Przejdź do sklepu brw.pl

Folklor we wnętrzu. 6 przykładów modnych dekoracji w folkowym stylu

Czytaj
25.03.2020

Folklor we wnętrzu. 6 przykładów modnych dekoracji w folkowym stylu

Dom na ludowo? Niekoniecznie musi oznaczać to wiejskiej scenerii. Folkowe dekoracje stają się coraz popularniejsze również w wielkich miastach. Kolorowe wzory nawiązujące do tradycji i natury znakomicie sprawdzają się nawet w nowoczesnych apartamentach.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jak wybrać folkowe dekoracje?
  • Gdzie umieścić folkowe dekoracje?
  • Jak dobrać kolory ścian do folkowego wnętrza?

Polski folklor jest niezwykle bogaty i ozdobny. Nic więc dziwnego, że stanowi on fantastyczną inspirację dla wielu marek designerskich. Również w salonie czy pokoju dziennym świetnie sprawdzą się tradycyjne wycinanki, malowane kwiaty, plecionki czy gliniane naczynia. Styl folk jest rustykalny i związany z naturą, dlatego naturalne materiały, eklektyczne połączenia i kolory ziemi powinny koniecznie znaleźć się w domu na ludowo.

Folkowy, czyli jaki? O tym, jak zakochaliśmy się w góralskim stylu

Niemal każdy domek góralski wyróżnia się niepowtarzalnym stylem architektonicznym, który tak bardzo chcemy podziwiać, gdy ruszamy w góry. Podobnie góralskie wnętrza. Zachwycają ilością kolorów, które – nie sposób nie przyznać – mimo ilości są doskonale ze sobą zestawione. Nawiązują również do natury, kwiaty są tu motywem przewodnim. Naturalne tkaniny w dekoracjach nadają przytulności, niemal sprawiają, że czas płynie wolniej. Do tego jeszcze wszechobecne drewno. W stylu góralskim jest go bardzo dużo – drewniane domy, drewniane meble, często również drewniane dekoracje. Góralskie wnętrza niewątpliwie są jednymi z najbardziej przytulnych. Jednak folk występuje nie tylko w góralskim stylu. Możemy mówić o nim wszędzie tam, gdzie pojawiają się tradycyjne dla danego regionu wzory i kolory z kwiatami w motywie przewodnim. To zatem niewyczerpane inspiracje w dekoracji mieszkania!

Taki jest właśnie folkowy styl: tradycyjny, choć można go ugryźć na różne nowoczesne sposoby. Jego dzisiejsze wydanie to również brak przaśności, przerysowanych koncepcji i ciężkości, którą lubi niewiele osób. Bardziej nowoczesny charakter domów na wzór góralskiej chaty dodał im lekkości, ale pozostawił wszystko to, za co pokochaliśmy ten wyjątkowy styl. Jeśli zatem uwielbiasz polskie góry lub Kaszuby i inne tradycyjne regiony i chcesz mieć ich namiastkę na co dzień, przeprowadź metamorfozę salonu lub sypialni z użyciem folkowych dekoracji. Efekt może być piękny!

Folkowe dekoracje

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech stylu folk są barwne wzory. Wszyscy doskonale kojarzą łowickie, kaszubskie czy góralskie motywy. Przede wszystkim są to barwne kwiaty, intensywne kolory i liczne nawiązania do świata zwierząt i roślin. Właśnie takie elementy powinny zagościć na naszych dekoracjach.

Kwieciste wzory mogą pojawić się na wszelkiego rodzaju tekstyliach, na przykład na zasłonkach, narzutach, poduszkach, ale również na wykładzinie czy dywanach. Warto zwrócić uwagę na to, aby roślinność na folkowych dekoracjach odpowiadała rzeczywistemu polskiemu klimatowi. Mogą to być na przykład maki, róże, słoneczniki czy chabry. 

