoczesne oraz o klasycznym designie – które wykonywane są z różnych materiałów:

  • Ławki ogrodowe drewniane (w tym rattanu, bambusa czy wikliny);
  • Ławki ogrodowe metalowe;
  • Ławki ogrodowe aluminiowe;
  • Ławka ogrodowa wykonana z kamienia;
  • Betonowa ławka ogrodowa;
  • Ławka z tworzywa sztucznego (plastiku, technorattanu, syntetycznej plecionki).

Wszystkie wymienione materiały dobrze wkomponowują się w większość przestrzeni ogrodowych i świetnie harmonizują z zielenią roślin.

Podczas wyboru warto pamiętać, że ławka ogrodowa musi mieć stabilną konstrukcję (nawet kiedy postawisz ją na nierównym trawniku) i być łatwa w wyczyszczeniu. Ponadto, powinna posiadać wygodne oparcie i podłokietnik.

 

Kupujesz ławkę ogrodową? Na to zwróć szczególną uwagę!

Decydując się na konkretny model, zwróćmy również uwagę na jego parametry. Aby było wygodnie, siedzisko musi znajdować się na wysokości, 35 – 45 cm, a wysokość oparcia powinno osiągnąć co najmniej 50 centymetrów. Zwróć również uwagę na szerokość przerw pomiędzy deskami. Jeżeli będzie ona zbyt duża, ławka okaże się po prostu niewygodna.

Nie bez znaczenia jest jej wygląd. Wybrany model powinien pasować stylem do naszego ogrodu czy tarasowych aranżacji. Dla niektórych ważna będzie również mobilność mebla, zwłaszcza jeżeli często spędzasz czas w różnych częściach ogrodu oraz dodatkowa funkcja przechowywania (w takich ławeczkach pod siedziskiem znajduje się skrzynia). Z łatwością zakupisz również ławki ogrodowe z pergolami, w których można zasadzić np. pnące powojniki lub pachnącą wieczorami maciejkę.

Drewniane ławki ogrodowe – plusy i minusy

Drewno to popularny materiał budulcowy ławek. Wygląda elegancko i klasycznie. Materiał ten dobrze izoluje zarówno od zimna, jak i gorąca oraz jest przyjemny w dotyku. Zazwyczaj do budowy ław używa się drewna z buka, olchy, świerku, modrzewia oraz dębu lub bardziej trwałego i odpornego, jednak sporo droższego, drewna egzotycznego (np. teak).

Drewniane ławki ogrodowe wyglądają naturalnie, dlatego doskonale komponują się z ogrodami w każdym stylu. Najpiękniej jednak sprawdzają się w stylizacjach naturalnych i wiejskich. Ławka ogrodowa z drewnianym siedziskiem, ustawiona w sadzie, w otoczeniu kwiatów posadzonych w drewnianych lub ceramicznych donicach, stworzy klimat charakterystyczny dla polskiej wsi. Natomiast drewniane ławy z żeliwnymi dodatkami najczęściej wykorzystywane są w ogrodach klasycznych.

Minusy? Taka ławka ogrodowa sporo waży, dlatego częste przestawianie jej nie będzie łatwe. Musisz również pamiętać o cyklicznej impregnacji materiału: olejowaniu lub lakierowaniu.

Modne w ostatnich czasach stało się własnoręczne budowanie ławek ze starych palet. Ich kształt i wielkość możesz odpowiednio dostosować do swoich upodobań i potrzeb. To dość oryginalne i tanie rozwiązanie, które na pewno urozmaici architekturę w Twoim ogrodzie.

 

Ławki ogrodowe z tworzyw sztucznych – ekonomiczne i praktyczne

Ten typ ławek jest najtańszą opcją. W dodatku ławki ogrodowe (np. ze skrzynią) są lekkie i praktyczne – łatwo utrzymać je w czystości i są odporne na działanie wody oraz promieni UV. Doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie meble ogrodowe są często przestawiane, przenoszone lub składane. Wyglądają estetycznie i naturalnie, a co najważniejsze pasują do ogrodów w różnych typów.

Ławki wykonane z tworzyw sztucznych często posiadają dodatkowe udogodnienia takie jak np. praktyczny podłokietnik czy wbudowane skrzynie, w których można przechowywać ogrodowe gadżety, zabawki czy koce.

Pamiętaj jednak, że jeśli w Twoim ogrodzie ma stanąć ławka ogrodowa z tworzywa sztucznego, to warto kupić ją z dobrego źródła. Pożądane są materiały z recyklingu lub tworzywa sztuczne z ograniczonym negatywnym wpływem na nasze środowisko.

Coraz częściej, nie tylko na powierzchniach tarasowych, ale również w ogrodach spotyka się meble technorattanowe (w tym ławki). Takie tworzywo imitujące ratan wygląda bardzo estetycznie, jest wytrzymałe, łatwo je utrzymać w czystości i co najważniejsze sprawdzi się praktycznie w każdej stylistyce. Więcej o meblach z technorattanu przeczytasz na naszym blogu: „Meble ogrodowe z rattanu, polirattanu i technorattanu: czym się różnią”?

