Gdzie ustawić rośliny w domu?
CzytajGdzie ustawić rośliny w domu?
Chcesz kupić roślinę do domu? Ta, którą masz, nie chce rosnąć albo gubi liście? Dowiedz się, gdzie ustawić rośliny w mieszkaniu tak, by zapewnić „zielonym domownikom” najlepsze warunki.
Spis treści:
Jak rośliny wpływają na dom i jego mieszkańców?
Rośliny są nie tylko piękną ozdobą pomieszczeń. Dodają energii, poprawiają samopoczucie oraz dostarczają tlenu, w ciągu dnia wchłaniając dwutlenek węgla z powietrza, szczególnie te o dużych liściach. Niektóre z nich, np. skrzydłokwiat czy wężownica zyskały miano roślin antysmogowych – to szczególnie ważna informacja dla wszystkich mieszkańców miast i miasteczek borykających się z problemem zanieczyszczonego powietrza. Posiadają również duże walory estetyczne. Sansewierię czyli wężownicę nazywa się również językiem teściowej. Jej liście kształtem przypominają języczki. Z kolei skrzydłokwiat ma piękne białe kwiaty, które wyglądają jak skrzydła.
Jeśli szukasz wyjątkowo oryginalnej rośliny, rozważ tak zwane żywe kamienie. To sukulenty bardzo łatwe do pomylenia ze zwykłymi kamieniami. Są dostępne w różnych kolorach i pięknie ozdabiają dom, budząc zaciekawienie gości. W minimalistycznych wnętrzach z powodzeniem mogą stać się główną dekoracją. W dodatku nie jest to roślina wymagająca częstego podlewania.
Rośliny doniczkowe w mieszkaniu zwiększają również wilgotność powietrza. Z tego względu niektóre z nich (jak np. paproć) są nazywane najlepszymi, naturalnymi nawilżaczami powietrza. Z kolei jałowiec, jaśmin czy lawenda mogą świetnie spełnić się w naturalnej, domowej aromaterapii. Zapach, który wydzielają, poprawia nastrój, sprzyja odpoczynkowi oraz uspokaja.
Jakie rośliny pasują do poszczególnych wnętrz? Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Jak dobrać rośliny do stylu wnętrza?”.
Jak stworzyć przyjazne „4 kąty” dla roślin?
Już wybierając rośliny w sklepie, warto zastanowić się, w jakim miejscu w domu powinny stać. Najlepiej zapytać o to pracownika agrocentrum albo działu „Ogród” w markecie budowlanym. Zasada „postawię doniczkę tam, gdzie będzie najładniej wyglądać” niestety nie sprawdzi się najlepiej. Niekoniecznie w tych miejscach panują odpowiednie warunki dla ich rozwoju.
W niektórych pomieszczeniach powietrze jest bardzo suche, szczególnie zimą podczas okresu grzewczego. Z tego względu umieszczenie w nich roślin wymagających większej wilgotności (jak skrzydłokwiat, paproć albo palma koralowa) nie będzie najlepszym pomysłem.
Większość roślin doniczkowych potrzebuje do prawidłowego rozwoju wilgotności powietrza pomiędzy 40 a 60%. Jeśli wilgotność jest zbyt niska, tracą wodę, czego rezultatem jest usychanie liści. Idealnym miejsce dla roślin, które szczególnie lubią wilgoć, jak paproć, pnącza czy palmy (ich zielone liście potrafią być niezwykle dekoracyjne!), będzie więc łazienka. Im jaśniejsza, tym lepiej będą się w niej rozwijały np. storczyki, fikusy, papirusy czy draceny.
Więcej inspiracji dotyczących tego, gdzie postawić roślinę doniczkową, znajdziesz w artykule „Rośliny domowe: nie tylko na parapecie!”.
Czy każda roślina doniczkowa kocha słońce?
Każda roślina potrzebuje do życia światła słonecznego. Istnieją jednak takie kwiaty doniczkowe, które nie lubią stać w pełnym słońcu, wystarczy im rozproszone światło. Umieszczenie ich na parapecie po słonecznej stronie nie będzie dla nich dobrym rozwiązaniem, może powodować poparzenia liści. Szczególnie latem niektórym roślinom, jak zamiokulkasowi zamiolistnemu czy sansewierii cylindrycznej będzie bardziej służył cień niż słońce. Szybciej rozwiną się
w dalszej odległości od okna i w mieszkaniach z ograniczonym dostępem do promieni słonecznych. Wśród kwiatów, które przepadają za słońcem i nadają się do pokojów z oknami od południa są m.in. juki, kaktusy czy noliny.
Chcesz mieć w domu roślinę „światłolubną”, ale Twoje wnętrze jest dość ciemne? Kup specjalną lampę, którą włącza się na ok. 12 godzin w ciągu dnia.
Doniczki i osłonki
Wiesz już, gdzie ustawić rośliny, aby miały jak najlepsze warunku do wzrostu – teraz czas zastanowić się, w czym je trzymać, aby dobrze się prezentowały.
Zieleń w mieszkaniu to ozdoba każdego wnętrza. Chcesz jeszcze bardziej ją wyeksponować? Wybierz osłony i doniczki, które wyeksponują urok rośliny, a dodatkowo podkreślą charakter wnętrza. Osłonki warto zestawić kolorystycznie lub stylistycznie z innymi elementami dekoracyjnymi znajdującymi się w pomieszczeniu. tak aby pasowały do stylu pomieszczenia i innych dodatków, które się znajdują obok roślin. W nowoczesnej kuchni postaw na osłonkę o oryginalnym, nieco futurystycznym kształcie, w przypadku wnętrz rustykalnych – osłonkę ze spękaniami lub napisem w stylu vintage.
Żywe czy sztuczne kwiaty?
Nie masz ręki do roślin? Często wyjeżdżasz i nie masz możliwości dbania o domową zieleń? A może masz „ślepą” kuchnię, w której nie przeżyje żadna roślina? We wszystkich przypadkach wybierz sztuczne kwiaty. Wbrew pozorom – wcale nie muszą wyglądać tanio i tandetnie. Niektóre z nich naprawdę wyglądają jak żywe!
Donice i osłonki w najróżniejszych kolorach oraz stylach znajdziesz w sklepie internetowym BRW. Zapraszamy!