Funkcjonalnie i z pomysłem ‒ zobacz, jak urządzić małą kuchnię
CzytajFunkcjonalnie i z pomysłem ‒ zobacz, jak urządzić małą kuchnię
W mieszkaniach o niewielkim metrażu czy w miniaturowych kawalerkach każdy centymetr jest na wagę złota. Tam, gdzie liczy się oszczędność miejsca, zwykle kuchnia staje się najbardziej poszkodowanym pomieszczeniem. Często ciasna i nieustawna, potrafi być prawdziwym aranżacyjnym wyzwaniem. Jakie meble sprawdzą się w małych kuchniach? Zobacz nasz przegląd rozwiązań i przekonaj się, jak zwiększyć funkcjonalność kuchennego wnętrza.
Spis treści:
Urządzamy małą kuchnię ‒ aranżacja na miarę potrzeb
Nawet niewielka kuchnia w bloku może stać się pięknym i funkcjonalnym królestwem kulinarnych eksperymentów. Sekret tkwi w odpowiednio przemyślanej, ergonomicznej zabudowie, dzięki której całe kuchenne wyposażenie znajdzie się na właściwym miejscu. Nowoczesne rozwiązania pozwalają sprytnie urządzić najbardziej kłopotliwe wnętrza, bez szkody dla dostępnej przestrzeni, za to z pożytkiem dla domowników.
Zanim jednak zaczniesz planować aranżację małej kuchni, przemyśl kwestię układu, który umożliwi Ci maksymalne wykorzystanie metrażu przy jednoczesnym zapewnieniu dobrej komunikacji między poszczególnymi strefami. Na szczęście istnieje kilka praktycznych opcji idealnie dopasowanych do małych pomieszczeń.
Układ jednorzędowy
Układ jednorzędowy sprawdzi się przede wszystkim w bardzo wąskich kuchniach, w którym nie może być mowy o rozmieszczeniu szafek po dwóch stronach pomieszczenia. Taki ciąg kuchenny jest najprostszy i zupełnie wystarczający, jeśli dysponujesz niewielkim aneksem i nie masz potrzeby przechowywania dużej ilości zapasów, garnków, naczyń czy akcesoriów.
Kuchnia w kształcie litery L
Jeśli metraż pomieszczenia na to pozwala, dobrym pomysłem jest urządzenie kuchni w kształcie litery L. Taki układ szafek kuchennych jest możliwy w kuchniach zaprojektowanych na planie kwadratu lub prostokąta, ale również odpowiednio szerokich. Zabudowa wymaga wówczas dobrego zaplanowania i optymalnego rozmieszczenia każdej ze stref. Rozwiązanie sprawdzi się zarówno w małej kuchni w bloku, jak i w kuchniach otwartych na salon.
Kuchnia z wyspą
Wbrew pozorom kuchnia z wyspą nie jest zarezerwowana jedynie dla przestronnych wnętrz. Tego rodzaju układ jest doskonałą opcją dla kuchni otwartej na salon. Niewielka wyspa kuchenna będzie nie tylko dodatkowym miejscem do przechowywania i praktycznym zastępstwem dla stołu, ale także elementem, który wizualnie oddzieli kuchenną zabudowę od przestrzeni salonu.
Jak dobrać meble do małej kuchni?
Kłopotliwe wnętrze wymaga zwykle odpowiedniego planu i starannie opracowanej strategii rozmieszczenia mebli. Pomysły na zabudowę powinny uwzględniać nie tylko kształt kuchni, ale również kwestię wygodnego przechowywania, łatwy dostęp do zawartości szafek, swobodne poruszanie się między każdą ze stref i oczywiście miły dla oka wystrój.
Jak zatem dobrać meble, aby maksymalnie ułatwić sobie codzienną krzątaninę? W małej kuchni warto postawić na zabudowę pod sam sufit, dzięki której wykorzystasz każdy dostępny centymetr i nie pozostawisz na widoku zbyt wielu przedmiotów. Obawiasz się, że montując szafki w ten sposób, pozbawiasz się wygodnego dostępu do ich zawartości? Niepotrzebnie! Nowoczesne meble kuchenne wyposażone są w mechanizmy ułatwiające sięganie do zabudowy górnego rzędu. To duża zaleta systemów wysuwnych stworzonych z myślą o najwyżej położonych szafkach.
Kolejnym rozwiązaniem doskonałym do zastosowania w małej kuchni jest zabudowa sprzętu AGD. Okapy podszafkowe, lodówka i piekarnik w zabudowie to dobry sposób na oszczędność miejsca oraz wizualną spójność kuchennej aranżacji. Pomieszczenie o harmonijnym wystroju sprawia wrażenie uporządkowanego, a to duży plus w przypadku niewielkich wnętrz.
Ciekawym pomysłem, który z pewnością przypadnie do gustu zwolennikom nietypowych aranżacji, jest zrezygnowanie z górnego ciągu szafek. To opcja godna rozważenia, jeśli nie chcesz zagracać przestrzeni, ale jednocześnie lubisz mieć na widoku dekoracyjne akcesoria, kubki i talerze. Rezygnując z górnej zabudowy, możesz postawić na otwarte półki i relingi montowane w miejscu szafek. Mała kuchnia zyska wówczas na lekkości, a Ty będziesz mieć wszystkie przedmioty na wyciągnięcie ręki. Zobacz, jak funkcjonalnie urządzić taką kuchnię i przeczytaj nasz poradnik „Kuchnia bez górnych szafek: sposób na przestronne i lekkie wnętrze„.
