Przejdź do sklepu brw.pl

„Forma wynika z funkcji”: salon w stylu Bauhaus

Czytaj
4.11.2019

„Forma wynika z funkcji”: salon w stylu Bauhaus

Liczący już sto lat Bauhaus jest niewyczerpanym źródłem inspiracji dla designerów, artystów i architektów. To z niego wywodzi się i czerpie styl minimalistyczny oraz industrialny. Poznaj cechy charakterystyczne stylu Bauhaus! Chcesz wprowadzić je do swojego salonu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Jesteś we właściwym miejscu! Odpowiedzi znajdziesz w naszym tekście!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym charakteryzuje się styl Bauhaus,
  • jakie są założenia Bauhausu,
  • skąd wziął się ruch artystyczny Bauhaus.

Sofa tapicerowana Aradena

 Styl Bauhaus – podstawowe informacje

Pełne światła, otwarte przestrzenie z symbolicznym podziałem na strefy to dla Ciebie wymarzone środowisko? Urzekają Cię przestronne wnętrza z prostymi meblami i okrojoną do minimum liczbą dodatków? Na pierwszym miejscu stawiasz funkcję i użyteczność nabywanych przedmiotów? Jeśli udzielone przez Ciebie odpowiedzi na te pytania brzmią “tak”, zafascynuje Cię dorobek obchodzącej w 2019 roku setne urodziny szkoły i wywodzącego się z niej stylu Bauhaus.

Bauhaus – styl kochających funkcjonalność

Forma wynika z funkcji – oto jedno z głównych założeń stylu Bauhaus. Wnętrza urządzone w jego duchu wypełnione są meblami i dodatkami o prostych liniach i wyraźnie określonej funkcji. Sama dekoracyjność jako jedyna wartość i cecha przedmiotu to w myśl Bauhausu zbyt mało – “zamieszkujące” dom rzeczy mają poza zdobieniem przestrzeni pełnić konkretne funkcje i ułatwiać życie domowników.

Ponieważ w projektowanych w stylu Bauhaus wnętrzach nie ma miejsca na zbędne bibeloty, cała uwaga koncentruje się na nielicznych, za to przemyślanych meblach i dodatkach. Dlatego właśnie ich podstawową cechą ma być wysoka jakość i dopracowany design. Dominują tu geometryczne kształty i dokładnie opracowane proporcje.

 

W myśl Bauhausu – komfort i elegancja

Oszczędne w formie meble w stylu Bauhaus wyróżnia prosta i nowoczesna linia. Zyskują dzięki temu miano eleganckich i ponadczasowych. Z dopracowanego wykonania i wysokiej jakości materiałów wynika ich kolejna cecha – komfort użytkowania. To równocześnie jedno z ważnych założeń Bauhausu – stylu, który w centrum zainteresowania stawia potrzeby domowników i społeczny aspekt projektowania. Swobodny kontakt ze sobą i wygoda użytkowania funkcjonalnie urządzonej przestrzeni to jego priorytet i wyznacznik.

Dlatego właśnie urządzane przez miłośników Bauhausu wnętrza dosłownie i w przenośni otwierają się na przestrzeń i wypełniają ją tym, co służy mieszkańcom. Bez trudu dostrzeżesz w nich obecność światła i przeszkleń sprzyjających jego przedostawaniu się. Elementy szkła z łatwością wprowadzisz do swojego salonu, ustawiając w nim nowoczesny stolik czy ławę. Nie może zabraknąć również wygodnych krzeseł, najlepiej z giętymi rurami wykonanymi z chromowanej stali.

Zamiast ornamentów – zabawa fakturą

Styl Bauhaus odrzuca wzory. W salonie zaaranżowanym według jego założeń nie ma miejsca na bogate ornamenty i zdobienia przy meblach. Otwiera to jednak drogę do fascynującej zabawy fakturami.

Bauhaus stylowo zestawia ze sobą kontrasty – powierzchnie błyszczące z matowymi i gładkie z chropowatymi. Urządzając salon uzyskasz ciekawy efekt, przeciwstawiając sobie surowe, industrialne wykończenie ścian z miękką i przytulną fakturą tapicerowanych mebli.

Sofa na smukłych nogach
Sofa na smukłych nogach znakomicie odnajdzie się w salonie w stylu Bauhaus 

 

Jeśli wydaje Ci się, że pozbawione nadmiaru dodatków wnętrze w stylu Bauhaus będzie puste i bezduszne – bez obaw. O przytulność zadbają piękne materiały obiciowe mebli lub zasłony w oknach. Posiadanie niewielkiej ilości, za to wyszukanych i funkcjonalnych przedmiotów daje mnóstwo satysfakcji. Przyjazny charakter wnętrza potęguje również dominująca w Bauhausie kolorystyka.

 

Ważne w Bauhausie – jasność i lekkość

Dzięki ich obecności nawet niewielki salon zaskoczy Cię przestronnością. Do kolorów, po jakie sięga Bauhaus należą uwielbiane w nowoczesnych wnętrzach biele, szarości oraz beże. By wprowadzić stylowy kontrast warto sięgnąć po kolorystyczny akcent w barwach podstawowych – niebieskiej, żółtej czy czerwonej. Towarzystwo minimalistycznych mebli i brak zbędnych ozdób skutecznie odciąży każde pomieszczenie.

