Flat lay w domu
CzytajFlat lay w domu
Fotografia z lotu ptaka to prawdziwy magnes na uwagę (oraz polubienia) w mediach społecznościowych. Zastanawiasz się, jakie dodatki wybrać albo jak je ułożyć, by Twoje zdjęcia wyglądały perfekcyjnie? Oto kilka trików stosowanych przez profesjonalistów – użyj ich i skomponuj idealne #flatlay we własnym mieszkaniu!
Spis treści:
Opowiedz swoją historię dzięki flat lay
Fotografia, jak każda inna forma sztuki, jest formą opowieści. Dlatego zanim wyciągniesz aparat, zastanów się – co chcesz przekazać dzięki swoim zdjęciom? Czujesz się wyjątkowo radośnie, tajemniczo, a może rozpiera Cię energia? Tworząc flat lay’a, możesz zamknąć te i wiele innych emocji w zorganizowanej kompozycji.
Jesteś żywiołową, spontaniczną osobą? Zamiast głowić się godzinami nad tematem zdjęcia, postaw na autentyczność. Flat lay pozwoli na przedstawienie życia codziennego i Twoich pasji w zupełnie nowym świetle. Interesujesz się modą? Pokaż swoją stylizację pod tagiem #ootd (outfit of the day). Przymierzasz się do remontu mieszkania? Uczyń katalogi wnętrzarskie punktem centralnym zdjęcia.
Chociaż trend na Instagramie zdobywa ogromną popularność dopiero od niedawna, w świecie profesjonalnej fotografii funkcjonuje od lat. Kompozycje flat lay ujrzysz między innymi w czasopismach modowych. Mogłoby się wydawać, że narzucony z góry temat ułatwia zadanie. Fotograf jednak często sam dobiera dekoracje i ozdoby do zdjęcia, po czym eksperymentuje z zadanym tematem.
Jeśli wolisz planować, wzoruj się na profesjonalistach! Wybierz temat ze swojego otoczenia i poświęć nieco czasu na dopracowanie kadru. Idealny pomysł nie zawsze przyjdzie do głowy od razu, dlatego przestawiaj, wymieniaj tła i akcesoria, a czasami n chwilę odczekaj. Kiedy przyjdzie wena, notuj pomysły, rób zdjęcia-szkice i przygotuj listę postów do wrzucenia w najbliższym czasie.
Jak zrobić flat lay idealne? Zachowaj równowagę
Kompozycja odgrywa kluczową rolę w fotografii flat lay. Jej minimalistyczne początki czerpią z tak zwanego „knollingu” – układania przedmiotów (pierwotnie narzędzi) pod kątem prostym. Trend ewoluował od tamtej pory w dwa nurty – knolling artystyczny i flat lay. Ten drugi daje wiele więcej wolności w ułożeniu obiektów fotografii, ale wciąż rządzi się pewnymi zasadami.
Najważniejszą z nich jest balans. Przygotowując kadr, szukaj złotego środka pomiędzy obiektami „głównymi”, akcesoriami i tłem. W przeciwnym wypadku przedmioty będą konkurować ze sobą o uwagę bez ładu i składu. Najczęściej popełnianym błędem jest przepełnianie zdjęcia obiektami zbędnymi – „zapychaczami”, które nie wnoszą nic do opowiadanej historii. Pamiętaj, że tło to również cenna część zdjęcia.
Doskonałym sposobem na poradzenie sobie z tym jest odwrócenie sposobu działania. Zamiast dokładać akcesoria do momentu, aż kadr wyda się odpowiedni, wypełnij go od razu po brzegi. Następnie zdejmuj kolejno te, które zdają Ci się najmniej pasować do zdjęcia. Co jakiś czas fotografuj kompozycję, żeby na wszelki wypadek móc cofnąć się o parę kroków. Odnajdziesz w ten sposób sedno swojej fotografii – najważniejsze elementy, z których ułożysz idealne flat lay!
Oprócz balansu pomiędzy obiektami istnieją pewne uniwersalne zasady kompozycji, które zastosowanie znajdują w malarstwie, grafice komputerowej, a także fotografii flat lay. Jedną z nich, stosowaną przez profesjonalnych fotografów na całym świecie, jest trójpodział.
