Hokery w małej kuchni – sposób na zaoszczędzenie przestrzeni!
CzytajHokery w małej kuchni – sposób na zaoszczędzenie przestrzeni!
Chcesz poznać powody, dla których warto wyposażyć kuchnię lub jadalnię w wysokie stołki barowe? Jak stworzyć z nimi aranżację, która będzie nie tylko miła dla oka, ale i funkcjonalna? Odpowiedzi m.in. na te pytania znajdziesz w artykule.
Spis treści:
Hokery w małej kuchni – jakie zalety ma takie rozwiązanie?
Hokery wielu osobom kojarzą się z pubami i barami. Tymczasem mogą one stanowić bardzo stylowe i praktyczne wyposażenie domowych przestrzeni. Szczególnie chętnie sięgają po nie posiadacze niewielkich mieszkań, którzy zdecydowali się otworzyć swoją kuchnię na salon.
Ograniczony metraż często uniemożliwia organizację jadalni ze stołem i tradycyjnymi krzesłami na planie takiej wspólnej przestrzeni. W tej sytuacji ratunek może stanowić wyspa kuchenna lub chociażby półwysep. Gdy do takiego blatu dostawisz wysokie krzesła, zyskasz wygodne miejsce do spożywania posiłków, picia porannej kawy, a nawet przyjmowania gości.
W naprawdę małym pomieszczeniu kącik jadalniany można zaimprowizować z przykręconym do ściany blatem. Wystarczy, że dobierzesz do niego odpowiednie krzesło barowe i gotowe! Mebel ten umożliwia wykorzystanie w pełni potencjału niewielkiej kuchni. Przy użyciu hokerów można podkreślić charakter aranżacji, wprowadzić do niej wyjątkowy klimat. Krzesło barowe o ciekawym designie pomoże Ci przełamać monotonię wystroju. Dzięki niemu Twoje wnętrze zyska zupełnie nowe oblicze.
Wyspa kuchenna i hokery – praktycznie i stylowo
Wyspa kuchenna to niezwykle popularne rozwiązanie. I nie ma w tym nic dziwnego! Dobrze zaprojektowana wyspa wyznacza umowną granicę między kuchnią a salonem, oferuje dodatkową przestrzeń roboczą, ale przede wszystkim stanowi funkcjonalną alternatywę dla stołu.
Jeśli wspomniana strefa ma służyć nam nie tylko jako barek, ale również pełnoprawny stół jadalniany, musimy wyposażyć ją w wygodne siedziska. Kuchnia z wyspą i hokerami jak najbardziej może pełnić taką funkcję – wystarczy, że projektując zabudowę meblową, uwzględnimy nieco większą powierzchnię blatu oraz miejsce na nogi. Tak zaplanowana wyspa umożliwi zjedzenie posiłku w komfortowych warunkach.
Blat wyspowy nie zawsze jednak jest głównym miejscem spożywania posiłków. W dużej strefie dziennej, gdzie przestrzeń pozwala zarówno na umieszczenie stołu o odpowiednich wymiarach, jak i na urządzenie dobrze wyposażonej kuchni, wyspa może pełnić funkcję blatu roboczego lub jednej ze stref kuchennych, np. ze zlewem, piekarnikiem lub kuchenką. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie dostawienie do niej maksymalnie dwóch hokerów i zaaranżowanie kącika na poranną kawę lub szybki lunch w pojedynkę.
Aneks kuchenny z hokerami – maksymalne wykorzystanie przestrzeni!
Mala kuchnia w stylu nowoczesnym to wprost idealne miejsce na urządzenie kompaktowej strefy jadalnianej z udziałem hokerów. Jeśli zależy Ci na aranżacji o minimalistycznym charakterze, zrezygnuj z zakupu tradycyjnego stołu kuchennego i wybierz smukły, wysoki stolik barowy. Taki zestaw doskonale sprawdzi się w aneksie kuchennym, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni.
Hokery w kuchni o niewielkim metrażu nie tylko nie przytłoczą wnętrza, ale też sprawią, że wyda się ono bardziej przestronne. Rozwiązanie zda egzamin w kawalerkach i mieszkaniach z dwojgiem dorosłych domowników.
Jakie hokery do kuchni wybrać?
Wybierając hoker do swojego wnętrza, zwróć uwagę przede wszystkim na jego budowę. Estetyka ma duże znaczenie, ale ważniejszy jest wysoki komfort jego użytkowania.
Zasadniczo stołki barowe można podzielić na te osadzone na:
- jednej nodze,
- czterech nogach (występują również trójnożne modele, które oferują podobną funkcjonalność, co te z czterema nogami).
Hokery z jedną nogą – „klasyka gatunku”
Często spotykane są one w lokalach gastronomicznych, a także salonach fryzjerskich. Podstawa takich krzeseł na ogół wykonana jest z lśniącej chromowanej stali, dzięki której prezentują się one szykownie, a zarazem nowocześnie. W większości modeli siedzisko umocowane jest w sposób ruchomy, przez co obraca się ono dookoła własnej osi. Rozwiązanie to często idzie w parze z możliwością regulacji wysokości siedzenia. Takie funkcje pozwalają na dostosowanie krzesła do swoich potrzeb.