Na tle jasnych ścian znakomicie zaprezentuje się nowoczesna sofa. Jako jeden z głównych elementów wyposażenia salonu, przykuwa uwagę dużą powierzchnią przyjemnego w dotyku materiału tapicerki. By nadać jej i całemu otoczeniu optycznej lekkości, wybierz model na smukłych nóżkach lub płozie. Kolor obicia dobierz według własnych upodobań.

Styl Bauhaus – wnętrza zapraszające naturę i zapatrzone w jakość

Otwarty dostęp do dziennego światła, który należy do najważniejszych wyznaczników stylu Bauhaus, ma służyć nieskrępowanemu kontaktowi z zielenią. Zyskują na tym domownicy oraz rośliny zdobiące wnętrze. Użyj ich do aranżacji swojego salonu, uwzględniając ekspozycję okien i wymagania danego gatunku. Z zachowaniem kilku zasad zapewnisz kwiatom odpowiednie warunki do wzrostu. Przeczytasz o nich w artykule “Gdzie ustawić rośliny w domu?”.

Zieleń dostępna dla oczu zza okien oraz ta zdobiąca domowe półki i parapety ma korzystny wpływ na mieszkańców wnętrza. Szkoła Bauhausu kładła szczególny nacisk na bliskość kontaktu z naturą również poprzez rodzaj materiału użytego do produkcji przedmiotów. Widać to między innymi w obecności drewna na podłogach i elementach wyposażenia wnętrz.

Do materiałów i surowców cenionych w stylu Bauhaus zalicza się również szkło czy skórę naturalną. Trwałe i ponadczasowe, zapewniają wnętrzom elegancki wygląd bez względu na upływ czasu i zmiany trendów. Razem z nim idzie w parze komfort i satysfakcja wieloletniego użytkowania.

 

Projektowanie wnętrz: mniej znaczy więcej

To hasło wywodzące się z zasad szkoły Bauhausu stało się punktem odniesienia dla wszystkich fanów minimalizmu. Jeśli należysz do osób stroniących od nadmiaru i przedkładających jakość nad ilość, urządzanie salonu w stylu Bauhaus sprawi Ci mnóstwo radości. To nurt, który święci triumfy w pracowniach designerów i prywatnych wnętrzach.

Wprowadzenie jego elementów do własnego domu pozwoli Ci docenić wartość dobrego designu oraz zapanować nad ilością nabywanych rzeczy. Zaprezentowane poniżej podsumowanie zasad urządzania wnętrz w myśl stylu Bauhaus ułatwi Ci rozpoczęcie prac nad nowoczesnym salonem.

Przystępując do prac związanych z aranżacją warto pamiętać, że:

  • dążymy do uzyskania efektu przestronnej i otwartej przestrzeni,
  • wpuszczamy do pomieszczenia jak najwięcej światła dziennego,
  • kierujemy się funkcjonalnością wyposażenia i komfortem użytkowania,
  • wybieramy dobrej jakości, proste meble,
  • sięgamy po designerskie i funkcjonalne elementy wyposażenia,
  • wprowadzamy nowoczesne i oszczędne w formie przedmioty,
  • stawiamy na jakość, a nie ilość,
  • dbamy o wrażenie lekkości dzięki niewielkiej liczbie rzeczy i ich przemyślanemu designowi,
  • rezygnujemy ze zbędnych dodatków i zdobionych mebli,
  • wprowadzamy do wnętrza rośliny doniczkowe,
  • odrzucamy ornamenty,
  • wybieramy materiały i powierzchnie o zróżnicowanych fakturach,
  • wprowadzamy kontrasty: błyszczący – matowy, gładki – chropowaty,
  • sięgamy po wysokiej klasy materiały: drewno, skórę naturalną, szkło,
  • posługujemy się jasną kolorystyką z możliwym kontrastowym akcentem.

Urządzasz salon? Dowiedz się, jak dobrać poduszki do kanapy, a także jak tanio udekorować ściany w salonie.

Proporcjonalne meble w stylu Bauhaus – podsumowanie

Styl Bauhaus dążył do zniesienia granic między sztuką, techniką oraz rzemiosłem. Architekt Ludwig Mies van der Rohe, zwolennik geometrycznych kształtów w stylu industrialnym był dyrektorem Bauhausu. Jego szkoła projektowania przekazywały idee Bauhausu kolejnym pokoleniom. Mies van der Rohe wiedział, że przedmioty użytkowe mogą mieć funkcję dekoracyjną. Przykładem może być najsłynniejszy mebel Bauhausu – krzesło Wassily. Ten i inne geometryczne meble oraz minimalistyczne meble pasują do malarstwa ściennego i swa obecnością wzbogacają jasne wnętrza. Tym samym funkcjonalizm XX wieku idzie w parze z elementami, które pełnią funkcję dekoracyjną. Znak rozpoznawczy Bauhausu to spokojna kolorystyka i brak ornamentyki. Mieszkanie w tym stylu to zorganizowana przestrzeń, będąca sprzeciwem dla schematycznego myślenia.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0