Przejdź do sklepu brw.pl

Drewniane lampy: światło blisko natury

Czytaj
17.01.2020

Drewniane lampy: światło blisko natury

Na fali popularności nurtu eko „stare dobre” drewno powróciło do łask, by stanowić godną konkurencję dla nowoczesnych materiałów. Lampy z drewna to obecnie nieodzowny element każdego modnego wnętrza. Jakie możliwości oferuje tego typu oświetlenie? Jak włączyć je do aranżacji?

Drewno to materiał łatwo dostępny i odnawialny, bo wyprodukowany przez samą naturę. Jest stosunkowo łatwe w obróbce, więc można je formować w dowolny sposób. Sęki, spękania oraz przebarwienia są naturalnymi cechami tego materiału, to właśnie dzięki nim drewniane przedmioty są unikatowe, a wraz z upływem czasu tylko zyskują na wyrazie. Drewniany surowiec z łatwością odnajdzie się w różnych stylach, no i ma w sobie naturalne piękno, które nie ma daty ważności. Przedmioty stworzone z naturalnych materiałów są ponadczasowe.

Oświetlenie drewniane. „Must have” tego sezonu

Drewno wprowadza do naszych wnętrz element natury. Dzięki niemu czujemy się w nich lepiej, szybciej też odzyskujemy spokój i równowagę. Dobroczynne działanie drewna na nasze samopoczucie, a także jego wysokie walory estetyczne i użytkowe sprawiają, że obecnie produkuje się z niego nie tylko meble skrzyniowe oraz elementy konstrukcyjne mebli tapicerowanych, ale również dodatki i oświetlenie.

Chcesz wprowadzić ten naturalny surowiec do swojego otoczenia? Generalny remont nie będzie konieczny. Wystarczy kilka drewnianych lamp i ozdób, by w Twoim domu zapanowała przyjazna atmosfera. Drewniana lampa sufitowa sprawi, że cała przestrzeń stanie się cieplejsza.

Lampy z drewna występują w wielu odmiennych kształtach i wielkościach. Bez problemu znajdziesz u nas model, który będzie pasował do Twojego wnętrza – jego przeznaczenia, wielkości i estetyki. Chcesz wiedzieć, w czym możesz wybierać?

Drewniane lampy wiszące. Postaw na główne źródło światła

Lampa wisząca drewniana może mieć postać „belki” wyposażonej w kilka źródeł światła. Modele, w których jest ona zawieszona na łańcuchu, a żarówki umieszczone są w drucianych osłonkach (lub całkowicie pozbawione klosza), dobrze będą współgrać z aranżacjami w estetyce loftowej. Styl industrialny jest akcentowany we wnętrzach między innymi za pomocą lamp. Charakterystyczne dla niego są np. surowo wyglądające drewniane lampy sufitowe z widocznymi kabelkami i żarówkami bez kloszy.

Współcześnie urządzone wnętrza gustownie wykończy lampa wisząca, w której tradycyjny klosz zastąpiono drewnianą ramką. Jeśli w Twoim salonie znajdzie się zwis o tak nietuzinkowym wyglądzie, będzie przyciągał spojrzenia gości.

W niektórych lampach taka geometryczna drewniana oprawa pełni funkcję „szkieletu” dla materiału, który oplata ją niczym wstęga. Dzięki tak subtelnej osłonie lampa zyskuje bardziej uniwersalny charakter, a emitowane przez nią światło jest lekko przytłumione, bardziej nastrojowe. W sypialni lampy tego rodzaju świetnie się odnajdą.

Wysoko cenisz naturalność i prostotę? Postaw na zwis składający się jedynie z podsufitki, przewodu oraz rzeźbionej oprawki z drewna. Jej ciekawa forma w połączeniu z tym wysokiej jakości naturalnym materiałem sprawia, że lampa ma dekoracyjny charakter, mimo dosyć skromnej konstrukcji. W loftowej jadalni lampy w tym stylu zabłysną dosłownie i w przenośni.

Oświetlenie z drewna korzystnie wygląda w zestawieniu z wszelkiego rodzaju materiałami, również tymi industrialnymi, czyli stalą, cegłą oraz architektonicznym betonem. Łagodzi ono ich chłód i surowość. Producenci oświetlenia jasne drewno chętnie łączą z ciemnym zawieszeniem. Taka kompozycja wygląda szykownie i dobrze uwidacznia rysunek słojów. Drewniane lampy sufitowe w takim wydaniu zawojują każdy salon o „fabrycznym” sznycie.

