Przejdź do sklepu brw.pl

Gra światła i cienia

Czytaj
5.08.2020

Gra światła i cienia

Urządzanie wnętrza jest niczym złożona układanka. Wystarczy zmienić jeden element, aby cała przestrzeń nabrała zupełnie odmiennego charakteru. Tym elementem niewątpliwie jest oświetlenie. Jeśli więc potrzebujesz dużej zmiany małym kosztem – dowiedz się, jak oświetlić pokój, zależnie od jego rozmiarów i przeznaczenia. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • jak powinna przebiegać metamorfoza wnętrza,
  • czy konieczna jest metamorfoza żyrandola,
  • kiedy sprawdza się gra świateł w pomieszczeniu.

Metamorfoza wnętrza – wprowadzenie

Twojemu salonowi czy sypialni przydałaby się metamorfoza? Nie od razu musi oznaczać to gruntowny remont czy wymianę wszystkich mebli. Czasem wystarczy już niewielka (a także niezbyt kosztowna) zmiana – jedną z tych, która daje naprawdę zauważalny efekt, jest wymiana oświetlenia. Nowa aranżacja świetlna ma wiele zalet.

Dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu możesz m.in.:

  • optycznie zmniejszyć lub zwiększyć pomieszczenie,
  • sprawić, by pokój stał się bardziej przytulny i nastrojowy,
  • optycznie ocieplić wnętrze,
  • wyeksponować wybrane przez Ciebie fragmenty przestrzeni.

Jak oświetlić pokój, aby osiągnąć te efekty? Oto inspiracje i pomysły, dzięki którym ujrzysz swoje mieszkanie w zupełnie nowym świetle ;).

Jak oświetlić mieszkanie? Podstawowe kryteria wyboru oświetlenia

Światło w Twoim wnętrzu może naprawdę wiele zdziałać – jednak pod warunkiem, że będzie odpowiednio dobrane. Odpowiedź na pytanie „jak oświetlić pokój?” nie jest prosta ani jednoznaczna – zależy bowiem od co najmniej kilku czynników.

Zanim więc zdecydujesz się na metamorfozę światłem, pomyśl o:

  • wielkości i wysokości pokoju (o oświetleniu do niskich pomieszczeń, a także do wysokich wnętrz piszemy poniżej),
  • przeznaczeniu pokoju (jeśli jest to pokój do pracy, warto zadbać o dobre doświetlenie światłem o chłodniejszej lub neutralnej barwie; natomiast miejsca do odpoczynku, takie jak salon czy sypialna, powinny być oświetlone nieco cieplejszym i łagodniejszym światłem),
  • dostępie do światła naturalnego,
  • stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie.

Jak oświetlić pokój? Pamiętaj, że gra świateł to nie tylko kwestia lamp, żarówek i kinkietów. Liczy się także ich odpowiednie ustawienie. Dobrym wyborem będą np. kinkiety z ruchomym ramieniem, które pozwalają na manipulowanie ustawieniem kąta padania światła. Do efektu gry świateł znacznie przyczyniają się także inne elementy wystroju, taki jak np. zasłony, rolety, lustra, a także lampiony i świece!

Jak oświetlić pokój? Przytulny i elegancki salon

Salon to wizytówka domu. Jest tłem niezliczonych spotkań towarzyskich, dziecięcych zabaw i chwil błogiego relaksu. W takim multifunkcyjnym wnętrzu doskonale sprawdzą się meble oraz akcesoria, które możemy dowolnie adaptować w zależności od zmieniających się potrzeb. Dotyczy to również oświetlenia.

Dlatego w pokoju dziennym dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie kilku źródeł światła: lampa stołowa lub podłogowa ocieplą i optycznie powiększą przestrzeń, a kiedy postanowimy zrezygnować z tradycyjnego, górnego oświetlenia, zbudują nastrój. Jeśli ściany salonu zdobią obrazy lub kolekcja zdjęć, zawieszone powyżej kinkiety dodatkowo je wyeksponują.

Jak oświetlić mieszkanie, gdy zależy Ci na ekologii i dbałości o środowisko? Zamiast plastiku i sztucznych tworzyw wybieraj lampy z naturalnych materiałów (drewna, metalu czy szkła). Są nie tylko bardziej ekologiczne, ale również stylowe i ponadczasowe – większość z nich doskonale pasuje zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji.

Jeśli natomiast używasz lampionów, sięgaj po świece z naturalnych wosków. Więcej informacji znajdziesz w artykule pt. “Lampy z naturalnych materiałów”.

Oświetlenie do niskich pomieszczeń: plafony i kinkiety

Oświetlenie w niskich pomieszczeniach powinno w miarę możliwości dobrze przylegać do sufitu czy ścian. Ze względu na niewysoki strop nie sprawdzą się tutaj zwisy czy dekoracyjne żyrandole.

Doskonałym wyborem będą jednak plafony, kinkiety i spoty. Prócz oświetlenia sufitowego warto zastosować punktowe, boczne. Umieszczone możliwie nisko, daje efekt optycznego powiększenia pomieszczenia. Sprawdzą się tu zatem także lampy podłogowe i stojące, np. w formie stylowych reflektorów.