Hokery obrotowe z regulowaną wysokością znajdują zastosowanie nie tylko w lokalach użytkowych. Świetnie sprawują się one w domach zamieszkiwanych przez rodziny z dziećmi w różnym wieku. Spełnią oczekiwania osób wysoko ceniących komfort, któremu sprzyjają także podnóżki, które stanowią oparcie dla stóp w czasie siedzenia. Dodatkowo ułatwiają one wchodzenie i schodzenia z hokera. Smukła podstawa zwieńczona jest niewielkim, zgrabnym siedziskiem. Może być ono pokryte łatwą do utrzymania w czystości skórą ekologiczną lub miłą w dotyku tkaniną.
Dużą zaletą krzeseł barowych z metalową nogą jest ich solidność. Wadą może być natomiast znaczny ciężar, który utrudnia ich przenoszenie. Mimo wszystko to bardzo wygodne meble o kompaktowej formie, dla których łatwo jest znaleźć miejsce w mieszkaniu.
Hokery na czterech nogach
Alternatywą są krzesła barowe osadzone na czterech nogach bez regulacji wysokości. Brak tego udogodnienia rekompensuje duże zróżnicowanie ich form oraz wykorzystanych przy ich produkcji surowców. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć model, który dobrze wpisze się w stylistykę kuchni lub jadalni.
Podstawa takich hokerów może być wykonana z drewna lub metalu – często wyglądem przypominają wysokie taborety. Hokery drewniane urzekają swoją uniwersalnością. Taki mebel może stać się częścią aranżacji w stylu skandynawskim, rustykalnym, nowoczesnym, a także loftowym.
Hokery z metalowymi nogami mogą mieć kwadratowy albo zaokrąglony kształt. W tym drugim wydaniu prezentują się one lekko i bardzo elegancko. Taka podstawa wspaniale wygląda w połączeniu z kształtnym, pikowanym siedziskiem pokrytym np. miękkim welurem. Taki hoker trafi w gusta fanów wytwornego stylu glamour.
Zdarzają się modele łączące oba te materiały: metal i drewno. Drewniane siedzisko dobrze łagodzi surowość metalu, który zazwyczaj ma kolor czarny lub grafitowy i matowe wykończenie. Krzesło o takim wyglądzie dobrze wpisze się w industrialne wnętrza.
Poza drewnianymi i tapicerowanymi siedziskami bez problemu znajdziesz również modele, w których wykonano je z tworzyw sztucznych. Takie krzesła bardzo łatwo jest je utrzymać w czystości.
Hokery do kuchni – aranżacje
Jak znaleźć odpowiednie krzesło barowe? Oto jest pytanie! Największe znaczenie ma wysokość hokera. A ściślej rzecz biorąc dobre dopasowanie wysokości, na której umieszczone jest siedzenie krzesła z wysokością wyspy kuchennej lub innego blatu, przy którym planujesz je ustawić.
Przyjmuje się, że różnica pomiędzy siedziskiem krzesła a powierzchnią blatu powinna wynosić ok. 30 cm. W przypadku dzieci należy przyjąć nieco mniejszą wartość, czyli ok. 25 cm. Jeśli wysokość blatu wynosi 90 cm, siedzisko powinno znajdować się na wysokości ok. 60 cm. Domownicy znacznie różnią się między sobą wzrostem? Dobrym pomysłem będą hokery kuchenne z możliwością regulacji wysokości. Podnóżki powinny znajdować się ok. 40 cm poniżej poziomu siedzenia.
Jeśli przy Twoim blacie nie ma zbyt dużo miejsca, postaw na krzesła barowe pozbawione oparć. Planujesz korzystać z mebli nie tylko podczas posiłków, ale również spotkań z przyjaciółmi? W takim przypadku bardziej użyteczne będą modele z niskimi oparciami zapewniające podparcie dla pleców.
Wybrane przez Ciebie hokery powinny dobrze komponować się z aranżacją kuchni. W przypadku salonu z aneksem kuchennym należy sugerować się także wystrojem strefy wypoczynkowej. Całość powinna wywoływać wrażenie harmonii.
Tworząc stylowy kącik do spożywania posiłków, nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu blatu z wykorzystaniem lamp wiszących umocowanych na odpowiedniej wysokości. W stylu skandynawskim, rustykalnym i boho świetnie będą wyglądały oprawy z ażurowym kloszem z drewnianej sklejki lub tym wyplecionym z trawy morskiej.
Przeczytaj też: „Lampy w stylu skandynawskim – sprawdź najmodniejsze modele 2022„.
Wspaniałym dopełnieniem loftowego wnętrza będą lampy bez klosza bądź z lekką, drucianą osłonką o geometrycznej formie. W pomieszczeniach urządzonych nowocześnie najlepiej sprawdzą się oprawy świetlne z kulistymi szklanymi kloszami o transparentnym lub mlecznym zabarwieniu. Znajdą one zastosowanie także w wystroju glamour – zwłaszcza gdy będą miały złote wykończenie. Jeśli lubisz przepych, wybierz lampę, której konstrukcja wykorzystuje kryształki.
Na poszukiwania krzeseł do swojej kuchni lub jadalni zajrzyj do sklepu internetowego BRW. A przy okazji sprawdź naszą szeroką ofertę oświetlenia.