Ciemne tło wydobywa szlachetność surowego drewna, jasne podkreśla jego ciepłą barwę

Lampy wiszące z drewnianym abażurem. Dobry design i duża ilość światła

Godną uwagi propozycję stanowią lampy wiszące z abażurami wykonanymi z klejonego drewna.  Poszczególne elementy takich kloszy połączone są ze sobą w sposób w przeróżny sposób, tworząc ciekawe wzory. Swoją optyczną lekkość zawdzięczają licznym prześwitom, przez które po zmroku będzie sączyć się światło, tworząc w pomieszczeniu nastrojową atmosferę i bardzo ciekawą grę cieni.

Taki designerski drewniany żyrandol może pojawić się w salonie, sypialni, dziecięcym pokoju, a także kuchni. Lampa drewniana nie zdominuje ich aranżacji, ale trudno będzie jej nie zauważyć.

Lampa wisząca Bio
Lampa wisząca Bio – jasne drewno z żywą roślinnością i miękkimi tekstyliami

Lampy z drewnianym abażurem w swoim naturalnym kolorze najlepiej będą prezentować się na tle bieli, beżu, szarości, a także subtelnych pasteli. Wspaniale dopełnią skandynawskie oraz minimalistyczne wnętrza pełne jasnych barw i prostych form. Odnajdą się też w mieszkaniu w stylu vintage.

Chcesz wiedzieć jak stworzyć taki wystrój? Cennych wskazówek dostarczy Ci artykuł: „Połączenie klasyki i nowoczesności – jak urządzić mieszkanie w bieli i drewnie?”.

Drewniane lampy stołowe i podłogowe. Efektowne wykończenie wnętrza

Oświetlenie drewniane to nie tylko lampy wiszące, ale także niewielkich rozmiarów lampki stołowe oraz znacznie większe lampy podłogowe.

Wśród oświetlenia z drewna prawdziwym hitem są tzw. tripody, czyli lampy stabilnie osadzone na trzech „nogach”. Przez długi czas występowały one tylko w wersji podłogowej jednak duże zainteresowanie tymi modelami sprawiło, że pojawiły się na rynku w wersji mini (o podobnej budowie, ale bardziej poręcznych gabarytach).

Lampa stołowa Simon z połyskującym metalowym wykończeniem

Oryginalną formę takich trójnożnych lamp drewnianych  równoważy klosz, zazwyczaj pokryty tkaniną o neutralnym wybarwieniu, który czyni je wymarzonym dodatkiem do wnętrz minimalistycznych i skandynawskich.

Przy wyborze lampy podłogowej kieruj się nie tylko własnymi preferencjami, ale również ilością wolnego miejsca w pomieszczeniu. Trójnóg wygląda bardzo atrakcyjnie, ale potrzebuje nieco więcej przestrzeni niż tradycyjne lampy stojące stabilnie na jednej nodze. W odniesieniu do modeli stołowych na ogół nie jest to problemem. Może nim jednak być w przypadku tych przeznaczonych na podłogę.

Lampa na drewnianej nodze zdecydowanie lepiej sprawdzi się więc w mniejszych pomieszczeniach. Może zająć miejsce tuż obok kanapy lub fotela. Świetnie sprawdzi się więc w salonie kinomaniaka i  kąciku czytelniczym mola książkowego.

Drewniane oświetlenie. Z czym je łączyć?

Gdy w pomieszczeniu znajdą się lampy z elementami drewna, aranżacja zyskuje zdecydowanie więcej ciepła. Dla zachowania spójności wystroju warto postarać się, aby we wnętrzu pojawiło się drewno o podobnym wybarwieniu do tego, z którego wykonana jest noga lampy. Możesz wykorzystać w tym celu rozmaite dekoracje, np. lustro lub grafikę w drewnianej oprawie, szkatułkę na biżuterię bądź latarenkę z drewna.  Wystrój doskonale dopełnią też meble na wysokich nóżkach, takie jak komody, ława czy regał na książki.

Ława Triango
Ława Triango

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0