Innym ciekawym rozwiązaniem są również ławki bujane, które na pewno przypadną do gustu dzieciom.

Ławkę ogrodową ze schowkiem Patio pokochają nawet czworonożni lokatorzy.

 

Ławki ogrodowe metalowe – pamiętaj o konserwacji

Ławki w całości metalowe lub żeliwne to rzadkość. Zdecydowanie częściej wybierane są ławki aluminiowe, stalowe bądź siatkowe. Są stosunkowo niedrogie, wytrzymałe i mogą przyjmować fantazyjne kształty. Bardzo cenionym połączeniem jest także metalowa konstrukcja z drewnianym siedziskiem. Jest to ławka nowoczesna, na której pojawia się subtelne nawiązanie do tradycji. Takie ławki są jednak dość ciężkie, wymagają odpowiedniej konserwacji i nie będą pasowały do każdej aranżacji.

Niewątpliwe ogromną zaletą mebli wykonanych z tego materiału, obok wytrzymałej budowy, jest surowy i minimalistyczny wygląd, który idealnie wpasowuje się i w romantyczny styl ogrodów i nowoczesny design.  Takie meble ogrodowe doskonale będą wyglądać w otoczeniu pięknie kwitnących róż i lilaków.

Pamiętaj, że metal powinien zostać odpowiednio zabezpieczony przed wpływem korozji. Jeśli zakupiona przez Ciebie ławka metalowa nie została fabrycznie pokryta powłoką antykorozyjną (np. cynkiem), wówczas na własną rękę powinieneś zabezpieczyć metalowe elementy ławki (najlepiej odpowiednią farbą). Dzięki temu metalowe nogi lub inne metalowe elementy ławki przetrwają dłużej bez uszczerbku na wyglądzie.

Kamienne i betonowe ławki ogrodowe: uwaga na zimno!

Na rynku dostępne są również modele kamienne i betonowe. Są zdecydowanie droższe od pozostałych i dużo cięższe (dlatego z reguły montuje się je na stałe). Ich ogromną zaletą jest jednak to, że są bardzo wytrzymałe na niekorzystne warunki atmosferyczne i pięknie się prezentują – ładnie wkomponowują się w naturalne pejzaże ogrodowe. Taka ławka ogrodowa zdecydowanie ma w sobie „to” coś.

Co więcej, zamawiając taki mebel, nie masz ograniczeń co do jego kształtu.  Oszczędne stylistycznie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w ogrodach w stylu formalnym oraz nowoczesnym. Może być to ławka nowoczesna, a może być to ławka ogrodowa w stylu rustykalnym, gdzie kamień jest materiałem, z którego powstanie mebel stylizowany.

Musisz jednak pamiętać, że kamienne powierzchnie do siedzenia są zimne, dlatego warto położyć na nich ciepłe koce i dekoracyjne poduszki. Wówczas ławeczka ogrodowa zyska na przytulności i wygodzie i na pewno posłuży Ci przez długie lata.

 

Gdzie najlepiej postawić ławkę ogrodową?

Postawić ją możesz zarówno przy stole, w cieniu drzewa, jak i przed domem. To doskonały mebel, by na chwilę przysiąść i odpocząć. Najlepszy efekt uzyskasz, jeżeli ustawisz go pośród zieleni, w sąsiedztwie kwitnących kwiatów np. lawendy, róż, irysów, piwonii, jaśminowca czy lilii. Nawet niewielki fragment wolnej przestrzeni, który wykorzystasz na zorganizowanie kącika do odpoczynku, może stać się Twoim ulubionym miejscem w ogrodzie. Ławy ogrodowe z pewnością w tym pomogą.

Przyjemny odpoczynek na pewno zapewni Ci zaciszny, osłonięty przed wiatrem i nadmiarem słońca kąt. I to właśnie w takim miejscu najlepiej postawić ławkę. Byłoby idealnie, abyś właśnie z tego punktu miał widok na większą część zieleńca. Bajkowym pomysłem jest również usytuowanie ławki na końcu alejki (jeżeli oczywiście masz taką w swoim ogrodzie).

Rośliny przy ławce ogrodowej – dobry czy zły pomysł?

Warto również, abyś zadbał o to, aby przestrzeń za ławką nie była pusta. Idealnie sprawdzą się tam kwitnące i zimozielone krzewy czy żywopłot.

Relaksowi na pewno sprzyja miły aromat kwiatów i ziół. Nie możesz z tym jednak przesadzać. Zbyt ostra czy dusząca woń może przyprawić Cię o zawrót głowy. Unikaj również sąsiedztwa roślin kolczastych, którymi łatwo jest się skaleczyć oraz roślin zrzucających owoce, przy których pełno jest os i komarów. Niezależnie od tego, czy w Twoim ogrodzie stanie ławka drewniana, czy też kamienna lub rattanowa, otocz ją miękkimi roślinami, kwitnącymi na kolorowo. Dobrym rozwiązaniem są również róże, które – choć osadzone na niezbyt przyjaznych łodygach – są piękne i wprowadzają w ogrodzie niezwykły klimat.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0