Lampa podłogowa to nie tylko stylowy dodatek, ale i praktyczne oświetlenie np. do czytania

Oświetlenie w wysokich pomieszczeniach: zwisy i żyrandole

W pomieszczeniach z wysokim stropem, a także tych bardziej obszernych, możemy pozwolić sobie na więcej. Przede wszystkim sprawdzą się tutaj:

  • dekoracyjne lampy wiszące,
  • zwisy,
  • ozdobne żyrandole.

Oświetlenie do wysokich pomieszczeń często ma regulowaną wysokość, która pozwala także na manipulowanie efektem świetlnym.

Lampa wisząca Flare idealnie sprawdzi się w salonie w stylu nowoczesnym lub glamour

Lampy i zwisy w wysokich pomieszczeniach nie muszą być umieszczane w centralnej części pokoju. Ciekawy efekt uzyskasz, umieszczając lampę wiszącą nad kanapą lub stołem. Pozostałe „kąty” pokoju wystarczy wówczas doświetlić np. niewielkimi punktowymi spotami lub lampionami.

Funkcjonalne miejsce do pracy dzięki zmianie oświetlenia

Jak oświetlić mieszkanie, jeśli pracujesz w domu? Nie musisz aranżować odrębnego gabinetu, aby mieć w domu wygodne miejsce, w którym możesz w skupieniu uczyć się czy pracować. Wystarczy, że na stole ustawisz regulowaną lampę biurkową, a praca przy komputerze, pisanie czy robótki ręczne będą zdecydowanie mniej męczące dla Twojego wzroku.

Warto pamiętać, że praca zdalna to nie tylko kwestia dobrej organizacji przestrzeni wokół siebie, ale także nawyków, które ułatwiają skupienie się i sprawne wykonywanie codziennych zadań. Sprawdź je w artykule pt. „10 prostych zasad, które podniosą efektywność pracy zdalnej”!

Gra światła i cienia, czyli klimatyczna sypialnia

Sypialnia jest chyba najbardziej intymną przestrzenią w całym domu. To tutaj możemy pozwolić sobie na większą swobodę, także w urządzaniu – ma być wygodnie i komfortowo.

Jak oświetlić pokój, w którym śpimy? Rezygnacja z tradycyjnego oświetlenia sufitowego, jak lampa wisząca czy żyrandol, w żadnej innej części mieszkania nie sprawdza się tak dobrze, jak właśnie w sypialni. Gdy rolę źródeł światła przejmą plafony, kinkiety czy lampy stojące, wnętrze natychmiast stanie się bardziej przytulne.

Minimalistyczne lampy wiszące i lampiony zastąpią górne oświetlenie w sypialni

Dom skąpany w blasku świateł (i cieni)

Nic tak nie poprawia nastroju w długie jesienne wieczory, jak domowy relaks w ciepłym świetle świec. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone lampiony czy świeczniki potrafią odmienić wnętrze nie do poznania. Miękko oświetlony salon, sypialnia, a nawet łazienka sprzyjają odprężeniu i błyskawicznie zyskują romantyczny klimat.

Metamorfozy wnętrz – światło wpadające przez okna

Metamorfozy wnętrz i metamorfozy domu mogą zostać przeprowadzone, gdy zdecydujemy się na wybór konkretnego oświetlenia. Nie wszyscy mają ten komfort, że mogą pozwolić sobie na duże okna wpuszczające do kuchni czy antresoli naturalne światło. Oświetlenie sztuczne ma swoje wady, jednak nie można mieć wątpliwości – trudno byłoby się bez niego obejść, zwłaszcza zimą, gdy dni są coraz krótsze i zmrok zapada szybciej. Warto zadbać o dobrą widoczność w swoim mieszkaniu niezależnie od pory dnia (i roku). Światło jest przydane w każdym pomieszczeniu, nawet wnętrza takie jak przedpokój potrzebują go – tym bardziej, że często w przedpokoju na ścianie wisi lustro, w którym ostatni raz przeglądamy się przed wyjściem z domu i oceniamy nasz wygląd.

Światło jest jednak o wiele ważniejsze w salonach, gabinetach i pokojach dziennych, czyli we wnętrzach, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Również kuchnia się bez niego nie obejdzie – zwłaszcza, gdy lubimy gotować i długie zimowe popołudnia spędzamy „przy garach”, eksperymentując z nowymi przepisami. Wszystkie te pomieszczenia mogą na ścianach posiadać dodatkowe lampy, które zapewnią dodatkowe i potrzebne źródło światła. Jasne pomieszczenia są automatycznie bardziej przytulne od tych, które pozostają skąpane w cieniu. Ponadto pamiętajmy, że pomieszczenia (niezależnie czy chodzi o sypialnię czy kuchnię) mogą skorzystać estetycznie na aranżacji z wykorzystaniem nie tylko mebli, ale również nowoczesnego oświetlenia.

Czy wiesz, że świece wykorzystać możesz nie tylko w domu, ale również w ogrodzie? Zobacz inspiracje w naszym artykule “Świece ogrodowe: alternatywa dla lamp”.

Jak oceniasz ten tekst?

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0