W zdobnictwie ludowym często pojawiają się również geometryczne zdobienia, zwłaszcza kolorowe pasy i szlaczki. One także mogą stanowić doskonałą inspirację dla dekoracji do salonu.

 

Rustykalne meble, czyli dom na ludowo

Folkowe dekoracje będą prezentować się jeszcze lepiej, jeśli ich styl będzie pasować do mebli we wnętrzu. Inspiracją powinny być tutaj sprzęty z tradycyjnych wiejskich domostw. Są one wykonane z drewna, mają naturalną brązową barwę lub pomalowane są na biało. 

Znakomitym akcentem mogą być na przykład własnoręcznie namalowane ludowe wzory na frontonach. Ich kształty nie są zbyt skomplikowane, chociaż daleko im do geometrycznych form minimalistycznego stylu.

Kolekcja Antwerpen

 

Klasyczna komoda, pojemna dwudrzwiowa szafa czy regał z przeszklonymi drzwiczkami czy skrzynia służąca jednocześnie do przechowywania i siadania to wyposażenie, które z pewnością doceniały nasze babcie. 

We współczesnym wydaniu rustykalny wygląd mebli połączony jest z funkcjonalnością. Systemy segregacji czy szyny ułatwiające wysuwanie szuflad stanowią nowoczesne udoskonalenie. Będą stanowić one doskonałą podstawę dla dekoracji i dodatków w stylu folk. Ponadto, jeśli kiedyś zapragniesz odmienić wystrój wnętrza, takie klasyczne meble sprawdzą się także przy wielu innych aranżacjach.

Ciekawym pomysłem mogą być także nawiązujące do ludowych motywów wzory na tapicerce meblowej. Szablonowe zdobienia pojawiające się na oparciu fotela lub kanapie będą stanowić oryginalny, przyciągający uwagę szczegół. Warto jednak pamiętać o umiarze i wybrać niekrzykliwe, stonowane barwy takich elementów, na przykład brąz, zieleń czy beż.

Wzorzysty narożnik Amberg

 

Styl folkowy wnętrza to też barwy ziemi

Styl folkowy we wnętrzach kojarzy się z intensywnymi kolorami, takimi jak czerwień, żółć i róż – charakterystycznych dla łowickich czy kaszubskich wzorów . Jednak w domu na ludowo gama kolorów może odpowiadać tej naturalnej. Jako baza najlepiej sprawdzą się zielenie, brązy, beże i biele. Doskonale sprawdza się one jako kolory ścian, podłogi i mebli. Stawiając na naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, cegła czy len będziesz mieć pewność, że ich odcienie będą autentyczne i wpiszą się w styl folkowy wnętrza.

 

Natomiast charakteru dodadzą im wszelkie barwy, które można znaleźć na kwiecistej łące. Będą to więc między innymi czerwień, żółć, pomarańcz, róż, fiolet i błękit. W przeróżnych kombinacjach i połączeniach powinny znaleźć się na drobnych dodatkach w mieszkaniu. Wskazówek jak zestawiać ze sobą różne barwy warto szukać w sztuce ludowej. Znane i doceniane od pokoleń rozwiązania nie mogą zawieść także i współcześnie.

 

Patchworkowe dekoracje

Kolejną cechą, która wyróżnia styl folkowy wnętrz jest łączenie wielu różnych faktur i materiałów. W tradycyjnych domostwach wszystko miało swoje zastosowanie, a zużyte przedmioty ręcznie przerabiano na coś nowego. W ten sposób powstawały fantastyczne, patchworkowe dekoracje. Dziś znów stają się one modne i pożądane. Jednym z najefektowniejszych i najpraktyczniejszych połączeń jest szachownica składająca się z wielu kwadratów tej samej wielkości, przy czym każdy z nich ma inny kolor, wzór czy fakturę.

I tak na przykład na stole można położyć dekoracyjny patchworkowy bieżnik. Narzuta uszyta z pozornie niepasujących do siebie kwadratów, obicie fotela czy nawet patchworkowe płytki na ścianie sprawią, że każde wnętrze zyska niepowtarzalny urok. 

