Przejdź do sklepu brw.pl

Gabinet w stylu kolonialnym – jak go urządzić?

Czytaj
28.01.2022

Gabinet w stylu kolonialnym – jak go urządzić?

Gabinet urządzony w stylu kolonialnym stawia na kolory ziemi, egzotyczne gatunki drewna i bogatą ornamentykę. Jak urządzić domowe biuro w klimacie nawiązującym do XIX wieku oraz odległych kontynentów? Sprawdź! 

Gabinet w stylu kolonialnym

Gabinet w stylu kolonialnym – co go wyróżnia?

Styl kolonialny narodził się na przełomie XVIII i XIX wieku w koloniach brytyjskich w Afryce i Azji. Miał odtwarzać stylistykę dobrze znaną kolonizatorom, przypominając im rodzime angielskie posiadłości. Połączenie europejskiego porządku z tajemniczą egzotyką pozwala bardzo szybko zapomnieć o niechlubnym pochodzeniu stylu kolonialnego i zakochać się w jego niepowtarzalnym klimacie.

Meble z ciemnego drewna egzotycznego

Kolonialne meble produkowano na wzór klasycznych, masywnych form stylu angielskiego. Wykorzystywano dostępne na miejscu egzotyczne drewno, które znacznie lepiej sprawdzało się podczas trudnych warunków pogodowych w Afryce i Azji. Najczęściej były to ciemne gatunki: palisander, akacja indyjska, drzewo sandałowe i mahoń. Meble w stylu kolonialnym są więc ciemnobrązowe, masywne i bardzo solidne.

Współcześnie meble stylizowane na styl kolonialny wykonuje się także z mniej egzotycznego drewna (oraz jego imitacji), między innymi sosny i orzecha. Takie wyroby są tańsze i w niektórych aranżacjach mogą być bardzo dobrym pomysłem.

Kolorystyka inspirowana naturą

Barwy stosowane w kolonialnych wnętrzach przypominają krajobraz pustyni lub sawanny. Pojawia się przede wszystkim beż w połączeniu z głębokimi odcieniami brązów. Zazwyczaj ściany pozostają jasne, natomiast podłoga i meble – kontrastujące. Sufit może być klasycznie biały albo zupełnie ciemny i pokryty brązowymi deskami lub kasetonami. Całość aranżacji świetnie przełamują wyraziste akcenty: czerwień, pomarańcz, żółć i zieleń – tak charakterystyczne dla kultury Ameryki Południowej i Afryki.

Naturalne tkaniny i stylowe dodatki

Kolonialne wnętrza są bogate w dodatki wykonane z naturalnych surowców: gliny, wikliny, kamienia, a pierwotnie także kości słoniowej. Tkaniny, takie jak dywany i zasłony, również są naturalne: wełniane, lniane lub bawełniane, a obicia mebli tapicerowanych – skórzane.

Jak urządzić gabinet w stylu kolonialnym?

Urządzając domowy gabinet, skup się przede wszystkim na wybraniu stylowego wyposażenia dobrej jakości. Wybierz typowe dla stylu kolonialnego masywne drewniane meble. Najlepiej, by miały prostą formę ze zdobieniami.

Biurko

Wybierz ciemne, solidne biurko, które nada pomieszczeniu luksusowego charakteru. Będzie również komfortowym miejscem do pracy. Warto zdecydować się na model z szufladami, które pomogą uporządkować drobiazgi i dokumenty. Dobrany do biurka fotel powinien być przede wszystkim wygodny i stylowy. Dobrze, by był obity brązową skórą lub wiernie imitującym ją materiałem. Postaw na mebel funkcjonalny, a jednocześnie pełen elegancji.

Regał

Regał lub biblioteczka również powinny być masywne i wykonane z naturalnego drewna. Szukaj produktów z delikatnymi zdobieniami i geometrycznymi żłobieniami. Dobrze prezentują się także niskie komody, które pomieszczą najpotrzebniejsze akcesoria biurowe i książki. Dodatkowo możesz ustawić na nich klimatyczne dekoracje.

Fotel lub sofa

Jeśli w gabinecie jest wystarczająco dużo miejsca, możesz zdecydować się na wydzielenie w nim strefy wypoczynkowej. Sprawdzi się ona podczas wizyty klienta i umożliwi relaks po pracy. Wybierz skórzane fotele albo niedużą kanapę. Ustawienie beżowej lub miodowej sofy to rozwiązanie, które świetnie podkreśli charakter wnętrza w stylu kolonialnym. Aby dopełnić aranżację, do mebli wypoczynkowych dostaw niewielki stolik kawowy.

Gabinet w stylu kolonialnym? Dobierz odpowiednie dodatki!

Wykorzystanie stylowych dodatków to najprostszy sposób na podkreślenie charakteru wnętrza. W aranżacji kolonialnej świetnie sprawdzą się wszystkie akcesoria przywodzące na myśl dalekie podróże. Powieś na ścianie starą, pożółkłą mapę, a na regale ustaw jasny globus, a wprowadzisz do wnętrza bardzo inspirujący nastrój.

Możesz także wykorzystać motywy zwierzęce. Imitacje futer i figurki przedstawiające zwierzęta dobrze podkreślą egzotyczny klimat. Na ścianach gabinetu nie powinno też zabraknąć zegara. To funkcjonalny i jednocześnie bardzo dekoracyjny dodatek. Możesz skusić się na stylizowane modele lub wybrać nieco bardziej nowoczesne zegary industrialne.

Oświetlenie w stylu kolonialnym

Styl kolonialny nie byłby spójną całością bez dobrze dobranych lamp. W strefie wypoczynkowej przyda się lampa podłogowa z lnianym abażurem. Na biurku warto ustawić elegancki metalowy model z mlecznym kloszem. Jednak chyba najbardziej charakterystyczną lampą w stylu kolonialnym jest lampo-wiatrak sufitowy. Przywodzi na myśl gorący klimat Afryki, a w praktyce doskonale sprawdzi się podczas gorących letnich dni także w naszym klimacie. Dodatkowo pomoże w cyrkulacji powietrza w gabinecie, co z pewnością ułatwi efektywne skupienie się na pracy.

Styl kolonialny to sposób na intrygujące wnętrze o egzotycznej proweniencji. Naturalne tkaniny i materiały, efektowne wyposażenie oraz wyszukane dodatki to przepis na gabinet pełen inspiracji i planów na dalekie podróże. Odwiedź sklep Black Red White i zaaranżuj niepowtarzalną przestrzeń w stylu kolonialnym.

Planujesz aranżację biura? Przeczytaj artykuł o tym, jak urządzić biuro w domu.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0