Ekologiczny styl życia, czyli jak urządzić mieszkanie w zgodzie z naturą?
CzytajEkologiczny styl życia, czyli jak urządzić mieszkanie w zgodzie z naturą?
Moda na ekologiczny styl życia wciąż zyskuje na znaczeniu. Konsumenci coraz chętniej wybierają produkty, których proces wytwarzania nie szkodzi środowisku. Trend widoczny jest także w branży wnętrzarskiej – mieszkania urządzone w zgodzie z naturą cieszą się współcześnie ogromnym zainteresowaniem. Aranżacja tego typu będzie wymagała od Ciebie połączenia dwóch filozofii: biofilii i feng shui.
Spis treści:
Biofilia i feng shui
Biofilia to dosłownie miłość życia i wszystkiego, co żyje. Hipoteza wysunięta przez naukowca Uniwersytetu Harvarda – Edwarda O. Wilsona – zakłada, że ludzie podświadomie dążą do wspólnoty z innymi organizmami żywymi. Według tej teorii każda istota ma wrodzone poczucie przynależności do świata przyrody, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju jednostki. Badania przeprowadzane w 1948 r. przez francuskiego biologa – Rogera Ulricha – wykazały, że osoby mające kontakt z naturą szybciej przechodzą rekonwalescencję niż osoby od niej odcięte. Okazuje się więc, że koegzystencja z przyrodą ma wymierne korzyści dla każdego człowieka.
Feng shui to z kolei starożytna praktyka planowania przestrzeni, wywodząca się z Chin. Przestrzeganie jej reguł pozwala osiągnąć harmonię ze środowiskiem naturalnym. Celem feng shui jest zapewnienie swobodnego przepływu niewidzialnej energii przez mieszkania, budynki, a nawet całe wsie i miasta. Tak zorganizowana przestrzeń sprzyja dobremu samopoczuciu, zdrowiu, a także wspiera człowieka w jego dążeniu do dobrobytu.
Rozkład mieszkania
Jeśli chcesz urządzić mieszkanie w zgodzie z naturą, w pierwszej kolejności musisz zastanowić się nad rozkładem wnętrz. Według feng shui każdy lokal powinien być podzielony na strefy. Będą one miały wpływ na różne aspekty życia mieszkańców – pracę, wypoczynek czy wspólne spędzanie czasu. Poszczególne segmenty należy zaaranżować zgodnie z przypisanymi do nich zasadami feng shui. Całe mieszkanie musi natomiast być uporządkowane, gdyż przestrzeń powinna sprzyjać przepływowi energii.
Ekologia a kolorystyka wnętrz
Zarówno feng shui, jak i biofilia faworyzują kolory, które naturalnie występują w przyrodzie. Aby urządzić ekologiczne mieszkanie, postaraj się upodobnić je do lasu czy górskiego krajobrazu, w których dominują zielone barwy. Skorzystaj z głębokich zieleni, brązów i beżów charakterystycznych dla gruntu, nie zapominaj też o błękicie przywodzącym na myśl niebo i granacie kojarzącym się z oceanem.
Naturalne barwy powinny znaleźć się przede wszystkim na podłogach i ścianach Twoich wnętrz. Meble warto z kolei utrzymać w odcieniach drewna. Takie rozwiązanie pozostawi Ci szerokie możliwości w kwestii doboru dekoracji oraz dodatków. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku choćby ciepłe czerwienie, pomarańcze i żółcie.
Naturalne materiały
Jedną z głównych zasad feng shui, charakterystyczną również dla założeń biofilii, jest stosowanie wyłącznie naturalnych materiałów. Takie surowce sprzyjają wypoczynkowi, wspierają przepływ energii przez mieszkanie i zapewniają maksimum komfortu. Szukaj więc mebli z drewna i skóry oraz dodatków z wełny czy kamienia.