Warto pamiętać przy tym o kolorach i motywach wpisujących się w ludowy styl. Należy także zachować umiar. Jeśli wszystkie dodatki będą wykonane w takim stylu, w pomieszczeniu może zapanować chaos, a dom zmienić się w ludowy skansen. Kwieciste, kolorowe wzory możesz zestawiać z neutralnymi barwami ziemi.

Fotel Ozylia Es

 

Patchworkowe dekoracje to nie jedyny sposób na kreatywne zestawianie ze sobą pozornie niepasujących elementów. Odważne połączenia tekstur, wzorów i kolorów zapobiegną nudzie i melancholii. Jeśli nie masz pewności, jak łączyć ze sobą materiały o różnej teksturze, więcej przeczytasz o tym w artykule „Miks tekstur, czyli łączenie materiałów w salonie”.

 

Staropolska gościnność, czyli jak urządzić kuchnię i jadalnię w stylu folk?

Nic tak nie wiąże się z polskim folklorem jak wspólne jedzenie posiłków. Tradycyjne biesiady w gronie najbliższych to również pretekst do urządzenia domu na ludowo. Odpowiednia dekoracja stołowa, np. barwny obrus czy bieżnik i pasujące serwetki, to nie wszystko. Warto zadbać też o folkową zastawę stołową.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów dekoracyjnych na naczyniach jest głęboki granat.  Geometryczne, malowane wzory i intensywny kolor sprawią, że zastawa stanie się jednocześnie dekoracją. Nawet nieużywaną warto ustawić w widocznym miejscu, aby dopełniała styl folkowy wnętrza, na przykład w przeszklonej gablocie lub na komodzie.

Dobrym pomysłem, wpisującym się w styl folk, będzie też inwestycja w takie elementy jak słomiane koszyki do przechowywania różności, plecione podkładki pod talerze czy drewniana taca do serwowania. Wykorzystane w nich materiały kojarzą się z wsią i tradycją. Dopełnieniem folkowych dekoracji będą żywe kwiaty w doniczkach oraz kolorowe bukiety w wazonach ustawione na stole. Najlepszym wyborem będą oczywiście te, które można znaleźć na łące.

 

Dodatki wiele zmieniają

O stylu wnętrza nie zawsze decydują meble, sporą rolę grają również dodatki. Możesz zatem postawić na tekstylia: poduszki, koce, zasłony, czy nawet pościel w sypialni. Warto zwrócić uwagę również na wiszące na ścianach zdjęcia, obrazy i ich ramy. Być może tutaj również znajdzie się przestrzeń do drobnej zmiany. Ogromne znaczenie w podkreśleniu kolorów i przytulnego charakteru drewna ma także oświetlenie. Dopasuj je tak, by przy pomocy folkowych dodatków tworzyło niepowtarzalny klimat.

Folklor pasuje wszędzie

Styl folkowy wnętrza nie musi być oderwany od innych aranżacji i inspiracji. Z powodzeniem można zastosować ludowe dekoracje w nowoczesnym salonie, ożywić nimi minimalistyczne wnętrze czy uwzględnić w eklektycznym wnętrzu. Świetnie łączyć się będą ze stylem prowansalskim czy romantycznym. Nawet wystawna aranżacja glamour może czerpać garściami z fantazyjnych wzorów i szablonów folkorystycznych.

Jednak najbliższą estetyką dla stylu folk jest bez wątpienia boho. Łączy je przywiązanie do natury, pogodna kolorystyka i wybór ekologicznych materiałów. W fantastyczny sposób można je ze sobą mieszać i miksować. Barwne motywy, plecionki czy patchworkowe dekoracje wprowadzą pozytywną energię, harmonię i spokój do pokoju dziennego. W końcu to co sprawdzone, musi być dobre.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0