Wyeksponowanie najpiękniejszych kompletów talerzy i ulubionych filiżanek umożliwią Ci również szafki z witryną. Modne przeszklenia pozwolą Ci zagospodarować półki w taki sposób, aby dekoracyjne przedmioty były zawsze w zasięgu wzroku.
O czym jeszcze musisz pamiętać, przygotowując projekt kuchennego wnętrza? Mała kuchnia będzie optycznie większa, jeśli zabudowa, którą wybierzesz będzie składać się z jasnych, monochromatycznych mebli. Przestronności dodadzą jej również gładkie fronty szafek z oszczędnym dekorem, minimalistycznymi uchwytami oraz wykończeniem na wysoki połysk.
Meble kuchenne na wymiar ‒ sposób na doskonałą organizację przestrzeni
Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić wąską i mało ustawną kuchnię o specyficznym układzie, z pomocą przychodzą meble na wymiar. To praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu mała kuchnia stanie się funkcjonalna, ale co równie istotne ‒ dopasowana do stylu i potrzeb całej rodziny. Szeroki wachlarz możliwości dają Ci kuchnie Senso Kitchens zaprojektowane z myślą o najbardziej wymagających pomieszczeniach.
Decydując się na meble kuchenne na wymiar, wybierasz nie tylko rodzaj i wielkość brył, ale również kolory frontów, szerokość i wybarwienie blatu, rodzaj uchwytów oraz dodatkowe wyposażenie maksymalnie ułatwiające pracę w kuchni. Wśród przydatnych akcesoriów znajdziesz funkcjonalne systemy do przechowywania, zestawy pojemników i organizery do szuflad. Dodatkiem, który urozmaici kuchenną aranżację, jest oświetlenie przeznaczone do szafek górnych.
W katalogu kuchni na wymiar 2021 znajdziesz wiele inspirujących projektów ‒ zapoznaj się z nimi i odkryj pomysły na minimalistyczne wnętrza.
Kuchnie modułowe ‒ kompaktowe systemy na każdą kieszeń
Jeśli należysz do osób poszukujących sposobu na mądre zagospodarowanie przestrzeni za rozsądną cenę, przemyśl kwestię kuchni modułowych. Możliwość samodzielnego kompletowania zestawów i swobodnego dobierania pojedynczych modułów to duża zaleta w przypadku posiadaczy małej kuchni. Zróżnicowane bryły pozwolą Ci na stworzenie układu odpowiadającego Twoim potrzebom, a duży wybór wyposażenia opcjonalnego umożliwi zoptymalizowanie pracy w kuchni. Zobacz, co do zaoferowania mają kuchnie z linii Family Line, Semi Line oraz Junona Line i znajdź rozwiązanie dla siebie.
Mała kuchnia a miejsce do przechowywania ‒ pomysłowe rozwiązania
Niewielka przestrzeń często nie pozwala na aranżacje zgodne z naszymi wyobrażeniami. Jednak aby codzienna praca w kuchni nie była tylko kolejnym obowiązkiem na liście zadań, ale też prawdziwą przyjemnością, możemy sięgnąć po pomysłowe patenty na zwiększenie kuchennej przestrzeni roboczej i optymalne wykorzystanie miejsc do przechowywania. Co zrobić, aby znaleźć sposób na małą kuchnię? Oto kilka propozycji:
‒ ograniczyć liczbę eksponowanych przedmiotów ‒ zasada obowiązująca w każdej małej kuchni brzmi: im mniej, tym lepiej. Kuchnia z uporządkowanym blatem, na którym nie gromadzimy zbyt dużej liczby przedmiotów wygląda na schludną, a przy tym na większą niż jest w rzeczywistości. Wolny blat to także większa powierzchnia do przygotowywania posiłków;
‒ wyposażyć szafki w pojemne i funkcjonalne kosze cargo ‒ kosze tego rodzaju ułatwiają przechowywanie zapasów żywności, środków czystości czy kuchennych sprzętów. Te wyposażone w prowadnice z pełnym wysuwem i cichym domykiem dodatkowo podnoszą komfort użytkowania;
‒ w przypadku kłopotliwych i trudno dostępnych miejsc wykorzystać obrotowe półki do szafek narożnych i systemy wysuwne do szafek górnych i dolnych, dzięki którym zyskujemy łatwy dostęp do każdego zakamarka;
‒ sięgnąć po organizery do szuflad, które pomogą nam w zaprowadzeniu porządku w sztućcach i drobnych akcesoriach kuchennych;
‒ zamontować w szafkach praktyczne systemy do segregacji odpadów,
‒ zamontować półki i relingi pod szafkami górnymi lub zamiast nich, kiedy rezygnujemy z górnej zabudowy.
Mała kuchnia przestaje być problemem, jeśli wiemy, w jaki sposób mądrze ją urządzić. Na szczęście istnieją sprytne patenty i sprawdzone triki, dzięki którym wykorzystamy potencjał każdego pomieszczenia. Odpowiednio dopasowane meble kuchenne z pewnością nam w tym pomogą.