Wybór elementów wyposażenia z naturalnych materiałów ma znaczenie nie tylko dla samopoczucia, ale także dla dobra środowiska. Chcąc prowadzić ekologiczny tryb życia, musisz unikać tworzyw sztucznych, których utylizacja przyczyniłaby się do zanieczyszczenia planety.
Przeczytaj również, jak urządzić sypialnię zgodnie z zasadami feng shui!
Oświetlenie i lustra w strategicznych miejscach
Nie będzie niespodzianką fakt, że urządzone w zgodzie z naturą wnętrza wymagają jak największej ilości światła słonecznego. Jeśli tylko masz taką możliwość, zapewnij mu swobodny przepływ przez całe mieszkanie. Pomogą Ci w tym duże okna i lustra rozmieszczone w strategicznych punktach.
Tam, gdzie musisz zdecydować się na oświetlenie sztuczne, postaw na neutralną barwę światła. To najlepsze rozwiązanie w przypadku stref przeznaczonych do pracy czy nauki. Aranżując przestrzeń wypoczynkową, możesz też zrobić dobry użytek z dekoracyjnych opraw, rzucających ciepłe światło.
Rośliny
To prawdopodobnie pierwsza rzecz, która przychodzi do głowy, kiedy planuje się mieszkanie w zgodzie z naturą. Jeśli chcesz żyć blisko przyrody, zaproś ją do swojego domu! Rośliny doniczkowe to obowiązkowy element każdego wnętrza urządzonego z myślą o biofilii. Warto jednak przewidzieć dla nich określoną przestrzeń – taką jak pokój dzienny, jadalnia czy kuchnia – i zgodnie z feng shui ograniczyć ich obecność w pomieszczeniach nocnych.
Pamiętaj, że rośliny pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną, ale i prozdrowotną. Wiele z nich filtruje powietrze, zapewniając przyjazny dla zdrowia mikroklimat!
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz poradnik, jak dobrać rośliny do stylu wnętrza.
Jaki styl aranżacji sprzyja ekologii?
Bycie eko staje się coraz łatwiejsze, także w przypadku urządzania mieszkań. Istnieją nawet całe style wnętrzarskie, w których bliskość natury odgrywa kluczową rolę. Jakimi rozwiązaniami warto się inspirować?
Styl skandynawski
Wywodząca się z północy Europy estetyka faworyzuje ekologiczne rozwiązania, na pierwszym miejscu stawiając wykorzystanie naturalnych materiałów. Meble powinny być wykonane z nielakierowanego drewna, a dodatki z bawełny lub lnu. Zadbaj o to, by okna wpuszczały do wnętrza jak najwięcej światła słonecznego, unikając zakrywania ich zasłonami czy firankami. Bardzo istotną rolę w stylu skandynawskim odgrywają oczywiście rośliny – wypełnij nimi swoje mieszkanie!
Styl prowansalski
Estetyka prowansalska charakterystyczna jest dla tradycyjnej francuskiej wsi. Nic więc dziwnego, że w urządzonych w tym stylu wnętrzach dominują drewniane meble (malowane na biało i celowo postarzane), kamień i naturalne odcienie kolorów. Poza wszechobecną bielą możesz wykorzystać także szarości i beże, a w przypadku detali postaw na lawendę. Jest to zresztą jedna z roślin, które doskonale odnajdą się w prowansalskim wnętrzu.
Styl kolonialny
Estetyka kolonialna to znakomity wybór dla każdego, komu zależy na bliskości natury. W tym przypadku postaw na egzotyczne drewno, skórę oraz kolory naturalnie występujące w przyrodzie – brązy, zielenie i beże. Uzupełnij je mocnymi etnicznymi akcentami w odcieniach pomarańczy i seledynu.
Jak widzisz, masz mnóstwo możliwości, aby zaprosić naturę do swoich wnętrz. Skorzystaj z naszych inspiracji i prowadź przyjazny dla środowiska styl życia!