Zasada trójpodziału polega na podzieleniu kadru na dziewięć identycznych prostokątów. Siatka trójpodziału przypomina pole do gry w kółko i krzyżyk. Wedle tej zasady najważniejsze przedmioty należy umieszczać w punktach przecięcia linii – to właśnie tam skupia się wzrok obserwatora zdjęcia. Ale to nie jedyne, do czego przydaje się zasada trójpodziału.
Stosując siatkę trójpodziału dostępną w telefonie lub aparacie, wykorzystaj linie dzielące kadr na trzy części. Z ich pomocą stworzysz klasyczne kompozycje rodem z obrazów. Wykorzystaj to, żeby nadać swoim zdjęciom flat lay odpowiedni nastrój. Kompozycja wertykalna (pionowa) daje wrażenie wysokości i wielkości. Horyzontalna (pozioma) natomiast – spokoju, przestrzenności, a nawet zadumy.
Kompozycja diagonalna, oparta o linie skośne, wyróżnia się spośród dwóch wymienionych powyżej. Wykorzystaj ją, żeby wprowadzić nieco dynamiki. Nawet statyczne obiekty nabiorą życia w odpowiednim ustawieniu! Kompozycja spiralna to nieco bardziej skomplikowana technika czerpiąca inspirację z przyrody. Polega na rozmieszczeniu zgodnie z wzorem spirali Fibonacciego.
Kompozycje otwarta i zamknięta pozwalają na stworzenie szerszej narracji. Jeśli wszystkie elementy mieszczą się w kadrze, kompozycja jest zamknięta. Gdy któryś z nich „wychodzi poza kadr”, zdjęcie przekazuje, że ten kadr jest częścią większego świata. To jedna z cech kompozycji otwartej. Szukaj inspiracji i opowiadaj swoją historię z pomocą nowo zdobytej wiedzy o kompozycji kadru.
Gra tekstur i świateł
Trikiem używanym przez profesjonalistów, o którym warto wspomnieć, są dodatkowe tekstury. Chociaż „flat” we flat lay sugeruje, że zdjęcia wykonywane są na płaskiej powierzchni, nie zawsze musi tak być. Dodaj drobne elementy, które załamią światło i natychmiast zobaczysz różnicę!
Dodatki możesz wykonać sam. Poszarp brzeg kartonu i rozsyp „opiłki”, użyj niewielkich kamyczków – ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Możesz też wykorzystać artykuły papiernicze i kreatywne, takie jak brokat czy konfetti. Pamiętaj przy tym o balansie; tekstura ma za zadanie przełamać nudę, a nie stać się punktem centralnym.
Podobnie możesz złamać konwencję „lay” i zamiast kłaść – podwieszać! Cień rzucany zza kadru sprawi, że Twój flat lay przełamie czwartą ścianę. Możesz przygotować złożone rekwizyty lub minimalistyczne motywy roślinne. Bezsprzecznymi zaletami tych drugich są dostępność, jednoznaczność w odbiorze i zgodność z trendami. Nawet jeśli teatr cieni nie jest w Twoim guście, rośliny upiększają niemal każdy flat lay. To uniwersalny strzał w dziesiątkę!
Na blacie, kartce, a może…
Tło dobrego flat laya jest znacznie więcej niż tylko „tym, co za obiektami”. Tło samo w sobie powinno być obiektem, a nad jego dobraniem warto zastanowić się w takim samym stopniu, jak nad wyborem przedmiotów kadru. Flat lay najczęściej kojarzony jest z jednolitym tłem; kolorystycznie dobranym do obiektów. A jaka jest alternatywa?
Podobnie jak w przypadku tematu inspirującego tła można szukać niemal wszędzie. Mogą to być zasłony, drewniany blat, a nawet surowy beton. Najważniejsze, aby znaleźć w tle cechy wyróżniające – w przypadku drewna mogą to być słoje lub regularny wzór desek – i wykorzystać je. Wokół tła możesz stworzyć całą wizję kreatywną zdjęcia. Pamiętaj o tym, jeśli zabraknie Ci pomysłów.
Ten zbiór porad pomoże Ci tworzyć profesjonalne kompozycje flat lay. Nie zapomnij o praktyce i warsztacie fotograficznym. Jeśli fotografia gości nie tylko na Twoim Instagramie, koniecznie przeczytaj artykuł „Galeria rodzinna, czyli jak wyeksponować zdjęcia w domu?”